Fitlopta na sedenie do kancelárie, pre tehotné aj na cvičenie. Vyberajte veľkosť podľa výšky

Cvičenie v posilňovniach i to s vlastnou váhou na čerstvom vzduchu zažíva v posledných rokoch obrovský rozmach. Zdravotné benefity však môžete získať tiež z cvičenia doma. Skvelým pomocníkom vám pri tom bude tzv. gymnastická lopta, nazývaná tiež fitlopta.

Rehabilitácia na fitlopte

V tomto článku si povieme o jej výhodách i nevýhodách a poradíme, ako si vybrať tú správnu práve pre vás.

Obľúbené produkty


Fitlopta do kancelárie či na sedenie doma

Na tele máme okrem veľkých svalových skupín aj nespočetné množstvo malých svalov, ktoré napomáhajú udržiavať stabilitu nielen pri pohybe, ale tiež pri sedení či státí. Pri dlhších obdobiach nečinnosti (sedavé zamestnanie, vynechávanie cvičenia či pohybu) tieto svaly postupne ochabujú, neposkytujú telu dostatočnú oporu, čo môže viesť až k bolestiam pohybového aparátu.

Fitlopta do kancelárie

Tieto svaly však môžete posilniť silovým cvičením alebo tiež napr. sedením na fitlopte. Stabilná opora, akú dosiaľ malo vaše telo na sedáku kancelárskej stoličky, sa razom skoncentruje do omnoho menšej plochy. Fitlopta na sedenie vám pomôže uviesť do činnosti brušné a chrbtové svaly, ktoré budú nútené udržiavať rovnováhu vášho tela. Týmto spôsobom ich môžete časom posilniť do takej miery, že vaše bolesti úplne vymiznú spolu s nesprávnym držaním tela a pocitmi stuhnutosti. Aby ste však svaly nepresilili, je vhodné, ak budete fitloptu striedať so štandardnou kancelárskou stoličkou, prípadne čas sedenia na fitlopte postupne predlžovať.

Cvičenie s fitloptou

Fitlopta je ideálnym nástrojom na jednoduché cvičenie s vlastnou váhou. Nenarastú vám z neho síce veľké svaly, no rozhodne ním spevníte tie existujúce spolu s kĺbmi a šľachami. Sú veľmi obľúbenou pomôckou pri fyzioterapii. Na účely cvičenia sa dajú nájsť okrem klasických modelov aj tie s úchytmi, či už pevnými alebo elastickými expandérmi.

Čo sa týka samotných cvikov, najvhodnejšie je pozrieť si rôzne inštruktážne videá na internete, kde je ich prevedenie omnoho názornejšie, než poskytne akýkoľvek slovný opis. Fitloptu však môžete používať aj ako náhradu lavičky pri cvičení s expandérmi alebo jednoručnými činkami.

Fitlopta pre tehotné ženy

V tehotenstve neprichádza do úvahy silná fyzická námaha v podobe silového cvičenia s činkami. Cvičenie s fitloptou však pomohlo už nejednej budúcej mamičke prekonať kompikácie ako bolesti chrbta, opuchy, kŕčové žily, únavu či zápchu. Cvičenie navyše vyplavuje endorfíny a pomáha zahnať stres, regulovať krvný tlak a pôsobí ako prevencia pred vznikom cukrovky a hromadením zbytočného tuku v oblasti brucha a vnútorných orgánov. Taktiež pomáha lepšie pripraviť telo na pôrod a umožňuje sa z neho rýchlejšie zotaviť. V Nemecku, USA či Japonsku je cvičenie s fitloptou bežnou súčasťou predpôrodnej prípravy.

Cvičenie na fitlopte

Pri cvičení by ste sa mali zamerať na cviky na uvoľnenie chrbtových svalov a posilnenie tých panvových a sedacích. Na internete nájdete množstovo inštruktážnych videí s cvikmi určenými pre rôzne obdobia tehotenstva. Či už chcete cvičiť doma alebo na skupinových cvičeniach v špecializovaných zariadeniach, cvičenie určite konzultujte vopred s vaším ošetrujúcim lekárom. Pred cvičením nezabúdajte na ľahkú rozcvičku a strečing. Dôležité je aj správne dýchanie, vydychujte vždy pri svalovej kontrakcii, nadychujte sa pri uvoľnení svalu.

Akú veľkú fitloptu si vybrať

Na fitlopte by ste mali dokázať sedieť tak, aby ste držali chrbát vystretý a nehrbili sa. Preto je nutné vybrať jej správnu veľkosť, pričom pre výber existuje niekoľko postupov.

Veľkosť fitlopty podľa polohy kolien

Platí tu zásada, že pri sedení na fitlopte by mala byť vaša panva položená o niečo vyššie, než kolená. Vezmite teda fitloptu a posaďte sa na ňu. Dajte si však pozor, aby bola dostatočne nafúkaná, čo v obchodoch so športovými potrebami rozhodne nebýva pravidlom.

Fitlopta podľa výšky – Najrýchlejším a pomerne presným spôsobom je vybrať priemer fitlopty podľa telesnej výšky. Pomôže vám s tým nasledujúca tabuľka:

Telesná výška Priemer fitlopty
do 150 cm 45 cm
150 – 165 cm 55 cm
165 – 175 cm 65 cm
175 – 185 cm 75 cm
185 – 195 cm 85 cm
nad 195 cm 95 cm

Veľkosť fitlopty podľa dĺžky paže – Zmerajte si dĺžku ruky od končekov prstov k ramenu. Ak je dĺžka do 45 cm, je vhodná lopta s priemerom 35. Na každých 10 cm dĺžky navyše pripočítajte k priemeru fitlopty 10 cm a dostanete tak ideálny priemer lopty vhodný pre vás.

Okrem toho môžete priemer fitlopty regulovať v rozsahu niekoľkých centimetrov prostredníctvom intenzity jej nafúknutia. Berte do úvahy aj vašu hmotnosť – ak máte značnú nadváhu, lopta pod vami viac klesne a jej celková výška bude menšia. V tomto prípade je teda lepšie vybrať si radšej o číslo väčšiu fitloptu.

Na sedenie môžete použiť aj špeciálnu kombináciu stoličky a fitlopty – tzv. balónovú stoličku. Je vybavená uzamykateľnými kolieskami a pevným operadlom, takže pomáha odľahčiť bedrovú časť a udržiavať správne držanie tela pri dlhodobom sedení na nej.

Ďalšie parametre a funkcie fitlôpt

  • Protišmykový povrch – Fitlopty sú vyrábané z rôznych druhov materiálov, najčastejšie je to PVC. Ak máte doma klzkú podlahu, hľadajte fitlopty s protišmykovou úpravou.
  • Nosnosť – Lacnejšie modely mávajú nosnosť okolo 120 kg, tie drahšie však až 200 kg a špičkové modely garantujú zaťaženie až 500 kg. V prípade, ak máte nadváhu, sa s týmito modelmi nemusíte báť ani dynamickejšieho cvičenia.

Sedenie na fitlopte

  • Masážna funkcia – Niektoré fitlopty majú buď polovicu, alebo celú plochu povrchu pokrytú jemnými výbežkami, ktoré pôsobia ako jemná masáž.
  • Automatické uvoľnovanie tlaku vzduchu – Táto funkcia sa označuje tiež anglickým slovným spojením anti-burst. Ide o automatický pretlakový ventil, ktorý v prípade prebytku tlaku postupne vypustí časť vzduchu tak, aby udržal v lopte ideálny tlak s ohľadom na vašu hmotnosť. Nemusíte sa tak obávať, že by ste loptu prefúkli až do prasknutia.

Ako nafúkať fitloptu

Väčšina fitlôpt disponuje podobným ventilom ako nafukovacie hračky alebo lehátka na vodu. Niektoré modely však majú ventil menší a na ich nafúkanie je nutné využiť pumpu a tenký nadstavec, tzv. dutú ihlu. Pumpa aj s nadstavcom býva priložená v balení niektorých lôpt, avšak majte na pamäti, že fúkanie fitlopty ústami pri týchto modeloch nie je možné

Najčastejšie otázky o fitloptách

Ako si vybrať správnu veľkosť fitlopty?

Veľkosť sa volí podľa telesnej výšky. Keď na nej sedíte, mali by ste mať nohy ohnuté v pravom uhle.

Ako nafúknuť fitloptu?

Fitloptu možno nafukovať pomocou nožnej pumpy, rýchlopumpy či pumpy na bicykel. Odporúčaný tlak býva uvedený na obale fitlopty.

Aké sú výhody cvičenia s fitloptou?

Pomáhajú posilňovať svaly, zlepšovať rovnováhu a udržiavať správne držanie tela. Zároveň vedia prispieť k zvýšeniu flexibility a mobility.

Ako dlho je vhodné cvičiť s fitloptou denne?

Dĺžka cvičenia závisí od cieľov a kondície. Odporúča sa začať pomaly a postupne zvyšovať dĺžku a intenzitu tréningu.

Obľúbené produkty

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

03/05/2019 19:21
Evka

presne na takejto fit lopte som sedela v praci aj ja. Teraz sme sa čerstvo prestahovali do BC Viktoria v Ružinove, tak si k tomu kupila aj novu ,,stoličku,, ( gymnasticku loptu)

05/08/2021 13:21
Martinka

Doma mám fitness lopotu GymBeam FitBal s priemerom 65 cm, ktorú považujem za kvalitný produkt. Lopta bola za veľmi dobrú cenu a navyše bola v balení aj pumpa, čiže som nemusela nič dokupovať. Často ju používam nielen na cvičenie, ale aj ako stoličku pri pozeraní televízora alebo pri práci za počítačom. Lopta dokáže krásne uvoľniť telo a navyše núti človeka, aby za PC sedel rovno. Je to výborná pomôcka pre tých, ktorých trápia bolesti chrbta. Vhodný priemer lopty si treba vyberať podľa výšky. S loptou sa dá precvičiť chrbát aj nohy a vrchný materiál je príjemný na dotyk. Páči sa mi aj krásna farba a vysoká nosnosť - až do 200 kilogramov, čiže je bez problémov využije aj zavalitejší chlap. :-) Vďaka lopte sa mi zlepšilo držanie tela, preto ju odporúčam.

06/08/2021 08:34
Izabela

Používam loptu inSPORTline Top Ball s priemerom 65 cm, s ktorou som maximálne spokojná. Je to kvalitne spracovaná lopta, ktorá vydrží aj vyššiu záťaž. Je to výborná cvičebná pomôcka na celé telo, pretože si s ňou viem precvičovať partie vnútorných aj vonkajších stehien. Počas cvičenia to perfektne cítim, no zároveň si myslím, že to až tak nezaťažuje telo, ako keď cvičím napr. s vlastnou váhou. Okrem cvičenia túto loptu využívam aj na relax. Ak máte bolesti chrbta, isto ju oceníte. Plus dávam za materiál, z ktorého je lopta vyrobená, pretože nesmrdí. Lopta, ktorú som mala predtým, strašne smrdela umelinou. Oceňujem tiež pumpičku, ktorá funguje tak, ako má, či príbalový letáčik s niekoľkými praktickými cvikmi. Ocenila by som väčší výber farieb, ale aj táto, ktorú mám, je pekná. :-) Odporúčam každému, či už na cvičenie, fyzioterapeutické účely, alebo na sedenie za písacím stolom namiesto stoličky.

25/01/2022 21:23
Kelly

do kancelarie nie, tam si kupim kvalitmnu ortopedicku kancelarsku stoličku

25/05/2022 14:07
Nora

nehopsala som na fitlopte, ale sedela na kvalitnej ortopedickej kancelarskej stoličke

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 26.12.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...