1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máme lyže, môžeme sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no tak jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. Respektíve, bez nich sa len ťažko postavíte na lyže. Lyžiarky sú druhou najdôležitejšou súčasťou vašej lyžiarskej výbavy.

Ako si vybrať nové lyžiarky?

Ich výber je v skutku asi najmenej obľúbenou časťou celého procesu nakupovania lyžiarskeho vybavenia. V zásade ani nákup tenisiek nie je dvakrát pohodlný, no a pri lyžiarkach to platí tak desaťnásobne.

Obľúbené modely

Proces výberu lyžiarok - strašiak

Pri výbere sa neraz stalo, že pri skúšaní lyžiarka padla ako uliata, no po hodine na svahu sa z skvelej lyžiarky stala neznesiteľná potvora, ktorá tlačí alebo je naopak príliš voľná, nedrží tak ako má, vyzúva sa alebo nevyhovuje štýlu mojej jazdy. Dosť dôvodov na to, aby bol výber lyžiarok strašiakom. Ako je to vo vzťahu aj tu musí medzi vami a lyžiarkou prebehnúť akási chémia. No v zásade je to svätá trojica. Vy, lyže a lyžiarky.

Problém výberu lyžiarok riešia každú sezónu milióny lyžiarov. Snažia sa riadiť akýmisi tabuľkovými hodnotami, ktoré im majú vybrať ideálne lyžiarky, alebo si lyžiarky vyberú vás, ako prútik Harry Pottera. No tak to nefunguje. Rok čo rok so desaťtisíce lyžiarov kúpi lyžiarky príliš veľké alebo príliš malé.

Pohodlné lyžiarky na svah

Celý proces spočíva v komplexnosti. Možno sa vám toto čítanie bude zdať na dlho, no celý proces si prejdeme po poriadku. A uvidíte, že pár minút čítania vám môže ušetriť hodiny a hodiny strávené v obchode so športovým vybavením.

Lyžiarka – topánka

Áno v lyžiarskom svete ide o „topánku“, ktorá sa viaže, zapína (fixuje) na lyžu. Áno, aj túto topánku si obúvate. Ale, lyžiarka topánkou tak úplne nie je. Lyžiarka slúži na to, aby váš pohyb prenášala na lyže a lyže následne na terén. Ak toto nefunguje, nemusí byť lyžovanie práve pôžitkom. Prirovnať môžeme lyžiarky ku korčuliam. Ani korčule nie sú topánky na kolieskach. Takisto majú za úlohu riadiť sa vaším pohybom a následne ho prenášať na plochu, po ktorej jazdíte. Či je to ľad alebo betón.

Aké lyžiarky si vybrať?

Sen každého chlapa, vybrať si na svahu párik nejakých tých lyžiarok. No, ale späť od snov k realite. Výber lyžiarok nie je jednoduchým procesom pre začiatočníka ani pre pokročilého lyžiara. Iné lyžiarky potrebuje začiatočník, iné rekreačný lyžiar a iné profesionálny jazdec. My ideme na to všeobecne. Teraz vieme, že existuje rozdelenia podľa toho, aké sú naše zručnosti, schopnosti a zámer, s ktorým na svah ideme.

Veľká ponuka lyžiarok

Zdalo by sa, že tí najmenej skúsení to majú v tomto smere najjednoduchšie. Zamerať sa chcú na pohodlie, mäkkú výstelku, nízku cenu a jednoduché zapínanie. Kiežby to tak jednoduché bolo. Tí skúsenejší už majú nejaké nároky a vedia čomu sa vyvarovať. Aj tak sa stane, že 2 milióny zo štyroch si vyberú lyžiarku príliš veľkú. U žien je to často ešte problematickejšie. Hľadajú totiž pohodlné a teplé lyžiarky, ich noha je však inej stavby a niekde je lyžiarka zrazu tesnejšia niekde voľnejšia. No a profíci, tak tí už uvažujú racionálne a majú všetko definované presne. Aké polstrovanie, viazanie, pevnosť, veľkosť. Toto vedia, no pri skúšaní v obchode sa aj tak stane, že lyžiarka je väčšia, akoby sme čakali.

Výber lyžiarky – krok za krokom

Fyzické parametre

Na začiatok je opäť potrebné, ako pri každom športovom vybavení, potrebné zvážiť parametre konkrétneho lyžiara. Výber lyžiarok je individuálnou záležitosťou. Preto myslite na výšku a váhu. Pri vyššej hmotnosti musí byť skelet tvrdší.

Matka pomáha dcére pripevniť lyžiarku o lyže

Nezabudnite na vlastnosti vašich nôh. Vysoká nart, šírka chodidla, obvod lýtka, tvarovaná klenba alebo prípadné „anomálie“, ktoré tvarujú vašu nohu.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, ako si správne vybrať lyže? Poradíme vám!

Typ lyžiarok

Rekreačné? Športové? Športovo-rekreačné? Pretekárske? Na toto vám musia odpovedať priamo na predajni. Ako rekreačný lyžiar možno siahnete po rekreačných lyžiarkach, čo je logická a často aj fungujúca voľba. Niekedy ale závisí aj od výrobcu. Možno vám lepšie sadnú športové od toho a zasa naopak od tamtoho. V tomto smere univerzálna odpoveď neexistuje.

Mäkké či tvrdé

Zvoliť si tuhosť lyžiarok je hlavne pre začiatočníkov veľmi problematické. Mäkké lyžiarky chceme, pretože sa v nich cítime pohodlne a niektorí možno aj stabilnejšie. Sústrediť sa tak len na komfort sa časom nevypláca. Mäkké lyžiarky sú na trhu veľmi frekventované a neraz sa stane, že narazíte na nekvalitné kúsky. Pri mäkších lyžiarkach sú zvyčajne použité menej kvalitné plasty a všeobecne menej kvalitné materiály, skelet je tak labilnejší, no lepšie sa prispôsobuje pohybom. Vedzte alebo nie, pohodlné lyžiarky, ktoré sú mäkké vydržia priemernému lyžiarovi maximálne, a to je už možno prehnané, jednu či dve sezóny. Opäť je to však individuálne.

Výber lyžiarok závisí od konkrétneho lyžiara

Veľa lyžiarov si tak len a len škodí výmenou za komfort. Lyže + viazanie + lyžiarka. Jednoduchý vzorec. Neriaďte sa len imidžom a nerobte z výberu lyžiarok výber letných žabiek. Často sa lyžiari ulakomia na lacné topánky, ktoré ich potom potrápia a po sezóne skončia na bazoši. Tvrdšie lyžiarky s vyššou tuhosťou sú na trhu rovnako bohato zastúpené, no i s cenovým prídavkom. S tým, že má lyžiarky niekto príliš mäkké sa stretnete často, no s tým, že by mal lyžiarky niekto príliš tvrdé, málokedy.

Flexindex

Ide o jednotný ukazovateľ tuhosti lyžiarok. Pomerne „novodobá“ záležitosť je praktickým pomocníkom pre určovanie mäkkých či tvrdých lyžiarok. Hodnoty nie sú zákonite dané, no najčastejšie sa osvedčila táto stupnica:

 • FX 40 – 60 - pre amatérskych lyžiarov. Z týchto lyžiarok sa skúsenosťami človek vyzuje
 • FX 60 – 80 - blížime sa už k ideálnej tuhosti rekreačného lyžiara ako aj lyžiara s trochu svižnejším štýlom jazdy
 • FX 80 – 100 - najbežnejší rekreačný jazdec
 • FX 100 – 120 - agresívnejší – športový štýl jazdy
 • FX 130 - určené pre športové lyžovanie
 • FX 150 - je maximum určené pre profesionálnych lyžiarov (150+NIE)

Problém felxindexu je však ten, že pri mnohých modeloch je ťažko porovnateľný. Ak máte lyžiarky od jedného výrobcu, felxindex má zrejme nastavený pri každom modely rovnako. Keď však natrafíte na lyžiarku od iného výrobcu a zistíte, že FX 80 je úplne iný ako FX 80 u predchádzajúceho výrobcu.

Vyberať tak len podľa toho, že si určím flexindex opäť nie je najšťastnejšie riešenie. Flexindex je určovaný pri ideálnej teplote materiálov. V skutočnosti sa však materiál lyžiarok správa úplne inak v úplne iných podmienkach. Materiál skeletu mení svoje vlastnosti na základe okolitého prostredia. Skelet bude pri skúšaní v obchode rozhodne mäkší ako napríklad pri teplote okolo nuly či mínus.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lyžiarky

Veľkosť lyžiarok

Prvá rada znie. Siahnite po o číslo menšej veľkosti, ako máte číslo topánok. A následne už klasické číslovanie nemá s výberom čo robiť. Ak si lyžiarky obujete a bude sa vám zdať, že sa cítite pohodlne, komfortne, neurobte tú chybu, že ich okamžite zoberiete.

Nákup nových lyžiarok

Kupujete lyžiarky, nie papučky. Bude to znieť podozrivo, no po zapnutí lyžiarky by ste mali mať minimálny dotyk palca s predným skeletom. Ide o takzvanú skeletovú metódu. Zabudnite tak na rady, že palec by sa nemal dotýkať špičky. Nezmysel.

Šírka lyžiarok

Zdá sa, že dĺžku by sme zvládnutú mali. Teraz ide hra o milimetre. Na každej strane lyžiarky by malo mať chodilo priestor aspoň 1,5 až 3 mm. Niekomu by sa zdalo, že noha bude lietať. Verte nebude. Voľte však predsa len užší skelet. Dnes už je pomerne bežné, že výrobcovia uvádzajú šírku topánky. Tieto veľkosti však neplatia pri každej veľkosti lyžiarok a kategórie sú len orientačné:

 • do 95 mm = závodné lyžiarky
 • 98 mm = určené na rekreačnú jazdu, prípadný freeride
 • 100 mm = športové lyžiarky
 • 103 mm = univerzálne, športové i rekreačné
 • 106 mm = pohodlné – rekreačné

Pri obúvaní skúste niekoľkokrát jemne povytiahnuť pútko lyžiarky vzadu a pätu, čo najlepšie posadiť. Následne zatlačíte jazyk a uťahujete. Ak je lyžiarka tesná, je to správne. Možno ste boli zvyknutí na mäkké alebo príliš uvoľnené obutie. Pri šírke a konečnom zapnutí platí, aby sa päta nehýbala.

Lyžiarka, ktorá neobmedzuje pohyb na svahu

Pozor na výšku nartu. Ten dokáže potrápiť najviac. Pri skúšaní takisto skúste nasadiť najskôr skelet lyžiarky a následne vložiť do „topánočky.“ Ešte lepšie, ak by bola možnosť na predajni vyskúšať aj upínanie priamo na lyžiach. Predsa len simulácia pohybu vám napovie najviac.

Stielka – vložky lyžiarok

Klasikou bývajú vložky lyžiarok, ktoré sú jednoduché, často nie veľmi pohodlné a po čase už akoby tam ani neboli. Väčšina lyžiarov vie, že ide o súčiastku, ktorú treba externe dokúpiť.

Ideálne aj si zaobstaráte termoplastické vložky, ktoré sa individuálne prispôsobujú polohe vašej nohy. Nohe pomáhajú držať stabilitu a zároveň sú veľmi pohodlné. Zvyčajne kúpu uskutočnite vtedy, kedy kupujete aj lyžiarky samotné.

Pokľaknutie...

Nebojte sa, v tomto prípade ide o nákľak, alebo ako to presnejšie pomenovať. Ohyb nohy vo vrchnej časti skeletu. Podľa pohybu kolena a náklonu nohy sa dozviete viac o tom, ako vám pohyb lyžiarky vyhovuje.

Pokľaknutie pri obúvaní lyží

Určite sa to oplatí vyskúšať s viacerými lyžiarkami. Uvidíte, že v mnohých sa budete cítiť odlišne. Pocítite to však hlavne na svahu pri robení oblúkov.

Úprava lyžiarok

Lyžiarka je v širšej podstate polotovarom. Možno ju prispôsobiť. Pochopiteľne, v rámci možností. Skelet sa dá za tepla preformovať, dokonca ho možno zvnútra vyfrézovať. Upraviť tak mierne môžete šírku. Takisto možno pohybovať s tuhosťou skeletu. Zrezaním horného plastu sa vám noha uvoľní a ohyb je okamžite mäkší. V lyžiarskych servisoch ide o pravidelné práce, no nečakajte, že vám urobia lyžiarku na mieru.

Ideálne riešenie? Kúpte si lyžiarky, ktoré vám sadnú čo najviac. Následne si ich nechajte upraviť podľa vami sledovaných požiadaviek:

 • Atomic Memory Fit – okrem skeletu sa tvaruje aj tzv. topánočka, čo je vnútorná vyberateľná časť lyžiarky vybavená polstrovaním.
 • Dallbello My Fit – tvaruje sa iba samotná vnútorná topánočka
 • Salomon Custom Shell 360°- tvaruje sa celý skelet a takisto komín, teda vrchná časť skeletu. Tvarovanie trvá približne 20 minút

Existujú ešte ďalšie desiatky úprav, ktoré sa ústredia na detaily alebo sa tvarovanie robí iným technologickým postupom.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 02.09.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...

Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou? Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou?

Aká by to bola zima bez sánkovania? Poradíme vám, ktoré parametre sú dôležité a prezradíme podľa čoho sane či boby vybrať, aby bolo dieťa spokojné a zároveň v bezpečí. Čítajte ďalej.

Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy

Ak bežky raz vyskúšate, zistíte, že tento druh športu je nielen ľahší ale neohrozuje ani vaše zdravie. Dnes vám prezradíme, ako sa na ne obliecť.