Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Lyžiarskych okuliarov, ktoré sú nevyhnutnousťou počas každej lyžovačky, sú na trhu desiatky, ba až stovky. Majú rôzne tvary, druhy skiel a niektoré ponúkajú aj doplnkové funkcie, ktoré zvyšujú komfort pri lyžovaní.

Kvalitné lyžiarske okuliare

Prinášame stručný návod, ako sa v tomto množstve modelov aspoň trochu zorientovať a ako si vybrať tie správne okuliare, ktoré vám sadnú a ochránia vaše oči.

Funkcie lyžiarskych okuliarov

Vhodné okuliare pri lyžovaní chránia nielen proti prúdeniu vzduchu a vetru, ale tiež proti padajúcemu snehu, mechanickým nečistotám, slabším nárazom rôznych predmetov (napr. vetvičky stromov), proti chladu aj proti slnečnému UV žiareniu.

Obľúbené lyžiarske okuliare

Kompatibilita s prilbou (a vašou tvárou)

Lyžiarske okuliare by ste si vždy mali skúšať s nasadenou lyžiarskou prilbou. Príliš malé okuliare nechránia čelo pred náporom ľadového vzduchu. Príliš veľké naopak nenechajú žiadny priestor, medzi okuliarmi a prilbou si môžete týmto spôsobom zapchať odvetrávanie a budú sa zahmlievať. Skontrolujte si taktiež, či si guma a nastavovacie pracky na nej s prilbou nezavadzajú.

Lyžiarske okuliare s prilbou

Ani výber prilby a okuliarov od rovnakého výrobcu nezaručí 100% kompatibilitu. Ideálne je vždy si ich skúšať spolu, či už kupujete obe veci nové alebo okuliare dokupujete. Dôležité je aj to, či konkrétne okuliare pasujú na vašu tvár. Samorejmosťou je, že by vás nemali nikde tlačiť, no zároveň by ich rám mal dostatočne priliehať na tvár. Tlačiť by nemali na nose, inak by sa mohlo obmedziť dýchanie.

Zahmlievanie okuliarov a ich odvetrávanie

Veľkým problémom pri akýchkoľvek športových okuliaroch býva zahmlievanie. Iné to nie je ani pri okuliaroch lyžiarskych, ktoré pre zabránenie tomuto javu využívajú systém odvetrávania a špeciálnu povrchovú úpravu skiel. Ak sa zvyknete viac potiť, vyberte si radšej model so zlepšeným odvetrávaním. Často je odvetrávanie riešené aj dvojitým sklom zorníkov, no existujú aj sofistikované elektronické systémy s integrovanou batériou a priehľadnou vyhrievacou fóliou, ktorá, podobne ako pri zadnom skle automobilu, okuliare odhmlí za niekoľko sekúnd.

Najlepšie lyžiarske okuliare na svah

Zahmlievaniu je dôležité včas predchádzať. Na prilbe a čiapke sa vám pri lyžovaní môže usádzať vlhkosť, kvapky vody a vločky snehu, takže je lepšie, ak si okuliare nebudete „odkladať“ posunutím hore na prilbu. Tam by totiž prišli do kontaktu s touto vlhkosťou a zahmlili by sa.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lyžiarske okuliare

Zorníky

Zorníkmi nazývame „sklíčko" okuliarov, teda ich priehľadnú časť. Mali by dostatočne chrániť pred UV žiarením zo slnka a tiež do určitej miery blokovať modré svetlo. Druh zorníkov by ste mali vyberať podľa konkrétnych podmienok na mieste, kde sa chystáte lyžovať.

Nebezpečné modré svetlo

Modrá zložka svetelného spektra je najviac náchylná na rozptyl a keď má slnečné svetlo v ceste prekážku ako napr. mraky, sneh alebo hmlu, podiel modrej vo svetelnom spektre sa zvyšuje. Vzniká situácia, kedy sa svetlo silne láme, zanikajú kontrasty a tiene, čo môže vyvrcholiť až do takého stavu, že obloha vám bude splývať s veľkou bielou plochou svahu.

Kvalitné lyžiarske okuliare

Mnoho zorníkov obsahuje teda vrtsvu, ktorá blokuje modré svetlo a necháva z neho prejsť len od 20 do cca 50 %, čo napomáha lepšej viditeľnosti a orientácii na svahu vo vyššie uvedených zhoršených podmienkach. Modrú zložku svetla nie je dobré úplne zablokovať, pretože sa potom, naopak, zhoršuje viditeľnosť v ideálnych podmienkach.

Ochrana pred UV a viditeľným svetlom

Na horách slnko svieti intenzívnejšie. To sa týka nielen UV žiarenia, ale tiež viditeľného svetla, ktoré je pre ľudí často v danej intenzite nepríjemné. Rovnako, ako bežné slnečné okuliare, aj tie lyžiarske  delíme do piatich kategórií stupňa tmavosti podľa toho, koľko viditeľného svetla prepustia:

   • S0 – prepúšťajú 80 – 100 % svetla, okuliare sú číre, resp. slabo tónované a sú vhodné na použitie vo večerných hodinách
   • S1 – prepúšťajú 43 – 80 % svetla, okuliare sú svetlé až stredne tmavé, môžu mať žltý, bledomodrý, šedý, ružový alebo dymový odtieň a sú najvhodnejšie pre podmienky slovenských svahov
   • S2 – prepúšťajú 18 – 43 % svetla, sú stredne tmavé až tmavé, mávajú dymový, resp. hnedý odtieň, hodia sa pre zimnú lyžovačku v Alpách
   • S3 – prepúšťajú 8 – 18 % svetla, sú čiernej alebo zrkadlovej farby, hodia sa na ľadovce a na jar do Álp
   • S4 – prepúšťajú 3 – 8 % svetla, ide väčšinou o špeciálne okuliare, ktoré používajú skialpinisti a horolezci.

Lyžiarske okuliare

Čo sa týka UV filtra, takmer všetky lyžiarske okuliare sú ním vybavené. Filtre sa nedelia do kategórii a najčastejšie sa označujú ako UV 100 % alebo UV 400. Toto označenie znamená, že dané zorníky zachytia 100 % UV žiarenia vlnovej dĺžky 400 nm.

Farba zorníkov

Ľudské oči najlepšie rozlišujú kontrasty v oblasti žltozeleného svetla s vlnovou dĺžkou okolo 550 nm. Oranžové a žlté zorníky posúvajú viditeľné svetlo do tejto oblasti, veci vidíme jasnejšie a detailnejšie. Žlté zorníky však dosť namáhajú oči pri jasnom slnečnom svetle, lepšie je preto voliť príbuzné oranžové až ružové odtiene.

Z uvedených informácii vyplýva, že ideálne okuliare pre každú situáciu a do každého počasia nie je možné vyrobiť. Najjednoduchším riešením je mať okuliare dvoje – jedny do horších podmienok so silným potlačením modrého svetla a slabým filtrom S1 a druhé do pekného počasia so slabším potlačením modrej, no so silnejším filtrom S2, pre citlivejšie oči pokojne aj S 3.

Najlepšie lyžiarske okuliare

Niektorí výrobcovia ponúkajú aj vymeniteľné zorníky, ich výmena je však väčšinou zdĺhavá a komplikovaná, rozumnejšie je kúpiť si radšej dvoje okuliare. Špecialitou sú tzv. fototropné zorníky, ktoré menia svoje zafarbenie v závislosti od svetelných podmienok. Počítajte však s tým, že ich reakcia je často pomalá a nie sú teda univerzálnym riešením do prostredia, kde sa osvetlenie často mení (napr. keď náhle prejdete zo svetla do tieňa).

Aké lyžiarske okuliare si teda vybrať? 

Každý človek má iný tvar hlavy a tváre a taktiež inak vníma jednotlivé zložky svetla. Ideálne teda bude, ak si budete môcť okuliare pred samotnou kúpou osobne vyskúšať.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 11.10.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...