Ktorý podomietkový WC modul je najlepší? Vybrať si Geberit, Grohe, Kolo či set aj s WC?

Závesné WC systémy sú moderným trendom a nemali by chýbať v žiadnej súčasnej kúpeľni. Či už staviate novú alebo rekonštruujete starú, mali by ste si do nej závesné WC zaopatriť.

Závesné WC

V tomo článku sa dozviete, aké výhody a nevýhody vstavané WC prináša a čo ponúkajú v tejto oblasti najznámejší výrobcovia na našom trhu.

Najobľúbenejšie značky podomietkových modulov

Výhody a nevýhody závesného WC

Závesné WC oproti klasickému (nazývanému aj kombi) v prvom rade šetrí miesto, ktorého vo väčšine kúpeľní nie je nikdy nazvyš. Ďalšou výhodou je krajší vzhľad, závesné WC nenarúša dizajnovú líniu priestoru tak, ako kombi WC a necháva vyniknúť ostatné prvky. Podomietková nádržka ponúka rýchlejšie spláchnutie a tiež možnosť splachovať polovičným množstvom vody, čím šetrí nielen životné prostredie, ale tiež vašu peňaženku. Okolo závesnej WC misy je tiež jednoduchšie udržať čistotu, keďže pod ním jednoducho utriete podlahu.

Kamenné závesné WC

Na druhej strane, podomietkový modul si vyžaduje náročnejšiu inštaláciu a skutočne pevné ukotvenie. Napriek tomu, že pri mnohých modeloch výrobca udáva nosnosť až 400 kg pri správnom ukotvení, môže na niekoho závesná WC misa pôsobiť krehkejším dojmom. Taktiež je údržba vstavaného WC modulu náročnejšia, keďže k mechanizmu je sťažený prístup.

Typ montáže

WC modul na obmurovanie – Použite ho, ak máte k dispozícii dostatočne hrubú zadnú stenu. Postačia pórobetónové tvárnice Ytong s hrúbkou 25 cm. Montáž tohto modulu je náročnejšia, keďže je nutné ho poctivo obmurovať – v opačnom prípade sa môže stať, že sa bude pohybovať vo zvislej osi, a teda WC misa vám bude „odskakovať“ od steny. Najčastejšie sa to stáva, keď modul nie je podmurovaný odspodu celými tvárnicami, ale iba ich úlomkami. Oprava takejto chyby znamená vysekanie a vykonanie obmurovania nanovo. WC modul na obmurovanie patrí medzi najlacnejšie varianty.

WC modul pre pripevnenie do steny – Na rozdiel od modulu na obmurovanie je tento typ vybavený jednoduchým podporným oceľovým rámom, ktorý sa pripevňuje skrutkami do podlahy a do zadnej steny. Na inštaláciu stačí tenšia zadná stena, než pri obmurovaní, keďže väčšina váhy je prenášaná cez rám do zeme. S týmto druhom modulu sa vám teda nestane, že by misa odskakovala od steny.

WC modul do sádrokartónu – Tento modul obsahuje zložitejší podporný rám, ktorý sa prichytáva skrutkami do zeme a do bočných stien. Podomietkový modul do sádrokartónu sa inštaluje do bytových jadier, v ktorých nie je k dispozícii pevná zadná stena, o ktorú by sa mohol prichytiť jeden z predchádzajúcich druhov modulov.

Funkcie závesných WC modulov

Ďalšou výhodou závesných WC systémov je, že niektoré modely ponúkajú rozšírené funkcie, aké pri kombi WC nenájdete.

Smart fresh – Je to funkcia vybraných modulov z radu Technic od výrobcu Kolo. Ide v podstate o zabudovanú nádobu, do ktorej sa vkladajú tyčinky s osviežovacou a dezinfekčnou látkou. Táto sa z tyčinky uvoľňuje v presne nastavenom množstve pri každom spláchnutí. Na rozdiel od bežných osviežovačov vo forme tabliet do WC nádržky sa teda nerozpustí ihneď, ale vtedy, keď je to potrebné. Jedno balenie obsahujúce 5 tyčiniek, stojí asi 4 € a vystačí na 400 spláchnutí.

QuickFix – Taktiež funkcia vybraných modulov radu Technik značky Kolo. Umožňuje veľmi jednoduchú montáž, na ktorú vďaka rýchloupínaciemu systému nepotrebujete náradie a zvládne ju aj jeden človek.

Závesné WC a bidet

Odvetrávanie WC misy – Tento systém môže fungovať tak, že ventilátor zabudovaný v priestore splachovacej nádržky odsáva vzduch z WC misy a tlačí ho cez uhlíkový filter a vývod spoza ovládacieho tlačidla späť do miestnosti. Filtrovaním sa eliminuje pach a vzduch v miestnosti sa čistí. Výrobca Geberit túto funkciu ponúka pod názvom DuoFresh, no nájdete ju aj v niektorých modelových radoch iných výrobcov. Taktiež sú v ponuke systémy odsávania s vývodom priamo do systému vzduchotechniky, inštalovanej v dome.

Pneumatické splachovanie – Ide v podstate o pneumatické ovládanie od splachovacieho tlačidla k splachovaciemu mechanizmu. Tento systém je menej hlučný než mechanické ovládanie a okrem niektorých vstavaných WC systémov sa používa napr. aj pri splachovaní pisoárov oddialeným tlačidlom na verejných toaletách alebo v špeciálnych prípadoch na bezbariérových toaletách, kedy je tlačidlo priamo na nádržke pre užívateľa fyzicky nedostupné. Pneumatické splachovanie majú napr. podomietkové moduly značky Grohe.

Čo ponúkajú jednotlivé značky

Podomietkové WC Geberit – Asi najznámejšia značka sanitárnej techniky. Výhodou je široké portfólio kvalitných produktov a dobrá dostupnosť ako samotných výrobkov, tak i náhradných dielov. Nevýhodou je vyššia cena, zložitejšia montáž (patrí do rúk profesionálom) a nedostupnosť cenovo výhodných setov.

Podomietkové WC Kolo – Výrobky tejto značky vynikajú priaznivým pomerom cena – výkon, dobrou dostupnosťou náhradných dielov, ponukou výhodných setov a systémom rýchlej inštalácie QuickFix, ktorú zvládne jediný človek bez náradia. Nevýhodou je, že v ponuke nenájdete moduly s inštaláciou do jadra s uchytením do bočných stien, užší výber produktov a absencia variantu s odsávaním zápachu z WC misy.

Podomietkové WC Alcaplast – Český výrobca, ktorého produkty však v ničom nezaostávajú za konkurenciou z hľadiska kvality, no ani ceny. V jeho ponuke nájdete pestrú paletu produktov, ktoré môžete rôzne kombinovať. Taktiež je k dispozícii mnoho druhov náhradných dielov a zvýhodnené sety. Dostupnosť u predajcov je skôr priemerná a v mnohých predajniach sú produkty Alcaplast k dispozícii iba na objednávku.

Podomietkové WC Grohe – Tento nemecký výrobca sa zameriava predovšetkým na unikátny dizajn a tiež vysokú kvalitu svojich produktov. V závesných WC zn. Grohe nájdete mnoho inovatívnych a prémiových funkcií, ako napr. pneumatické splachovanie. Moduly patria medzi najtichšie na trhu a môžete si vybrať spomedzi mnohých dizajnových sérií, či už WC mís alebo ovládacích tlačidiel. Nevýhodou je horšia dostupnosť v predajniach a taktiež pomerne vysoká cena oproti konkurenčným modelom.

Oplatí sa šetriť na závesnom WC?

Majte na pamäti, že modul je vstavaný do steny a jeho výmena je vždy pomerne náročná. Oplatí sa teda zainvestovať do kvalitnejšieho závesného WC niektorej z lepších značiek. Okrem dlhšej životnosti sa drahšie modely vyznačujú aj tichším napúšťaním vody, efektívnejším splachovaním a jednoduchšou montážou. V lacnejších no-name neznačkových WC moduloch z hobbymarketov sa často kazia splachovacie tlačidlá aj tesniaca membrána. Voda z nádrže v tom prípade vyteká do WC misy a neustále sa dopĺňa, takže v prípade výskytu tejto poruchy vyplýtvate značné množstvo vody.

Závesné WC v červenej kúpeľni

Prístup k splachovaciemu mechanizmu je pri vstavaných WC síce náročnejší, avšak oprava sa určite vyplatí viac ako výmena celého výrobku. Pred kúpou sa teda predajcu opýtajte, či sú k dispozícii pre konkrétny modul aj náhradné diely (to môže byť pri neznačkových výrobkoch taktiež problém).

Závesné WC sa predávajú väčšinou samostatne, t. j. vo forme splachovacieho modulu s nádržou, misy a splachovacieho tlačidla. Ak chcete ušetriť, niektorí výrobcovia ponúkajú aj podomietkové WC sety, ktoré obsahujú všetky tieto súčasti v jednom balení a sú lacnejšie ako keby ste ich kupovali samostatne. Neponúkajú ich však všetci výrobcovia (v ponuke ich nemá napr. Geberit).

Najobľúbenejšie značky podomietkových modulov

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 08.12.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Daň z prenájmu: Ako vypočítať daň z prenájmu nehnuteľnosti, preukázateľné výdavky, ako a kedy podať daňové priznanieDaň z prenájmu: Ako vypočítať daň z prenájmu nehnuteľnosti, preukázateľné výdavky, ako a kedy podať daňové priznanie

Či už prenajímate celú nehnuteľnosť, alebo len jej časť, ste povinní platiť daň z prenájmu a každoročne podávať daňové priznanie. Pozrite sa na možnosti, ako prenajímať v súlade s...

Ako správne kúriť v krbe: Ako správne založiť oheň, vhodné drevo a brikety na kúrenie, skladovanie drevaAko správne kúriť v krbe: Ako správne založiť oheň, vhodné drevo a brikety na kúrenie, skladovanie dreva

Každý majiteľ krbu alebo piecky vie, že tieto „zariadenia“ na kúrenie potrebujú istú dávku pozornosti a pravidelnú starostlivosť. Prečítajte si, ako vyriešiť najčastejšie problémy...

Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?

Baktérie milujú teplo a tmu. Útroby klávesnice tieto podmienky dokonale spĺňajú. Do veľkej miery k ich množeniu prispievame aj my. Dnes vám prezradíme, ako čistiť PC klávesnice či...