Najlepšie trekingové palice a palice na nordic walking. Poradíme, ako vybrať

Ak máte radi turistiku, určite ste sa už stretli so situáciou, kedy by sa vám hodila opora. Práve vtedy by ste potrebovali mať po ruk turistické palice. Paličky na turistiku alebo, ak chcete trekingové palice si dnes môžete bez problémov kúpiť. To platí aj v prípade, ak vás pohlitla vášeň menom nordic walking (severská chôdza).

Nordic Walking palice na turistiku

Palice na turistiku a palice na nordic walking však majú určité odlišnosti, ktoré by ste pred výberom mali poznať. Aký je rozdiel medzi trekingovými a nrodic walking palicami? Chcete vedieť, ako vybrať trekingové palice? Ako si vybrať najlepšie palice na nrodic walking? Všetko sa dozviete v našom článku.

Obľúbené trekingové a nordic walking palice


Trekingové palice vs nordic walking palice

Oba uvedené typy palíc vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Nelíšia sa však len samotné trekové palice a nordic walking palice. Potrebné je rozlišovať medzi turistikou a nordic walkingom, čo sú dve odlišné pohybové aktivity.

Trekingové palice slúžia ako opora pri turistike. Pri stúpaní do kopca vďaka ním získate viac sily a pridávajú tiež istotu na nestabilnom podklade. Pri horskej turistike využívame trekingové palice ako oporu. Pri chôdz nedbáme na polohu rúk, podľa terénu máme ruky v lakti viac či menej ohnuté. Paličky striedavo kladieme viac pred seba a trup nakláňame vpred. Pri výstupe nie je daný žiadny rytmus kladenia palíc a odvíja sa od členitosti terénu. Takisto sa turistické palice využívajú pri zostupe, kedy sa do nich zapierame, aby sme zabránili šmýkaniu.

Nordic walking však využíva špeciálnu techniku chôdze, pri ktorej sa ruka nekrčí v lakti a pohyb vychádza hlavne z ramien. Výrazne sa teda zapája aj horná časť tela. Chrbát je vyrovnaný a pevný. Dôležitý je rytmus chôdze. Zároveň je podstatný stabilný úchop. Preto majú palice na nordic walking špeciálne rukavičky na ruku, do ktorých navliekate prsty a dlaň. Vďaka týmto rukavičkám tak teito palice od seba ľahko odlíšite. Turistické palice majú len rukoväť alebo disponujú obyčjaným uškom. Dodržanie správnej techniky pri nordic walkingu je alfou a omegou, preto nemá význam pokúšať sa tento šport vykonávať s trekingovými palicami, pretože samotný úchop dlane je odlišný. Odlišnosti sú tiež v hmotnosti a materiálovej skladbe palíc.

Obľúbené nordic walking a trekingové palice

Správny výber oboch druhov palíc môže mať vplyv na výkon. Vybrali sme pre vás niekoľko turistických i nordic walking palíc, ktoré sú dostupné na našom trhu a taktiež vám prinášame návod, ako si vybrať tie správne palice na chôdzu alebo turistiku.

Dĺžka – teleskopické palice sú riešením

Pri výbere oboch druhov palíc by ste mali určite mali vziať do úvahy ich dĺžku. Správnu dĺžku nordic walkingovej palice určíte tak, že pokrčíte ruku v lakti, pričom predlaktie a nadlaktie budú zvierať pravý uhol – vtedy by mala uchopená palica dosahovať presne na zem. Neodporúčame kupovať nordic walking palice s pevnou dĺžkou. Väčšina palíc na trhu je však teleskopických a dĺžku majú nastaviteľnú v pomerne veľkom rozsahu, pričom istenie je zabezpečené skrutkovým alebo pákovým mechanizmom.

Pri trekingových paliciach je takisto dôležité prspôsobiť dĺžku palice výške vašej postavy a polohe rúk. Výhodné je zakúpiť si v tomto prípade teleskopické turistické palice, pretože pri výstupoch či zostupoch je niekedy dobré ich výšku upraviť. Používať môžu kalsický skrutkovací mechanizmus, lock systém (povolenie a upevnenie páčky pre reguláciu výšky) alebo mechanizmus Z, ktorý umožňuje palicu rozložiť na tri časti a zároveň regulvoať dĺžku. Ak si kúpite namiesto teleskopických palíc pevné, musíte si vybrať len podľa vašej výšky. Pevné trekové palice však skôr odporúčame na jednoduchšie túry do menej náročného terénu. Výhodou pevných palíc je ich väčšia pevnosť i tuhosť.

Pripravili sme pre vás orientačnú tabuľku dĺžky palíc podľa vašej výšky. Nie je však na sto percent presná, nakoľko aj ľudia s rovnakou výškou môžu mať rozličnú dĺžku trupu a končatín.

Orientačná tabuľka dĺžky palíc pre treking a nordic walking

Orientačná tabuľka dĺžky palíc pre treking a nordic walking

Trekové palice majú robustnejšiu konštrukciu a sú z pevnejšieho materiálu. Musia totiž často poskytovať väčšiu oporu veľkej časti telesnej hmotnosti turistu a v náročnejšom teréne. Preto sú trekingové palice robustnejšej konštrukcie, na rozdiel od tých pre nordic walking. Čím viac materiálu sa však použije, tým sú palice ťažšie, čo môže mnohým ľuďom pri chôdzi prekážať. Použitý materiál je teda kompromisom medzi pevnosťou, hmotnosťou a cenou palice.

Pevné a robustné trekingové palice

Trekingové palice a palice na chôdzu – karbón, drevo alebo kompozit

V dnešnej modernej dobe by sa spotrebiteľ pri výbere len ťažko uspokojil s jednou možnosťou. Preto aj v tomto segmente máte na výber viacero druhov materiálov. Počítajte s tým, že do kvality palíc na turistiku alebo palíc na chôdzu sa oplatí investovať. V horách sú vašou oporou a pri nordic walkingu od nich závisí aj vaša technika a rýchlosť chôdze.

Najčastejšie používané materiály pre trekingové a nordic walking palice:

  • Oceľ – oceľové palice sú veľmi pevné a lacné na výrobu, sú však zároveň aj dosť ťažké. O ich kúpe uvažujte len ak ste si istí, že vám vyššia váha nebude prekážať. Uprednostnite pred nimi skôr hliník.
  • Hliník a jeho zliatiny – samotný hliník je veľmi ľahký, no vcelku mäkký. Jeho zliatiny (ako napr. dural) sú však omnoho pevnejšie pri zachovaní veľmi nízkej hmotnosti.
  • Sklolaminát – tiež označovaný ako kompozitný materiál. Je ľahší ako hliník, no jeho výroba je drahšia a je tiež menej pevný.
  • Karbón – najpopulárnejšie sú práve karbónové palice na turistiku alebo nordic walking. Sú veľmi ľahké a taktiež veľmi pevné. Žiaľ, výroba karbónových vlákien je ekonomicky náročná, preto sú karbónové palice najdrahšie a často natrafíte na zmes karbónu a kompozitu, čo je taktiež veľmi dobrá voľba.
  • Drevo – drevo sa pri výrobe trekingových palív používa len ako dekoračný materiál. Väčšina drevených či bambusových palíc obsahuje jadro z niektorého z vyššie uvedených pevných materiálov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie trekingové palice

Turistické i nordic walkingové palice sú zakončené hrotmi, určenými pre použitie na viac alebo menej spevnenom povrchu ako tráva, hlina, piesok, sneh, či kamenný podklad. Hroty môžu byť vyrobené z kovu, karbidu, uhlíkových vlákien alebo z rôznych zliatin. Tie oceľové sa pomerne rýchlo opotrebúvajú, preto ak plánujete palice používať často a intenzívne, hľadajte modely s vymeniteľnými hrotmi.

Pre použitie na pevných povrchoch ako asfalt či betón sú k paliciam pribalené gumové ochranné návleky na hroty. V prípade trekingových palíc majú tvar kužeľa alebo čapičky, pri nordic walking paliciach pripomínajú miniatúrnu topánku alebo čižmičku. Tá zároveň zabraňuje ostrému kovovému klopkaniu palíc o pevný povrch. Začiatočníkom však tí skúsenejší chodci odporúčajú, aby si návleky na palice nedávali vôbec – rýchlejšie si tak zvyknú na rytmus chôdze a osvoja si správnu techniku.

Súčasťou turistických palíc je aj ochranný krúžok, resp. tanierik. Podobne, ako pri lyžiarskych paliciach slúži na to, aby sa palica nezaborila hlboko do zeme, čo sa stáva najmä v piesku, v štrku a v snehu. K dobrým paliciam býva pribalených viacero druhov ochranných tanierikov pre použitie na rôznych povrchoch. Je nutné ich mať vždy nasadené, nakoľko pri vkĺznutí palice niekde do škáry a následnom trhnutí sa vám táto môže nechtiac zlomiť či ohnúť.

Hroty palíc nordic walking

Madlá palíc

Madlá palíc sú vyrobené z rôznych materiálov a každý má svoje pre a proti. Plastové madlá sú lacné, no veľmi klzké a tvrdé pre ruku. Gumové madlá sú príjemne mäkké a menej klzké, no klzkými sa môžu stať, keď sa vám začne potiť dlaň. Madlá z penových materiálov sú mäkké a veľmi príjemné na úchop, nešmýkajú sa, sú priedušné a absorbujú pot. S tým je však spojená aj nepríjemná vlastnosť, že časom sa môžu premeniť na špongiu nasiaknutú potom alebo vodou v prípade dažďa.

Madlá z umelého alebo prírodného korku sú najpríjemnejšie, no zároveň najdrahšie a rýchlo sa opotrebujú. A tu je tiež, už spomenutý, zásadný rozdiel medzi trekingovými a nordic walking palicami. Palice na nordic walking majú špeciálnu rukavičku na prsty a dlaň. Kvôli tomu musíte pri týchto paliciach rozlišovať medzi ľavou a pravou, zatiaľ čo trekingové môžu byť obe rovnaké. Paličky na turistiku majú len klasické uško. 

Madlá nordic walking palíc

Trekingové palice s odpružením

Pri trekingových paliciach sa stretneme aj s tzv. anti-schock systémom (označuje sa aj skratkou AS). Odpružená trekingová palice vybavená touto funkciou absorbuje nárazy, čo vo veľkej miere obmedzí záťaž pohybového aparátu. To ocenia najmä ľudia trpiaci bolesťami kĺbov alebo svalov. Ak patríte medzi nich, mali by ste uvažovať iba o odpružených paliciach. Existujú aj palice, ktoré majú odpruženie uzamykateľné, takže si môžete vybrať medzi dynamickou chôdzou a komfortnou oporou.

Palice na nordic walking odpružené nebývajú, nakoľko technika chôdze pri tomto športe je založená na dynamickom odrážaní sa od povrchu zeme práve pomocou palíc. Odpruženie by zbytočne absorbovalo energiu vynaloženú na odrážanie. Nordic walking sa zvyčajne praktizuje na rovinách alebo len v mierne zvlnenom teréne, kde sa o tlmenie nárazov stará samotný materiál palice.

Cena palíc na turistiku a nordic walking

V slovenských obchodoch a eshopoch nájdete trekové palice v cenových hladinách od cca. 20 eur až po modely atakujúce hranicu 300 eur. cenové rozpätie sa týka i nordic walking palíc. Cenu vo výraznej miere ovplyvňuje materiál, ale takisto značka. Na trhu je viacero známych výrobcov. Mimo toho ja trekingové palice alebo nordic walking palice od profesionálnych výrobcov. K obľúbeným výrobcom patria značky Klarfit, Hop-Sport, Crossroad, Fizan, Spookey, Husky či Sulov. Veľmi populárne sú i turistické palice a nordic walking palice Leki.

Najčastejšie otázky – FAQ

Baví vás turistika alebo ste si našli záľubu v chôdzi? Možno práve vy potrebujete kvalitné trekingové palice alebo účinné palice na chôdzu. Veríme, že vám náš článok pomôže sa vo výbere lepšie zorientovať. V prípade otázok nám neváhajte napísať komentár pod článok a radi vám odpovieme.

Ako sa starať o trekingové palice?

Stačí jednoduchá údržba v podobe čistenia. Po každej túre zbavte palice nečistôt (blato, kamienky, tráva, piesok) a vysušte.

Je nordic walking vhodný aj pre seniorov?

Áno, nordic walking je pohybová aktivita vhodná aj pre starších ľudí. Palice sú pri chôdzi skvelou oporou a výrazne uľahčujú pohyb, pričom šetria pohybový aparát. Zároveň si senior môže sám určovať tempo.

Akú hmotnosť by mali mať turistické palice?

Vždy je výhodou, ak sú palice, čo najľahšie. Najľahšie palice na turistiku sú zvyčajne vyrobené z karbónu či kompozitu. Odporúčame modely, ktorých hmotnosť sa pohybuje okolo 150 až 300 g.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

18/03/2019 16:16
Ivan Štubňa

Dobry clanok len mi tam chyba vyjadrenie k nastavovaciemu mechanizmu dlzky. Ak vytihnete jeden kus palice, tak tam je skrutka a konus vacsinou plastovy. No a ten sa zvykne kazit, cize nie je potom mozne nastavit palicu. Videl som aj kovove konusy, ale to uz boli drahsie palice. Ake mate skusenosti?

07/08/2021 08:57
Emil A.

Spolu s manželkou používame trekingové palice Black Diamond TRAIL, ktoré sú veľmi ľahké a vhodné pre celoročné využitie. Palice sa dajú jednoducho nastaviť vďaka systému Flick Lock. A je tu aj funkcia s ochranou proti samovoľnému otvoreniu, napríklad nárazom o skalu. Úchop je ergonomicky tvarovaný, čiže vhodný aj pre dlhšie túry a rúčka je vyrobená z kvalitnej protišmykovej peny. Oceňujem možnosť výmenných hrotov, ktoré sa dajú získať za nízku cenu, vďaka čomu netreba hneď kupovať nové palice, ale stačí vymeniť len opotrebované hroty. Plus dávam za polstrované pútko či dvojitý systém zamykania. Palice sú kvalitne spracované, pôsobia pevne, čiže predpokladám dlhú životnosť. Ja aj manželka sme spokojní a ak by sme si mali znova vyberať, vsadili by sme opäť na tento model.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 26.07.2018
Posledná aktualizácia: 09.03.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...