Krokomer na ruku ako náramok alebo na nohu? Ako vybrať najlepší

Denne by ste mali v rámci zdravej životosprávy prejsť aspoň 10 000 krokov. Niekto to zvládne nevedomky počas práce, iný to musí doháňať prechádzkami. Aby sa vám však kroky dobre sledovali, je vhodné zadovážiť si krokomer.

Najlepší krokomer na ruku

Poradíme vám s výberom najlepšieho krokomera a predstavíme najobľúbenejšie modely.

Obľúbené typy krokomerov


Ako funguje krokomer

Sú to malé zariadenia, ktoré zaznamenávajú váš pohyb buď pomocou mechanického kyvadielka, ktoré po každom došľape zaznamená krok, alebo pomocou elektromechanického senzora. Kvalitnejšie krokomery počítajú nielen počet prejdených krokov, ale zmerajú aj prejdenú vzdialenosť, rýchlosť chôdze, spálené kalórie a pod.

Ako krokomer do mobilu (s Androidom alebo iOS) môžete použiť aj aplikáciu do vhodného smartfónu so zabudovaným pohybovým senzorom. Na meranie krokov môžete, samozrejme, použiť i smart hodinky (napr. Apple Watch, Garmin alebo Samsung). Výhodou samostatných krokomerov však je, že sú omnoho kompaktnejšie a ľahšie.

Ako vybrať krokomer

Ide síce o jednoduché a lacné zariadenie, avšak krokomer nemusí slúžiť iba na počítanie krokov. Môžete ho používať aj ako hodinky, sledovať počet spálených kalórií alebo ho používať ako stopky. Sú vhodné nielen pre dospelých v produktívnom veku, ale aj pre deti alebo seniorov, ktorých bude nabádať k častejšiemu pohybu.

Spôsob nosenia – krokomer na ruku, nohu, krk

Najčastejšie sú krokomery vybavené úchytom na opasok alebo na pás nohavíc. Ďalšie vyhotovenia sú krokomer na nohu a krokomer na ruku – ten sa nosí na zápästí ako hodinky.

 • Krokomer na ruku = krokomer s remienkom môžete nosiť podobne ako hodinky na zápästí. V tomto prípade je vhodné, keď sa dá používať aj ako hodinky.
 • Krokomer na nohu = ide o menej časté riešenie. Krokomery na nohu sa dajú pomocou remienka prichytiť na členok.
 • Krokomer na krk = ide o malé zariadenia, ktoré si môžete umiestniť nielen na krk, ale aj na kľúčenku alebo zips batoha.
 • Krokomer na odev = ak má krokomer klipovú konštrukciu, môžete ho jednoducho prichytiť na pútko nohavíc, dať s ho dovrecka či na inú časť oblečenia. Vzhľadovo pripomínajú tieto prístroje stopky, sú o niečo väčšie a ťažšie ako krokomery na ruku.

Kvalitný krokomer do mobilu

Hmotnosť krokomera

Hmotnosť prístrojov na meranie krokov sa pohybuje v rozmedzí 20 až 200 g. Tie ťažšie sú zvyčajne odolnejšie a poskytujú aj viac funkcií. Pokiaľ plánujete krokomer používať dlhodobo, vyberte si ten s nižšou hmotnosťou, aby vám časom nezačal prekážať. Záleží, samozrejme, aj na prichytení, pretože je iné, ak nosíte 100 g na ruke a iné, ak nosíte 100-gramový krokomer na opasku.

Výdrž batérie

Krokomer je jednoduché zariadenie, ktoré nie je energeticky náročné. Na rozdiel od aplikácie v mobile, ktorá vám pri celodennom zapnutí žerie batériu, krokomer vydrží na jedno nabitie často aj niekoľko týždňov. Pozor, s prídavnými funkciami (najmä so zapnutým GPS) sa výdrž batérie výrazne skracuje. Prístroj, ktorý budete používať len na počítanie krokov, vám vydrží týždne. Keďže má relatívne malú batériu, nabije sa rýchlo. Zvyčajne na to slúži USB port.

Displej krokomera

Jeho veľkosť vyberajte podľa toho, akým spôsobom ho plánujete používať. Pokiaľ nepotrebujete sledovať celý deň svoju trasu a nie je pre vás dôležitá čitateľnosť displeja, nemusíte riešiť veľkosť a typ displeja. Najlacnejšie monochromatické displeje môžu robiť počas slnečného dňa problém, OLED displej s vysokým jasom a veľkým farebným rozsahom bude dobre čitateľný za každých okolnosti. Jeho prevádzka je však energeticky náročná. Na škodu nie je ani podsvietenie displeja, ktoré vám umožní používať krokomer v exteriéri aj večer.

Krokomer náramok na šport

Typy senzorov – presnosť merania

Mikročidlá zabezpečia presné výsledky vášho denného pohybu. Môže ís o senzory reagujúce na pohyb v 2D alebo v 3D prevedení. Oba spôsoby merania sú viac-menej spoľahlivé, ale najpresnejší je krokomer s 3D senzorom.

 • 2D senzor – fungujú na princípe mechanického kyvadielka, ktoré zaznamenáva pohyb v jednej rovine, t. j. chôdzu a beh. Tieto senzory však bývajú citlivejšie na zmenu polohy, preto je nutné ich nosiť na tele. Mávajú o niečo menšiu presnosť.
 • 3D senzor – zaznamenávajú pohyb v troch rovinách, sú presnejšie a nemusíte ich mať pripevnené na tele – môžete ich vložiť aj do batohu či tašky, pričom meranie si zachová presnosť. Dokážu zaznamenať napr. aj kroky po schodoch a lepšie filtrujú falošné pohyby, napr. pri jazde autom a pod. (tie nezapočítavajú do celkového počtu krokov).

Vlastnosti a funkcie krokomerov

 • Počítanie počtu krokov – zvláda každý krokomer.
 • Meranie prejdenej vzdialenosti – počíta sa na základe počtu prejdených krokov a dĺžky vášho kroku, ktorú do prístroja zadáte.
 • Efektívny čas chôdze – prístroj vypočíta čistý čas strávený chôdzou.
 • Meranie spálených kalórií – počíta sa z počtu krokov, prejdenej vzdialenosti a vašej hmotnosti, ktorú zadáte do prístroja. Tento údaj berte s veľkou rezervou, pretože závisí taktiež od vašej hmotnosti, množstva svalovej hmoty, fyzickej kondície a pod.
 • Hodinky – funkcia bežných digitálnych hodín.
 • Stopky – oceníte ich pri behu, šprinte a intervalovom tréningu.
 • Pamäť – niektoré drahšie krokomery si pamätajú namerané údaje za niekoľko posledných dní, túto funkciu však nenájdete v najlacnejších modeloch.
 • Synchronizácia s počítačom – umožňuje prenos zaznamenaných údajov do počítača a ich zobrazenie v prehľadnej grafickej podobe v príslušnej aplikácii.
 • GPS – zaznamenanie trasy.
 • Aeróbna zóna – prístroj monitoruje vašu tepovú frekvenciu nutnú na spaľovanie tukov. Pokročilé modely disponujú senzormi na meranie tepu.
 • Denný cieľ – môžete si zadať do krokomeru, koľko plánujetecez deň prejsť a prístroj vás bude k splneniu cieľa nabádať.

Najčastejšie otázky – FAQ

Sú všetky krokomery vodoodolné?

Nie je to samozrejmosť. Vždy si túto informáciu overte, minimum je aspoň odolnosť proti dažďu. Najlepšie je, samozrejme, ak je krokomer odolný aj proti striekajúcej vode.

Je meranie krokov pomocou krokomera spoľahlivé?

Závisí to od typu merania, avšak či už si vyberiete krokomer s 2D alebo 3D meraním, chybovosť bude cca 5 až 10 %.

Potrebujem krokomer, keď mám aplikáciu v telefóne?

Teoreticky nepotrebujete, avšak ide o kompaktnejšie zariadenie, ktoré môžete mať pri sebe za každých okolností.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

06/08/2021 14:14
Matej

Mám krokomer OMRON Walking Style One 2.1, ktorý je veľmi praktický. V rámci pomeru ceny a kvality ide o vydarený produkt, ktorý spĺňa presne to, čo popisuje výrobca. Krokomer nezavadzia na tele, meria pomerne presne a má jednoduchú obsluhu. Páči sa mi pekný a vkusne vyzerajúci dizajn a tiež to, že meria len to, čo potrebujem. Nechcel som prístroj, ktorý meria všetko možné vrátane rôznych druhov športov. Omron je dobrá a rokmi overená značka, čiže kúpou som ani nemohol šliapnuť vedľa. Oceňujem nízku váhu. Ešte upozorním, že pred používaním si ho treba správne nastaviť, čiže zadať správne údaje podľa návodu - výšku, váhu, dĺžku krokov - v tomto prípade krokomer meria celkom presne. Veľké plus si vyslúži za to, že nezarátava zbytočné pohyby. Spálený tuk počíta v kalóriách a klip drží na opasku veľmi dobre. Pre nenáročného používateľa je to vhodný, malý a šikovný prístroj na meranie krokov.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 21.10.2018
Posledná aktualizácia: 23.03.2023
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...