Ako vybrať najlepšie detské lyže? Inpširujte sa

Plánujete vaše dieťa postaviť túto sezónu prvýkrát na lyže? Myslite nielen na to, ako malého športovca správne motivovať, ale aj na kvalitnú výbavu a bezpečnosť.

Kvalitné detské lyže

Ponuka lyží či lyžiarok je skutočne bohatá. Viete, na čo myslieť a čo si pri kúpe všímať? Poradíme vám!

Obľúbené detské lyže

Plastové lyže – áno, či nie?

Mnohí odborníci sa zhdujú na tom, že plastové lyže pre deti nie sú vhodné. Skúsenosti rodičov však hovoria za všetko. Pre deti do 3-4 rokov sú plastové lyže skutočne ideálnou voľbou na to, aby si osvojilo techniku a základy lyžovania. Prvé vykanie si so snehom na plastových lyžiach naučí dieťa držať stabilitu, balansovať a zliezť malé briežky.

Plastové lyžiarky a lyže sú navyše veľmi ekonomickým riešením, kúpite ich za pár desiatok eur. Utrácať za „skutočné" lyže v takomto veku nemá zmysel. Kam sa budú uberať lyžiarske zručnosti vášho dieťaťa zistíte časom.

Detské lyže

K skutočnému lyžovaniu deti privedú až originálne detské lyže s bezpečnostným viazaním. Váhate, ktoré sú tie najvhodnejšie? Nehádžte dieťa do vody, aby sa naučilo plávať. S lyžovaním treba ísť predsa len postupne.

  • Dĺžka – pre deti (začiatočníkov) zvoľte kratšie lyže. Oveľa lepšie sa ovládajú a navyše umožňujú dokonale natrénovať postoj i pohyb. Jednoduchou mierkou je výška, lyže by mali dieťaťu siahať maximálne po oblasť ramien. Dlhšie lyže by predstavovali pre dieťa zbytočné trápenie. Naučilo by sa zle zatáčať či brzdiť.

Najlepšie detské lyže

Na trhu nájdete aj lyže s dĺžkou aj 65 cmm vhodné pre trojročné deti. Nepsoliehajte sa však na to, že lyže vydržia niekoľko sezón, pri deťoch kupujete lyže na jednu sezónu. Dieťa vo veku od 3 do 6 rokov ročne narastie približne o 10 cm. Samozrejme, ide o individuálnu hodnotu. Postupne sa dĺžka lyží zvyšuje a prispôsobuje postave i schopnostiam dieťaťa.

  • Tuhosť lyží – pod 100 cm tento fakt nehrá takú veľkú rolu. Nad 100 cm sú už rozdiely citeľné. Tvrdšie lyže sú vhodné pre deti, ktoré už majú návyky k agresívnejšej jazde na svahu. Naopak, ak dieťa na svahu pláva, mäkšie lyže s väčším vykrojením sú lepšie. Tvrdosť lyží spoznáte na dotyk, skúste ju ohnúť a okamžite budete vedieť, ktorá bude ako reagovať.

Detské lyže z druhej ruky

V bazároch zoženiete buď kvalitné lyže za dobrú cenu alebo kúpite nové, menej kvalitné za menej peňazí. Pre začiatočníkov sú lyže z bazáru úplne logickou voľbou. Predovšetkým, ak ide o lyže do 100 cm. Nad 100 cm už môžete rozlišovať rozličné konštrukcie a tvrdosť lyží. Nezabúdajte na bezpečnostné viazanie, aby vaše deti cítili stabilitu a pri páde sa lyže včas odopli. Ak ste sa rozhodli pre kúpu lyží z bazáru siahnite po tvrdších, časom povolia a tuhosť sa oslabí.

Čo lyžiarky?

U detí neurobíte vôbec krok vedľa, ak je lyžiarka väčšia, dôležité je, aby netlačila a poskytovala komfort. Nesprávna lyžiarka ničí techniku správneho postoja či samotného lyžovania. Problém je, že dieťaťu noha rastie a často ide o sezónnu záležitosť.

Detská lyžiarska výbava

Okrem toho pri výbere dieťa len málokedy dokáže odhadnúť či lyžiarky sedia tak ako majú. Lyžiarky kupujte vždy o číslo väčšie alebo sa spoľahnite na požičovňu.

Bootfooting

Novinka? Ani nie, zvlášť pri deťoch. Ide o úpravu lyžiarok a hoci sú najčastejším zákazníkom práve skúsení lyžiari, ani úprava skeletu na detských topánkach nie je výnimkou. Ide o zdravie vašich detí. Navštívte podológa, ktorý sa zaoberá stavbou chodidla a včas odhalí ploché chodidlá alebo problematický nart, klenbu či ohyby lýtka. Ak nechcete lyžovanie dieťaťu znechutiť, predíďte zbytočným starostiam.

Palice, helmy a ochrana chrbtice

Otázka palíc je trochu neexaktnou, resp. neurčitou. Pri malých deťoch nemajú zmysel vôbec. Deti v ranom veku nemajú cit na to, aby sa vedeli palicami podopierať, nie to ešte odrážať. Kedy dať dieťaťu do rúk palice? Keď sa naučí robiť poriadny oblúk! Takže, najskôr technika, potom palice. Dĺžka palíc sa určuje jednoducho pri dotyku so zemou by lyžiar mal mať v lakti pravý uhol.

Výber detskej lyžiarskej prilby

Bez prilby dieťa a svah ani nepúšťajte! Výnimkou sú len veľmi malé deti od 2-3 rokov, kedy je prilba záťažou a dieťa má problém udržať motoriku. Neskôr je dôležité prilbu poriadne vyskúšať, aby sadla tak, ako má. Vyberajte prilbu, ktorá má nastaviteľný obvod, vydrží niekoľko sezón.

Chránič chrbtice je u dospelých úplne ignorovaný, no pri deťoch ho nepodceňujte, do bezpečnosti dieťaťa sa oplatí investovať. Nebezpečenstvom môže byť pád v rýchlosti, ale aj okolití lyžiari. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 25.09.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...