Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianoce sú obdobím, počas ktorého naše domácnosti zaplaví množstvo očarujúcich svetielok. Tradíciou sa stáva nielen tematická vianočná výzdoba v interiéri, ale do pozornosti sa dostávajú aj záhrady, terasy a balkóny.

Exteriérové vianočné osvetlenie

Ak ste v tejto oblasti začiatočník a chcete si skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Tipy pre plánovanie osvetlenia

Vytvorte magickú vianočnú atmosféru za pomoci vhodne zvoleného a nainštalovaného vonkajšieho osvetlenia. Plánovanie a meranie je dôležitou súčasťou tohto procesu.

  • Preskúmajte exteriér vášho domu – pozrite sa naň zo vzdialenejšej perspektívy a vyberte ústredné body, ktoré chcete vyzdobiť, napr. zvýraznenie línie strechy, stĺpov, zábradlia, zárubní pre vytvorenie pútavého vchodu či iné architektonické prvky.

Vonkajšie vianočné osvetlenie

  • Zmerajte plochu, ktorú budete dekorovať (priamka alebo obvod stromčeka) – pomôže vám to rozhodnúť sa, koľko svetelných prameňov, resp. akú dĺžku reťaze budete potrebovať. Odmerajte tiež vzdialenosť k elektrickej prípojke.
  • Určite typ a počet svetiel – vyberať môžete spomedzi viacerých typov dekoratívneho osvetlenia, ktoré disponuje rozličnými funkciami, napr. svetlá so senzorom alebo časovačom. Rozhodujúci je aj počet svetiel a hustota ich rozmiestnenia. Aj keď ide o osobnú preferenciu, na dekor vždyzelených stromčekov a kríkov je dobré použiť 100 svetiel na každých 30 – 45 cm.

Bezpečnostné tipy pre vianočné osvetlenie

Nevhodne nainštalované vianočné osvetlenie predstavuje riziko, napr. vznik požiaru, preto je dôležité dodržiavať niekoľko bezpečnostných zásad:

  • Pred nákupom skontrolujte, či sú svetlá skutočne určené na použitie v exteriéri a nesú európske označenie CE, teda spĺňajú požiadavky na bezpečnosť a ochranu životného prostredia.
  • Exteriérové osvetlenie zapájajte do krytých zástrčiek s RCD – pri elektrickom preťažení sa napájanie zo zásuvky preruší.
  • Na upevnenie vonkajšieho osvetlenia na odkvapy a šindle používajte závesné háčiky, resp. klipy, ktoré udržia vianočnú dekoráciu bez použitia akýchkoľvek iných nástrojov (klince, skrutky, náradie a podobne).

Exteriérové vianočné osvetlenie ovládanie

Aký typ svietidiel zvoliť

Nekonečne dlhé rozhodovanie sa, aký typ svetelných dekoratívnych prvkov zvoliť pre jednotlivé časti domu, vám môže uľahčiť tento stručný prehľad najpoužívanejšieho vonkajšieho vianočného osvetlenia.

Osvetlenie na balkóny, terasy, strechy a odkvapy

Medzi najpoužívanejšie patria vianočné LED svetelné cencúle, ako alternatíva môžu byť použité svetelné reťaze na terasu s vyššou LED hustotou, ďalej svetelné závesy či LED trubice (ozn. aj ako svetelný had alebo kábel). Na pripevnenie sa používajú svetelné klipy alebo viazacie polypropylénové pásky.

Vianočné osvetlenie terasy

Osvetlenie na kríky, živé ploty a stromy

Okrem inštalácie svetelných vianočných gúľ a reťazí (pre ľahšie dekorovanie používajte kratšie reťaze, 4-5 metrov, ktoré budete na seba napájať) môžete siahnuť po sieťovom LED osvetlení, ktoré vytvára súvislú svetelnú prikrývku. Svetelnú sieť na ker či živý plot iba položíte.

Vonkajšie vianočné osvetlenie
Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

Osvetlenie pozdĺž príjazdovej cesty

Takmer bezstarostným spôsobom, ako vyzdobiť dvor a okolie príjazdovej cesty, je použitie trojrozmerných stojacich vianočných dekorácií, ktoré sa ukotvujú k zemi. Môže ísť napríklad o svetelného soba, nadrozmerné vianočné gule, anjela či iné postavičky.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.Publikované dňa: 25.11.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.