Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianoce sú obdobím, počas ktorého naše domácnosti zaplaví množstvo očarujúcich svetielok. Tradíciou sa stáva nielen tematická vianočná výzdoba v interiéri, ale do pozornosti sa dostávajú aj záhrady, terasy a balkóny.

Exteriérové vianočné osvetlenie

Ak ste v tejto oblasti začiatočník a chcete si skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Tipy pre plánovanie osvetlenia

Vytvorte magickú vianočnú atmosféru za pomoci vhodne zvoleného a nainštalovaného vonkajšieho osvetlenia. Plánovanie a meranie je dôležitou súčasťou tohto procesu.

  • Preskúmajte exteriér vášho domu – pozrite sa naň zo vzdialenejšej perspektívy a vyberte ústredné body, ktoré chcete vyzdobiť, napr. zvýraznenie línie strechy, stĺpov, zábradlia, zárubní pre vytvorenie pútavého vchodu či iné architektonické prvky.

Vonkajšie vianočné osvetlenie

  • Zmerajte plochu, ktorú budete dekorovať (priamka alebo obvod stromčeka) – pomôže vám to rozhodnúť sa, koľko svetelných prameňov, resp. akú dĺžku reťaze budete potrebovať. Odmerajte tiež vzdialenosť k elektrickej prípojke.
  • Určite typ a počet svetiel – vyberať môžete spomedzi viacerých typov dekoratívneho osvetlenia, ktoré disponuje rozličnými funkciami, napr. svetlá so senzorom alebo časovačom. Rozhodujúci je aj počet svetiel a hustota ich rozmiestnenia. Aj keď ide o osobnú preferenciu, na dekor vždyzelených stromčekov a kríkov je dobré použiť 100 svetiel na každých 30 – 45 cm.

Bezpečnostné tipy pre vianočné osvetlenie

Nevhodne nainštalované vianočné osvetlenie predstavuje riziko, napr. vznik požiaru, preto je dôležité dodržiavať niekoľko bezpečnostných zásad:

  • Pred nákupom skontrolujte, či sú svetlá skutočne určené na použitie v exteriéri a nesú európske označenie CE, teda spĺňajú požiadavky na bezpečnosť a ochranu životného prostredia.
  • Exteriérové osvetlenie zapájajte do krytých zástrčiek s RCD – pri elektrickom preťažení sa napájanie zo zásuvky preruší.
  • Na upevnenie vonkajšieho osvetlenia na odkvapy a šindle používajte závesné háčiky, resp. klipy, ktoré udržia vianočnú dekoráciu bez použitia akýchkoľvek iných nástrojov (klince, skrutky, náradie a podobne).

Exteriérové vianočné osvetlenie ovládanie

Aký typ svietidiel zvoliť

Nekonečne dlhé rozhodovanie sa, aký typ svetelných dekoratívnych prvkov zvoliť pre jednotlivé časti domu, vám môže uľahčiť tento stručný prehľad najpoužívanejšieho vonkajšieho vianočného osvetlenia.

Osvetlenie na balkóny, terasy, strechy a odkvapy

Medzi najpoužívanejšie patria vianočné LED svetelné cencúle, ako alternatíva môžu byť použité svetelné reťaze na terasu s vyššou LED hustotou, ďalej svetelné závesy či LED trubice (ozn. aj ako svetelný had alebo kábel). Na pripevnenie sa používajú svetelné klipy alebo viazacie polypropylénové pásky.

Vianočné osvetlenie terasy

Osvetlenie na kríky, živé ploty a stromy

Okrem inštalácie svetelných vianočných gúľ a reťazí (pre ľahšie dekorovanie používajte kratšie reťaze, 4-5 metrov, ktoré budete na seba napájať) môžete siahnuť po sieťovom LED osvetlení, ktoré vytvára súvislú svetelnú prikrývku. Svetelnú sieť na ker či živý plot iba položíte.

Vonkajšie vianočné osvetlenie
Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

Osvetlenie pozdĺž príjazdovej cesty

Takmer bezstarostným spôsobom, ako vyzdobiť dvor a okolie príjazdovej cesty, je použitie trojrozmerných stojacich vianočných dekorácií, ktoré sa ukotvujú k zemi. Môže ísť napríklad o svetelného soba, nadrozmerné vianočné gule, anjela či iné postavičky.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 25.11.2022
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕnTipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕn

Každý čalúnený nábytok, či už sedacia súprava, posteľ alebo jedálenské stoličky, je denne vystavovaný našej záťaži. Vďaka správnemu čisteniu môžete takémuto nábytku predĺžiť životnosť.

Nápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačkeNápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačke

Úložných priestorov nie je nikdy dosť. Vytvoriť si ich môžete aj z toho, čo máte doma, alebo z iných kusov nábytku, ktoré zapadnú do vášho interiérového dizajnu.

Zlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miestZlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miest

Pri upratovaní si každý hľadá spôsoby, ako si prácu uľahčiť a urýchliť. Takéto rôzne tipy a triky nemusia byť vždy správne.