Detské koberce na hranie – ideálny doplnok do každej izbičky

Premýšľate, čím oživiť a zútulniť detskú izbu? Vyskúšajte koberec. Koberce na podlahách boli súčasťou našich izieb dlhé desaťročia, no s príchodom éry moderne zariadenej domácnosti sa spolu so záclonami z domovov vytratili. Nemálo k tomu prispelo aj stúpajúce množstvo alergií u detí a dospelých a upozornenia odborníkov, že za množstvom prachu v izbách sú práve lapače prachu – obľúbené koberce.

Koberec na hranie pre deti

Dnes sa však koberce do izieb vracajú. Po ére minimalizmu pociťujú mnohí potrebu svoje domovy zútulniť a spríjemniť, najmä ak majú malé deti. Pre mnohé mamy je totiž príjemnejší pohľad na deti hrajúce sa s hračkami na koberci, než na prázdnej, akokoľvek štýlovej podlahe. Vybaviť preto detskú izbu kobercom je vynikajúci nápad.

Nádherné koberce do detskej izby


Dôvody na kúpu koberca do detskej izby

  • Koberce zabraňujú prachu víriť a poletovať po izbe. To je veľké plus, ak máte doma dieťa s alergiou. Kobercové vlákna držia prach pri zemi a nedovolia mu voľne poletovať pri každom pohybe dieťaťa po izbe. Koberec stačí niekoľkokrát do týždňa povysávať, kým prázdnu podlahu by ste museli umývať denne.
  • Chráni pred chladom. Koberce sa vám zídu najmä v prípade, že v detskej izbe máte studenú podlahu. Deti, ktoré rady behajú bez ponožiek či sedia na zemi, by tak rýchlo ochoreli. Koberec je ideálnym riešením, ako ochrániť najmenších pred prechladnutím, a pritom ich neustále neupozorňovať a nevstupovať im do hry.
  • Koberec tlmí hluk. To využijete najmä vtedy, ak bývate v bytovom dome a pod sebou máte citlivých susedov. Nie všetci majú pochopenie pre skáčuce a jašiace sa deti. Ak sa vaši potomkovia radi bláznia a z izby k vám dolieha dupot a hluk, koberec ho pomôže stlmiť.
  • Koberec chráni podlahy. Najmä malí členovia rodín zvyknú z neopatrnosti čokoľvek prevrhnúť a rozliať. Koberec vytvorí medzi rozliatym pohárom mlieka alebo vody ideálnu zábranu, a vy sa tak vyhnete poškodeniu podláh. Koberec stačí nechať uschnúť a žiadna veľká škoda sa nestane.

Koberec do detskej izby chráni pred chladom

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Ako vybrať správny detský koberec na hranie?

Ešte pred kúpou zvážte, či v detskej izbe viac využijete kusový detský koberec alebo koberec zaberajúci celú podlahu. Ten prvý je ideálny v prípade, že máte v detskej izbe väčšie množstvo nábytku, najmä masívneho. Kusovým kobercom zároveň môžete vymedziť deťom plochu na hranie, alebo ním podložiť písací stolík či posteľ. Dostupné sú rôzne veľkosti i tvary – obdĺžnikové, štvorcové, okrúhle i oválne koberce, a taktiež rôzne farby a vzory. Obľúbeneé sú geometrické tvary, postavičky z detských rozprávok, zvieratá, ale aj obrázky domčekov, ciest a budov.

Kobercom zaberajúcim celú miestnosť premeníte izbu na útulný detský kútik. Metrážny koberec je ideálny do väčších priestorov bez väčšieho množstva nábytku, ktoré potrebujete zaplniť. Nezabudnite miestnosť pred výberom koberca starostlivo premerať a pri kúpe rátajte aj s určitou rezervou.

Dopravný koberec na hranie pre deti

Ideálny materiál

Keďže koberec v detskej izbe zažije pri malých obyvateľoch všeličo, zvoľte si taký, ktorý sa bude dať dobre očistiť a bude vyrobený z kvalitného materiálu. Na trhu nájdete veľké množstvo kobercov, tie najkvalitnejšie sú tkané.

Ak hľadáte materiál, ktorý ochráni detské nôžky pred chladom, zvoľte vlnený, ktorý je zároveň príjemne mäkký. Je pomerne odolný, má nielen tepelné, ale aj akustické izolačné schopnosti a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Keďže cena je vyššia a čistenie môže byť pomerne náročné, sú takéto koberce vhodné pre väčšie deti. Z prírodných materiálov je obľúbená aj bavlna. Je mäkká, zahreje a čistenie je nenáročné a rýchle, keďže koberec môžete prať.

Syntetické materiály dokážu odolávať veľkej záťaži, sú odolné a ľahko sa udržiavajú. Napríklad polyamid je veľmi odolný proti špine a odporúča sa práve do detských izieb. Má antistatické vlastnosti – zabraňuje usádzaniu prachu a iných nečistôt. Zvoliť si môžete aj koberec z akrylu, ktorý je cenovo dostupný a dobre odoláva vlhkosti a plesniam. Nylon je pevný a trvácny, koberce z tohto materiálu sú často upravované, aby sa nešpinili.

Zvoliť si môžete taktiež koberec z ECO peny. Antibakteriálny povrch a možnosť umývania sú výraznými plusmi.

Aký materiál zvoliť pre koberec do detskej izby?

Koberce s kratším vlasom sú bezpečnejšie

Napriek tomu, že koberce s dlhým vlasom sú hebké, pôsobia útulne a chránia pred zimou, do detskej izby ich neodporúčame. Sú totiž náročné na čistenie. Koberce s krátkym vlasom sú jednoduchšie na údržbu a zároveň pre malé deti bezpečnejšie. Nehrozí vytrhávanie vlasov a ich prípadná konzumácia, znižuje sa i riziko zakopnutia. Konkrétne pri kobercoch s nízkym hustým vlasom nehrozí, že by sa nečistoty dostali hlboko do koberca, čo je výhodou pri čistení. Koberec stačí pravidelne povysávať. Vybavený by mal byť protišmykovou vrstvou, ak ju nemá, kúpte spolu s kobercom protišmykovú podložku. Prípadne môžete koberec o podlahu prilepiť obojstrannou lepiacou páskou či lepidlom na koberce.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Motívy od výmyslu sveta

Rôzne vzory a farebné variácie výber koberca neuľahčujú. Zároveň je veľmi pravdepodobné, že si vaše dieťa vyberie niečo, čo sa mu bude páčiť a bude sa chcieť na koberci hrať. Ak chcete, aby koberec ladil s celkovým vybavením a farebnosťou detskej izby, môžete voliť spomedzi jednofarebných kobercov alebo tých s neutrálnejšími vzormi. Na koberci môže byť Spider-Man, ale aj safari zvieratká, srdiečka či kruhy, ale aj dopravné značky a semafory. Či už pôjde o Disney koberec, model s Včielkou Majou, kvetmi alebo sa na ňom bude nachádzať cesta či letisko, treba si vopred určiť, či pôjde o koberec na hranie alebo chcete koberec do detskej izby len ako dizajnový doplnok.

Detské koberce pre chlapcov

Bohatý výber kobercov na trhu vám umožňuje zvoliť si také, ktoré sa vzorom a farbou budú páčiť aj obyvateľom izby. Pred neutrálnymi vzormi dajte prednosť chlapčenskej tematike. Či už to bude obľúbená rozprávka, akčný hrdina alebo tematický vzor, napríklad vesmír, o štýlový koberec sa bude jeho malý majiteľ starať oveľa radšej.

Pre menších chlapcov môžete zvoliť napríklad detský koberec autodráhu, kde sa do sýtosti spoločne s ockom vyhrá pri hre s autíčkami. A ktovie, možno sa pri hre naučí aj zopár dopravných predpisov.

Koberec do chlapčenskej detskej izby

Detské koberce pre dievčatá

Malé slečny majú tiež svoje obľúbené rozprávkové postavičky – najčastejšie samozrejme princezny. Splniť sen im môžete milovanou postavičkou alebo sa zamerajte na neutrálnejšie vzory, napríklad kvetiny, bodky, motýle či srdiečka, ktoré sa budú tešiť obľube, aj keď malé slečny trochu podrastú.

Ak máte v detskej izbe zmiešané osadenstvo a chcete deťom dopriať štýlový doplnok, zvoľte neutrálnu rozprávku, ktorou sa zavďačíte chlapcom aj dievčatám. Môžete vybrať vzor z niektorej rozprávky obľúbenej u všetkých detí (kto by nemal rád Krtka?), staviť na neutrálny vzor, napríklad motív lístia, či nechať každého obyvateľa izby, aby si pred svoju postieľku vybral vlastný kusový koberec.

Univerzálny koberec do dievčenskej detskej izby

Najčastejšie otázky – FAQ

Koberec v detskej izbe alebo nie? Ak máte radi koberce v izbách, napíšte nám, ako sa o ne staráte, aby boli stále ako nové. Podeliť sa môžete aj o svoje skúsenosti a najmä skúsenosti svojich detí s kobercami.

Kam v izbe umiestniť detský koberec?

Najčastejšou voľbou je stred detskej izby, tam sa totiž zvyčajne sústreďuje všetko dianie. Samozrejme, umiestniť ho môžete aj v blízkosti poličiek s hračkami, aby k nim malo dieťa okamžitý prístup.

Ako často čistiť detský koberec?

Závisí to od toho, ako často ho vaše dieťa na hranie využíva. Odporúčame čistenie aspoň každý druhý deň. Tak sa vyhnete nadmernému prachu v detskej izbe a ľahšie budete udržiavať koberec čistý.

Ak má koberec protišmykový spodok, je potrebná protišmyková podložka?

V prípade, že koberec má protišmykový spodok, nie je protišmyková podložka nutná. Avšak môžete ju použiť, ak chcete zvýšiť odolnosť proti kĺzaniu.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 14.02.2018
Posledná aktualizácia: 12.04.2023
Hodnotenie článku:
(94.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.