Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?

Miniatúrne kuchyne sú priestor, kde vám stačí stáť na mieste, natiahnuť ruky a dočiahnete do každého kúta. Väčšinou nebývajú dizajnové, takže nemajú veľmi veľa estetických a dekoratívnych prvkov. No vzhľadom na praktickosť sa dokonale hodia aj do tých najmenších priestorov.

Minikuchyňa v byte

S trochou kreativity si viete zmenšené kuchyne prispôsobiť tak, že nebudú pôsobiť tak stiesnene. Dobrou voľbou sú napríklad svetlé farby, menšie dekorácie a správne doladenie do priestoru. V tomto článku sa dočítate o tom, čo minikuchyne sú, čo všetko sa v nich nachádza a ako si túto kuchyňu vylepšiť.

Typy minikuchýň

Kuchyne takéhoto typu môžete nájsť v rôznych prevedeniach a veľkostiach podľa toho, do akého priestoru chcete kuchyňu dať. Keďže má toto riešenie ušetriť čo najviac priestoru v interiéri, tak sú rozmery jedným z najdôležitejších parametrov. Miery si skontrolujte radšej viackrát a pri vyberaní zvoľte radšej kus s menšími rozmermi ako má priestor, do ktorého chcete kuchyňu nainštalovať.

Podľa vybavenia

Minikuchyne môžu obsahovať drez na umývanie riadu, varnú dosku (či už plynovú alebo indukčnú), úložnú skrinku, chladničku, umývačku riadu a mikrovlnnú rúru. Najčastejšie to býva kombinácia niektorých z týchto častí, zvyčajne:

  • Sporák, rúra, umývačka riadu – jedná sa o menšie riešenie, kedy je kuchyňa len vo veľkosti rúry. Na vrchnej časti sa nachádza sporák, kde si viete pripraviť svoje jedlo. Pod ním sa nachádzajú dve oddelené časti – rúra a umývačka riadu. Nevýhodou je, že tento typ kuchyne neobsahuje žiadne úložné priestory. Rátať treba aj s vyššou cenou.
  • Drez, varná doska, skrinka – táto kombinácia sa už viac podobá klasickej kuchyni. Máte dostatok úložného priestoru, drez na umývanie riadu a rúk, aj varnú dosku na prípravu jedál. K tejto minikuchyni si podľa možnosti priestoru viete dokúpiť chladničku, mikrovlnku, prípadne iné spotrebiče.

Čím viac vstavaných spotrebičov obsahuje, tým viac miesta vďaka tomu ušetríte. Na druhej strane, treba rátať s vyššou cenou a aj tým, že si kuchyňu nemôžete vybaviť sami, podľa svojich predstáv. Drez je vo väčšine prípadov nerezový a jednodielny. Dôležité je, aby bol pri minikuchyni drez väčší a zvládnete to aj s menším priestorom na odkvapkávanie riadu. Hĺbka by mala byť aspoň 20 centimetrov.

Podľa materiálu

Miniatúrne kuchyne sú zväčša z dreva s drevenými dvierkami a k tomu by ste vedeli nájsť samostatne aj poličky alebo kredenc. Drevené kuchyne sú veľmi kvalitné a príjemné na dotyk. Keďže sa jedná o prírodný materiál, tak sa hodí aj na chaty či do penziónov. Je to zároveň nadčasové riešenie, ktoré pôsobí teplo a útulne. Povrchové poškodenia je časom možné odstrániť prebrúsením a opätovným nalakovaním.

Môžete sa však stretnúť aj s variantom, ktorý je vyrobený z kovu a základom je plynový varič a rúra na pečenie. Kov je oveľa odolnejší než drevo, má dlhšiu životnosť a je jednoduchší na údržbu. Preto sa tieto kuchyne hodia na cesty do karavanov. Počítať musíte ale s chladnejším vzhľadom.

Na trhu sa určite stretnete aj s modelmi, ktoré sú len konštrukcia z rúrok. Ich súčasťou býva väčšinou polička a umývadlo. Takýto typ mininábytku sa vám zíde najmä v kúpeľni, pretože konštrukcia je vodovzdorná a vďaka vzniknutému priestoru pod umývadlom si tam môžete schovať spredu plnenú práčku alebo sušičku. Ušetríte tak kopu miesta. Nevýhodou je neuzavretý priestor, takže sa vám na veci v poličkách bude viac prášiť.

Malá kuchyňa (minikuchyňa) v paneláku

Ako si svoju minikuchyňu vylepšiť?

Keď už si vyberiete minikuchyňu, ktorá vám bude sedieť do priestoru svojimi rozmermi, materiálom, vybavením aj prevedením, už vás bude čakať len inštalácia a dolaďovanie. Je množstvo rôznych spôsobov, ako si ju prispôsobiť vlastným potrebám. Máme pre vás pár jednoduchých a nenákladných tipov na to, aby ste z minikuchyne vyťažili čo najviac.

Výber správnej farby

Prvým tipom ako docieliť, aby vaša minikuchyňa nevyzerala veľmi malá, je pri vyberaní farby nábytku radšej zvoliť studenšie farby, nie teplejšie. Teplé farby sú síce útulnejšie, no vzbudzujú dojem, že je priestor na pohľad menší ako v skutočnosti. Ak sa rozhodujete pre odtiene bielej, dajte si pozor, aby vaša malá kuchynka nepôsobila príliš sterilne. Odporúčame zvoliť minikuchyne v neutrálnej a nenápadnej farbe.

V prípade, že ste si zaobstarali bielu linku aj bielu pracovnú dosku, dokúpte si aspoň malé dekorácie, ktoré by celý priestor minikuchynky oživili. Najlepšie na takéto dekoratívne prvky sú výrobky z prírodných materiálov ako je napríklad drevo. Príkladom môže byť doska na krájanie alebo zbierka variech v peknom stojane. Rovnako útulne pôsobia napríklad aj bylinky, ktoré okrem dekoratívnej funkcie spĺňajú aj tú praktickú pri varení.

Vhodná zástena

To, že minikuchynka sa dá upratať jediným šmahom utierky, už vieme. Minikuchyne majú však aj iné výhody. Jednou z nich je aj široká ponuka malých dekorácií a pomôcok, ktoré dotvoria jej celkový efekt. Do menšieho priestoru sa toho zmestí menej, takže to je aj bez vysokých výdajov.

Zástena je však ďalším dôležitým prvkom. Ak chcete docieliť optické zväčšenie priestoru okolo kuchynskej linky, ako zástenu je dobré použiť zrkadlo. V takom prípade si ale nechávajte handričku z mikrovlákna pri sebe, aby ste ju v prípade potreby mali hneď po ruke. Menej náročné na údržbu sú taktiež štýlové obkladačky, ktoré majú na sebe nejakú odvážnu mozaiku. Nebude na nich vidieť každé jedno znečistenie alebo fľak. Takisto môžete zástenu použiť zo skla so zaujímavou tapetou. Už bude potom len na vás, čo vám najviac vyhovuje a podľa toho sa rozhodnite. Fantázií sa medze nekladú.

Minikuchyňa s drezom

Poličky alebo skrinky

Nezabúdajte ani na to, že si svoju minikuchyňu môžete vylepšiť ďalšími doplnkami, ktoré sa dajú upevniť na stenu. Či už sú to drevené poličky, kuchynské skrinky alebo háčiky na kuchynské vybavenie (hrnce, naberačky, varešky, utierky...). Záleží od toho, čo všetko vám priestor dovoľuje a čo sa vám do stiesneného priestoru hodí.

V obchodoch s nábytkom nájdete množstvo šikovných riešení na stenu, ktoré šetria priestor. Rovnako odporúčame hrnce, kuchynské náradie a trvanlivé potraviny na poličkách alebo v skrinkách dobre zorganizovať. Ušetríte tým množstvo miesta a zároveň budete mať prehľad, čo všetko sa v minikuchyni nachádza.

Čo sú vlastne minikuchyne

Minikuchyňa sa vám najlepšie hodí niekde, kde nepotrebujete tráviť dlhé hodiny varením trojchodového menu. Zároveň ale potrebujete mať základné vybavenie na varenie, ktoré sa vám zmestí do obmedzeného priestoru. Napríklad na chatu, karavanu, do obytných kontajnerov, kancelárií alebo menších bytov. S takýmto priestorom sa môžete stretnúť taktiež na ubytovniach, hoteloch alebo v penziónoch. Minikuchyňa poskytuje všetko potrebné ako normálne fungujúca kuchyňa klasických rozmerov.

Ak potrebujete len odložiť jedlo, uvariť rýchle jedlo, alebo umyť riad a ruky, minikuchyňa je pre vás to správne riešenie. Je to vlastne malý kus nábytku, ktorý je svojím vybavením prispôsobený na to, aby ste mohli uvariť aspoň tie najjednoduchšie jedlá. Samozrejme, nemôžete rátať s tým, že by bola takáto kuchyňa vhodná na každodenné používanie. Zároveň nie je vhodná ani pre viacčlenné rodiny, kedy je potrebné variť väčšie množstvá jedál.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 12.02.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Zariaďte si kúpeľňu v námorníckom štýleZariaďte si kúpeľňu v námorníckom štýle

Námornícky štýl je obľúbeným designovým smerom pre kúpeľne, prinášajúci do domova atmosféru oceánu a dobrodružstva. Tento štýl kombinuje tradičné námornícke farby, prírodné materiály a...