Ako vybrať bežky? Sú lepšie so šupinami či bez?

Uvažujete nad tým, ako sa vo forme udržať aj počas zimy, ale posilňovňa vás neláka? Skúste bežky. Prezradíme vám, prečo sa nad touto športovou aktivitou minimálne zamyslieť, aj ako si bežky správne vybrať.

Najlepšie bežky s viazaním

V zime vám zvedavosť nedovolí bežky aspoň nevyskúšať a my sme presvedčení o tom, že si ich veľmi obľúbite.

Obľúbené bežecké lyže a sety

Sneh je základ

Jediným nedostatkom bežkovania je to, že je závislé na snehu. Keď nám ho Perinbaba nenadelí v dostatočnom množstve, z bežkovania nič nebude. Myslite pozitívne a radosť z tejto aktivity bude ešte väčšia.

Kvalitné bežky

Sneh bude a vy si vďaka bežkám udržíte a možno aj zlepšíte kondíciu, na ktorej ste v lete tak usilovne pracovali. Športujete vonku a do pohybu, ktorý si bežkovanie vyžaduje zapojíte celé telo.

Ako na bežkách budete behať?

Klasicky alebo korčuliarsky? Na trhu sú aj tzv. kombi lyže, ktoré viete použiť pri oboch štýloch. Sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí v štýle ešte nemajú celkom jasno a treba na ňom trochu popracovať. Profesionáli sa zamerajú na bežky, ktoré sú na ich štýl zamerané.

Turistické vs. bežky na korčuľovanie

 • korčuliarske bežky sú o 4 až 6 mm širšie a o 10 až 15 cm dlhšie
 • klasická lyža má špicatejšiu a korčuliarska oblejšiu a kratšiu špičku
 • klasické turistické lyže sú šupinové (grip) alebo voskovacie
 • „šupinové“ bežky majú v odrazovej časti tzv. šupiny, (odlievané alebo frézované), ktoré umožňujú odraz a zamedzujú prekĺznutiu lyže dozadu
 • klasické bežky majú tzv. mazaciu zónu, kde nanesiete stúpací vosk a ten umožní odraz vpred. Stúpací vosk vyberiete podľa teploty a štruktúry snehu
 • bežky do neupraveného terénu by mali by byť širšie ako bežné klasické turistické bežky  do stopy. Väčšinou majú oceľové hrany a robustnejšie širšie viazanie

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bežky

Ako si bežky správne vybrať?

Pri výbere správnych bežiek si nechajte poradiť odborníkom, s ktorým sa v špecializovaných predajniach určite stretnete. Máte svoje predstavy, ale keď s bežkovaním začínate, predstavy nestačia. Aby vás prvá jazda neodradila natoľko, že sa k bežkám už nevrátite. Bežeckú výstroj nekupujete len na jednu zimu. Bude vás ňou sprevádzať niekoľko rokov. Dajte si na výbere naozaj záležať.

Bežky s viazaním

Bežať s ním budete vy. Mali by ste sa cítiť komfortne a bezpečne, aby ste podali dobrý výkon. Neberte hneď prvé, o ktorých vám predajca povie, aj keď vás informácie o nich ohúria. Nechajte si niečo povedať k viacerým značkám a druhom a dobre si ich pozrite. Vyskúšajte bežecké topánky a vyberte si tie najpohodlnejšie. Aby ste nemali potrebu sa ich v polovici jazdy zbaviť.

Výber turistických lyží ovplyvní:

 • technika - klasika , korčuľovanie, backcountry
 • terén – upravená stopa, voľný terén
 • vyspelosť – začiatočník, pokročilý bežkár, ktorý ovláda techniku odrazu a ovládanie lyží
 • zaťaženie – rekreačná turistika, bežecký alebo výkonnostný tréning
 • telesné parametre – bežky podľa hmotnosti a bežky podľa váh
 • teplota používania

Na hmotnosti záleží. Ťažší ľudia by sa mali zamerať na tvrdšie lyže, ľahší na mäkšie. Pri nedostatočnom pretlačení lyží odrazová zóna k snehu nepriľne tak, ako treba a nevznikne dostatočné trenie. Dlhšie lyže lepšie vedú stopu, majú lepší sklz a sú rýchlejšie a stabilnejšie, preto rozhoduje aj výška lyžiara.

Bežky na korčuľovanie

Lyže by mali byť o 10 až 15 cm dlhšie, ako vy. Aby ste z jazdy na nich vyťažili maximum. Najdlhšie lyže, s ktorými sa na trhu stretnete majú 210 cm. Čo model, to iné parametre. Preto odporúčame sa o výbere lyží poradiť s odborníkom.

Označenie lyží podľa normy ISO

 • "S" – športové, pretekárske („C“ clasic alebo „S“ skate)
 • "A" – allround („C“ clasic alebo „S“ skate)
 • "L" – rekreačné
 • "W" – turistické

Bežky a ich rozdelenie

Podľa toho, ktorý štýl jazdy vám bude najviac vyhovovať sa bežky rozdeľujú na:

 • Kombi lyže - Vhodné sú najmä na beh v stope a pre tých, ktorí si svojim štýlom ešte nie sú úplne istí.
 • Turistické lyže - Patríte medzi začiatočníkov a hľadáte ľahké lyže, ktoré sa dajú dobre ovládať?Zamerajte sa na turistické bežky a vydajte sa s nimi na túry v stope. Zvládnu aj náročnejší a členitejší terén na každom tipe snehu.
 • Backcountry lyže - Lyže s oceľovými hranami určené pre náročnejší a neupravený terén.
 • Šupinové lyže - Povrch sklznice týchto bežiek pripomína šupiny, ktoré im bránia v prekĺznutiu. Sú všaj hlučnejšie a v prašnom alebo zľadovatenom snehu si pôžitok z jazdy neužijete.
  Sú teda lepšie bežky so šupinami alebo bez? Odpoveď závisí od štýlu jazdy - ak sa bežecké lyže využívajú najmä na chôdzu (najmä mimo stopu), potom ich existencia zníži nutnosť mazania a šupiny naozaj veľmi oceníte. Treba však podotknúť aj to, že šupiny sa každou jazdou opotrebujú a postupne strácajú účinnosť. Ak preferujete rýchlu jazdu a využívate sklz, potom vás budú brzdiť.

Nie je to len o bežkách

K lyžiam potrebujete aj správne zvolenú bežkársku obuv a viazanie. Viazanie vyberte podľa toho, ktoré topánky vám sadnú najlepšie. V topánkach sa máte cítiť pohodlne a nemá vám v nich byť zima, aby ste si jazdu užili naozaj poriadne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obuv na bežky

Samotné bežky alebo komplet sety?

Pri výbere bežeckých lyží narazíme na dilemu - nakúpiť jednotlivé prvky samostnatne alebo si vybrať vopred vyskladaný set bežiek s viazaním? Výhodou setu je najčastejšie jeho cena, ktorá začína už na cca 80 €.

Kvalitné bežky s viazaním

Nákup kompletu zároveň zjednoduší celý nákup a to najmä v prípade ak sa radíte k začiatočníkom, ktorí si idú zakúpiť svoje prvé bežky. 

Lyžiarske palice

Pri výbere palíc rozhoduje štýl bežkovania. Klasické bežkovanie vyžadujú palice cca o 30 až 35 cm nižšie ako je výška postavy. Pri korčuľovaní sú o niečo dlhšie a mali by siahať pod nos.

Vyberte si bežky set a získate bežky a viazanie za výhodnú cenu. Cenu neberte ako jediné kritérium a pýtajte sa na všetko, čo vás pri bežkách zaujíma. Aby bol výber naozaj dobrý a aby ste si zimu na bežkách poriadne užili.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 03.10.2018
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...