Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok. V takomto období dostáva outdoorové vybavenie poriadne zabrať. Dôležité je preto sa o naše vybavenie starať. Predovšetkým ho chrániť pred možným vsiaknutím vlhkosti.

Naimpregnovaná turistická obuv

Impregnácia obuvi a impregnácia odevov je veľmi dôležitým prvkom. Ako často impregnovať obuv? Aký impregnačný prípravok používať? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v nasledujúcom článku.

Kvalitné prípravky na impregnáciu obuvi a oblečenia


Prečo impregnovať?

Možno sa to pýtate aj vy. Veď predsa výrobca sľubuje nepremokavosť odevov i obuvi, prečo by som mal teda outdoorové vybavenie opätovne impregnovať? Každé turistické topánky či odevy sú vo výrobe impregnované. Časom, pôsobením vody a vplyvom počasia sa impregnačná vrstva stráca. Či ide o textil, kožu alebo syntetiku, je vhodné ho impregnovať v určitom pravidelnom intervale. Napríklad impregnácia koženej obuvi je veľmi dôležitá z hľadiska jej životnosti. Koža totiž môže vyschnúť a popraskať.

Pri impregnácii máme viacero možností. Používať sa môžu impregnačné spreje, oleje alebo vosky. Všetko však záleží od konkrétneho druhu vybavenia ako i materiálu. Zvoliť pritom správny impregnačný prípravok je veľmi dôležité.

Čo impregnáciou dosiahneme?

Impregnácia je proces, pri ktorom je za pomoci chemických prípravkov vytváraná neviditeľná ochranná nano vrstva. Impregnácia sa nevykonáva vždy pred použitím vybavenia. Je dobré ju však v období pravidelnej turistiky aplikovať aspoň každé 2-3 týždne pri odevoch a dvakrát ročne pri obuvi. Impregnácia je dôležitým prvkom pre udržanie nepremokavej funkcie oblečenia i obuvi.

Turistická bunda naimpregnovaná sprejom

Základom impregnácie je teda fakt, že má zabezpečiť aby voda nevsiakla, ale stiekla po povrchu. Ak je impregnačná vrstva oslabená, membrány vodu prepustia a materiál zvlhne. Mokré ponožky zrejme nechce mať nikto.

Impregnácia turistickej obuvi

Najpodstatnejší je fakt, že impregnačný prípravok vždy nanášame na dôkladne vyčistený povrch. Je potrebné zbaviť obuv prachu, blata či zaschnutých nečistôt. Pokojne môžete použiť kefu alebo navlhčenú handričku. Žiadny saponát používať nemusíte.

Následne obuv dobre vysušte. Utrite do sucha nechajte uschnúť na vzduchu. Ani náhodou pri sušení nepoužívajte výhrevné telesá ako fén alebo tepelné ventilátory. Príliš rýchle sušenie môže poškodiť povrchovú úpravu topánok. Ak sú topánky mokré z vnútra, odporúčame do vnútra vložiť hygienické vreckovky, ktoré postupne vlhkosť vstrebajú.

Rozlišuje však dva typy turistickej obuvi, ktoré si vyžadujú rozličný postup pri jej impregnácii. Celokožené a syntetické. Alebo môže ísť o kombináciu. Syntetická turistická obuv sa najčastejšie impregnuje jednoducho sprejom. Vosky či oleje nie sú odporúčané.

Impregnácia koženej obuvi

Celokožená obuv si vyžaduje vyššiu úroveň starostlivosti. Koža sa totiž líši na brúsenú useň, tzv. nubuk a hladkú useň, tzv. suede. Pri impregnácii hladkej kože možno takisto použiť impregnačné spreje a roztoky. Olej ani vosk nie je ideálny. Pri brúsenej koži môžete používať aj vosky či olej. V zásade platí, že pri impregnácii by ste mali používať prípravok, ktorý použil aj výrobca. Lepšie povedané, mal by mu byť, čo možno najviac podobným.

Na základe odporúčaní odporúčame spreje Holmenkol, Nikwax, Granger´s alebo Hey. Proces impregnácie je dobré zopakovať aspoň dvakrát po sebe, nech prípravok dobe vsiakne. Opakovaný proces vykonávajte bezprostredne po sebe, aby prvá vrstva nezaschla.

Starostlivosť o turistické odevy

Oblečenie, v ktorom chodíte do prírody čelí mnohým nástrahám. Jednou z najčastejších je dážď. Outdoorové vybavenie v podobe oblečenia si vyžaduje takisto svoju starostlivosť. Opäť je to impregnačná vrstva, ktorá sa stará o funkciu nepremokavosti.

Ešte pred impregnáciou je v prípade odevov dôležité čistenie, respektíve pranie takéhoto oblečenia. Impregnovať navlhnuté a špinavé oblečenie je naozaj zbytočné. Niekto sa takýto druh oblečenia bojí prať, pretože má obavy, že zničí membrány a oblečenie tak už nikdy nebude nepremokavé. Nie je to však pravda, odstránením nečistôt membrány nepoškodíte. Práve naopak. Zbavíte ju solí, nečistôt ale i nepríjemného zápachu od potu.

Vodeodolná bunda nasprejovaná impregnačným sprejom

Pri praní nepoužívajte bielidlo alebo aviváže. Používať by ste na pranie mali špeciálny prípravok pre pranie membránových odevov. Napríklad Ganger´s Performance, Tarrago High Tech Performance a odporučiť na základe skúseností ľudí môžeme aj Jack Wolfskin Universal. Program pracieho cyklu by mal byť šetrný pre syntetiku (40 °C). Pri pravidelnom používaní sa nebojte prať takéto oblečenie pokojne aj raz za 2 týždne.

Následne prichádza proces impregnácie. Impregnovať odevy môžete najčastejšie za pomoci sprejov. Sprej nanášajte zo vzdialenosti 15 až 30 cm na čisté a vlhké oblečenie. Naneste a nechajte zaschnúť, potom zvyšky zotrite suchou handričkouProces impregnácie zopakujte aspoň dvakrát.

Tepelná aktivácia impregnácie

Ako sme písali vyššie po očistení nečistôt a pred nanášaním impregnačnej vrstvy je nutné, aby bol povrch úplne suchý. Sušenie tepelnými zdrojmi však neprichádza do úvahy. Po nanesení impregnačnej vrstvy je však tepelná aktivácia veľmi dobrým krokom.

Ideálne je ak je odev vložený do sušičky na proces pomalého sušenia po dobu 20 až 30 minút. Alternatívou môže byť žehlička alebo fén na vlasy. Robte to však opatrne, funkčné priedušné odevy s membránou sú pomerne citlivé. Pozor aj na plastové časti odevu.

Správne zásady impregnácie

  • impregnujte vždy dôkladne vyčistený povrch
  • impregnačnú vrstvu v prípade odevov nanášame na mierne vlhké oblečenie. V prípade topánok nanášame impregnačnú vrstvu na suchý povrch
  • impregnáciu vykonajte vždy aspoň 2x po sebe. Sprej nanášajte zo vzdialenosti aspoň 20 cm. Vosk či olej vždy rozotierajte rovnomerne
  • po impregnácii nechajte povrch dobre uschnúť. V prípade odevov (bundy, nohavice) pokojne využite možnosť tepelnej aktivácie
  • najlepšie hodnoteným impregnačným prípravkom je Granger´s 2 in 1 Wash + Repel

Kvalitné prípravky na impregnáciu obuvi a oblečenia

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

24/12/2021 16:49
Vlasta

neimpregnujem, kupujem si kvalitne oblečenie a obuv, ktore niečo vydrží a ešte je aj moderne, štylove

04/08/2023 11:21
Mato

Vlasta ked sa niecomu nerozumies bud radsej ticho.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 17.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšieAko vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Prilba nie je len na to, aby ochránila hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu. Ako vybrať najkvalitnejšiu?

Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Na trhu nájdete desiatky až stovky lyžiarskych okuliarov. Viete, aké parametre si treba všímať pri ich výbere? Poradíme vám, ako si vybrať správne lyžiarske okuliare.

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzieAko vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. V našom článku vám poradíme, ako si ich vybrať.