Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná, na vysokohorskú túru nevhodná obuv? Sú odvážlivci, ktorí sa do hôr vyberú aj v sandáloch, ale vy medzi nich nepatríte. Noha musí byť pevná. V tom máte jasno.

Kvalitná turistická obuv

Akurát neviete, ktoré topánky sú pre vás tie pravé a ako si z ponuky outdoorovej obuvi správne vybrať. Prezradíme vám, podľa čoho si turistické topánky vybrať.

Obľúbená turistická obuv


Druhy turistickej obuvi

Nie je turistika ako turistika. Menej náročné trasy nevyžadujú to, čo tie náročnejšie. Niekde vám postačia trekingové poltopánky, niekde bude potrebná vyššia trekingová obuv. V športových obchodoch nájdete turistické topánky rozdelené do piatich kategórií.

 • Turistické sandále: Áno, sú aj také. Keď sa chystáte medzi skaly, nechajte ich radšej doma. Na prechádzke so psom ich lepšie využijete. Ide o turistickú obuv s otvorenou konštrukciou, preto si sandále obujte len na nenáročnú túru, ktorú zvládnete aj bez spevneného chodidla a členka. Hoci je podrážka spevnená, viazanie pevnejšie a vložka je pohodlná, takáto obuv vás neochráni pred kameňmi ani nepriaznivým počasím. Letný dážď je síce príjemný, ale nie na celodennej túre. Obujte si ich, keď je vonku teplo a predpoveď počasia na nasledujúcich 10 dní ukazuje iba slniečko.  
 • Outdoorové topánky: Nie sú to turistické topánky v pravom zmysle slova. Sú skôr určené bežcom a cyklistom, ale zvládnete v nich aj jednoduchšiu túru. V porovnaní so sandálmi sú lepšou voľbou. Chýba im vibramová podrážka, na náročných túrach sa v nich môže šmýkať. Ochrannú membránu na nich budete tiež márne hľadať. Túru si chcete užiť, nie sa zraniť. Do hôr sa s nimi radšej nehrňte. 
 • Trekingové poltopánky: Poltopánky sú už vhodné aj na náročnejšie túry, ale netreba ich preťažovať. Pevná, avšak pružná podrážka a často aj vodoodolná membrána z nich robia plnohodnotnú turistickú obuv. Ich jedinou nevýhodou je to, že nespevňujú členok. Vydržíte v nich chodiť dlho, ale kamenistým povrchom sa radšej vyhnite. Nikdy neviete, ako sa vám podarí na skalu stúpiť a s voľným členkom to nemusí dobre dopadnúť. Pokojne ich využite aj na každodenné nosenie. Ak sa turistike neplánujete venovať profesionálne, trekingové poltopánky sú správnou voľbou.
 • Členkové trekové topánky: Stredne vysoká turistická obuv siaha tesne nad členok. Je vhodnou voľbou na náročnejšie túry s meniacim sa terénom, pretože udrží stabilitu nohy aj na skalách. Membrána je nepremokavá, zvršok je z kvalitných materiálov, špička i päta sú spevnené, preto topánky tlmia nárazy. Vďaka vyššiemu viazaniu sa znižuje riziko vyvrtnutia členka v nerovnom teréne.
 • Vyššie trekingové topánky: Tieto topánky sú ideálne na náročnejšiu vysokohorskú turistiku. Topánky sú pevné, najčastejšie kožené a ich súčasťou sú ochranné membrány, napr. Gore-tex. Noha je v nich pevná a členok podržia, aj keď krivo stúpite či sa šmyknete. Špička i päta sú spevnené, špička je často pokrytá gumou, ktorá tlmí nárazy. Podrážka je zložitejšie členená, aby sa v nich dobre chodilo aj po skalách. Nie sú určené na zimnú turistiku, ale v mnohých prípadoch na ne viete pripnúť mačky.
 • Vysoká (zimná) treková obuv: Niektorí turisti Tatrám a túram nedokážu odolať ani v zime. Túra je náročnejšia a vyžaduje si aj náročnejšie vybavenie. Topánky si poradia s kameňom, snehom alebo ľadovcom. Žiadny náročný povrch im nie je cudzí. Na každé by ste mali pripnúť mačky. Niekedy si vysokohorský terén vyžaduje poriadny pazúr. Mačky vám v batohu nezaberú veľa miesta.

Trekingové topánky

Koža vs syntetika

Turistické topánky z kože alebo obuv zo syntetiky? Celokožená turistická obuv je výbornou voľbou, keďže kožený zvršok je odolný a má dlhú životnosť. Takéto topánky sú odolné proti oderu aj vode, netreba však zabúdať na impregnáciu. Použitá môže byť brúsená koža, odolnejšia nubuková i kombinácia kože a semišu. Problémom je len horšia priedušnosť.

Mnohí výrobcovia používajú na výrobu svojej obuvi syntetický zvršok z patentovanej textílie, ktorej presné zloženie pozná len daný producent. Kvalitným celokoženým turistickým topánkam sa syntetické textílie často vyrovnajú. Topánky vyrobené z textilných, teda zo syntetických vlákien nie sú také mechanické odolné ako koža, avšak v prípade syntetickej kože majú podobné vlastnosti ako koža brúsená. Syntetické vlákna sú priedušnejšie a majú nižšiu hmotnosť.

Nepremokavé topánky s pevnou podrážkou a vystuženou špičkou

Kvalitná turistická obuv musí byť odolná a trvácna, musí poskytovať používateľovi pohodlie, aby boli chodidlá v suchu a minimalizovalo sa riziko úrazu. Dôležitá je nepremokavá membrána, protišmykové podrážky, ortopedická vložka a vystužená špička.

 • Nepremokavá membrána: Ide o vnútornú časť zvršku, ktorá sa stará o izolačné vlastnosti a priedušnosť obuvi. Nie každá membrána je nepremokavá, avšak dôležité je, aby odvádzala pot a neprepúšťala kvapaliny. Najčastejšie sa používa membrána Gore-Tex.
 • Protišmyková podrážka: Kvalitná gumová podrážka musí byť nielen protišmyková, ale aj členitá a odolávať nárazom. Mala by byť pevná a vystužená (aby ste necítili hrany kameňov), zároveň dostatočne ohybná. Všímajte si profil podrážky, ak je členitý, zvládnete s topánkami aj vyslovene skalnatý terén. Nezriedka sú podrážky vystužené oceľovými vložkami.
 • Výstelka topánky: Vložka turistických topánok vám dokáže výrazne zvýšiť komfort nosenia. V drahších modeloch sa zvyčajne nachádza ortopedická vložka, často využívaná býva penová vložka či vložka s pamäťovou penou, ktorá sa dokonale prispôsobí pohybu chodidla.
 • Vystužená špička a päta: Gumená vrstva je po celom obvode topánky, v časti špičky a päty je potiahnutá o niečo vyššie. Zvyšuje sa vďaka tomu odolnosť topánky a vaše prsty sú lepšie chránené.

Kvalitná outdoorová obuv

Bezpečné šnúrovanie

Vyberať si môžete zo šnúrovacích modelov s klasickým alebo asymetrickým viazaním, ale aj z topánok s rýchlošnúrovaním. Aby bola maximálne fixovaná noha, pri vyšších topánkach sa využíva viazanie, ktoré sa sťahuje kovovými hákmi. Rýchlošnúrovanie, teda sťahovanie chodidla za pomoci bežcov v hornej a spodnej časti, je skôr typické pre nízku trekingovú obuv.

Dvojité prešívanie alebo lepidlo

Spôsob spracovania a výroby turistických topánok taktiež veľa napovedá o ich kvalite. Dvojité prešívanie je najpoužívanejšie, dajte si však pozor na modely, na ktorých sú dva rady stehov použité iba ako dizajnový prvok. Stretnúť sa môžete i s tzv. cementovaním. Ide o novšiu bezšvovú technológiu – kopyto topánky je spojené s podstielkou ako jeden celok, ktorý sa spojí s podrážkou a medzipodrážkou špeciálnym lepidlom pod vysokým tlakom.

Outdoorové sandále na turistiku

Turistickú obuv treba vyskúšať

Správne predpokladáte. Prvým krokom je ujasniť si, na aké túry sa vyberiete. Turistické topánky sú finančne náročnejšie a na to, aby ste párkrát vybehli do lesa ich nepotrebujete. Myslite na to, že topánky majú zvládnuť náročnejší terén. Ich výberu preto venujte viac pozornosti. Aby sa nestalo, že v polovici túry prídete na to, že už nie ste schopní urobiť ani krok.

Topánky kupujte poobede. Noha je lepšie rozložená. Nezabudnite si na skúšanie pribaliť hrubé ponožky. Nie je to len turistický imidž. Hrubé ponožky lepšie sajú pot a topánka na nich sedí lepšie. Priveľmi tesné topánky spôsobujú otlaky a pľuzgiere, vo voľných sa noha šmýka a vy stratíte istotu. V špecializovaných športových predajniach je šikmá plocha, aby ste si topánky mohli overiť aj v teréne. Turistické topánky vás majú v prvom rade chrániť. Musíte vedieť, čo od nich môžete čakať. Poprechádzajte sa po predajni a zistite, či vám sadli ako uliate.

Topánky nekupujete na jednu turistickú sezónu. Kvalitné s vami vydržia roky. Viac za ne zaplatíte, ale nohy sa vám za to odvďačia. Na turistike dostanú najviac zabrať práve ony. Doprajte im pohodlie. Nechajte si poradiť od odborníkov a vyskúšajte rôzne značky a modely. Topánky vyberáte sebe. To, čo na 100 % sadlo kamarátovi nemusí na 100 % sadnúť vám. Každá noha je iná. Niekto ju má úzku, niekto širšiu. Vyberte si strih, v ktorom sa budete cítiť najlepšie.

Kvalitná obuv do hôr

Za topánky na viac sezón si priplatíte

Cena úzko súvisí s typom trekingovej obuvi. Nízke turistické topánky, ktoré sa podobajú na tenisky, avšak majú pevnejšiu podrážku i spevnenú špičku, kúpite už do 100 eur. Ide o obuv vhodnú na nenáročnejšie túry. V tejto cenovej kategórii kúpite i trekingové sandále.

V cenovej kategórii 100 až 200 eur sú topánky určené na stredne náročné až horské túry. Nájdete medzi nimi kvalitnú nízku i vysokú trekingovú obuv. Z hľadiska pomeru ceny a kvality ide výhodnú voľbu, obľúbenú medzi mnohými spotrebiteľmi.

Za cenu 200 až 300 eur si kúpite profesionálnu turistickú obuv s vysokým viazaním, s ktorou bez problémov zvládnete viacdňové vysokohorské túry. Ide o nepremokavú obuv s dlhou životnosťou, ktorú môžete často využívať celoročne.

Zárukou kvality sú nielen značky Salomon, Mammut, Garmont a Salewa

V segmente turistickej obuvi sa nachádza viacero renomovaných značiek, ktoré si rokmi získali svojimi kvalitnými produktami srdcia zákazníkov. Podľa recenzií a testov spotrebiteľov k najlepším patria topánky Salewa, Garmont a Salomon. Za nimi nezaostáva turistická obuv Mammut, La Sportiva či Merrell. Nízke turistické topánky na ľahšie túry nájdete v ponuke spoločnosti Adidas. Častou voľbou spotrebiteľov sú taktiež turistické topánky Columbia alebo Lowa. Drahšou voľbou sú značky Asolo a Scarpa. Odporučiť môžeme kvalitnú slovenskú turistickú obuv BOSP. Väčšina z daných výrobcov ponúka dámsku, pánsku i detskú turistickú obuv.

Dámske turistické topánky

Starostlivosť o turistické topánky

Investovali ste do topánok nemalé peniaze a čakáte, že to s vami nejaký ten rôčik vydržia. Starajte sa o ne, aby vydržali ešte dlhšie.

 • Pravidelne ich umývajte. Dlhodobé pôsobenie blata a posypovej soli oslabujú materiál
 • Vhodným výberom impregnácie a jej používaním predĺžite životnosť vodeodolnej membrány a pri kožených topánkach zabráni vysušovaniu a praskaniu kože
 • Veľa turistov, najmä vysokohorských, si topánky chráni návlekmi. Chránia pred dažďom a snehom, ale aj kamienkami a rôznymi nečistotami, ktoré by ich mohli poškodiť

Najčastejšie otázky – FAQ

Turistické topánky už máte a chcete vedieť viac o ich čistení a používaní? Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky spotrebiteľov ohľadom používania trekovej obuvi. AK sa chcete ešte niečo opýtať, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Ako vyčistím turistické topánky?

Obuv treba vyčistiť po každej túre od blata a špiny. Postačí vám na to voda a hubka, prípadne handrička, v prípade väčšej špiny aj jemná kefka. Ak sa bojíte, že si topánky zničíte, môžete vyskúšať špeciálnu čistiacu penu vo forme spreja.

Ako často treba topánky impregnovať?

Najlepším ukazovateľom, ako často impregnovať topánky, je miera používania. Čím častejšie obuv používate, tým častejšie si bude vyžadovať čistenie a následne impregnáciu. V prípade intenzívneho používania (tri a viac ráz za týždeň) topánky impregnujte každý týždeň. V prípade občasného nosenia (raz za mesiac) stačí topánky vyčistiť (ak ste s nimi nechodili po blate) a naimpregnovať každé 3 mesiace.

Ako sa vyhnúť vytvoreniu pľuzgierov pri dlhých túrach?

Najdôležitejší je výber dobrých topánok – päta by sa v nich nemala hýbať, ale prsty musia mať dostatok miesta. Nasleduje výber vhodných ponožiek, odporúčame vysoké turistické ponožky. Počas túry (ak je dlhá) si robte prestávky na odvetranie nôh a skontrolujte, či nemáte vlhké ponožky. Aj napriek priedušnosti obuvi k tomu totiž môže dôjsť. V prípade, že sú vlhké, vymeňte ich. Pokiaľ už k pľuzgieru došlo, v začiatočnom štádiu ho prelepte leukoplastom alebo špeciálnou náplasťou na otlaky a nechajte ju tam počas celej túry.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

06/08/2021 09:03
Jozef K.

Mojou jednoznačnou voľbou sú turistické topánky Garmont Nebraska GTX, ktoré perfektne sadnú na nohy. Sú veľmi pohodlné a takpovediac univerzálne, lebo sadnú na nohu nielen chlapovi, ale aj žene. Číslovanie v milimetroch zodpovedá vhodnej dĺžke chodidla pre danú veľkosť. Topánky vyzerajú nadčasovo a sú vhodné aj na skalnatý terén. Pomer ceny a životnosti je v tomto prípade bezkonkurenčný. Garmont je v tomto segmente top značka. Predchádzajúci pár mi slúžil niekoľko rokov a dával som topánkam riadne zabrať. Topánky sú nepremokavé, v teréne sa správajú skvele a neprekáža im v podstate nič - skaly, lesný povrch, veľké kamene atď. Odporúčam ich pre stredné až stredne ťažké túry. Myslím si, že do snehu alebo zimy však nie sú vhodné, lebo predsa len, je to koža, ktorá má určité svoje limity. Plus dávam za to, že na nohách vôbec nie sú ťažké. Odporúčam kupovať ich v internetovom obchode, pretože v kamenných predajniach sú za vyššie ceny.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 05.11.2018
Posledná aktualizácia: 04.04.2023
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...

Najlepšie športové hodinky na beh. Vyberáme kvalitný športtesterNajlepšie športové hodinky na beh. Vyberáme kvalitný športtester

To, že pravidelný pohyb je pre zdravie nenahraditeľný si začína uvedomovať čoraz viac ľudí. Ak pre radi posúvate svoje limity, mať prehľad o svojom výkone sa hodí. Pomôžeme vám vybrať...