Nepremokavé chrániče matracov a podložky na matrac predĺžia ich životnosť

V niektorých špecifických prípadoch môžu byť matrace vystavené náročnejším podmienkam, než na aké sú navrhované. Ani to však nemusí znamenať ich častú výmenu v prípade, ak použijete tzv. chrániče matracov.

Použitie chrániča matraca v spálni

Prezradíme vám, prečo by ste ich mali používať a s čím vám pomôžu.

Obľúbené chrániče matracov

Čo je chránič matraca

Za ochranu matraca možno považovať aj jeho poťah či prestieradlo. Jeho životnosť však môžete predĺžiť tzv. chráničmi, čo sú špeciálne obaly, ktoré sa navliekajú na matrac, prípadne sa naň ukladajú. Tvoria teda akýsi medzičlánok medzi telom a matracom. Prvým kritériom pre výber toho správneho chrániča by mal byť účel použitia.

Chrániče matracov podľa účelu použitia:

  • Chránič pre deti – Malé deti mávajú občas problém s nočným pomočovaním a tiež sú nepozorné, takže v posteli môžu ľahko rozliať nápoje. Na tento účel je teda nutné voliť chránič, ktorý zachytí dostatočné množstvo tekutiny.
  • Pri inkontinencii – Tou môžu trpieť tiež ľudia v strednom veku, častejšia je však u starších ľudí. Tu platia podobné kritériá ako pri chrániči pre deti, materiál by teda mal byť najmä nepremokavý.
  • Pri nadmernom potení – Potíme sa všetci, avšak pri nadmernom potení pot preniká do matraca a napriek tomu, že sa vyparuje, v ňom zanecháva soľ a iné minerály obsiahnuté v pote. Tie upchávajú póry matraca a ten sa potom horšie odvetráva a zadržiava vlhkosť, ktorá je živnou pôdou pre baktérie a roztoče.
  • Pre alergikov – Chránič dokáže taktiež zabrániť prenikaniu roztočov, choroboplodných zárodkov a mikroorganizmov do matraca.
  • Pre predĺženie životnosti matraca – Matracový chránič tiež poskytuje čiastočnú ochranu pred mechanickým poškodením a opotrebovaním. Predlžuje tým životnosť vášho matraca.

Materiály chráničov matracov

Najpoužívanejšou je kombinácia bavlny a polyuretánového náteru – tá dokáže zadržať určité množstvo tekutiny, no zároveň je priedušná. Pre väčšie zaťaženie tekutinou je vhodné voliť chrániče s obsahom PVC či gumy. Tie sú však nepriedušné a telo sa na nich môže viac potiť, taktiež vydávajú pri pohybe nepríjemné zvuky. Pre dlhodobo ležiacich pacientov je nutné použiť tzv. antidekubitné podložky, ktoré zabraňujú tvorbe preležanín.

Chránič matraca na celú posteľ

Najkvalitnejším materiálom je ovčie rúno alebo tzv. merino vlna, ktorá má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň dobre odvádza vlhkosť. Pre alergikov sú zasa vhodné chrániče s tzv. antialergickou úpravou. Táto vlastnosť, rovnako ako nepremokavosť, býva uvedená pri konkrétnych modeloch chráničov matracov.

Vyberáme z nášho katalógu

Veľkosť chráničov matracov

Chránič môže byť len čiastočný, teda taký, ktorý chráni len časť postele, ktorej hrozí poškodenie – tzv. nepremokavá podložka na matrac (nazýva sa tiež hygienická podložka). Jeho výmena je jednoduchá, avšak pri pohybe tela sa zhŕňa a posúva. Lepšou voľbou sú chrániče na celú posteľ – tie sa môžu pripevňovať gumičkami o roh matraca, prípadne môžu mať pre upevnenie po obvode všitú gumu podobne, ako niektoré prestieradlá. V tom prípade chránia celú plochu matraca, čo je ideálne pre alergikov.

Chránič matraca pripravený na pranie

Čo sa týka rozmerov chráničov, tie sa vyrábajú v rovnakých veľkostiach ako matrace. Pre deti sú to štandardné rozmery detských postelí 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. Pre dospelých sú k dispozícii chrániče na jednolôžko v rozmeroch najčastejšie 90 x 200, 90 x 220 cm a pre dvojlôžko je to chránič matraca 140 x 200, chránič matraca 160 x 200, chránič matraca 180 x 200 či 200 x 200 cm atď. Niektorí výrobcovia ponúkajú tiež možnosť nechať si vyrobiť chránič na mieru pre atypickú posteľ.

Ceny chráničov matracov

Tie nie sú vôbec vysoké. Tak napr. lacnejší nepremokavý chránič matraca 90 x 200 cm z kombinácie bavlny a polyuretánu kúpite už za cenu okolo 10 eur. Rovnaký model, avšak s rozmermi 180 x 200 cm zoženiete za cca 20 eur, čo rozhodne nie je veľa za ochranu matraca, ktorého cena často presahuje desaťnásobok tejto sumy.

Starostlivosť o chrániče

Chránič na matrac by mal umožňovať pranie pri teplote aspoň 60 °C, aby sa zneškodnili mikroorganizmy. Dajte si však pozor, pretože niektoré materiály (ako napr. už spomínané ovčie rúno) je možné čistiť iba pri teplote 30 °C.

Obľúbené chrániče matracov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

18/03/2019 13:43
Lia

celu spalnu, postel, matrace a obliečky a uplne všetko do splane sme kupovali v Sconte

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 14.03.2019
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.