Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. Bez nich sa totiž len ťažko postavíte na lyže. Lyžiarky sú druhou najdôležitejšou súčasťou vašej lyžiarskej výbavy.

Ako si vybrať nové lyžiarky?

Ich výber je asi najmenej obľúbenou časťou celého procesu nakupovania lyžiarskeho vybavenia. V zásade ani nákup tenisiek nie je dvakrát pohodlný, no a pri lyžiarkach to platí tak desaťnásobne.

Obľúbené dámske a pánske lyžiarky


Aké lyžiarky si vybrať?

Výber lyžiarok nie je jednoduchým procesom pre začiatočníka ani pre pokročilého lyžiara. Iné lyžiarky potrebuje začiatočník, iné rekreačný lyžiar a iné profesionálny jazdec. Teraz viete, že existuje rozdelenia podľa toho, aké sú vaše zručnosti, schopnosti a zámer, s ktorým na svah idete.

Zdalo by sa, že tí najmenej skúsení to majú v tomto smere najjednoduchšie. Zamerať sa chcú na pohodlie, mäkkú výstelku, nízku cenu a jednoduché zapínanie. Kiežby to také jednoduché bolo. Tí skúsenejší už majú nejaké nároky a vedia, čoho sa vyvarovať. Aj tak sa stane, že 2 milióny zo 4 si vyberie lyžiarku príliš veľkú. U žien je to často ešte problematickejšie. Hľadajú totiž pohodlné a teplé lyžiarky, ich noha má však inú stavbu a niekde je lyžiarka zrazu tesnejšia, niekde voľnejšia. No a profíci, tak tí už uvažujú racionálne a majú všetko definované presne. Aké polstrovanie, viazanie, pevnosť, veľkosť. Toto vedia, no pri skúšaní v obchode sa aj tak stane, že lyžiarka je väčšia, akoby čakali. Ako si teda vybrať správnu lyžiarku? Prevedieme vás výberom lyžiarky krok za krokom.

Pohodlné lyžiarky na svah

Fyzické parametre – unikátnosť lyžiara

Na začiatok je potrebné potrebné zvážiť parametre konkrétneho lyžiara. Výber lyžiarok je individuálnou záležitosťou. Preto myslite na výšku a hmotnosť. Pri vyššej hmotnosti musí byť skelet tvrdší.

Nezabudnite na vlastnosti vašich nôh. Vysoký priehlavok, šírka chodidla, obvod lýtka, tvarovaná klenba alebo prípadné „anomálie“, ktoré tvarujú vašu nohu.

Matka pomáha dcére pripevniť lyžiarku o lyže

Mohlo by vás zaujímať: Viete, ako si správne vybrať lyže? Poradíme vám.

Schopnosti lyžiara

Napriek tomu, že lyžujete každý rok, vám chvíľu trvá, kým sa rozjazdíte? Potom potrebujete lyžiarky navrhnuté na rekreačné lyžovanie. Takéto topánky na lyže vás udržia v teple a budú pohodlné, teda v rámci možností. Pokročilejším lyžiarom budú viac vyhovovať športové lyžiarky, ktoré sú užšie a tvrdšie. Pohodlnejšiu jazdu vám zaručia topánky s nižšou flexiou (80 až 95), ak dávate prednosť rýchlejšej jazde, vhodnejšia bude vyššia flexia nad 100.

Mäkké, či tvrdé?

Zvoliť si tuhosť lyžiarok je hlavne pre začiatočníkov veľmi problematické. Mäkké lyžiarky sú pohodlnejšie a možno aj stabilnejšie, avšak sústrediť sa len na komfort sa časom nevypláca. Pri mäkších lyžiarkach sú zvyčajne použité menej kvalitné plasty a všeobecne menej kvalitné materiály, skelet je labilnejší, no lepšie sa prispôsobuje pohybom. Vedzte alebo nie, pohodlné lyžiarky, ktoré sú mäkké, vydržia priemernému lyžiarovi maximálne jednu či dve sezóny. Opäť je to však individuálne.

Veľa lyžiarov si uprednostnením komfortu len a len škodí. Lyže + viazanie + lyžiarka. Jednoduchý vzorec. Neriaďte sa len imidžom a nerobte z výberu lyžiarok výber lacných letných žabiek. Radšej uprednostnite tvrdšie lyžiarky s vyššou tuhosťou, no i s cenovým prídavkom. S tým, že má lyžiarky niekto príliš mäkké sa stretnete často, no s tým, že by mal lyžiarky niekto príliš tvrdé, málokedy.

Výber lyžiarok závisí od konkrétneho lyžiara

Flex index – tvrdosť skeletu

Ide o jednotný ukazovateľ tuhosti lyžiarok. Pomerne „novodobá“ záležitosť je praktickým pomocníkom pre určovanie mäkkých či tvrdých lyžiarok. Hodnoty nie sú zákonite dané, no najčastejšie sa osvedčila táto stupnica:

 • FX 40 – 60: pre amatérskych lyžiarov, deti a začiatočníkov.
 • FX 60 – 80: pre rekreačných lyžiarov, stredne a viac porkočilých lyžiarov s trochu svižnejším štýlom jazdy.
 • FX 80 – 100: pre náročnejších rekreačných lyžiarov, ktorí potrebujú v oblúku väčšiu oporu.
 • FX 100 – 120: agresívnejší – športový štýl jazdy, väčia rýchlosť jazdy.
 • FX 130: určené na športové lyžovanie.
 • FX 150: je maximum určené pre profesionálnych lyžiarov.

Problém flex indexu je, že pri mnohých modeloch je ťažko porovnateľný. Ak máte lyžiarky od jedného výrobcu, flex index má zrejme nastavený pri každom modeli rovnako. Pri lyžiarkách od iného výrobcu môže byť FX 80 úplne iný ako FX 80 u predchádzajúceho výrobcu.

Vyberať tak len podľa flex indexu nie je najšťastnejšie riešenie. Flex index je určovaný pri ideálnej teplote materiálov. V skutočnosti sa však materiál lyžiarok správa inak v úplne iných podmienkach. Materiál skeletu mení svoje vlastnosti na základe okolitého prostredia. Skelet bude pri skúšaní v obchode rozhodne mäkší ako pri teplote okolo nuly či mínus.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lyžiarky

Veľkosť lyžiarok

Prvá rada znie. Siahnite po o číslo menšej veľkosti, ako máte číslo topánok. A následne už klasické číslovanie nemá s výberom čo robiť. Ak si lyžiarky obujete a bude sa vám zdať, že sa cítite pohodlne, komfortne, neurobte tú chybu, že ich okamžite zoberiete.

Kupujete lyžiarky, nie papučky. Bude to znieť podozrivo, no po zapnutí lyžiarky by ste mali mať minimálny dotyk palca s predným skeletom. Ide o takzvanú skeletovú metódu. Zabudnite tak na rady, že palec by sa nemal dotýkať špičky.

Veľkosť lyžiarskych topánok sa udáva vo veľkosti MondoPoint, teda v mondo značení. MondoPoint označuje dĺžku chodidla v milimetroch, prípadne centimetroch. Odmerajte si preto veľkosť chodidla – postavte sa chrbtom k stene, pätu prisuňte k stene a odmerajte dĺžku chodidla od päty k prstom. Dané čislo zaokrúhlite smerom hore s presnosťou 0,5 cm.

Nákup nových lyžiarok

Šírka lyžiarok

Zdá sa, že dĺžku by sme zvládnutú mali. Teraz ide hra o milimetre. Na každej strane lyžiarky by malo mať chodilo priestor aspoň 1,5 až 3 mm. Niekomu by sa zdalo, že noha bude lietať. Verte nebude. Voľte však predsa len užší skelet. Dnes už je pomerne bežné, že výrobcovia uvádzajú šírku topánky. Tieto veľkosti však neplatia pri každej veľkosti lyžiarok a kategórie sú len orientačné:

 • do 95 mm = závodné lyžiarky,
 • 98 mm = určené na rekreačnú jazdu, prípadný freeride,
 • 100 mm = športové lyžiarky,
 • 103 mm = univerzálne, športové i rekreačné,
 • 106 mm = pohodlné – rekreačné.

Pri obúvaní skúste niekoľkokrát jemne povytiahnuť pútko lyžiarky vzadu a pätu čo najlepšie posadiť. Následne zatlačte jazyk a uťahujte. Ak je lyžiarka tesná, je to správne. Možno ste boli zvyknutí na mäkké alebo príliš uvoľnené obutie. Pri šírke a konečnom zapnutí platí, aby sa päta nehýbala.

Pozor na výšku nártu, teda priehlavku. Ten dokáže potrápiť najviac. Pri skúšaní takisto skúste nasadiť najskôr skelet lyžiarky a následne vložiť do „topánočky“. Ešte lepšie, ak by bola možnosť v predajni vyskúšať aj upínanie priamo na lyžiach. Predsa len simulácia pohybu vám napovie najviac.

Lyžiarka, ktorá neobmedzuje pohyb na svahu

Úprava lyžiarok

Lyžiarka je v širšej podstate polotovarom. Možno ju prispôsobiť. Pochopiteľne, v rámci možností. Skelet sa dá za tepla preformovať, dokonca ho možno zvnútra vyfrézovať. Upraviť tak mierne môžete šírku. Takisto možno pohybovať s tuhosťou skeletu. Zrezaním horného plastu sa vám noha uvoľní a ohyb je okamžite mäkší. V lyžiarskych servisoch ide o pravidelné práce, no nečakajte, že vám urobia lyžiarku na mieru.

Ideálne riešenie? Kúpte si lyžiarky, ktoré vám sadnú čo najviac. Následne si ich nechajte upraviť podľa vami sledovaných požiadaviek:

 • Atomic Memory Fit – okrem skeletu sa tvaruje aj tzv. topánočka, čo je vnútorná vyberateľná časť lyžiarky vybavená polstrovaním.
 • Dallbello My Fit – tvaruje sa iba samotná vnútorná topánočka.
 • Salomon Custom Shell 360° – tvaruje sa celý skelet a takisto komín, teda vrchná časť skeletu. Tvarovanie trvá približne 20 minút.

Existujú ešte ďalšie desiatky úprav, ktoré sa ústredia na detaily alebo sa tvarovanie robí iným technologickým postupom.

Stielka – vložky lyžiarok

Klasikou bývajú vložky lyžiarok, ktoré sú jednoduché, často nie veľmi pohodlné a po čase už akoby tam ani neboli. Väčšina lyžiarov vie, že ide o súčiastku, ktorú treba externe dokúpiť.

Ideálne ak si zaobstaráte termoplastické vložky, ktoré sa individuálne prispôsobujú polohe vašej nohy. Nohe pomáhajú držať stabilitu a zároveň sú veľmi pohodlné. Zvyčajne kúpu uskutočnite vtedy, kedy kupujete aj lyžiarky samotné.

Pokľaknutie...

Nebojte sa, v tomto prípade ide o nákľak, alebo ako to presnejšie pomenovať. Ohyb nohy vo vrchnej časti skeletu. Podľa pohybu kolena a náklonu nohy sa dozviete viac o tom, ako vám pohyb lyžiarky vyhovuje.

Určite sa to oplatí vyskúšať s viacerými lyžiarkami. Uvidíte, že v mnohých sa budete cítiť odlišne. Pocítite to však hlavne na svahu pri robení oblúkov.

Pokľaknutie pri obúvaní lyží

Cena? Nebojte sa investovať

Lyžiarky sú nevyhnutnou a dôležitou súčasťou výbavy lyžiara, preto by cena nemala byť rozhodujúcim faktorom pri výbere. Samozrejme, lyžiar, ktorý sa na lyže a lyžiarky postaví raz za čas, sa bude na cenu pozerať inak ako lyžiar, ktorý na svahu plánuje stráviť väčšinu zimnej sezóny. Lyžiarske topánky do 200 eur sú svojím prevedením a tuhosťou vhodné predovšetkým na rekreačné lyžovanie. Ide o základné modely renomovaných výrobcov. Lyžiarske topánky do 400 eur zaujmú nielen rekreačných, ale aj náročnejších lyžiarov, ktorí to s lyžovaním mylia vážne a na kvalite materiálov, perfektnej stabilite a dynamickej jazde im záleží. Nad 400 eur už si môžete vyberať z modelov, ktoré budú vyhovovať vášmu štýlu jazdy i nadpriemerným lyžiarksym schopnostiam.

Veľká ponuka lyžiarok

Salomon, Fischer, Head či Dalbello?

Či už si vyberáte podľa recenzií, skúsenosti spotrebiteľov, testov lyžiarok alebo predajnosti, na výber máte rôznych renomovaných výrobcov lyžiarskej výstroje. Kvalitu prinášajú značky Nordica, Salomon i Atomic. Širokú škálu športového vybavenia v prémiovej kvalite ponúkajú značky Head, Rossignol alebo Alpina. Menej známa, avšak v zahraničí oceňovaná je talianska značka Dalbella. U nás dobre známa a dobrý pomer ceny a kvality ponúkajúca je značka Fischer. Krok vedľa neurobíte ani kúpou lyžiarok Dynafit, ktoré sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené, alebo Tecnica.

Najčastejšie otázky – FAQ

Nenašli ste podľa nášho návodu tie najlepšie dámske alebo pánske lyžiarky? Opýtajte sa nás v komentároch, čo vás zaujíma. Zapojte sa do diskusie, podeľte sa o svoje skúsenosti a pomôžte ďalším čitateľom nájsť ten najlepší model lyžiarok.

Bootfitting – čo to je?

Tento pojem pomenúva doladenie a tvarovanie lyžiarky, ak majú vaše chodidlá požiadavky na individuálnu úpravu (plochá noha, vybočený palec, kostné výrastky). Ide o špeciálne ortopedické vložky na mieru s tvrdou spodnou stranou, ktoré zmiernia tlaky a dostanú klenbu do správneho tvaru, tiež aj o tepelné tvarovanie lyžiarky – skeletu, ohýbanie či mierne brúsenie.

Aká je životnosť lyžiarok?

Závisí to od toho, ako často lyžiarky používate a spôsobu použitia. Rekreačný jazdec, ktorý lyžuje 10 – 14 dní do roka, sa z lyžiarok môže tešiť 5 – 6 rokov, športovému lyžiarovi, ktorý lyžiarky vyťažuje počas celej sezóny a chce sa zlepšovať, musí rátať s tým, že mu vydržia rok, max. 2 roky.

Ako usušiť lyžiarky?

Vnútorná papuča lyžiarky má za úlohu chodidlo chrániť pred oderom o tvrdý skelet, ale aj pred mrazom. Pohlcuje vlhkosť, ktoré sa vytvára pri potení chodidiel, preto môže byť po intenzívnom lyžovaní poriadne mokrá. Papuču a vložky stačí na noc vybrať a nechať ich presknúť na teplom mieste. Môžete si dokúpiť i sušič lyžiarok, ktorý skríti čas sušenia o trretinu a pomocou UV žiadenia zniží mikróby a baktérie. Nejde však o nutnosť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 02.09.2018
Posledná aktualizácia: 18.04.2023
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšieAko vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Prilba nie je len na to, aby ochránila hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu. Ako vybrať najkvalitnejšiu?

Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Na trhu nájdete desiatky až stovky lyžiarskych okuliarov. Viete, aké parametre si treba všímať pri ich výbere? Poradíme vám, ako si vybrať správne lyžiarske okuliare.

Ako vybrať detské lyže? Poradíme, aké zjazdové lyže pre deti sú najlepšieAko vybrať detské lyže? Poradíme, aké zjazdové lyže pre deti sú najlepšie

Plánujete vaše dieťa postaviť túto sezónu prvýkrát na lyže? Myslite nielen na to, ako malého športovca správne motivovať ale aj na to, aké detské lyže mu zaobstaráte.