Akú cykloelektroniku si zadovážiť? Športtester, tachometer aj navigáciu

Ak ste pocítili niekedy túžbu merať svoje výkony pri bicyklovaní, určite vám ako prvé napadlo siahnuť po klasickom tachometri, resp. cyklopočítači.

Cyklopočítač s GPS

V tomto článku sa pozrieme, ako vybrať tachometer na bicykel a predstavíme vám tiež iné alternatívy v podobe cyklonavigácie a športtesterov.

Obľúbená cykloelektronika


Klasický cyklopočítač

Nazýva sa aj cyklocomputer a ide o jednoduché zariadenie, ktoré vďaka senzoru na prednej vidlici meria počet otáčok kolesa. Po nastavení jeho správneho priemeru dokáže z počtu otáčok a jeho obvodu vypočítať aktuálnu rýchlosť a z nej následne odvodiť ďalšie údaje.

Funkcie

Základom je meranie okamžitej rýchlosti, výpočet priemernej rýchlosti, počítanie najazdených kilometrov a hodiny.

Okrem základných funkcií môžu mať modely vyššej triedy tiež meranie spálených kalórií, tepu s pomocou hrudného pásu, teploty, rôznych tréningových časov a kadencie. Medzi ďalšie funkcie patrí podsvietenie displeja, počítadlá kôl, zaznamenávanie výkonu vo Wattoch a zobrazovanie všetkých spomenutých údajov v prehľadných grafoch.

Cyklopočítač na meranie otáčok kolesa

Tachometer na bicykel s GPS nezobrazuje, na rozdiel od cyklonavigácie, priamo mapu trasy, ale dokáže zobraziť prevýšenie, kompas a všetky tieto údaje vrátane trasy zaznamenať. Neskôr si ich môžete vyhodnotiť pomocou aplikácie v smartfóne alebo v počítači, s ktorou cyklopočítač prepojíte cez USB rozhranie alebo bezdrôtovo cez Bluetooth. Ak teda chcete cyklocomputer s výškomerom, vyberajte medzi modelmi s GPS.

Vyhotovenie

Jednotka cyklopočítača má veľkosť zápalkovej krabičky, obvykle jednoduchý čiernobiely displej a je ovládaná tlačidlami na prednej alebo na bočnej strane. Napájanie je najčastejšie riešené plochými tzv. gombíkovými batériami.

So senzorom je hlavná jednotka prepojená tenkým káblikom. Ak vám káblik prekáža, môžete si vybrať cyklopočítač bezdrôtový. Bezdrôtový tachometer na bicykel má však nižšiu výdrž batérií a musíte s ním použiť druhú batériu na napájanie bezdrôtového senzora.

Výhody a nevýhody cyklopočítačov

Výhodou týchto zariadení je jednoduchá obsluha a predovšetkým nízka cena – tie najlacnejšie zoženiete už za cenu pod 10 eur, za 15 eur dostanete už cyklocomputer bezdrôtový. Nevýhodou je, že ide o jednoúčelové zariadenia, ktoré nikde inde nevyužijete.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie cyklopočítače

Cyklonavigácia

Je to v podstate cyklocomputer s GPS. Okrem základných funkcií merajúcich rýchlosti a časy však tieto zariadenia dokážu graficky zobraziť mapy a smerové pokyny k trasám.

Vyhotovenie

Displeje cyklonavigácií sú väčšinou farebné a niektoré dosahujú uhlopriečku až 4”. Mnohé z nich majú aj dotykové ovládanie, ktoré je intuitívne, no na malom displeji môže byť pre ľudí s hrubšími prstami obtiažne. Vhod príde aj antireflexná vrstva, ktorá vám zaručí viditeľnosť na priamom slnku.

Cyklonavigácia - cyklopočítač s GPS na riadidlách bicykla

Cyklonavigácie využívajú na napájanie vstavaný nabíjateľný akumulátor, ktorého výdrž si vopred overte najmä v prípadoch, ak budete chcieť vyrážať na dlhšie cesty. Pri nich sa určite nevyhnete ani dažďu, preto pri výbere nezabúdajte ani na vodotesnosť, resp. vodoodolnosť – väčšina cyklonavigácií túto vlastnosť má.

Tieto prístroje sa dodávajú so štandardným senzorom otáčok predného kolesa, no v balení niektorých modelov nájdete aj senzor kadencie (otáčok pedálov) a hrudný pás na meranie tepu.

Funkcie

Cyklonavigácie sú zväčša nabité funkciami. Vďaka vstavaným prijímačom GPS či GLONASS dokážu presne určiť vašu polohu vrátane nadmorskej výšky a zobraziť ju na mape spolu s naplánovanou trasou. Taktiež dokážu vypočítať prevýšenie, ktoré ste prekonali alebo budete musieť na trase prekonať. Okrem toho mnohé z nich dokážu merať aj kadenciu, tepovú frekvenciudetekovať anaeróbny prah pri tréningu a pod. Dotykové modely taktiež umožňujú nakresliť trasu na mape dotykom prsta.

So smartfónom či počítačom sa spájajú pomocou vstavaného USB rozhrania alebo bezdrôtovo cez Bluetooth. V modeloch vyššej triedy nájdete aj WiFi pripojenie, vďaka ktorému môžete všetky údaje priamo synchronizovať s rôznymi internetovými portálmi alebo aplikáciami.

Určenie

Sú vhodné najmä na cykloturistiku alebo pre cyklistov, ktorí objavujú stále nové trasy. Využijete ich nielen na Slovensku, ale tiež v zahraničí. Majú totiž zväčša predinštalované aktuálne mapy pre mnohé európske krajiny, ktoré sú na tom z hľadiska množstva cyklotrás väčšinou lepšie než Slovensko.

Používanie cyklopočítača s GPS

Výhody a nevýhody cyklonavigácie

Hlavnou nevýhodou cyklonavigácii je vyššia cena a tak trochu aj väčšie rozmery. Cyklonavigácia môže na riadidlách prekážať napr. pri jazde v teréne a pri páde z bicykla je prvá „na rane“. Taktiež je viac nápadná ako cyklopočítač a môže sa ľahko stať terčom zlodejov. Cyklonavigácie sú jednoúčelové a nie je možné ich použiť pri iných športoch alebo s inými dopravnými prostriedkami.

Športtestery

Známe aj ako športové hodinky, sú v podstate digitálnymi hodinkami na ruku, ktoré vďaka vstavanej GPS navigácii môžete využiť na sledovanie a záznam rôznych veličín pri rôznych druhoch aktivít.

Vyhotovenie

Veľkosťou sa podobajú na väčšie a hrubšie digitálne hodinky. Najlacnejšie modely majú čiernobiely displej zobrazujúci číselné údaje, tie pokročilejšie dokážu zobraziť aj rôzne grafy a modely najvyššej triedy dokonca farebnú mapu s trasou, po ktorej idete.

Bicyklovanie so športtesterom

Väčšina športtesterov sa nedodáva so žiadnymi senzormi, dokúpiť si však môžete napr. hrudný pás na meranie tepu, snímač otáčok na bicykel alebo senzor kadencie na nohu. Na spodnej strane niektorých modelov nájdete aj optický senzor na meranie tepu, nemusíte teda používať hrudný pás (ten je však presnejší).

Športtestery sú síce určené do každého počasia, ak ich však chcete používať na plávanie, obzerajte sa po vodotesných modeloch.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Športtestery

Funkcie

Základnou funkciou je meranie rýchlosti, ktorú vypočítava na základe polohy zo systémov GPS či GLONASS (rovnako ako navigácia v aute). Ďalšími funkciami sú potom tak ako pri cyklopočítačoch výpočet priemernej rýchlosti, meranie času, prejdenej vzdialenosti, spálených kalórií atď.

Veľkou výhodou sú tiež časové funkcie ako napr. stopky a meranie časových intervalov, čo sa hodí pri intervalových tréningochVibračná funkcia integrovaná v niektorých modeloch vás potom môže upozorniť na zmenu intervalu, ukončenie či začiatok tréningu.

Športtestery najvyššej triedy potom môžu slúžiť aj na navigáciu po trase ako miniatúrny GPS prístroj. Dokážu vám graficky zobraziť mapu spolu s trasou a smerovými pokynmi a taktiež s údajmi o prevýšení a o vzdialenostiach či záujmových bodoch.

Môžete ich synchronizovať s počítačom alebo smartfónom cez USB rozhranie alebo bezdrôtovo cez Bluetooth. Niektoré modely dokonca dokážu prehrávať hudbu a spríjemniť vám tak športové aktivity.

Určenie, výhody a nevýhody

Športtestery využijete pri najrôznejších športových aktivitách ako sú beh, turistika, bicyklovanie, plávanie a pod. Ich výhodou je teda univerzálnosť a fakt, že sú kompaktné a ľahké, aj keď niektoré modely vám môžu pri celodennom nosení prekážať. Nevýhodou je vyššia cena, ktorá cyklopočítače a cyklonavigácie výrazne prekonáva.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

04/08/2021 10:25
Martin Ch.

Ja používam na bicykli športové hodinky POLAR Vantage M, pretože je to zariadenie, ktoré dokáže merať viacero športov, nemusím sa obmedzovať. Športové hodinky sú pohodlné, pekne vyzerajú a čo je podstatné, udávajú správny smer. Tréning si môžem nastaviť podľa času, spálených kalórií alebo kilometrov, čo je super. Podľa štatistiky aplikácia určuje záťaž tréningu. Hodinky majú aj veľa ďalších vychytávok, ktoré zatiaľ nepoužívam, no plánujem ich vyskúšať. Pre tých, ktorí športujú, a je v podstate jedno, akému športu sa venujú, sú tieto hodinky užitočným pomocníkom. Cena je adekvátna k ponúkaným funkciám a možnostiam. Ovládanie je intuitívne a navyše je to aj pekný módny doplnok. Odporúčam, pretože načo si kupovať výbavu špeciálne pre bicykel, keď môžem mať všetko v jednom.

28/01/2024 21:43
Celia

spolu s novým bicyklom som si z cyklospecialit kupila aj tachometer a stačí mi to. Nič viac nepotrebujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 29.05.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...