Najlepšie teleskopické trekingové palice a palice pre Nordic walking

Ak máte radi turistiku, určite ste sa už stretli so situáciou, keď sa vám hodila opora v podobe drevenej palice zhotovenej z konára stromu nájdeného v lese. Trekingové palice si však môžete aj kúpiť a práve tie kúpené prinášajú niekoľko výhod a omnoho vyšší komfort používania.

Nordic Walking palice na turistiku

Okrem turistiky však za posledné roky nabral na popularite aj šport s názvom nordic walking. Je to v podstate chôdza so špeciálnymi palicami, a s využitím jedinečnej techniky pohybu, ktorá zapája omnoho viac svalových skupín, než bežná chôdza či turistika.

Trekingové alebo nordic walking palice?

Oba uvedené typy palíc vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Nordic walking však využíva špeciálnu techniku chôdze, pri ktorej sa ruka ohýba dozadu v ramene a vystiera, v tejto polohe sa vystierajú aj prsty. Preto majú palice na nordic walking špeciálne pútko na ruku, ktoré obopne celú dlaň vrátane palca dookola a palica tak drží pevne aj pri vystretí ruky. Dodržanie správnej techniky je alfou a omegou nordic wlakingu, preto nemá význam pokúšať sa tento šport vykonávať s trekingovými palicami.

Trekingové palice slúžia ako opora pri turistike. Pri stúpaní do kopca vďaka ním získate viac sily a pridávajú tiež istotu na nestabilnom podklade. Pri zostupe sú však svaly a kĺby namáhané ešte viac, navyše je väčšina ľudí vyčerpaných z predchádzajúceho stúpania, takže sa im z kopca schádza ešte ťažšie. Trekingové palice poskytnú aj v tomto prípade stabilnú oporu a zabrzdia zostup na únosnú mieru.

TOP 5 trekingových a nordic walking palíc na Slovenskom trhu

Správny výber oboch druhov palíc môže mať vplyv na váš pohybový aparát, preto by ste ho nemali podceňovať. Vybrali sme pre vás 5 najlepších palíc na trhu a taktiež vám prinášame návod, ako si vybrať tie správne.

Leki Spin

Parametre: použitie: nordic walking; materiál: hliník; dĺžka: 100 – 130 cm; materiál hrotov: karbid železa; hmotnosť: 220 g (jedna palica);

Palice pre nordic walking s pekným minimalistickým dizajnom a s kvalitným spracovaním. Sú vyrobené z hliníka, majú nastaviteľnú dĺžku v rozsahu 30 cm a disponujú unikátnym extra pevným uzamykacím mechanizmom SLS. Ten udrží v priamom tlaku hmotnosť až 140 kg. Palice Leki Spin majú veľmi odolné karbidové hroty a rukoväte z plastu a gumy. Majú viacnásobnú povrchovú úpravu a okrem toho, že sú mimoriadne ľahké sú aj odolné.

mimoriadne odolné
nenápadný minimalistický dizajn

plastová rukoväť
malý rozsah nastaviteľnej dĺžky


Husky Scarf

Parametre: použitie: turistika, chôdza; materiál: zliatina hliníka 7075; dĺžka: 56 – 135 cm; materiál hrotov: karbónové vlákno; hmotnosť: 250 g (jedna palica);

Trekové teleskopické palice, skladajúce sa zo štyroch dielov. Pri zasunutí na doraz majú mimoriadne kompaktné rozmery – sú dlhé iba 56 cm, takže vám nebudú prekážať odložené na batohu ani pri dlhších úsekoch, keď ich nebudete potrebovať. Hroty palíc sú vyrobené z karbónových vlákien a sú teda ľahké, no zároveň mimoriadne pevné. Rukovať je z príjemnej mäkkej priedušnej peny EVA.

V balení nájdete aj dva ochranné krúžky (taniere) pre rôzne povrchy s priemermi 5 a 10 cm. Materiálom na výrobu palíc Husky Scarf sa stala zliatina hliníka 7075. Pútko je nastaviteľné a prispôsobí sa každej ruke.

veľký rozsah nastaviteľnej dĺžky
kompaktné a krátke v zloženom stave

nemajú odpruženie


Zajo Trekking Poles Bamboo

Parametre: použitie: turistika, chôdza; materiál: hliník, bambus; dĺžka: 66 – 145 cm; materiál hrotov: volfrám; hmotnosť: 246 g (jedna palica);

Dizajnovo pekne spracované trekové palice s hliníkovým jadrom a povrchom z bambusového dreva. Oproti ostatným paliciam pôsobia omnoho prirodzenejšie a prírodnejšie, aj vďaka madlám z korku. Palice sú teleskopické, pričom v zloženom stave majú dĺžku len 66 cm.

Majú nastaviteľné pútko, ktoré je navyše polstrované, takže je šetrné k vašim rukám. Hroty palíc sú z volfrámu, takže sú mimoriadne odolné.

prírodný vzhľad
odolné hroty

robustnejšie a menej kompaktné
nemajú odpruženie


Husky SHERPA

Parametre: použitie: turistika, chôdza; materiál: zliatina hliníka 7075; dĺžka: 67 – 135 cm; materiál hrotov: uhlík; hmotnosť: 290 g (jedna palica);

Teleskopické trekové palice s anti-shock systémom odpruženia, ktorý je navyše uzamykateľný. Majú prirodzenejší dizajn vďaka rukovätiam z kombinácie EVA penového materiálu a korku.

Materiál vyhotovenia je hliníková zliatina, hroty sú z odolného uhlíka. Dodávajú sa k nim kryty na hroty ako aj dva druhy ochranných tanierov (krúžkov).

pekný dizajn
uzamykateľné odpruženie anti-shock

vyššia cena
najťažšie spomedzi vybraných


Black Diamond Trail

Parametre: použitie: turistika, chôdza; materiál: nešpecifikovaný; dĺžka: 63,5 – 140 cm; materiál hrotov: nešpecifikovaný; hmotnosť: 281 g (jedna palica);

Trekingové palice, ktoré využijete počas celého roka. Sú teleskopické, trojdielne s nastaviteľnou dĺžkou v rozsahu 63,5 – 135 cm. Disponujú systémom rýchleho nastavovania dĺžky Flick lock, ktorý obslúžite aj v rukaviciach.

Rukoväte sú z protišmykovej peny. Palice nepôsobia veľmi robustným dojmom, no sú dostatočne pevné.

vymeniteľné hroty
rukoväte z príjemnej peny

vyššia cena
nedodávajú sa s nimi ochranné kryty na hroty pre pevný povrch


Dĺžka palíc

Pri výbere oboch druhov palíc by ste mali určite mali vziať do úvahy ich dĺžku. Správnu dĺžku nordic walkingovej palice určíte tak, že pokrčíte ruku v lakti, pričom predlaktie a nadlaktie budú zvierať pravý uhol – vtedy by mala uchopená palica dosahovať presne na zem. Začiatočníkom sa odporúča vybrať palicu o pár cm kratšiu. Väčšina palíc na trhu je však teleskopických a dĺžku majú nastaviteľnú v pomerne veľkom rozsahu, pričom istenie je zabezpečené skrutkovým alebo pákovým mechanizmom.

Pri trekingových paliciach je nastavenie dĺžky nevyhnutnosťou, nakoľko pri stúpaní a zostupe potrebujete ich dĺžku meniť. Ak si kúpite namiesto teleskopických palíc pevné, musíte si vybrať podľa vašej výšky. Výhodou pevných palíc je ich väčšia pevnosť i tuhosť.

Pripravili sme pre vás orientačnú tabuľku dĺžky palíc podľa vašej výšky. Nie je však na sto percent presná, nakoľko aj ľudia s rovnakou výškou môžu mať rozličnú dĺžku trupu a končatín.

Orientačná tabuľka dĺžky palíc pre treking a nordic walking

Orientačná tabuľka dĺžky palíc pre treking a nordic walking

Trekové palice majú robustnejšiu konštrukciu a sú z pevnejšieho materiálu. Musia totiž často poskytovať oporu veľkej časti telesnej hmotnosti turistu. Preto sú trekingové palice hrubšej konštrukcie, na rozdiel do tých pre nordic walking. Čím viac materiálu sa však použije, tým sú palice ťažšie, čo môže mnohým ľuďom pri chôdzi prekážať. Použitý materiál je teda kompromisom medzi pevnosťou, hmotnosťou a cenou palice.

Materiál palíc

Pevné a robustné trekingové palice

Najčastejšie používané materiály pre trekingové a nordic walking palice:

  • Oceľ – Oceľové palice sú veľmi pevné a lacné na výrobu, sú však zároveň aj dosť ťažké. O ich kúpe uvažujte len ak ste si istí, že vám vyššia váha nebude prekážať.
  • Hliník a jeho zliatiny – Samotný hliník je veľmi ľahký, no vcelku mäkký. Jeho zliatiny (ako napr. dural) sú však omnoho pevnejšie pri zachovaní veľmi nízkej hmotnosti.
  • Sklolaminát – Tiež označovaný ako kompozitný materiál. Je ľahší ako hliník, no jeho výroba je drahšia a je tiež menej pevný.
  • Uhlíkové vlákna – Nájdete ich tiež pod názvom karbónové palice. Sú veľmi ľahké a taktiež veľmi pevné – osvedčili sa napr. aj pri výrobe športových automobilov. Žiaľ, výroba karbónových vlákien je ekonomicky náročná, preto sú karbónové palice najdrahšie.
  • Drevo – Drevo sa pri výrobe trekingových palív používa len ako dekoračný materiál. Väčšina drevených či bambusových palíc obsahuje jadro z niektorého z vyššie uvedených pevných materiálov.

Turistické i nordic walkingové palice sú zakončené hrotmi, určenými pre použitie na nespevnenom povrchu ako tráva, hlina, piesok, sneh, či kamenný podklad. Hroty môžu byť vyrobené z ocele, karbidu, uhlíkových vlákien alebo z tvrdých kovov či ich zliatin. Tie oceľové sa pomerne rýchlo opotrebúvajú, preto ak plánujete palice používať často a intenzívne, hľadajte modely s vymeniteľnými hrotmi.

Pre použitie na pevných povrchoch ako asfalt či betón sú k paliciam pribalené gumové ochranné návleky na hroty. V prípade trekingových palíc majú tvar kužeľa, pri nordic walking paliciach pripomínajú miniatúrnu topánku alebo čižmu. Tá zároveň zabraňuje ostrému kovovému klopkaniu palíc o pevný povrch. Začiatočníkom však tí skúsenejší nordic walkeri odporúčajú, aby si návleky na palice nedávali vôbec – rýchlejšie si tak navyknú na rytmus chôdze a osvoja si správnu techniku.

Hroty palíc nordic walking

Súčasťou palíc je aj ochranný krúžok, resp. tanierik. Podobne, ako pri lyžiarskych paliciach slúži na to, aby sa palica nezaborila hlboko do zeme, čo sa stáva najmä v piesku, v štrku a v snehu. K dobrým paliciam býva pribalených viacero druhov ochranných tanierikov pre použitie na rôznych povrchoch. Je nutné ich mať vždy nasadené, nakoľko pri vkĺznutí palice niekde do škáry a následnom trhnutí sa vám táto môže nechtiac zlomiť či ohnúť.

Madlá palíc

Madlá palíc sú vyrobené z rôznych materiálov a každý má svoje pre a proti. Plastové madlá sú lacné, no veľmi klzké a tvrdé pre ruku. Gumové madlá sú príjemne mäkké a menej klzké, no klzkými sa môžu stať, keď sa vám začne potiť dlaň. Madlá z penových materiálov sú mäkké a veľmi príjemné na úchop, nešmýkajú sa, sú priedušné a absorbujú pot. S tým je však spojená aj nepríjemná vlastnosť, že časom sa môžu premeniť na špongiu nasiaknutú potom alebo vodou v prípade dažďa.

Madlá nordic walking palíc

Madlá z umelého alebo prírodného korku sú najpríjemnejšie, no zároveň najdrahšie a rýchlo sa opotrebujú. Pri paliciach pre nordic walking obsahujú madlá špeciálne pútko, ktoré obopne dlaň a palec. Kvôli tomu musíte pri týchto paliciach rozlišovať medzi ľavou a pravou, zatiaľ čo trekingové môžu byť obe rovnaké.

Odpruženie a tlmenie nárazov

Pri trekingových paliciach sa stretneme aj s tzv. anti-schock systémom (označuje sa aj skratkou AS). Palica vybavená touto funkciou absorbuje nárazy, čo vo veľkej miere obmedzí záťaž pohybového aparátu. To ocenia najmä ľudia trpiaci bolesťami kĺbov alebo svalov. Ak patríte medzi nich, mali by ste uvažovať iba o odpružených paliciach. Existujú aj palice, ktoré majú odpruženie uzamykateľné, takže si môžete vybrať medzi dynamickou chôdzou a komfortnou oporou.

Palice na nordic walking odpružené nebývajú, nakoľko technika chôdze pri tomto športe je založená na dynamickom odrážaní od povrchu zeme práve pomocou palíc. Odpruženie by zbytočne absorbovalo energiu vynaloženú na odrážanie. 

Cena palíc – oplatia sa tie drahšie?

V slovenských obchodoch a e-shopoch nájdete palice v cenových hladinách od cca. 20 EUR až po modely atakujúce hranicu 300 EUR. Nami predstavené palice sú výbornou voľbou najmä s ohľadom na cenu, pričom väčšina z nich je vyrobená zo zliatiny hliníka. Dosahujú hmotnosť okolo 250 g na palicu, čo nie je veľa, avšak poloprofesionálne či profesionálne modely vyrobené z uhlíkovch vlákien môžu vážiť len 70 g.

Práve tento rozdiel, kedy je palica ľahká ako pierko, no zároveň natoľko pevná, že sa na ňu môžete vždy spoľahnúť, vám zaručí omnoho vyšší komfort pri vašich športových a rekreačných aktivitách.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 26.07.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie ale nie sú lacné Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie ale nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...

Ako vybrať detskú sedačku na bicykel? Ako vybrať detskú sedačku na bicykel?

Vybavte bicykel cyklosedačkou a vaše dieťa sa stane vašim najlepším a najvďačnejším cyklospoločníkom. Bicyklovanie sa mu bude určite páčiť. Akú cyklosedačku vybrať? Poradíme vám v našom...

Najlepšia outdoorová kamera na prilbu alebo bicykel? Poradíme, ako vybrať Najlepšia outdoorová kamera na prilbu alebo bicykel? Poradíme, ako vybrať

Športová, respektíve outdoorová kamera zaznamenáva každý okamih akoby vašimi očami. Ponuka na trhu je rozmanitá. Ako si teda outdoorovú kameru vybrať? Čo je dôležité vedieť? Poradíme vám!


Pridať komentár