Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v botníku sa na vás usmievajú len sandále a iná na vysokohorskú túru nevhodná obuv. Sú odvážlivci, ktorí sa do hôr vyberú aj v sandáloch, ale vy medzi nich nepatríte. Noha musí byť pevná. V tom máte jasno.

Kvalitná turistická obuv

Akurát neviete, ktoré topánky sú pre vás tie pravé a ako si z ponuky outdoorovej obuvi správne vybrať. Podľa čoho si turistické topánky vybrať?

Obľúbená turistická obuv

Druhy turistickej obuvi

Najskôr si predstavíme druhy turistickej obuvi, aby ste vedeli, aký je v nich rozdiel. Nie je turistika ako turistika. Menej náročné trasy nevyžadujú to, čo tie náročnejšie. V športových obchodoch ich nájdete rozdelené do piatich kategórií.

Turistické sandále

Áno, sú aj také. Ale keď sa chystáte medzi skaly, nechajte ich radšej doma. Na prechádzke so psom ich lepšie využijete. Obujte si ich na nenáročnú túru, ktorú zvládnete aj bez spevneného chodidla a členku.

Outdoorové sandále na turistiku

Letný dážď je síce príjemný, ale nie na celodennej túre. Obujte si ich, keď je vonku teplo a predpoveď počasia na nasledujúcich 10 dní ukazuje iba slniečko. 

Outdoorové topánky

Nie sú to turistické topánky v pravom zmysle. Sú skôr určené bežcom a cyklistom, ale zvládnete v nich aj jednoduchšiu túru. V porovnaní so sandálami sú lepšou voľbou. Chýba im vibramková podrážka, na náročných túrach sa v nich môže šmýkať. Ochrannú membránu na nich budete tiež márne hľadať. Túru si chcete užiť, nie sa zraniť. Do hôr sa s nimi radšej nehňte. 

Trekingové poltopánky

Poltopánky sú už vhodné aj na náročnejšie túry, ale netreba ich preťažovať. Vibramková podrážka a často aj vodeodolná membrána z nich robí plnohodnotnú turistickú obuv. Ich jedinou nevýhodou je to, že nespevňujú členok. Vydržíte v nich chodiť dlho, ale kamenistým povrchom sa radšej vyhnite. Nikdy neviete, ako sa vám podarí na skalu stúpiť a s voľným členkom to nemusí dobre dopadnúť. Pokojne ich využite aj na každodenné nosenie. Ak sa turistike neplánujete venovať profesionálne, trekingové poltopánky sú správnou voľbou.

Vyššie trekingové topánky

Tieto topánky sú ideálne na náročnejšiu vysokohorskú turistiku. Topánky sú pevné, najčastejšie kožené a ich súčasťou sú ochranné membrány, napr. Gore-tex. Noha je v nich pevná a členok podržia, aj keď krivo stúpite, či sa šmyknete.

Trekingové topánky

Špička je často pokrytá gumou, ktorá tlmí nárazy. Podrážka je vibramková a zložitejšie členená, aby sa v nich dobre chodilo aj po skalách. Nie sú určené na zimnú turistiku, ale v mnohých prípadoch na ne viete pripnúť aj mačky.

Vysoká (zimná) treková obuv

Niektorí turisti Tatrám a túram nedokážu odolať ani v zime. Túra je náročnejšia a vyžaduje si aj náročnejšie vybavenie. Topánky si poradia s kameňom, snehom alebo ľadovcom. Žiadny náročný povrch im nie je cudzí. Na každé by ste mali pripnúť mačky. Niekedy si vysokohorský terén vyžaduje poriadny pazúr. Mačky vám v batohu nezaberú veľa miesta. 

Turistickú obuv treba vyskúšať

Správne predpokladáte. Prvým krokom je ujasniť si, na aké túry sa vyberiete. Turistické topánky sú finančne náročnejšie a na to, aby ste pár krát vybehli do lesa ich nepotrebujete. Myslite na to, že topánky majú zvládnuť náročnejší terén. Ich výberu preto venujte viac pozornosti. Aby sa nestalo, že v polovici túry prídete na to, že už nie ste schopní urobiť ani krok.

Kvalitná outdoorová obuv

Topánky kupujte poobede. Noha je lepšie rozložená. Nezabudnite si na skúšanie pribaliť hrubé ponožky. Nie je to len turistický imidž. Hrubé ponožky lepšie sajú pot a topánka na nich sedí lepšie. Priveľmi tesné topánky spôsobujú otlaky a pľuzgiere, vo voľných sa noha šmýka a vy stratíte istotu. V špecializovaných športových predajniach je šikmá plocha, aby ste si topánky mohli overiť aj v teréne. Turistické topánky vás majú v prvom rade chrániť. Musíte vedieť, čo od nich môžete čakať. Poprechádzajte sa po predajni a zistite, či vám sadli ako uliate.

Kvalitná obuv do hôr

Topánky nekupujete na jednu turistickú sezónu. Kvalitné s vami vydržia roky. Viac za ne zaplatíte, ale nohy sa vám za to odvďačia. Na turistike dostanú najviac zabrať práve ony. Doprajte im pohodlie. Nechajte si poradiť od odborníkov a vyskúšajte rôzne značky a modely. Topánky vyberáte sebe. To, čo na 100 % sadlo kamarátovi nemusí na 100 % sadnúť vám. Každá noha je iná. Niekto ju má úzku, niekto širšiu. Vyberte si strih, v ktorom sa budete cítiť najlepšie.

Starostlivosť o turistické topánky

Investovali ste do topánok nemalé peniaze a čakáte, že to s vami nejaký ten rôčik vydržia. Starajte sa o ne, aby vydržali ešte dlhšie.

  • Pravidelne ich umývajte. Dlhodobé pôsobenie blata a posypovej soli oslabujú materiál
  • Vhodným výberom impregnácie a jej používaním predĺžite životnosť vodeodolnej membrány a pri kožených topánkach zabráni vysušovaniu a praskaniu kože
  • Veľa turistov, najmä vysokohorských, si topánky chráni návlekmi. Chránia pred dažďom a snehom, ale aj kamienkami a rôznymi nečistotami, ktoré by ich mohli poškodiť

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 05.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať turistický varič? Prenosný, plynový, kempingový na kartuše Ako vybrať turistický varič? Prenosný, plynový, kempingový na kartuše

Dobrý turistický varič je neoceniteľným pomocníkom všetkých milovníkov turistiky. Chcete vlastniť kvalitný a spoľahlivý model? V našom článku vám poradíme, podľa čoho si správny varič...

Ako vybrať boxovacie rukavice a boxovacie vrece? Ako vybrať boxovacie rukavice a boxovacie vrece?

Nudí vás šport, ktorému sa venujete dlhodobo? Skúste box. V dnešnom článku vám poradíme, ako si vybrať nielen boxovacie vrece a rukavice.

Krokomer na ruku ako náramok alebo na nohu? Ako vybrať najlepší Krokomer na ruku ako náramok alebo na nohu? Ako vybrať najlepší

Myslíte si, že prejdete denne odporúčaných 10 000 krokov? Ak si nie ste istí, zadovážte si krokoer. Poradíme vám, ktorý je ten najlepší!


Pridať komentár