Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Bezcieľná jazda na kolobežke len tak po meste nie je nič pre vás, lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite.

Freestyle kolobežka pre chlapca

Ako si takúto kolobežku vybrať a na čo si dať pozor?

Obľúbené freestyle kolobežky


Freestyle kolobežky pre začiatočníkov vs freestyle kolobežky pre profesionálov

amatérskou freestyle kolobežkou pre začiatočníkov sa naučíte základné triky, ako bunnyhop, tailwhip, 180 a barspin, základné pohyby v skateparku, je vhodná taktiež na bežnú jazdu na rovnom a čistom povrchu. Pri svojej pevnej konštrukcii znesie aj slide na kovových prekážkach, ale z veľkej výšky s ňou neskáčte. Stačí, keď sa naučíte kopírovať povrch prekážok. Skoky sa naučíte neskôr. Kolobežka je určená deťom od 6 do 12 rokov, do hmotnosti 40 kg.

Profesionáli si môžu zaobstarať už hotovú kolobežku, ale vedia si ju z jednotlivých dielov poskladať aj sami. Ak sa k nim radíte a máte aspoň predstavu o tom, čo všetko potrebujete a čo od kolobežky očakávate, je to pre vás najlepšia voľba. Nebojte sa do kolobežky zainvestovať. Drahšia kolobežka je kvalitná a môžete ju rozoberať a pridávať stále lepšie a novšie komponenty. Pred tým, ako si ju kúpite, zisti si, ako to s kompatibilitou kolobežky vlastne je.

Freestyle kolobežka pre profesionála

Hmotnosť freestyle kolobežky

Freestyle kolobežka vás rýchlejšie dostane z bodu A do bodu B, ale preto si ju nekupujete. Chcete sa na nej naučiť rôzne triky a chcete z nej dostať maximum. Preto je lepšie, keď je táto kolobežka ľahšia, vyrobená z hliníkovej zliatiny. Riadidlá sú z ocele, celú kolobežku trošku uzemnia.

Kolieska na freestyle kolobežky

Čím väčšie koliesko kolobežka má, tým rýchlejšie vás povezie. Ale odnesie si to aj jej váha. Ak s freestyle kolobežkovaním začínate, stačia 100 mm kolieska. Na začiatok to netreba preháňať. S kolobežkou sa zoznamujete. Aj tu platí staré známe – pomaly ďalej zájdeš.

Väčšie kolieská si môžete dovoliť, ak máte už nejaké skúsenosti a freestyle chcete posunúť na vyšší level. Ak začnete s najmenšími kolieskami, myslite na to, že ich po čase budete chcieť vymeniť za väčšie 115 alebo 125 mm. Zohľadnite to aj pri výbere kolobežky. Vidlica, brzdy a doska musí byť kompatibilná aj s väčšími kolieskami.

Na rýchlosť má vplyv i tvrdosť koliesok. Kolieska z tvrdšej zmesi sú rýchlejšie, ale kolobežka je náročnejšia na ovládanie, mäkké lepšie tlmia odrazy. Pre začiatočníkov je vhodná mäkká guma 86A a nižšie, ktorá je priľnavejšia a pomalšia. Do skateparkov je vhodná tvrdá guma s označením 88A a vyššie. Čím nižšie je číslo, tým mäkšia je guma a zvyšuje sa schopnosť tlmiť nárazy a prispôsobiť sa nerovnostiam.

Vyberáme z nášho katalógu

Výška a šírka riadidiel

Postavte sa na kolobežku. Keď máte riadidlá mierne nad pásom, je to OK. Ruky nemajú byť natiahnuté. Čím nižšie máte riadidlá, tým lepšie sa vám budú robiť triky, ale nemusí to mať dobrý dopad na vašu chrbticu. Vyššie a širšie riadidlá sú stabilnejšie, keď idete rýchlo. Keď chcete kolobežku len na to, aby ste svoje umenie predviedli len v skateparku, zvoľte užší model. 

Riadidlá môžu byť tvarované do písmena:

  • Y (BMX štýl) – sú pevnejšie, ale ťažšie,
  • T – sú ľahšie a vhodnejšie pre začiatočníkov.

Pri výbere je dôležitý tvar aj materiál riadidiel. Pevnejšie a ťažšie sú oceľové riadidlá, ľahšie, avšak o niečo menej odolné sú hlinikové riadidlá. Vzhľadom na svoju hmotnosť sú vhodnejšie pre začiatočníka a stredne pokročilého jazdca. Pokročilí jazdci si poradia aj s oceľovými riadidlami. Na každej freestyle kolobežke by sa riadidlami a vidlicou malo dať otáčať o 360 °.

Výška riadidiel sa zvyčajne meria od hlavového zloženia, nejde preto o celkovú výšku kolobežky. Ak si kupujete kolobežku cez internet, môžete výšku riadidiel zvoliť podľa výšky jazdca, prípadne jeho veku.

Výška jazdca Výška riadidiel
100 – 130 cm (3 až 6 rokov) 35 – 40 cm
110 – 140 cm (5 až 8 rokov) 40 – 45 cm
120 – 150 cm (6 až 10 rokov) 45 – 50 cm
130 – 160 cm (8 až 12 rokov) 50 – 55 cm
140 – 170 cm (10 až 13 rokov) 55 – 60 cm
150 – 180 cm (11 až 15 rokov) 60 – 65 cm
160 – 190 cm (13 až 17 rokov) 65 – 70 cm
170 – 200 cm (15 a viac rokov) 70 a viac cm

Freestyle kolobežka pre dospelých

Doska na freestyle kolobežke

Doska zohráva pri výbere freestyle kolobežky dôležitú úlohu. Jej veľkosť by mala vychádzať z veľkosti vašich topánok. Veľkosť v priečnom reze ovplyvňuje bezpečnosť a možnosti prevádzania trikov.

Krabicový tvar bez ostrých hrán je pre freestyle ideálny. Začiatočnícke kolobežky majú hrany väčšinou ostré a nie sú vhodné na triky, pri ktorých točíte doskou. Doska na kolobežku sa pohybuje od 45 po 58 cm a šírka od 10 po 13 cm.

Najlepšie freestylové kolobežky

Brzda

Brzda vyzerá ako blatník na zadnom koliesku. Zošliapnete ju a trenie medzi brzdou a kolesom kolobežku zastaví. Môže ísť o pružinovú alebo flex brzdu. Pružinová brzda je osadená na osi s pružinou, ktorá dvíha brzdu, flex je prichytená k doske napevno a pri zašliapnutí brzdy sa prehne. Brzdiť môžete aj nohou, ale odnesú si to topánky.

Headset

Hlavové zloženie je ložisko nachádzajúce sa v hrdle dosky, ktoré zaisťuje pretáčanie hriadeľa riadenia (vidlice). Môže ísť o závitové, bezzávitové integrované alebo bezzávitové neintegrované riešenie. Bezzávitové varianty majú plynulejší a tichší chod.

O utiahnutie hriadeľa riadenia (vidlice a hlavového zloženia) v doske sa stará kompresný systém. Pri kolobežkách pre začiatočníkov sa najčastejšie stretnete so závitovým systémom.

  • Závitová vidlica + objímka (závitový systém): najzákladnejší kompresný systém v najlacnejších kolobežkách pre začiatočníkov. Cena je nízka, avšak nutné je občasné doťahovanie.
  • ICS (Inverted Compression System) + objímka (bezzávitový systém): skrutka s oceľovým ježkom na konci funguje ako fixačný bod vo vnútornej časti tuby riadidiel (je tam napevno privarená), do ktorého sa zaskrutkuje dlhá skrutka.
  • HIC (Hidden Internal Compression System) + objímka (bezzávitový systém): spoj medzi riadidlami a vidlicou nemá tendenciu sa povoľovať. Pri montáži a demontáži riadidiel zostáva hlavové zloženie stále dotiahnuté.
  • IHC (Inverted Hidden Compression) + objímka (bezzávitový systém): základ je rovnaký ako pri HIC systéme, ide o menší systém, ktorý sa používa na vidlice s menším vonkajším priemerom.
  • SCS (Standard Compression System) (bezzávitový systém): najefektívnejší kompresný systém, vyznačujúci sa vysokou životnosťou.

Triky na freestyle kolobežke

Nosnosť

Štandardne sa nosnoť pri freestyle kolobežkách pohybuje od 80 do 100 kg. Pri šetrnejšom zaobchádzaní dokáže kolobežka uniesť aj ťažšieho jazdca, avšak pri extrémnom používaní určite netreba nosnosť prekračovať a lepšie je ponechať si vždy rezervu.

Pegy

Sú to doplnky, bez ktorých streetové triky neurobíte. Ide o stúpačky, na ktoré sa naskakuje pri rôznych trikoch a sú upevnené do stredu kolieska. Majú rôzne farby a dĺžky. Okrem účelnosti vašu freestylovú kolobežku príjemne oživia.

Kolieska na freestyle kolobežke

Čo si s freestyle kolobežkou môžete dovoliť?

S týmto tipom kolobežky môžete predvádzať rôzne triky a skoky. Výrobcovia ich prispôsobujú na túto záťaž, preto znesú aj agresívnejšie zaobchádzanie. Kolobežky sú veľmi zaťažované, ak ich skutočne používate na to, na čo sú určené. Hmotnosť jazdca sa pri skoku znásobí, ale kvalitnej kolobežke to vôbec neprekáža.

Trúfnete si na:

  • skákanie z výšok nad 20 cm,
  • kĺzanie po prekážkach (žula, betón, kameň),
  • driftovanie (dlhé brzdenie).

Kolobežka pre začiatočníka je lacná

Od ceny freestyle kolobežky sa odvíja kvalita i level jazdeckých schopností, preto ak sa chcete zlepšovať, lacná kolobežka vám dlho nevydrží. Začiatočníci a menej nároční používatelia nájdu vhodnú kolobežku v cenovej relácii do 60 eur. Pre stredne pokročilých jazdcov sú vhodnejšie modely z cenovej kategórie do 150 eur. Keď už zvládnete techniku jazdy a freestyle sa stane vaším životným štýlom, investujte do kolobežky 200 a viac eur.

Street Surfing, Spartan alebo Ethic – najlepšia kolobežka pre každého

Podľa testov a recenzií spotrebiteľov sa obľube teší viacero značiek freestyle kolobežiek. Lacnou, avšak overenou voľbou je výrobca Spartan. Cenovo dostupné kolobežky pre začiatočníkov a stredne pokročilých ponúka Oxelo (Decathlon). Solídne skonštruované freestyle kolobežky z dielne Street Surfing prekvapia cenou. Pokročilejší jazdci si prídu na svoje s kolobežkami District, Ethic, MGP alebo Slamm.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujali vás freestyle kolobežky a chcete si jednu zaobstarať domov? Dúfame, že vám náš návod s výberom pomôže. Ak sa chcete k tejto téme opýtať niečo viac, napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma.

V čom sa líši freestyle kolobežka od klasickej kolobežky?

Hlavný rozdiel je v riadidlách. Freestyle kolobežky majú pevnú výšku riadidiel, aby uniesli energiu dopadu a vašu hmotnosť. Majú silnejšiu výstuž a sú zostrojené tak, aby zvládli agresívny štýl jazdy.

Je pre mňa lepšia oceľová alebo hliníková freestyle kolobežka?

To závisí od vašich skúseností. Hliníkové kolobežky sú totiž ľahšie a triky s nimi zvládnete jednoduchšie, sú vhodné pre menej skúsených jazdcov. Oceľové kolobežky sú ťažšie, ale sú odolnejšie, preto dlhšie vydržia. Siahajú po nich najmä profesionálni jazdci.

Akú nosnosť freestyle kolobežky potrebujem?

Nosnosť freestyle kolobežky sa zvyčajne pohybuje v intervale od 80 do 100 kg. Rezerva by mala byť aspoň 10 – 15 %. To znamená, že ak máte 75 kg, bude pre vás vhodná kolobežka s nosnoťou 90 až 100 kg.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

06/08/2021 14:30
Agáta

Syn si vybral kolobežku Spartan Stunt a je s ňou spokojný. Kolobežka je pekná, svedomito spracovaná a ľahká, čiže sa s ňou jednoducho manipuluje a ľahko sa aj prenáša na potrebné miesto. Táto freestyle kolobežka je vhodná pre deti od cca. 7 rokov. Syn je spokojný a učí sa na nej svoje prvé triky. Kolobežka je stabilná a pevná a myslím si, že za tie peniaze to bola výhodná kúpa. Zloženie po kúpe bolo rýchle, za pár minút sa syn už mohol voziť. Plus dávam za tichý chod a hladkú jazdu. Nakoľko sa syn z kolobežky veľmi teší, teším sa aj ja a kúpu odporúčam. :-)

29/01/2023 19:56
Bibiaa

takuto freestyle kolobežku maju teraz takmer všetky deti, su to teraz velmi moderne kolobežky a som rada, že deti v nich našli potešenie

30/04/2023 18:16
Amma

mam kolobku z cyklospecialit za 120euro, čo je priemerna cena damskej kolobežky

24/09/2023 14:30
Nika

na toto su najlepšie kolobežky s malymi kolieskami, aby sa na nich dobre jazdilo

27/09/2023 14:30
Marka

suhlasim, že najlepšie sú s malymi kolieskami. Detom sa dobre ovladaju a nie su velmi ťažké

28/09/2023 19:34
Sabia

dnešné deti miluju kolobežky a podl amna je uplne jedno aku maju. DOležite je, aby vobec nejaku mali

29/10/2023 21:25
Dusa

Najlepšie su tie s malymi koliesami a velkymi riaditkami . Medzi detmi su velmi oblubene

19/11/2023 14:00
Amanda

ked som synovi vyberala kolobežku, tak to nebolo formou prekvapenia, ale šiel so mnou do predajne cyklospecialit a tam si ju vybral sám

26/01/2024 14:19
Jana

kvalita vždy odpovedá cene. Takže ak chceš, aby t niečo vydržalo, musíš do toho investovat

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 09.08.2018
Posledná aktualizácia: 03.04.2023
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie športové hodinky na beh. Kvalitný športtester je od Garmin, Suunto, Sigma či PolarNajlepšie športové hodinky na beh. Kvalitný športtester je od Garmin, Suunto, Sigma či Polar

To, že pravidelný pohyb je pre zdravie nenahraditeľný si začína uvedomovať čoraz viac ľudí. Ak pre radi posúvate svoje limity, mať prehľad o svojom výkone sa hodí. Pomôžeme vám vybrať...