Najlepšie teleskopické trekingové palice a palice pre Nordic walking

Ak máte radi turistiku, určite ste sa už stretli so situáciou, keď sa vám hodila opora v podobe drevenej palice zhotovenej z konára stromu nájdeného v lese. Trekingové palice si však môžete aj kúpiť a práve tie kúpené prinášajú niekoľko výhod a omnoho vyšší komfort používania.

Nordic Walking palice na turistiku

Okrem turistiky však za posledné roky nabral na popularite aj šport s názvom nordic walking. Je to v podstate chôdza so špeciálnymi palicami, a s využitím jedinečnej techniky pohybu, ktorá zapája omnoho viac svalových skupín, než bežná chôdza či turistika.

Trekingové alebo nordic walking palice?

Oba uvedené typy palíc vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Nordic walking však využíva špeciálnu techniku chôdze, pri ktorej sa ruka ohýba dozadu v ramene a vystiera, v tejto polohe sa vystierajú aj prsty. Preto majú palice na nordic walking špeciálne pútko na ruku, ktoré obopne celú dlaň vrátane palca dookola a palica tak drží pevne aj pri vystretí ruky. Dodržanie správnej techniky je alfou a omegou nordic wlakingu, preto nemá význam pokúšať sa tento šport vykonávať s trekingovými palicami.

Trekingové palice slúžia ako opora pri turistike. Pri stúpaní do kopca vďaka ním získate viac sily a pridávajú tiež istotu na nestabilnom podklade. Pri zostupe sú však svaly a kĺby namáhané ešte viac, navyše je väčšina ľudí vyčerpaných z predchádzajúceho stúpania, takže sa im z kopca schádza ešte ťažšie. Trekingové palice poskytnú aj v tomto prípade stabilnú oporu a zabrzdia zostup na únosnú mieru.

TOP 5 trekingových a nordic walking palíc na Slovenskom trhu

Správny výber oboch druhov palíc môže mať vplyv na váš pohybový aparát, preto by ste ho nemali podceňovať. Vybrali sme pre vás 5 najlepších palíc na trhu a taktiež vám prinášame návod, ako si vybrať tie správne.

Dĺžka palíc

Pri výbere oboch druhov palíc by ste mali určite mali vziať do úvahy ich dĺžku. Správnu dĺžku nordic walkingovej palice určíte tak, že pokrčíte ruku v lakti, pričom predlaktie a nadlaktie budú zvierať pravý uhol – vtedy by mala uchopená palica dosahovať presne na zem. Začiatočníkom sa odporúča vybrať palicu o pár cm kratšiu. Väčšina palíc na trhu je však teleskopických a dĺžku majú nastaviteľnú v pomerne veľkom rozsahu, pričom istenie je zabezpečené skrutkovým alebo pákovým mechanizmom.

Pri trekingových paliciach je nastavenie dĺžky nevyhnutnosťou, nakoľko pri stúpaní a zostupe potrebujete ich dĺžku meniť. Ak si kúpite namiesto teleskopických palíc pevné, musíte si vybrať podľa vašej výšky. Výhodou pevných palíc je ich väčšia pevnosť i tuhosť.

Pripravili sme pre vás orientačnú tabuľku dĺžky palíc podľa vašej výšky. Nie je však na sto percent presná, nakoľko aj ľudia s rovnakou výškou môžu mať rozličnú dĺžku trupu a končatín.

Orientačná tabuľka dĺžky palíc pre treking a nordic walking

Orientačná tabuľka dĺžky palíc pre treking a nordic walking

Trekové palice majú robustnejšiu konštrukciu a sú z pevnejšieho materiálu. Musia totiž často poskytovať oporu veľkej časti telesnej hmotnosti turistu. Preto sú trekingové palice hrubšej konštrukcie, na rozdiel do tých pre nordic walking. Čím viac materiálu sa však použije, tým sú palice ťažšie, čo môže mnohým ľuďom pri chôdzi prekážať. Použitý materiál je teda kompromisom medzi pevnosťou, hmotnosťou a cenou palice.

Materiál palíc

Pevné a robustné trekingové palice

Najčastejšie používané materiály pre trekingové a nordic walking palice:

  • Oceľ – Oceľové palice sú veľmi pevné a lacné na výrobu, sú však zároveň aj dosť ťažké. O ich kúpe uvažujte len ak ste si istí, že vám vyššia váha nebude prekážať.
  • Hliník a jeho zliatiny – Samotný hliník je veľmi ľahký, no vcelku mäkký. Jeho zliatiny (ako napr. dural) sú však omnoho pevnejšie pri zachovaní veľmi nízkej hmotnosti.
  • Sklolaminát – Tiež označovaný ako kompozitný materiál. Je ľahší ako hliník, no jeho výroba je drahšia a je tiež menej pevný.
  • Uhlíkové vlákna – Nájdete ich tiež pod názvom karbónové palice. Sú veľmi ľahké a taktiež veľmi pevné – osvedčili sa napr. aj pri výrobe športových automobilov. Žiaľ, výroba karbónových vlákien je ekonomicky náročná, preto sú karbónové palice najdrahšie.
  • Drevo – Drevo sa pri výrobe trekingových palív používa len ako dekoračný materiál. Väčšina drevených či bambusových palíc obsahuje jadro z niektorého z vyššie uvedených pevných materiálov.

Turistické i nordic walkingové palice sú zakončené hrotmi, určenými pre použitie na nespevnenom povrchu ako tráva, hlina, piesok, sneh, či kamenný podklad. Hroty môžu byť vyrobené z ocele, karbidu, uhlíkových vlákien alebo z tvrdých kovov či ich zliatin. Tie oceľové sa pomerne rýchlo opotrebúvajú, preto ak plánujete palice používať často a intenzívne, hľadajte modely s vymeniteľnými hrotmi.

Pre použitie na pevných povrchoch ako asfalt či betón sú k paliciam pribalené gumové ochranné návleky na hroty. V prípade trekingových palíc majú tvar kužeľa, pri nordic walking paliciach pripomínajú miniatúrnu topánku alebo čižmu. Tá zároveň zabraňuje ostrému kovovému klopkaniu palíc o pevný povrch. Začiatočníkom však tí skúsenejší nordic walkeri odporúčajú, aby si návleky na palice nedávali vôbec – rýchlejšie si tak navyknú na rytmus chôdze a osvoja si správnu techniku.

Hroty palíc nordic walking

Súčasťou palíc je aj ochranný krúžok, resp. tanierik. Podobne, ako pri lyžiarskych paliciach slúži na to, aby sa palica nezaborila hlboko do zeme, čo sa stáva najmä v piesku, v štrku a v snehu. K dobrým paliciam býva pribalených viacero druhov ochranných tanierikov pre použitie na rôznych povrchoch. Je nutné ich mať vždy nasadené, nakoľko pri vkĺznutí palice niekde do škáry a následnom trhnutí sa vám táto môže nechtiac zlomiť či ohnúť.

Madlá palíc

Madlá palíc sú vyrobené z rôznych materiálov a každý má svoje pre a proti. Plastové madlá sú lacné, no veľmi klzké a tvrdé pre ruku. Gumové madlá sú príjemne mäkké a menej klzké, no klzkými sa môžu stať, keď sa vám začne potiť dlaň. Madlá z penových materiálov sú mäkké a veľmi príjemné na úchop, nešmýkajú sa, sú priedušné a absorbujú pot. S tým je však spojená aj nepríjemná vlastnosť, že časom sa môžu premeniť na špongiu nasiaknutú potom alebo vodou v prípade dažďa.

Madlá nordic walking palíc

Madlá z umelého alebo prírodného korku sú najpríjemnejšie, no zároveň najdrahšie a rýchlo sa opotrebujú. Pri paliciach pre nordic walking obsahujú madlá špeciálne pútko, ktoré obopne dlaň a palec. Kvôli tomu musíte pri týchto paliciach rozlišovať medzi ľavou a pravou, zatiaľ čo trekingové môžu byť obe rovnaké.

Odpruženie a tlmenie nárazov

Pri trekingových paliciach sa stretneme aj s tzv. anti-schock systémom (označuje sa aj skratkou AS). Palica vybavená touto funkciou absorbuje nárazy, čo vo veľkej miere obmedzí záťaž pohybového aparátu. To ocenia najmä ľudia trpiaci bolesťami kĺbov alebo svalov. Ak patríte medzi nich, mali by ste uvažovať iba o odpružených paliciach. Existujú aj palice, ktoré majú odpruženie uzamykateľné, takže si môžete vybrať medzi dynamickou chôdzou a komfortnou oporou.

Palice na nordic walking odpružené nebývajú, nakoľko technika chôdze pri tomto športe je založená na dynamickom odrážaní od povrchu zeme práve pomocou palíc. Odpruženie by zbytočne absorbovalo energiu vynaloženú na odrážanie. 

Cena palíc – oplatia sa tie drahšie?

V slovenských obchodoch a e-shopoch nájdete palice v cenových hladinách od cca. 20 EUR až po modely atakujúce hranicu 300 EUR. Nami predstavené palice sú výbornou voľbou najmä s ohľadom na cenu, pričom väčšina z nich je vyrobená zo zliatiny hliníka. Dosahujú hmotnosť okolo 250 g na palicu, čo nie je veľa, avšak poloprofesionálne či profesionálne modely vyrobené z uhlíkovch vlákien môžu vážiť len 70 g.

Práve tento rozdiel, kedy je palica ľahká ako pierko, no zároveň natoľko pevná, že sa na ňu môžete vždy spoľahnúť, vám zaručí omnoho vyšší komfort pri vašich športových a rekreačných aktivitách.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 26.07.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie florbalové hokejky: Ako vybrať veľkosť pre deti? Najlepšie florbalové hokejky: Ako vybrať veľkosť pre deti?

Florbal - pozemný hokej je u nás stále populárnejší. Ak ho chcete skúsiť, zabezpečte si potrebnú výstroj. Viete, ako vybrať florbalovú hokejku? Dozviete sa to v našom článku!

Ako vybrať turistický varič? Prenosný, plynový, kempingový na kartuše Ako vybrať turistický varič? Prenosný, plynový, kempingový na kartuše

Dobrý turistický varič je neoceniteľným pomocníkom všetkých milovníkov turistiky. Chcete vlastniť kvalitný a spoľahlivý model? V našom článku vám poradíme, podľa čoho si správny varič...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v botníku sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, alko si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.


Pridať komentár