Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Lyžiarskych okuliarov, ktoré sú nevyhnutnosťou počas každej lyžovačky, sú na trhu desiatky, ba až stovky. Majú rôzne tvary, druhy skiel a niektoré ponúkajú aj doplnkové funkcie, ktoré zvyšujú komfort pri lyžovaní. Vhodné okuliare pri lyžovaní chránia nielen proti prúdeniu vzduchu a vetru, ale tiež proti padajúcemu snehu, mechanickým nečistotám, slabším nárazom rôznych predmetov (napr. vetvičky stromov), proti chladu aj proti slnečnému UV žiareniu.

Kvalitné lyžiarske okuliare

Prinášame návod, ako sa v tomto množstve modelov zorientovať a ako si vybrať tie správne okuliare, ktoré vám sadnú a ochránia vaše oči.

Obľúbené lyžiarske okuliare


Kompatibilita s prilbou (a vašou tvárou)

Lyžiarske okuliare vám musia padnúť. Rám musí byť rovnomerne rozložený na tvári, nemal by vás nikde tlačiť, no zároveň by mal dostatočne priliehať na tvár. Tlačiť by nemali na nose, inak by sa mohlo obmedziť dýchanie. Lyžiarske okuliare by ste si vždy mali skúšať s nasadenou lyžiarskou prilbou. Príliš malé okuliare nechránia čelo pred náporom ľadového vzduchu, príliš veľké zas nenechajú žiadny priestor – medzi okuliarmi a prilbou si môžete týmto spôsobom zapchať odvetrávanie a budú sa zahmlievať. Skontrolujte si taktiež, či si guma a nastavovacie pracky na nej s prilbou nezavadzajú.

Ani výber prilby a okuliarov od rovnakého výrobcu nezaručí 100-percentnú kompatibilitu. Ideálne je vždy si ich skúšať spolu, či už kupujete obe veci nové alebo okuliare dokupujete.

Lyžiarske okuliare s prilbou

Zahmlievanie okuliarov a ich odvetrávanie

Veľkým problémom pri akýchkoľvek športových okuliaroch býva zahmlievanie. Iné to nie je ani pri okuliaroch lyžiarskych, ktoré pre zabránenie tomuto javu využívajú systém odvetrávania (anti-fog) a špeciálnu povrchovú úpravu skiel. Ak sa zvyknete viac potiť, vyberte si radšej model so zlepšeným odvetrávaním. Často je odvetrávanie riešené dvojitým sklom zorníkov (vytvárajú tepelnú bariéru, ktorá zamedzuje zahmlievaniu), no existujú aj sofistikované elektronické systémy s integrovanou batériou a priehľadnou vyhrievacou fóliou, ktorá, podobne ako pri zadnom skle automobilu, okuliare odhmlí za niekoľko sekúnd.

Zahmlievaniu je dôležité včas predchádzať. Na prilbe a čiapke sa vám pri lyžovaní môže usádzať vlhkosť, kvapky vody a vločky snehu, takže je lepšie, ak si okuliare nebudete „odkladať“ posunutím hore na prilbu. Tam by totiž prišli do kontaktu s touto vlhkosťou a zahmlili by sa.

Najlepšie lyžiarske okuliare na svah

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lyžiarske okuliare

Veľkosť rámu

Lyžiarske okuliare sa štandardne vyrábajú v troch veľkostiach – pre malé, stredné a veľké tváre. Pánske lyžiarske okuliare majú zvyčajne väčší (páni majú obyčajne širšiu tvár) a dámske menší rámček. Obľúbenou voľbou sú unisex modely, tu však odporúčame si okuliare poriadne vyskúšať, najlepšie viacero modelov, aby ste vedeli, ktoré vám sedia najlepšie. To, či máte dobrú veľkosť, zistíte podľa toho, či vám okuliare držia, či vás netlačia, či nemáte obmedzený výhľad alebo otlačený nos.

Zorníky

Zorníkmi nazývame „sklíčko" okuliarov, teda ich priehľadnú časť. Mali by dostatočne chrániť pred UV žiarením a tiež do určitej miery blokovať modré svetlo. Druh zorníkov by ste mali vyberať podľa konkrétnych podmienok na mieste, kde sa chystáte lyžovať.

Lyžiarske okuliare zorníky

Šošovky

Šošovky lyžiarskych okuliarov sa najčastejšie rozdeľujú na:

  • Cylindrické (tzv. ploché) šošovky – vodorovne zahnuté šošovky sú „zakrivené“ iba v jednom smere. Cylindrické šošovky neposkytujú periférny výhľad a viac skresľujú.
  • Sférické šošovky – sú zakrivené horizontálne aj vertikálne okolo vašej tváre. Menej skresľujú, periférne videnie je lepšie, zahmlievanie je menšie.

Nebezpečné modré svetlo

Modrá zložka svetelného spektra je najviac náchylná na rozptyl a keď má slnečné svetlo v ceste prekážku, ako napr. mraky, sneh alebo hmlu, podiel modrej vo svetelnom spektre sa zvyšuje. Svetlo sa silne láme, zanikajú kontrasty a tiene, čo môže vyvrcholiť až do takého stavu, že obloha vám bude splývať s veľkou bielou plochou svahu.

Mnoho zorníkov obsahuje teda vrstvu, ktorá blokuje modré svetlo a necháva z neho prejsť len od 20 do cca 50 %, čo napomáha lepšej viditeľnosti a orientácii na svahu vo vyššie uvedených zhoršených podmienkach. Modrú zložku svetla nie je dobré úplne zablokovať, pretože sa potom, naopak, zhoršuje viditeľnosť v ideálnych podmienkach.

Kvalitné lyžiarske okuliare

Ochrana pred UV a viditeľným svetlom

Na horách slnko svieti intenzívnejšie. To sa týka nielen UV žiarenia, ale tiež viditeľného svetla, ktoré je pre ľudí často v danej intenzite nepríjemné. Sklá okuliarov môžu byť svetlé (žltá, číra, oranžová alebo iná reflexná farba – S0, S1, S2) alebo tmavé (zrkadlové – S3, S4). Svetlé sú vhodné v nepriaznivom počasí a tmavé v slnečnom počasí, keďže ich vonkajšia vrstva tlmí slnečné lúče. Rovnako, ako bežné slnečné okuliare, aj tie lyžiarske delíme do piatich kategórií stupňa tmavosti podľa toho, koľko viditeľného svetla prepustia:

  • S0 – prepúšťajú 80 – 100 % svetla, okuliare sú číre, resp. slabo tónované a sú vhodné na použitie vo večerných hodinách.
  • S1 – prepúšťajú 43 – 80 % svetla, okuliare sú svetlé až stredne tmavé, môžu mať žltý, bledomodrý, šedý, ružový alebo dymový odtieň a sú najvhodnejšie pre podmienky slovenských svahov.
  • S2 – prepúšťajú 18 – 43 % svetla, sú stredne tmavé až tmavé, mávajú dymový, resp. hnedý odtieň, hodia sa na zimnú lyžovačku v Alpách.
  • S3 – prepúšťajú 8 – 18 % svetla, majú čiernu farbu alebo sú zrkadlové, hodia sa na ľadovce a na jar do Álp.
  • S4 – prepúšťajú 3 – 8 % svetla, ide väčšinou o špeciálne okuliare, ktoré používajú skialpinisti a horolezci.

Čo sa týka UV filtra, takmer všetky lyžiarske okuliare sú ním vybavené. Filtre sa nedelia do kategórií a najčastejšie sa označujú ako UV 100 % alebo UV 400. Toto označenie znamená, že dané zorníky zachytia 100 % UV žiarenia vlnovej dĺžky 400 nm.

Lyžiarske okuliare

Farba zorníkov

Ľudské oči najlepšie rozlišujú kontrasty v oblasti žltozeleného svetla s vlnovou dĺžkou okolo 550 nm. Oranžové a žlté zorníky posúvajú viditeľné svetlo do tejto oblasti, veci vidíte jasnejšie a detailnejšie. Žlté zorníky však dosť namáhajú oči pri jasnom slnečnom svetle, lepšie je preto voliť príbuzné oranžové až ružové odtiene.

Z uvedených informácii vyplýva, že ideálne okuliare pre každú situáciu a do každého počasia nie je možné vyrobiť. Najjednoduchším riešením je mať okuliare dvoje – jedny do horších podmienok so silným potlačením modrého svetla a slabým filtrom S1 a druhé do pekného počasia so slabším potlačením modrej, no so silnejším filtrom S2, pre citlivejšie oči pokojne aj S3.

Niektorí výrobcovia ponúkajú aj vymeniteľné zorníky, ich výmena je však väčšinou zdĺhavá a komplikovaná, rozumnejšie je kúpiť si radšej dvoje okuliare. Špecialitou sú tzv. fototropné/fotochromatické zorníky, ktoré menia svoje zafarbenie v závislosti od svetelných podmienok. Počítajte však s tým, že ich reakcia je často pomalá a nie sú teda univerzálnym riešením do prostredia, kde sa osvetlenie často mení (napr. keď náhle prejdete zo svetla do tieňa). Pri odrazoch svetla z určitých povrchov chránia vaše oči polarizačné šošovky. Fungujú ako filter, sú schopné efektívne znížiť oslnenie a zlepšujú vizuálnu jasnosť. Znižujú namáhanie očí.

Najlepšie lyžiarske okuliare

Široký popruh

Väčšina lyžiarskych okuliarov má široký protišmykový popruh, ktorý sa dá prispôsobiť obvodu vašej hlavy. Všímajte si nielen jeho maximálnu dĺžku, ale aj spôsob, akým sa dĺžka popruhu nastavuje. Plusom je možnosť výmeny popruhu.

OTG (Over The Glasses)

OTG technológia je určená pre lyžiarov s dioptrickými okuliarmi. Rámy sú širšie a hlbšie ako tie štandardné, takže poskytujú priestor pre dioptrické okuliare. V ich ráme a pene bývajú bočné drážky, do ktorých dobre zapadnú nožičky dioptrických okuliarov. Môžete si dať, samozrejme, vyrobiť na mieru dioptrické lyžiarske okuliare, avšak OTG technológia je finančne menej náročná a aj pohodlnejšia, pretože budete bez problémov vidieť aj po zložení lyžiarskych okuliarov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lyžiarske okuliare

Koľko stoja lyžiarske okuliare?

Lyžiarske okuliare kúpite za 15, ale aj za 200 eur. S cenou súvisí kvalita a použité technológie. Odporúčame siahnuť po okuliaroch zo strednej cenovej kategórie, od 50 eur vyššie, ktoré vás nesklamú ani v horšom počasí. Prípadne pri lacnejších modeloch sledovať použité technológie a kvalitu vyhotovenia. K obľúbeným značkám lyžiarskych okuliarov patria Oakley, Bollé, Uvex, Salomon, Rossignol či Blizzard. Veľkej popularite sa tešia taktiež Atomic, Smith, Carrera, Roxy, POC alebo Quiksilver.

Najčastejšie otázky – FAQ

Dúfame, že sme vám s výberom okuliarov na lyžovanie pomohli. Ak máte ohľadom tejto lyžiarskej výbavy nejaké otázky, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a podelíte sa aj o svoje skúsenosti s výberom a jednotlivými modelmi lyžiarskych okuliarov.

Ako sa starať o lyžiarske okuliare?

Sklá by ste nikdy nemali utierať handrou alebo vreckovkou, pretože by ste mohli zničiť ochrannú vrstvu proti zahmlievaniu. Radšej ich dajte usušiť na teplé miesto, prípadne použite špeciálnu handričku na okuliare.

Prečo nemôžem lyžovať s klasickými slnečnými okuliarmi?

Dôvodov je viacero, napr. klasické slnečné okuliare neochránia vašu tvár tak dobre, sú totiž dizajnovo inak riešené, neposkytujú takú ochranu pred snehom a horským UV žiarením ako lyžiarske okuliare.

Sú lyžiarske okuliare odolné proti poškriabaniu?

Väčšina áno, ale nnie je to samozrejmosť. Všímajte si preto, či sú vyrobené z tvrdého materiálu, ktorý je proti poškriabaniu odolný (anti-scratch).

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 11.10.2018
Posledná aktualizácia: 18.04.2023
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšieAko vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Prilba nie je len na to, aby ochránila hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu. Ako vybrať najkvalitnejšiu?

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzieAko vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. V našom článku vám poradíme, ako si ich vybrať.

Ako vybrať detské lyže? Poradíme, aké zjazdové lyže pre deti sú najlepšieAko vybrať detské lyže? Poradíme, aké zjazdové lyže pre deti sú najlepšie

Plánujete vaše dieťa postaviť túto sezónu prvýkrát na lyže? Myslite nielen na to, ako malého športovca správne motivovať ale aj na to, aké detské lyže mu zaobstaráte.