Najlepšie športové hodinky na beh. Vyberáme kvalitný športtester

Ak pre vás vaša obľúbená pohybová aktivita dostala súťažný rozmer a zaujíma vás či sa celkovo zlepšujete alebo stagnujete, investujte do špeciálnych športových hodiniek. Športtestery sú tu práve na to, aby dokázali detailne monitorovať vaše športové aktivity, preto, ak hľadáte najlepšie športové hodinky na behanie, plávanie, bicyklovanie či turistiku, tento typ hodiniek je najlepšou voľbou. 

Inteligentné hodinky na šport

Dnešná športové hodinky sú tu na meranie pulzu (pulzmeter), monitorovanie kyslíku v krvi, počítanie počtu krokov, (krokomer), kalórií alebo meranie prejdenej vzdialenosti. Športové hodinky na ruke sú tak praktickým pomocníkom, ktorý zbiera počas vášho tréningu tie najdôležitejšie dáta.

Obľúbené športtestery


Športtester alebo športové hodinky

Ide o prístroj, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako inteligentné hodinky. Jeho primárnym účelom však nie sú notifikácie o telefonátoch, SMS či udalostiach z mobilného telefónu (i keď niektoré pokročilejšie športtestery ponúkajú aj tieto funkcie), ale sledovanie športových výkonov. Základom je komplexný systém, ktorý obsahuje niekoľko senzorov a snímačov, GPS, akcelerometer, gyroskop, pulzmeter, krokomer a mnohé ďalšie funkcie, ktorými dokáže váš športový výkon monitorovať.

Tieto údaje sú vyhodnocované a spracúvané do grafov, tabuľiek a číselných dát ako napr. prejdená vzdialenosť, rýchlosť, prekonané prevýšenie, čas, záznam tepovej frekvencie, VO2max (okysličenie krvi) a pod. V spojení so smartfónom a mobilnou aplikáciou si môžete údaje zobraziť aj na mapách alebo zaznamenať do prehľadnej tabuľky. Vďaka schopnostiami športových hodiniek tak viete dlhodobo sledovať vaše výkony a vyhodnocovať celkovú výkonnosť.

Najlepšie športové hodinky

Športové hodinky na beh, plávanie i bicyklovanie

Hoci sú športové hodinky určené na šport a väčšina kvalitných modelov zvláda viaceré športové aktivity, zamerajte sa pri výbere na ich účel, teda aj na vaše potreby. Bežne sú športtestery vnímané ako bežecké hodinky, prípadne hodinky na turistiku alebo cyklistiku. Najlepšie športové hodinky obsahujú viac športových režimov.

Tieto športové režimy sú tu na to, aby softvér hodiniek presne vedel, akú aktivitu ide monitorovať. Pred behom teda zvolíte režim behania (vonku alebo na bežiacom páse), pred nasadnutím na bicykel zasa režim bicyklovania (otudoor alebo stacionárny bicykel). Vďaka tomu, hodinky využijú snímače, senzory a svoj systém tak, aby dokázali, čo najefektívnejšie monitorovať a vyhodnocovať zbierané dáta. Nie všetky lacné športové hodinky sú vhodné na plávanie. Dôvodom je, že konštrukcia musí byť vodotesná.

Odolnosť športových hodiniek

Puzdro športových hodiniek býva najčastejšie vyrobené z viac či menej kvalitných plastov. Najčastejšie ide o odolný polykarbonát či polyamid, prípadne iné kompozitné materiály, ktoré môžu vylepšovať vlastnosti športtesterov. U najkvalitnejších športových hodiniek sa stetnete s hliníkovými zliatinami, nehrdzavejúcou oceľou, titánom či kombináciami takýchto materiálov.

Ochranné sklíčko je z hľadiska odolnosti takisto dôležitým prvkom kvality. Stretnúť sa môžete s tvrdeným minerálnym sklíčkom s ochranou proti škrabancom. Vyššiu odolnosť predstavuje prívlastok Gorilla Glass a najodolnejšie je zafírové sklíčko.

Športové hodinky na plávanie

Vodotesné alebo vodeodolné športové hodinky?

Košntrukcia športových hodiniek by mala byť schopná odolať vlhkosti. V závislosti od cenovej triedy a kvality spracovanie môžeme rozlišovať vodeodolné športové hodinky a vodotesné modely. Aký je rozdiel? Ak sú hodinky odolné voči vode, nerobí im problém dážď, sprcha, sneh, umývanie rúk či krátkodobé ponorenie pod hladinu. Mnohé takéto športtestery toto zvládnu. Takúto odolnosť môžeme označiť hodnotou 3 až 5 ATM. Pre bežné povrchové plávanie je aj hodnota 5 ATM postačujúca. Riadiť sa môžete aj údajmi od výrobcu, ak disponujú režimom plávania alebo sú vhodné pre plavcov je jasné, že voda pre takéto hodinky nie je problémom.

Vodotesné športové hodinky sú naopak určené do podmienok, kde je predpoklad pôsobenia vody a vysokej vlhkosti. Ak chcete kvalitné športové hodinky na plávanie, zamerajte sa na údaj okolo 10 ATM a viac. Čím je hodnota ATM či BAR vyššia, tým vyššiemu tlaku vody sú schopné hodinky odolať. Najlepšie športové hodinky na potápanie zvládnu ponorenie do hĺbky desiatok metrov.

Funkcie športtestera

V rámci funkcionality toho dokážu tieto zariadenia viac ako dosť. Na základe jednotlivých meraní tiež dokážu dáta vyhodnocovať. Teraz si vymenujeme niekoľko funkcií športových hodiniek, ktoré by týmto zariadeniam nemali chýbať.

Pulzmeter, srdcový tep a oxymeter

Aby športové hodinky mohli merať váš pulz, musia mať zabudovaný optický senzor. Hodinky bez tohto senzoru potrebujú bezdrôtové pripojenie k hrudnému pásu. Meranie tepu na zápästí je síce menej presné, no dnešné moderné snímače dokážu merať tieto hodnoty veľmi presne. Záleží tiež od kvality optického senzora. To isté sa týka aj monitorovania srdcového tepu.

Oxymeter je podľa mnohých tak trochu zbytočnou metrikou. Pre niektorých športovcov však môže byť táto hodnota veľmi dôležitá z hľadiska sledovania si tempa nie len na základe pulzov. Meranie okysličenia krvi (saturácie) dokáže byť realitívne presné len s kvalitnými senzormi.

Bežecké hodinky a bežec

GPS, počet krokov a vzdialenosť

Športové hodinky bez GPS si ťažko predstaviť. Vďaka schopnosti monitorovať vašu polohu majú hodinky omnoho presnejšie dáta o vašom pohybe, teréne v akom sa nachádzate a vyhodnocovanie dát je tak presnejšie. Zároveň hodinky merajú vzdialenosť, ktorú ste prešli, výšku, ktorú ste nastúpali, počet krokov, ktoré ste spravili a takisto sledujú aj vašu rýchlosť (akcelerometer).

Spálené kalórie a športové režimy

Ak chcete športové hodinky na chudnutie alebo si spálené kalórie sledujete z dôvodu tréningového plánu, poteší vás, že väčšine športtesterov táto funkcia nechýba. Presnosť počítať kalórie však závisí aj od športovej aktivity a kvality hodiniek. Lepšie športové hodinky počítajú kalórie v závilosti od intenzity, počtu pulzov, ale aj náročnosti aktivity. Lacnejšie modely vychádzajú skôr z údajov o čase, počte krokov či vzdialenosti. Inak rýchlo však spaľujete kalórie, keď ste na 30 minút bicykli a inak, keď 30 minút cvičíte jógu.

Ďalšie funkcie, príslušenstvo a pripojenie

V súvislosti s funkciami musíme spomenúť aj ďalšie senzory, snímače a metriky, ktoré sa starajú o komplexné vyhodnocovanie vašich športových aktivít. Stretnúť sa môžete v rámci funkcionality s kompasom, barometrom, výškomerom, gyroskopom, akcelerometrom alebo dokonca teplomerom. Populárny je aj monitoring spánku, pitného režimu alebo grafické znázornenie cvikov na civčenie.

Najčastejším príslušenstvom, ktoré nenájdete v balení každých hodiniek sú rôzne senzory. Môže ísť o bežecké hodinky s hrudným pásom na presnejšie meranie pulzu, senzor na nohu (krokomer) pre presnejšie meranie počtu krokov a kadencie pri behu či bicyklovaní alebo senzor otáčok kolesa pre presnejšie meranie rýchlosti a prejdenej vzdialenosti na bicykli

Ak plánujete svoj športtester doplniť týmito senzormi uistite sa, či podporujú technológie bezdrôtového pripojenia Bluetooth, prípadne ANT+, ktoré sú využívané práve na komunikáciu s bezdrôtovými senzormi. So smartfónom športové hodinky komunikujú práve vďaka Bluetooth rozhraniu.

Najlepší športtester Garmin

Výdrž batérie

Rozlišovať treaba štandardnú výdrž športových hodiniek, ktorá môže byť od 5 až po 45 dní a výdrž v tréningovom móde so zapnutými senzormi, snímačmi a GPS. V okamihu, kedy športtester monitoruje všetky dáta, nabíjateľná batéria stráca kapacitu rýchlejšie. Lepšie športové hodinky zvládnu so zapnutým GPS a ostatnými systémami okolo 10 až 20 hodín. Záleží od kapacity batérie, ale aj aktívnych systémov, ktoré vaše aktivity monitorujú.

Najlepšie športové hodinky niečo stoja

Ak chcete spoľahlivé športové hodinky, pripravte sa, že zaplatíte sumu presahujúcu 200 až 300 eur. Pri výbere si však prezrite všetky parametre, ktoré pre svoje účely potrebujete a všímajte si aj prípadné príslušenstvo. Cena sa môže líšiť rádovo v desiatkach a stovkách eur. Lacnejšie športtestery síce účel splnia, no o presnom monitorovaní aktivít nemôže byť úplne reč. Na druhej strane pre rekreačné účely nie je potrebné investovať tak vysoké sumy do profi zariadení. Športové hodinky Garmin, Suunto a Polar patria medzi najlepšie na trhu.

Najčastejšie otázky – FAQ

Chceli by ste svoje športové aktivity monitorovať detailnejšie? Zaujímate sa o svoju výkonnosť a chcete vedieť, ako na tom ste? Športové hodinky, resp. športtestery sú pre vás ideálnou voľbou. Radi vám s výberom poradíme. Ak máte otázky, zapojte sa do diskusie pod článkom.

Je lepší fitness náramok alebo športové hodinky?

Z hľadiska funkcionality sú športové hodinky lepšie. Ponúkajú presnejšie vyhodnocovanie dát a tiež zbierajú väčšie množstvo údajov. Vhodné sú pre väčšie množstvo športových aktivít. Fitness náramky sú vhodné pre nenáročných používateľov, ktorí chcú mať denne informácie o základných parametroch ich pohybu.

Majú športtestery vlastnú pamäť?

Áno, hodiny disponujú určitou kapacitou úložiska a operačnou pamäťou. Samotné dáta však vyhodnocujú hlavne v spolupráci s mobilnou aplikáciou, ktorou sa spárujú s mobilným telefónom.

Je GPS športových hodiniek presná?

Závisí od konkrétnych športových hodiniek. Drahšie modely majú GPS lokalizáciu presnejšiu a rýchlejšiu s menšou odchýlkou. Lacné športtestery s GPS môžu byť menej presné, čo môže mať vplyv na odchýlku v rámci monitorovaných aktivít, no napriek tomu je GPS lokalizácia veľkou výhodou i keď skracuje výdrž batérie.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

06/08/2021 14:21
Ďuro

Za top hodinky v tomto segmente považujem Garmin, konkrétne mám model Garmin Instinct, ktorý má jednoduché ovládanie, displej je prehľadný a výdrž batérie veľmi dobrá. Napriek tomu, že mám tenkú ruku, sedia mi veľmi dobre, hoci pred kúpou som sa obával. Hodinky majú ľahkú konštrukciu, na ruke vôbec nezavadzajú, preto som nadmieru spokojný. Je tu veľa funkcií, treba sa pohrať s nastaveniami. Nechýba ani GPS, ktoré je pomerne presné. Oceňujem plne nastaviteľné zobrazovanie meraní, výbornú aplikáciu Garmin Connect či dizajn vhodný nielen na šport, ale aj na bežné nosenie. Ak dám do pomeru cenu, kvalitu a funkcie, bolo to jednoznačne výhodná kúpa. Predtým som mal športové / inteligentné hodinky Amazfit Stratos 3, z ktorých som bol veľmi sklamaný.

07/08/2021 10:31
Libor

Mám tiež Garmin, ale model Fenix6, sú to univerzálne GPS hodinky so smartfunkciami, čiže využitie je rozmanité. Hodinky sú prepracované do detailov a ide o špičkové zariadenie za vyššiu cenu, ktorá je však adekvátna k ponúkaným možnostiam. V ponuke bola ešte drahšia verzia, avšak myslím si, že vôbec netreba do nej investovať, pretože táto je postačujúca. Hodinky si skvele počínajú pri behu, ale aj v bazéne. Odskúšal som ich ako vo vnútornom, tak aj vo vonkajšom bazéne a boli presné. Presnosť sa týkala vzdialenosti, tempa, počtu bazénov, záberov, rýchlosti srdca, dýchania aj okysličovania krvi. Hodinky používam aj pri bežnej chôdzi či na bicykli. Majú veľa funkcií, rôzne nastavenia a dostatočnú výdrž batérie. Displej je dostatočne veľký a krásne čitateľný. Oceňujem rýchle pripojenie a prenos dát do mobilnej aplikácie. Hoci hodinky pôsobia robustne, na ruke nie sú ťažké a nosia sa pohodlne. Pôsobia športovo-elegantným dojmom, preto ich môžem nosiť pri hocijakej príležitosti. Spĺňajú všetko, čo potrebujem, preto sa mi oplatilo do nich investovať. Ešte dodám, že pre mňa je veľkou výhodou, že hodinky nemajú dotykový displej. Niekomu to môže prekážať, no mne to vyhovuje.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 17.09.2018
Posledná aktualizácia: 30.03.2023
Hodnotenie článku:
(86.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...