Ktorý podomietkový WC modul je najlepší? Vybrať si Geberit, Grohe, Kolo či set aj s WC?

Závesné WC systémy sú moderným trendom a nemali by chýbať v žiadnej súčasnej kúpeľni. Či už staviate novú alebo rekonštruujete starú, mali by ste si do nej závesné WC zaopatriť.

Závesné WC

V tomo článku sa dozviete, aké výhody a nevýhody vstavané WC prináša a čo ponúkajú v tejto oblasti najznámejší výrobcovia na našom trhu.

Najobľúbenejšie značky podomietkových modulov


Výhody a nevýhody závesného WC

Závesné WC oproti klasickému (nazývanému aj kombi) v prvom rade šetrí miesto, ktorého vo väčšine kúpeľní nie je nikdy nazvyš. Ďalšou výhodou je krajší vzhľad, závesné WC nenarúša dizajnovú líniu priestoru tak, ako kombi WC a necháva vyniknúť ostatné prvky. Podomietková nádržka ponúka rýchlejšie spláchnutie a tiež možnosť splachovať polovičným množstvom vody, čím šetrí nielen životné prostredie, ale tiež vašu peňaženku. Okolo závesnej WC misy je tiež jednoduchšie udržať čistotu, keďže pod ním jednoducho utriete podlahu.

Kamenné závesné WC

Na druhej strane, podomietkový modul si vyžaduje náročnejšiu inštaláciu a skutočne pevné ukotvenie. Napriek tomu, že pri mnohých modeloch výrobca udáva nosnosť až 400 kg pri správnom ukotvení, môže na niekoho závesná WC misa pôsobiť krehkejším dojmom. Taktiež je údržba vstavaného WC modulu náročnejšia, keďže k mechanizmu je sťažený prístup.

Typ montáže

WC modul na obmurovanie – Použite ho, ak máte k dispozícii dostatočne hrubú zadnú stenu. Postačia pórobetónové tvárnice Ytong s hrúbkou 25 cm. Montáž tohto modulu je náročnejšia, keďže je nutné ho poctivo obmurovať – v opačnom prípade sa môže stať, že sa bude pohybovať vo zvislej osi, a teda WC misa vám bude „odskakovať“ od steny. Najčastejšie sa to stáva, keď modul nie je podmurovaný odspodu celými tvárnicami, ale iba ich úlomkami. Oprava takejto chyby znamená vysekanie a vykonanie obmurovania nanovo. WC modul na obmurovanie patrí medzi najlacnejšie varianty.

WC modul pre pripevnenie do steny – Na rozdiel od modulu na obmurovanie je tento typ vybavený jednoduchým podporným oceľovým rámom, ktorý sa pripevňuje skrutkami do podlahy a do zadnej steny. Na inštaláciu stačí tenšia zadná stena, než pri obmurovaní, keďže väčšina váhy je prenášaná cez rám do zeme. S týmto druhom modulu sa vám teda nestane, že by misa odskakovala od steny.

WC modul do sádrokartónu – Tento modul obsahuje zložitejší podporný rám, ktorý sa prichytáva skrutkami do zeme a do bočných stien. Podomietkový modul do sádrokartónu sa inštaluje do bytových jadier, v ktorých nie je k dispozícii pevná zadná stena, o ktorú by sa mohol prichytiť jeden z predchádzajúcich druhov modulov.

Funkcie závesných WC modulov

Ďalšou výhodou závesných WC systémov je, že niektoré modely ponúkajú rozšírené funkcie, aké pri kombi WC nenájdete.

Smart fresh – Je to funkcia vybraných modulov z radu Technic od výrobcu Kolo. Ide v podstate o zabudovanú nádobu, do ktorej sa vkladajú tyčinky s osviežovacou a dezinfekčnou látkou. Táto sa z tyčinky uvoľňuje v presne nastavenom množstve pri každom spláchnutí. Na rozdiel od bežných osviežovačov vo forme tabliet do WC nádržky sa teda nerozpustí ihneď, ale vtedy, keď je to potrebné. Jedno balenie obsahujúce 5 tyčiniek, stojí asi 4 € a vystačí na 400 spláchnutí.

QuickFix – Taktiež funkcia vybraných modulov radu Technik značky Kolo. Umožňuje veľmi jednoduchú montáž, na ktorú vďaka rýchloupínaciemu systému nepotrebujete náradie a zvládne ju aj jeden človek.

Závesné WC a bidet

Odvetrávanie WC misy – Tento systém môže fungovať tak, že ventilátor zabudovaný v priestore splachovacej nádržky odsáva vzduch z WC misy a tlačí ho cez uhlíkový filter a vývod spoza ovládacieho tlačidla späť do miestnosti. Filtrovaním sa eliminuje pach a vzduch v miestnosti sa čistí. Výrobca Geberit túto funkciu ponúka pod názvom DuoFresh, no nájdete ju aj v niektorých modelových radoch iných výrobcov. Taktiež sú v ponuke systémy odsávania s vývodom priamo do systému vzduchotechniky, inštalovanej v dome.

Pneumatické splachovanie – Ide v podstate o pneumatické ovládanie od splachovacieho tlačidla k splachovaciemu mechanizmu. Tento systém je menej hlučný než mechanické ovládanie a okrem niektorých vstavaných WC systémov sa používa napr. aj pri splachovaní pisoárov oddialeným tlačidlom na verejných toaletách alebo v špeciálnych prípadoch na bezbariérových toaletách, kedy je tlačidlo priamo na nádržke pre užívateľa fyzicky nedostupné. Pneumatické splachovanie majú napr. podomietkové moduly značky Grohe.

Čo ponúkajú jednotlivé značky

Podomietkové WC Geberit – Asi najznámejšia značka sanitárnej techniky. Výhodou je široké portfólio kvalitných produktov a dobrá dostupnosť ako samotných výrobkov, tak i náhradných dielov. Nevýhodou je vyššia cena, zložitejšia montáž (patrí do rúk profesionálom) a nedostupnosť cenovo výhodných setov.

Podomietkové WC Kolo – Výrobky tejto značky vynikajú priaznivým pomerom cena – výkon, dobrou dostupnosťou náhradných dielov, ponukou výhodných setov a systémom rýchlej inštalácie QuickFix, ktorú zvládne jediný človek bez náradia. Nevýhodou je, že v ponuke nenájdete moduly s inštaláciou do jadra s uchytením do bočných stien, užší výber produktov a absencia variantu s odsávaním zápachu z WC misy.

Podomietkové WC Alcaplast – Český výrobca, ktorého produkty však v ničom nezaostávajú za konkurenciou z hľadiska kvality, no ani ceny. V jeho ponuke nájdete pestrú paletu produktov, ktoré môžete rôzne kombinovať. Taktiež je k dispozícii mnoho druhov náhradných dielov a zvýhodnené sety. Dostupnosť u predajcov je skôr priemerná a v mnohých predajniach sú produkty Alcaplast k dispozícii iba na objednávku.

Podomietkové WC Grohe – Tento nemecký výrobca sa zameriava predovšetkým na unikátny dizajn a tiež vysokú kvalitu svojich produktov. V závesných WC zn. Grohe nájdete mnoho inovatívnych a prémiových funkcií, ako napr. pneumatické splachovanie. Moduly patria medzi najtichšie na trhu a môžete si vybrať spomedzi mnohých dizajnových sérií, či už WC mís alebo ovládacích tlačidiel. Nevýhodou je horšia dostupnosť v predajniach a taktiež pomerne vysoká cena oproti konkurenčným modelom.

Oplatí sa šetriť na závesnom WC?

Majte na pamäti, že modul je vstavaný do steny a jeho výmena je vždy pomerne náročná. Oplatí sa teda zainvestovať do kvalitnejšieho závesného WC niektorej z lepších značiek. Okrem dlhšej životnosti sa drahšie modely vyznačujú aj tichším napúšťaním vody, efektívnejším splachovaním a jednoduchšou montážou. V lacnejších no-name neznačkových WC moduloch z hobbymarketov sa často kazia splachovacie tlačidlá aj tesniaca membrána. Voda z nádrže v tom prípade vyteká do WC misy a neustále sa dopĺňa, takže v prípade výskytu tejto poruchy vyplýtvate značné množstvo vody.

Závesné WC v červenej kúpeľni

Prístup k splachovaciemu mechanizmu je pri vstavaných WC síce náročnejší, avšak oprava sa určite vyplatí viac ako výmena celého výrobku. Pred kúpou sa teda predajcu opýtajte, či sú k dispozícii pre konkrétny modul aj náhradné diely (to môže byť pri neznačkových výrobkoch taktiež problém).

Závesné WC sa predávajú väčšinou samostatne, t. j. vo forme splachovacieho modulu s nádržou, misy a splachovacieho tlačidla. Ak chcete ušetriť, niektorí výrobcovia ponúkajú aj podomietkové WC sety, ktoré obsahujú všetky tieto súčasti v jednom balení a sú lacnejšie ako keby ste ich kupovali samostatne. Neponúkajú ich však všetci výrobcovia (v ponuke ich nemá napr. Geberit).

Najobľúbenejšie značky podomietkových modulov


Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 08.12.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.