Látková alebo kožená sedačka. Ktorá je najlepšia?

Obývačka predstavuje jednu z najdôležitejších miestností v našom byte. Po celom dni sa tu stretáva rodina a trávi tu spolu čas, rozpráva sa, prípadne pozerá televízor. No nie vždy tomu bolo tak. Viete, že kedysi bola obývačka považovaná za tak krásnu miestnosť, že sa v nej ľudia zdržiavali len zriedka? Slúžila len ako miestnosť, do ktorej sa pozývali vzácne návštevy a spoločenský život sa odohrával v kuchyni. Čo všetko sa odvtedy zmenilo a prečo veľakrát kladieme najväčší dôraz na zariadenie obývačky?

Látková sedačka v obývačke

Kuchyňa bola priestorom, kde ľudia trávili najviac času či už v byte alebo v dome. Zmena nastala najmä príchodom elektroniky - televízoru a iných vymožeností. Ľudia sa začali z kuchyne presúvať pred televízor. Tým pádom však ale stretávanie nadobudlo iný rozmer. Ľudia sa už nerozprávali, ale pozerali televízor alebo počúvali rádio. Na tom nebolo nič zlé, ale časom znovu vznikla potreba akejsi sociálnej interakcie. Preto sa začali kuchyne spájať s obývačkou, vytvárali sa veľké priestory. Začalo sa hovoriť o obývačke ako o mieste, ktoré vhodným umiestnením nábytku naplní funkciu pohodlia, oddychu, kľudu a času s najbližšími.

Veľa ľudí sa riadi filozofiami ako fengšuej, ale veľa práve naopak - kladie dôraz na svoje inštinkty. A najdôležitejšou časťou obývačky je gauč alebo pohovka. Práve miesto na sedenie je to, kam sa po celom dni “zvalíme” a relaxujeme.

Ako vybrať a umiestniť pohovku, aby sme sa v nej cítili najlepšie? Aký materiál pohovky zvoliť, aby čo najviac vyhovovala našim potrebám?

Široká ponuka sedačiek aj u nás!

Určite si pamätáte časy, ktoré nie sú až tak ďaleko. Obdobie komunizmu a výber na trhu. Všetky novopostavené byty mali šablónovito nadiktovaný výber. Inak tomu nebolo ani pri sedacích súpravách. Sedacie súpravy boli väčšinou látkové alebo semišové a farby smutné a jednotvárne. Našťastie dnes už tomu tak nie je a výber je naozaj rôznorodý.

Dnes sa stretávame s opačnou dilemou, a to či si vybrať látkovú sedačku alebo koženú. A potom - samozrejme - výber farby.

Kožená sedačka v modernom interiéri

Výhody a nevýhody látkových a kožených sedacích súprav

Pohodlie

Za najvýraznejšiu výhodu látkových sedačiek sa určite považuje pohodlie. Látkové sedačky sa líšia v závislosti od použitej tkaniny a od tvaru (rámu). Tak či tak sa látkové sedačky považujú všeobecne za pohodlnejšie ako kožené. Hlavným dôvodom je, že tkanina má tendenciu byť teplejšia ako koža. Rovnako ako sedadlá v aute - koža je v lete teplá a lepkavá a v zime studená. Takže náš výber: Látková sedačka.

Starostlivosť

Pri oboch typoch toto samozrejme záleží od konkrétneho materiálu. Ako pri koži sú drahšie a lacnejšie materiály, tak sú aj lacnejšie a drahšie tkaniny. V dnešnej dobe je už aj väčšina látkových pohoviek ošetrená povrchovou úpravou, a preto sa škvrny dajú odstrániť, napríklad parným čističom. Koža sa pri dobrej starostlivosti však ošetruje ľahšie. A ak navyše máte deti, tak je táto výhoda na nezaplatenie a pri každom zašpinení nemusíte vyberať čistič.  Náš výber preto je: Kožená sedačka.

Vzory a farebnosť

Látkové sedačky nájdeme v rôznych farbách a vzoroch. Kožené sú v tomto smere trochu obmedzenejšie. Náš výber: Látková sedačka.

Látková sedačka s dekoračnými vankúšikmi

Cena

Látkové sedačky sú lacnejšie ako kožené. To je fakt. Preto v tomto kritériu vyhráva: Látková sedačka.

Bezpečnosť

Kožené sedačky sú hypoalergénne. Alergiami trpí čoraz viac ľudí. Do látkových sedačiek sa skôr dostanú prachové roztoče, chlpy zo psov a mačiek ako do tých kožených. Náš výber: Kožená sedačka.

Vzhľad

Kožené sedacie súpravy majú elegantnejší a luxusnejší vzhľad. Sú trendové. Náš výber: Kožená sedačka.

Z uvedeného vyplýva nerozhodný stav. Všetky faktory sú ale subjektívne. Dôležité aj je aký človek alebo rodina si sedačku kupuje.

Tip: Skúste všetkým faktorom priradiť body od 1 po 5 podľa dôležitosti (5 je najviac). Potom porovnajte, koľko bodov dostal daný typ podľa nášho výberu. Možno vám to pomôže v rozhodovaní.

Sivá moderná kožená sedačka

Ako sa starať o koženú sedačku

Pri starostlivosti o kožené súpravy je dôležité dodržiavať niektoré zásady. Koža je prírodný materiál a keď budete dodržiavať tieto pravidlá, tak sa vám odvďačí dlhou životnosťou. Životnosť koženej sedačky je pokojne aj 20 - 30 rokov. 

Základným krokom ako sa starať o kožené sedačky je držať ju ďalej od zdroja tepla. Neumiestňujte ju k radiátoru, respektíve do vzdialenosti minimálne 50 cm. Príliš veľké teplo môže koži spôsobiť nenávratné poškodenie. Ďalšia starostlivosť o koženú sedačku spočíva v impregnácii koženej sedačky. Impregnácia sedačky je rovnako dôležitá ako impregnácia akéhokoľvek iného koženého materiálu. Ošetrenie na začiatku a počas životnosti zároveň zaručí ľahšie odstraňovanie prípadných škvŕn.

Najlepšie prípravky na ošetrenie koženej sedačky sú priamo od výrobcu a ten by vám mal aj poradiť. Ak by sa tak nestalo, tak na trhu nájdete rôznu kozmetiku na kožené sedačky. Používajte ale len prípravky na ošetrenie kože, nie obyčajné čistiace prostriedky. Na trhu napríklad nájdete R2D Cleaner alebo LeatherMaster sadu. Ceny sú v rozpätí 20 - 30 eur. Ako posledný bod v starostlivosti o kožený nábytok je dôležité uviesť, aby ste ho nezafarbili - napríklad novinovou farbou alebo nekvalitne napustenými textíliami. Tieto farby môžu koženú sedaciu súpravu takisto trvalo poškodiť.

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Ako sa starať o sedačku s látkovým poťahom

Klasický látkovým sedačkám sa takisto musí venovať náležitá starostlivosť.  V dnešnej dobe nájdete na trhu látky, ktoré sú už impregnované špeciálnymi prostriedkami a ich čistenie je takisto jednoduché ako pri kožených. Pri látkových sedacích súpravách je však najdôležitejšie pravidelné vysávanie. Usadzuje sa na nich veľa nečistôt, a to najmä v záhyboch. Zabránime tým aj usádzaniu rôznych roztočov, a tým pádom aj alergénov.

Okrem vysávania je však potrebná aj dodatočná starostlivosť o látkovú sedačku. Ako vyčistiť látkovú sedačku, keď už sa zašpiní? Najlepšie je - ak to je možné - čistou vodou. Ak je znečistenie väčšie, pridajte do vody čistiaci prostriedok alebo použite špeciálne penové čističe. Pri látkových sedačkách sa odporúča nechať ju aspoň raz do roka vyčistiť odborníkom. Pri dodržaní týchto pravidiel vám aj látková sedačka vydrží. Životnosť látkovej sedacej súpravy je pri správnej starostlivosti veľmi podobné ako pri koženej sedačke.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Kam umiestniť sedačku v obývačke

Na záver článku spomenieme ešte jeden veľmi dôležitý bod. Umiestnenie sedačky - či už látkovej alebo koženej. Pri umiestnení dbajte aj na fakt, že na sedačke sa stretávate a rozprávate sa o prežitom dni, prípadne organizujete rodinné posedenia alebo posedenia s priateľmi. Preto by ste mali na seba vidieť. Najlepším variantom sú látkové sedačky v tvare U. Toto pravidlo samozrejme platí aj pri kožených sedačkách.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Ak by ste mali len jednu rovnú pohovku, tak by sa ľudia medzi sebou pri rozprávaní nevideli. Vtedy sa odporúča dokúpiť kreslá. Takisto neumiestňujte sedačku priamo oproti televízoru, pretože upriamite pozornosť iba naňho.

Podľa pravidiel fengšuej sa zase odporúča umiestniť sedačku ku stene, aby mala tzv. “oporný” bod. V princípe ale vždy platí zásada - cítiť dobre sa musíte hlavne vy. Zariaďte si teda obývačku tak, aby predstavovala príjemné miesto pre vás a vašich členov rodiny.

Aký máte názor na výber sedacej súpravy? Akú sedaciu súpravu ste si vybrali vy a prečo? 

Prezrieť ďalšie krásne sedačky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

19/06/2019 10:26
Ivana

za mna látková . Je to jednoduchšie na udržbu. Za mna je to super. Mame velku do tvaru U, rozkladaciu s uložnym priestorom

30/08/2019 12:15
Brigita

za mna jedine latkova sedačka. Mam velku obyvačku, takže som si kupila velku latkovu v tvare

02/10/2019 08:59
Stevina

velmi pekne, krásne. Takto nejako v takychto farbách mam obyvačku j ja a som z nej nadšená. Splnila som si sen a nemusela som ist ani nejak extra daleko. Kupila som si moderny nabytok aj v Sconte, stači to iba prijemne skombinovat a vysledok je taky isty, resp. podobny

17/12/2019 10:35
Radka

mam rada velke sedačky v tvare U a tiež v prirodnych farbach. Tie zapadnu do každeho interieru. DOma mame latkovu sedačku a prijde mi ovela lepšia ako kožena. Nie je taka chladna a lepšie sa udržuje

26/12/2021 18:00
Anastasia

mame latkovu z obchodu drevona a je pekna, pohodlna a prakticka na udržbu

27/12/2021 17:46
Zdena

mame velku latkovu sedačku v tvare pismena U s uložnym priestorom a sedi sa na nej pohodlne

23/10/2022 14:48
Linda

waw, krásne, nádherné a milujem biele doplnky. Milujem biele relaxačne kresla, stoličky, barove stoličky, biela pracovna

23/02/2023 21:23
Tominka

sedačku mame koženu, ale relaxačné kreslo čalunene. Nevadi mi, že to nie je v rovnakom dekore, doležite je pre mna pohodlie

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 03.10.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.

Servírovací stolík – príručný stolík na kolieskachServírovací stolík – príručný stolík na kolieskach

Príručný stolík na kolieskach poslúži v kuchyni na odkladanie ingrediencií alebo v obývačke ako vlastný minibar. Je skvelým a dizajnovým doplnkom. Aké využite majú servírovacie stolíky?

Aké využitie má komoda v kúpeľni?Aké využitie má komoda v kúpeľni?

Pri zariaďovaní kúpeľne sa nemusíte pridŕžať celkového vybavenia vášho príbytku. Pokojne si vyberte nábytok, ktorý vám najviac imponuje. Ako vybrať komodu do kúpeľne? Poradíme vám.