Aký ohrev bazéna? Solárny alebo elektrický svojpomocne

Kúpacia sezóna sa neúprosne blíži, veď teplomery už ukazujú teplotu pravidelne nad 20°C a je už len otázkou času, kedy dostaneme chuť ísť sa okúpať do bazéna. No čo tak skočiť si do vody už teraz?

Solárny ohrev vody v bazéne

Ohrev bazéna je skvelou možnosťou, ako si kúpaciu sezónu predĺžiť na jej začiatku alebo konci. Na to, aké máte možnosti v prípade, že si chcete dopriať komfortný relax vo vašom bazéne s teplou vodou sa pozrieme v tomto článku. Je elektrický ohrev bazéna výhodný? Ako funguje solárny ohrev bazéna? Všetko podstatné nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Potrebujem ohrev vody v bazéne?

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa vo vode radi osviežia, určite je rozdiel kúpať sa vo vode s 23°C verzus príjemných 27°C. Možnosti, ktoré trh ponúka v rámci ohrevu bazénov sú naozaj bohaté a už pri kúpe bazéna vás predajcovia nabádajú k dokúpeniu ohrevu vody. Či už ide o elektrický alebo solárny ohrev prípadne tepelné čerpadlo.

V našich podmienkach sú výkyvy teplôt pomerne bežné a zo dňa na deň môže teplota vody klesnúť o niekoľko stupňov. Na jej opätovné zohriate si však nejaký ten deň počkáte. Ak chcete sebe a svojej rodine dopriať príjemné kúpanie v „teplej“ a osviežujúcej vode, ohrev vody v bazéne je rozhodne skvelým riešením.

Elektrický ohrev bazéna

Prvou možnosťou je využitie elektrickej siete. Konkrétne ide o elektrický prietokový ohrievač, ktorý použijete pre nadzemné i zapustené typy bazénov. Klasický prietokový ohrievač možno poznáte niektorí aj z kuchyne, kedy vám zabezpečuje horúcu vodu pre umývanie riadu. Princíp ohrevu vody je rovnaký a máte zabezpečený 100% účinok ohrevu vody.

Elektrický ohrev bazéna

Samozrejme, starostlivosť o bazén je pomerne nákladnou. Výkon týchto ohrievačov sa pohybuje od 3 do 18kW. Správny výkon si určujete podľa veľkosti bazénu. Avšak výkon sa rovná príkonu a v takom prípade vašu peňaženku môže spotreba energie poriadne zaťažiť. Pri tomto type ohrevu sa teda oplatí uvažovať u menších bazénov. Ohrev vody môžete spínať ručne alebo nastaviť na časovač. Pozor! Pri aktívnom ohreve je nutné z hľadiska bezpečnosti bazén opustiť pre prípadnú poruchu. I keď sú zariadenia chránené napäťovou ochranou. Ohrev musí byť spustený vždy zároveň i s cirkuláciou vody (čerpadlom).

  • Výhody
+ Efektívny ohrev vody
+ Jednoduchá inštalácia
+ Ohrievanie za akýchkoľvek klimatických podmienok
  • Nevýhody
- Vyššie riziko vzniku skratu
- Vyššie náklady na chod zariadenia
- Vhodný predovšetkým pre menšie bazény

Najpredávanejšie solárne a elektrické ohrevy bazéna

Solárny ohrev bazéna

Pokojne môžeme povedať, že solárny ohrev vody v bazéne sa stáva práve tým najpoužívanejším. Za pomoci solárnej energie, ktorú zbierajú solárne panely totiž dokážete vodu zohriať a udržiavať. Chladná voda z bazénu je ohrievaná cirkuláciou v samotnom solárnom ohreve a následne sa vracia späť. Výhodou solárneho ohrevu je, že je vhodný ako pre malé nadzemné bazény tak i pre veľké zapustené bazény v zemi. Vďaka solárnemu výhrevu a v závislosti od intenzity slnečného žiarenia je tento systém ohrevu schopný ohriať vodu o 4 až 7°C.

  • Výhody
+ Efektívny ohrev vody
+ Ekonomický chod
+ Vhodný spôsob pre ohrev veľkých i malých bazénov
+ Možnosť ohrevu aj v čase aktívneho používania
  • Nevýhody
- Závislosť od slnečnej energie
- Správne umiestnenie podľa slnečného svitu
- Zaberie viac miesta

Solárny ohrev bazéna Marimex

Možnosti solárneho ohrevu

V rámci výhrevu bazénovej vody týmto spôsobom je možností viac. Pochopiteľne, každá z možností má svoje odlišnosti, ktoré si postupne vysvetlíme.

Solárne plachty – medzi jeden z druhov ohrevu môžeme radiť aj solárne plachty, ktoré sú vyrobené zo špeciálnej bublinkovej fólie. Vďaka svojim vlastnostiam dokážu absorbovať slnečné žiarenie a teplo, ktoré prenášajú do vody v bazéne. Samozrejme, nedisponujú žiadnym špecifickým systémom ohrevu. Dokážu však vodu zohriať o 3°C až 5°C. Zároveň pôsobia ako izolácia a vďaka svojej farbe (modrá, čierna) nedovolia lúčom prenikať do vody a týmto spôsobom teda zabránia tvorbe rias. Takáto plachta vás vyjde na približne 20 €. Odporúčame ju používať aj v prípade, že máte iný druh ohrevu. Solárna plachta funguje ako izolant a zároveň zabraňuje znečisťovaniu vody.

Solárna plachta na bazén

Objednať solárnu plachtu na bazén

Solárne ohrevy pre bazény – solárny ohrev tohto druhu funguje na princípe absorbovania slnečných lúčov a kumulácie tepla. Toto teplo následne prenáša do vody, ktorá prúdi samotným solárnym panelom. Samotný panel je vyrobený najčastejšie z plastu a ošetrený povrchovou úpravou z PVC. Solárne ohrevy sú vybavené filtračným zariadením, ktoré vháňajú vodu do solárneho obvodu. Následne sa voda vracia späť do bazéna. Solárne panely je potrebné umiestniť na miesto, kde je slnečný svit najintenzívnejší. Najčastejšie ide o strechy alebo šikmé plochy. Ideálne je orientovať panel na juh až juhozápad. Solárny systém tohto druhu vás nebude stáť viac ako 80 až 120 €.

Trubkový solárny ohrev – ide o veľmi efektívny a cenovo výhodný ohrev bazénovej vody s vysokou efektivitou. Vďaka povrchu trubíc dokáže absorbér prijať väčšie množstvo UV žiarenia a tak je jeho výhrevnosť omnoho efektívnejšia. Trubky sú najčastejšie vyrobené z polypropylénu (čierna farba). Sú odolné voči slanej i chlórovanej vode a rovnako tak sú truby odolné voči UV žiareniu. Cena trubkového solárneho systému je približne 180 – 220 €.

Solárny ohrev bazéna

Solárny ohrev s kolektorom – ak hľadáte spôsob, akým vyhriať skutočne veľký bazén a elektrický ohrev by z vás vyžmýkal i posledný cent, jednorázovo sa oplatí investovať do solárneho kolektoru. Okrem iného kolektor môžete využívať aj na ohrev vody v domácnosti. Táto zostava disponuje solárnym zásobníkom vody, kde sa voda ohrieva, aby je bolo vždy dostatok. Kapacita zásobníka sa pohybuje od 80 do 350 l. Ideálne je umiestniť ho na plochú či šikmú strechu alebo na voľnú plochu na záhrade. Ak ním však chcete zohrievať vodu v bazéne je potrebné dokúpiť príslušenstvo a zabezpečiť prívod vody do bazénu. Rátajte však s tým, že takýto druh ohrevu vás môže stáť 4 000 – 5 000 €.

Tepelné čerpadlo

Toto zariadenie spája v zásade výhody všetkých typov ohrevu. Výhodou je vysoká efektivita a dobrý pomer cena/výkon. Potrebné je len vybrať správne čerpadlo s ohľadom na objem samotného bazéna.

Ohrev bazénu svojpomocne

Ak ani jedna z možností nie je podľa vašich predstáv. Vyrobiť si môžete ohrev bazéna aj svojpomocne. Pochopiteľne, tu sa vám technická zručnosť určite hodí. Na internete nájdete niekoľko návodov ako si ohrev bazénu vyrobiť vo vlastnej réžii. My vám ponúkame jednu z množstva alternatív, ktoré máte.

Solárny ohrev za 15 €?

Dobre vieme, že čierna farbu pohlcuje slnečné svetlo najintenzívnejšie. Preto je základom práve čierna farba,

Čo potrebujem?

  • 50 m čiernej hadice (tvarovateľnej)
  • Drevený box, podklad (doska)
  • Čierna hliníková fólia alebo čierny lexan
  • Čierny igelit
  • Bazénová filtrácia (nie je nutná)

Solárny ohrev bazéna svojpomocne

Ako na to?

Drevenú dosku prekryjete čiernou hliníkovou fóliou alebo použijete čierny lexan. Následne hadicu rozložíte po celej ploche. Ideálne v tvare špirály. Čierna hadica, fólia alebo lexan pohlcujú teplo a zároveň ho kumulujú. Samotnú hadicu môžete prekryť čiernym igelitom alebo opäť druhou časťou lexanu.

Následne prepojíte hadicu s filtráciou bazéna, prípade si zabezpečíte samostatné čerpadlo s filtráciou. Alebo môžete vodu privádzať do bazéna podtlakom. Dôležité je, aby voda pretekala pomalým prietokom a stíhala sa ohrievať. Samozrejme, takýto ohrev bude fungovať predovšetkým pri bazénoch s menším objemom.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

03/07/2018 10:39
miso

dobry den.
Vas solarny ohrev za 15 euro ....
ta hadica (50m) stoji kolko meter, ci to davaju niekde zadarmo ???
napiste aj obchod kde predavaju taku lacnu ciernu hadicu za 0,3eur/bm a to samozrejme vsetko ostatne musi byt zadarmo....
rozmyslajte trosku co tu pisete...
pekny den

22/07/2018 13:43
Marián

Súhlasím.Len ta hadica bude stáť cez 100 eur plus ostatný materiál.Za tie peniaze si môžem kúpiť hotový solárny ohrev napr.Slim.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 16.05.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho! Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho!

Pestovanie izbových rastlín v domácnosti so sebou prináša veľa výhod. Je to nenáročné hobby, sú prospešné pre ľudský organizmus a k tomu všetkému aj dobre vyzerajú.

6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora 6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora

Televízor je často investíciou na niekoľko rokov. Aby vám vydržal čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Viete, ktoré to sú?

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa? Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.