Ako vybrať správne lyže? Pri kúpe sa zamerajte na tieto parametre

Ak patríte medzi fanúšikov zimných športov, v tomto článku si prídete na svoje. Potrebujete kvalitné lyže? Ideálne obdobie na kúpu lyží vlastne neexistuje, neskoro je len vtedy, ak už ste na svahu a nezostáva vám nič iné, ako ísť do požičovne a lyže si za poplatok požičať.

Najlepšie lyže na trhu

Aby ste začiatočníckym problémom predišli, pripravili sme pre vás jednoduchého sprievodcu výberom lyží. Čo pri výbere zvážiť a aké sú možnosti?

Obľúbené produkty

Čo treba vedieť pred výberom?

Najčastejšou chybou u začiatočníkov býva to, že sa vyberú do predajne s lyžami a pritom vôbec netušia, čo vlastne chcú. Na začiatok je potrebné si odpovedať aspoň na tieto otázky:

  • Ako skúsený lyžiar som?
  • Aké sú moje fyzické dispozície?
  • Koľko toho nalyžujem?
  • Aký štýl lyžovania preferujem?
  • Ako lyžovanie vnímam?

Aj na základe týchteo otázok možno vykresliť povahu a typ lyžiara, akým vlastne ste. Ak totiž nemáte dostatok skúseností a informácií o výbere lyží, predajca vám nemusí poradiť vždy správne. Chcete sa lyžovaniu venovať pravidelne alebo ide o jednorázovku? Niekoho totiž lyžovanie chytí za srdce a iný sa zvezie po svahu raz a vášeň je preč. A pamätajte imidž nie je všetko. Drahé lyže neznamenajú, že budete lepším lyžiarom.

Typy lyží

Niekto lyže delí podľa schopností lyžiara, no dôležité delenie podľa účelu, na aké ich lyžiar bude používať. Jednoducho povedané, podľa terénu, teda kde bude jazdiť. Nie je totiž jedno či sa chcete venovať rekreačnému lyžovaniu, bežeckému lyžovaniu alebo sa chcete sústrediť na freeride či akrobatické lyžovanie.

Typy lyží podľa zručností lyžiara

Lyže podľa terénu

  • Zjazdové lyže – lyžovanie na upravenom svahu
  • Allmountain lyže – určené na upravenú trať prípadne na mierne členitý terén.
  • Allmountain (širšie) – poradia si s klasickou traťou i neupraveným terénom (širšia plocha lyže).
  • Freeride lyže – určené predovšetkým na terén
  • Iné typy lyží – určené na bežecké lyžovanie, skialpinizmus alebo akrobatické lyžovanie)

Zjazdové lyže

Zjazdové lyže sú najčastejšou voľbou lyžiarov v našich končinách. Často nazývané aj ako univerzálne. Tieto lyže sú vhodné pre začiatočníkov aj pre pokročilých lyžiarov. Vždy záleží na zručnostiach konkrétneho lyžiara.

Ak ste teda začiatočník, zjazdové lyže sú najlepšou voľbou. Nemusíte investovať prehnane veľa, potrebujete sa naučiť základy, aby ste nejazdili štýlom svah-zem, tzv. pluh. Ak ste pokročilejší, možno sa už trocha orientujete v segmente výrobcov a viete, že existujú i športovejšie modely zjazdových lyží.

Lyže pre pokročilých lyžiarov

Ak patríte medzi tých skúsenejších, od mäkkých lyží ruky preč. Vsaďte na dlhšie, tvrdšie a menej vykrojené. Dosiahnete tak lepší akčný rádius a pohyblivosť sa značne zlepší. Ak budete mať dostatok skúseností, docielite tak agresívnejšiu jazdu. Zvládnete aj kratšie oblúky a všeobecne je jazda svižnejšia.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zjazdové lyže

Slalomky

Na našich svahoch sú veľmi populárne tzv. slalomky. Ide o lyže určené na jazdu v krátkych ale i širokých oblúkoch. Sú výrazne krojené a kratšie, dĺžka je okolo 165 až 170 cm. Táto kombinácia umožňuje kratší rádius. Pohyb na svahu je tak veľmi plynulý. Niektorí dokonca slalomky preferujú pre ich univerzálnosť, každý lyžiar je však individualita a preto niekomu sadnú skôr dlhšie zjazdové lyže ako samotné slalomky. Slalomky sú však u pokročilejších lyžiarov brané na športovejšie lyžovanie

Allmountain – trať alebo terén

Lyže, ktoré využijete ako na svahu tak i do zhoršeného terénu. Allmountain lyže sa delia na dva druhy. Jedny z nich sú určené skôr na trať, no terén nie je prekážkou a následne sú tu allmountain, ktoré zvládnu trať i terén úplne rovnako. Ak si chcete užiť trochu freeride lyžovania, allmontain sú ideálnou voľbou.

Zjazdové lyže

K použitiu v teréne ich predurčuje aj šírka lyží - okolo 74-85 mm. Ak chcete jazdiť po mäkšom snehu, logickou voľbou sú allmountain so šírkou lyže cez 90 mm. Ako hovorí ich anglický názov, lyže pre celú horu. Tieto lyže preferuje množstvo lyžiarov, ktorí strávia na svahu celý deň. Lyže sa zavďačia na krásne zrolovanom teréne ako aj na mierne zasneženom a „rozoranom“ svahu. 

Za zmienku stoja extrémne krátke lyže s dĺžkou okolo 100 cm, ktorých využitie je tak trochu obmedzené. Ich dĺžka však umožňuje jednoduchú intuitívnu ovládateľnosť, no na úkor stability. Takýto druh lyží, no ešte viac krojených sa využíva aj na tzv. funcarving, kedy lyžiar ide bez palíc.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, ako si vybrať lyžiarky? Poradíme vám!

Dôležité parametre pri výbere

Nie všetko je len o tom, aký druh lyží chcete. Zvážiť musíte aj ostatné parametre týkajúce sa vás - samotného lyžiara. Vaša výška a hmotnosť určujú najzákladnejšie pramatere lyží. A tými sú dĺžka aj šírka lyží

Výška a váha

Ak hovoríme o rekreačných lyžiaroch, nie o profesionálnych športovcoch, rolu hrajú milimetre a každý gram či centimeter robí rozdiel. Lyža samotná nedokáže detekovať váhu ani výšku lyžiara, reaguje iba na fyzikálne podnety, ktoré na ňu pôsobia. 80 kilogramový začiatočník pôsobí na lyže častou menšou silou ako 70 kg skúsená lyžiarka. Samozrejme, na základe vašej hmotnosti a výšky sa určujú ďalšie parametre, akými sú napríklad tvrdosť lyže. Nič iné ako skúšanie nepomôže. Pri ťažších váhach sa pri lyžovaní odporúča hľadať lyže s klasickou sendvičovou konštrukciou, ktorá má vyššiu tvrdosť.

Šírka lyží

Kedysi rozdiel ani len neexistoval a toto kritérium bolo absolútne opomínané. Vývoj ale zabezpečil to, že pri výbere podľa šírky lyže sa zhodne len málokto. V skutku protichodné názory pri voľbe lyží podľa šírky sa však pokúsime vyvrátiť.

Správny výber lyží podľa výšky

Zjazdové lyže, o akých hovoríme sú úplne bežnými. Rozmer klasických zjazdoviek je od 66 do 75 mm. Takúto šírku lyže možno považovať za absolútny štandard. Všeobecne je takáto šírka pre pohyb na svahu najideálnejšia. Ak sa však pozrieme na zjazdové lyže rôznych výrobcov, výnimkou nie sú ani 80 či 90 mm lyže. Zjazdiť nimi svah i za zhoršených podmienok je občas omnoho jednoduchšie. Progres v tomto segmente ukazuje, že u bežného lyžiara sú širšie lyže obľúbenejšie. Možno aj z dôvodu kvality zjazdoviek a univerzálnosti.

Dĺžka lyží

Kedysi boli lyže dlhé a krátke. Dnes? Dlhé, krátke, dlhšie, kratšie, človek v tom môže mať riadny chaos. Všeobecne platí, že správnu dĺžku lyže si vyberiete s odchýlkou 10 cm, bližšie určiť správny rozmer by chcelo hodiny a hodiny skúšania priamo na svahu. Kedysi lyža nebola alebo nemohla byť dlhšia ako vy sami. Dnes to už neplatí.

Stále ale platí, že pre začiatočníka je dĺžka 140 až 160 cm ideálnou voľbou. Všeobecne rozmery okolo 160 cm sú najpoužívanejšie aj pri pravidelne lyžujúcich lyžiaroch. Ženy preferujú lyže s dĺžkou okolo 155 až 160 cm. U mužov je to približne 160 až 175 cm. Samozrejme rolu zohrá aj výška postavy. Nie je však tak smerodajnou, ako by si mnohí mysleli. Parametre výberu sú však nastavené na základe priemerných hodnôt (výška 150 – 200 cm, váha 40 – 100 kg).

Lyžiarska výbava

Ak sa zameriame na kategóriu „rýchlejších" lyží, napr. slalomiek, môžeme povedať, že v takom prípade sú kratšie lyže rozhodne výhodou. Lepší rádius a takisto možnosť agresívnejšej jazdy. Dĺžka slalomiek je z pravidla okolo 140 až 160 cm, nikdy nie viac. Slalomky sú aj menej vykrojené.

Značka lyží

Pre bežného lyžiara je nezmyselné určovať si špeciálnu značku a vyhradiť si tak možnosti. Zbytočne sa vám zužuje ponuka a pritom vám daný výrobca absolútne nemusí vyhovovať. Aj v tejto oblasti na trhu vládne konkurencia, našli by sa výrobcovia, ktorí trhu dominujú. Venovať sa prémiovým značkám by znamenalo ako sústrediť sa na Mercedes a BWM, pričom porovnateľnú kvalitu dnes dostanete aj inde. Známy výrobcovia ako Rocker, Blizzard či Atomic sú na trhu rozhodne populárni, no žeby trh ovládali povedať nemôžeme.

Lyže od renomovaných výrobcov zoženiete napríklad v eshope Topski.sk!

Cenová relácia

Práve peňaženka bude tá, ktorá váš výber okliešti najviac, preto je potrebné k výberu pristupovať individuálne a racionálne. Nie je to tak vždy, no pri lyžiach je zvyčajne pravidlom, že lacná lyža bude zrejme menej kvalitnou, ako tá drahšia. Aj lacné lyže však majú svojich stálych priaznivcov. Cena nezaručuje napríklad životnosť samotných lyží.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...



Publikované dňa: 21.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...