1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti?

Výber vhodnej dlažby je pri zariaďovaní interiérov i exteriérov často podceňovaný. Nevhodná dlažba sa môže po čase poškriabať, vyblednúť, dokonca sa môžu začať rozpadať jej okraje, či môže úplne popraskať. Jej následná výmena je časovo i finančne náročná.  Ako si vybrať správne? 

Mrazuvzdorná dlažba

Aby ste sa tomu vyhli, prečítajte si nasledujúcich pár odstavcov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa pri výbere tých správnych dlaždíc pre váš interiér či exteriér.

Parametre dlažieb

Pri dlažbách sledujte niekoľko parametrov, ktoré vám napovedia o vhodnosti jej použitia.

Mrazuvzdornosť

Dlažbu, ktorá nie je mrazuvzdorná nesmiete použiť v exteriéri, v zime by vám totiž popraskala. Naopak, mrazuvzdornú dlažbu môžete uložiť do exteriéru aj interiéru. Dlaždice sa obvykle označujú snehovou vločkou a ich odolnosť voči mrazu je určená ich nasiakavosťou. Ak dlaždica totiž nasiakne vodou, tá pri zamrzunutí zväčší svoj objem, čo spôsobí, že dlaždica praskne.

Rozdelenie dlaždíc podľa nasiakavosti:

 • Nasiakavosť do 0,5 % – Dlažba je mrazuvzdorná a vhodná aj do exteriéru.
 • Nasiakavosť cca. 0,5 – 3 % Dlaždice vhodné na dlažbu do interiéru a na obklady stien v interiéri aj v exteriéri.
 • Nasiakavosť nad 10 % – Vhodné iba na obklady a dlažby v interiéri.

Dlažba v exteriéri

Protišmyková odolnosť

Testuje sa šmykom na naklonenej rovine a delí sa do dvoch skupín.

Dlaždice pre chôdzu v obuvi:

 • R9 – naklonená rovina 6 až 10°
 • R10 – naklonená rovina 10 až 19 °
 • R11 – naklonená rovina 19 až 27 °
 • R12 – naklonená rovina 27 až 35 °
 • R13 – naklonená rovina viac, než 35 °

Dlaždice pre priestory s chôdzou naboso:

 • A – do 12 ° – určené pre použitie na chodbách a v šatniach
 • B – do 18 ° – pre dažby v kúpeľniach, sprchách, na schodoch a na okrajoch bazénov
 • C – do 24 ° – pre schody v bazénoch a pod vodou, pre šikmé oraje bazénov, štartovacie bloky

Dlažba v interiéri

Odolnosť voči opotrebeniu

Pre glazovanú dlažbu sa udáva ako oteruvzdornosť a označuje sa značkou PEI a číslom, pričom vyššie číslo značí aj vyššiu odolnosť.

Oteruvzdornosť glazovaných dlažieb:

 • PEI 1 – Dlaždice vhodné na podlahy bez možnosti poškriabania obuvou a chôdzou predovšetkým naboso – napr. kúpeľne, bazény, obklady stien, atď.

 • PEI 2 – Určené pre podlahy, ktoré nebývajú vystavené znečistenej obuvi, ako napr. obývacie izby a spálne.

 • PEI 3 – Sú určené pre viac znečisťované priesotry, ako napr. chodby a balkóny (pozor na mrazuvzdornosť).

 • PEI 4 – Používajú sa v silne zaťažovaných priestoroch, ako kuchyne a terasy v domácnosti alebo stredne zaťažované komerčné priestory, ako napr. chodby hotelov, kancelárie a pod.

 • PEI 5 – Sú vhodné pre miestnosti s priamym vstupom z exteriéru ako predsiene a garáže, taktiež nachádzajú uplatnenie v komerčných priestoroch s veľkým pohybom ľudí (obchody, reštaurácie).

 • Pre neglazované dlažby sa udáva odolnosť voči opotrebeniu ako tvrdosť Mohsa (podľa tzv. Mohsovej stupnice tvrdosti minerálov). Má 10 stupňov, pričom 1 je najmäkší a 10 najtvrdší materiál.

Materiály dlaždíc

Režné dlaždice

Bývajú červenohnedej farby a vypaľujú sa v tunelových peciach. Sú celé z jednoliateho materiálu a farebne rovnaké na povrchu i vo vnútri. Výhodou režných dlaždíc je, že v prípade mechanického poškodenia – odštiepenia kúsku dlaždice nie je toto poškodenie príliš nápadné. Neglazované dlaždice majú totiž rovnakú farbu na povrchu i vo vnútri. Majú pomerne vysokú nasiakavosť.

Protišmyková dlažba do interiéru

Gresové dlaždice (spekané)

Sú vyrobené z kameňa, ktorý je najprv rozdrvený na prach a následne zlisovaný a dvakrát vypálený pri teplote vyššej, než sa používa pri keramických dlaždiciach. Vznikne tak homogénny a mimoriadne pevný i odolný materiál. Gresové dlaždice sú moderným trendom v segmente dlažieb a je pre nich charakteristická veľmi nízka nasiakavosť a z toho vyplývajúca mrazuvzdornosť. Ďalej sú mimoriadne odolné voči oteru a voči chemikáliám. V neglazovanej verzii majú vynikajúce protišmykové vlastnosti. Nachádzajú univerzálne využitie na dlažbu aj obklady v interiéroch i exteriéroch.

Glazované dlaždice

Na rozdiel od neglazovaných dlaždíc obsahujú dekoračnú vrstvu – glazúru, ktorá môže byť farebná alebo vzorovaná. Glazované dlaždice sú šmykľavejšie, než neglazované a taktiež je pri nich dôležité sledovať odolnosť voči oteru, pretože glazúra môže byť náchylná na mechanické poškodenie.

Pokládka dlažby v dome

Poškodenie glazovanej dlaždice je, žiaľ, viditeľné, pretože po odštiepení kúska glazúry zvyčajne ostane presvitať spodná vrstva (tzv. črep), ktorá je inej farby.

Spekané glazované dlaždice

Sú vyrobené kombináciou technologických postupov používaných pre gresové dlaždice a glazovania. Prinášajú lákavejšie dizajnové varianty oproti bežným gresovým dlaždiciam, no nedosahujú úplne ich kvalitatívne vlastnosti.

Klinkerové dlaždice

Sú špeciálnym typom tehlových dlaždíc, ktoré sú odolné a mrazuvzdorné. Majú totiž, na rozdiel od klasických tehál nízku nasiakavosť, čo ich predurčuje práve na použitie ako obkladov do exteriéru. Využitie nachádzajú nielen na fasádach domov ale tiež na obkladoch schodov, ako dlaždice na terasách a záhradných chodníkoch. Ak by vás lákalo použiť namiesto nich staré tehly, ktoré ste objavili niekde u starého otca na dvore vedzte, že takýto obklad by vám vydržal iba do prvej zimy.

Aby dlaždice sedeli

Pri ukladaní dlaždíc je dôležité, aby mali rovnaký alebo približne rovnaký rozmer, inak sa to prejaví na rozličnej veľkosti medzier medzi nimi. Z dôvodu môžných odchýlok pri ich výrobe ich výrobcovia kalibrujú. Kalibrácia znamená zatriedenie dlaždíc do skupín podľa ich približných rozmerov. Pre konkrétne balenia dlaždíc je potom udaná tolerancia, tj. hodnota maximálnej možnej odchýlky rozmerov.

Lepenie dlažby na chodbe

Moderným dizajnovým prvkom sú dlaždice ukladané (takmer) bez medzier – v tomto prípade nestači použiť kalibrované dlaždice ale musíte siahnuť po tzv. dlaždiciach rektifikovaných. Tieto sú zabrúsené na presne rovnaký rozmer bez odchýlok. Ani tie však nemožno ukladať tesne k sebe, ale potrebujú aspoň 1 mm širokú špáru. Samozrejme, sú drahšie.

Farebná tonalita dlaždíc

Podobne, ako sa série dlaždíc líšia v jednotlivých rozmeroch, môžu sa líšiť aj ich odtiene v rámci rovnakého farebného variantu. Kvôli tomu každý výrobca spravidla ponúka viacero variant z jednej série:

 • Bledšie, než ideálny kus – označenie A1, A2, A3
 • Tmavšie, než ideálny kus – označenie B1, B2, B3
 • Dlaždice bez rozdielu farby – označenie S0 alebo B0

Gresové dlaždice sa označujú po každej výrobnej sérii novým číslom, teda bledší kus môže mať označenie A1 až A(nekonečno) a tmavší zasa B1 až B(nekonečno). Môže teda prísť k situácii, kedy bude napr. séria označená ako A7 mať rovnaký farebný odtieň ako A26.

Kvalitná kamenná dlažba v záhrade

Aký obklad si teda vybrať pre ktorú miestnosť?

 • Obytné miestnosti – Dlažba by mala mať oteruvzdornosť PEI 4 až PEI 5, tiež by mala byť spolu s obkladom stálofarebnosť a odolnosť voči tvorbe škvŕn.
 • Kúpeľna a WC – Tu je nutná protišmykovosť aspoň R10, oteruvzdornosť PEI 2, resp. tvrdosť podľa Mohsa 5 – 7 a odolnosť voči čistiacim prostriedkom a chémii používanej v kúpeľniach. Vhodné sú spekané dlažby s nasiakavosťou 0,04%.
 • Kuchyňa – Tiež sú vhodné nenasiakavé spekané dlažby, protišmykovosť R10 a vyššia oteruvzdornosť aspoň PEI 4, prípadne tvrdosť Mohs 5 – 8. Nezabúdajte ani na odolnosť voči čistiacim prostriedkom a chémii.
 • Predsiene a chodby – Vysoko zaťažované, preto je vhodná oteruvzdornosť PEI 5, tvrdosť 5 – 8. Vhodné sú spekané dlažby s nasiakavosťou pod 0,1 %.
 • Technické priestory (garáž, práčovňa, dielňa) – Najvyššia oteruvzdornosť PEI 5, vhodné sú spekané dlažby s nasiakavosťou do 0,1 % ale s vyššou nosnosťou a silou črepu 7 – 9 mm.
 • Terasa a vonkajšie priestory – Tu je nutná najmä mrazuvzdornosť, vysoká odolnosť voči oteru PEI 5 a farebná stálosť, nakoľko vonkajšie obklady a dlažby sú vystavené intenzívnemu UV slnečnému žiareniu.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 20.09.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku

Dávate si zvýšený pozor na svoj drahý, drevený nábytok, používate podložky pod poháre a aj tak sa nejakým spôsobom ocitli na stole odtlačky od pohárov? Prezradíme vám účinné tipy a triky...

Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody

Bývanie na svahu je naozaj jedinečné, moderné a nadčasové, avšak predstavy sú častokrát len predstavami, ktoré sa s realitou rýchlo míňajú. Na čo všetko treba myslieť? Prezradíme vám v...

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...