Odpadkové koše do kuchyne, detskej izby alebo záhrady. Ako vybrať ten najlepší?

Napriek tomu, že má odpadkový kôš doma naozaj každý, často jeho význam podceňujeme. To, že pri výbere objemu, výšky, tvaru či materiálu musíte byť obozretní, zistíte vtedy, keď potrebujete nový smetný kôš. Tento pomocník sa hodí do kuchyne, kancelárie, ale aj do kúpeľne. Závisí od toho, na aký odpad daný kôš potrebujete.

Odpadkový kôš do domácnosti

Pri výbere smetného koša máte k dispozícii hneď niekoľko možností. Vždy dbajte na účel, na ktorý kôš plánujete používať, do úvahy berte počet členov domácnosti a tiež miesto, kam kôš chcete umiestniť. Už dávno neplatí, že odpadkový kôš je len škaredá nádoba, ktorá má čisto praktický účel. V obchodoch sa predávajú dizajnové kúsky, ktoré plnia zároveň estetickú funkciu. Pozrite sa s nami na rôzne druhy košov na odpad. Poradíme vám, na čo si dať pri výbere pozor.

Obľúbené produkty


Odpadkové koše do kuchyne

Zháňate smetnú nádobu do vašej kuchyne? Pri správnom výbere je nutné zvážiť hneď niekoľko aspektov. Objem smetnej nádoby vyberajte vždy podľa počtu členov domácnosti. V zásade platí, že jedna osoba potrebuje 10-litrovú nádobu. To znamená, že bežná štvorčlenná rodina by mala vyberať smetný kôš, ktorý má objem okolo 40 litrov. Väčšie nádoby nie sú vhodné, pretože kuchynský odpad treba vyhadzovať pomerne často, aby ste tak predišli šíreniu zápachu a baktérií. Z hľadiska materiálov siahajte po plaste, ktorý sa ľahko umýva. Vhodným materiálom je tiež nerezová oceľ.

Odpadkový kôš do kuchyne

Dôležité je tiež umiestnenie odpadkového koša. Ak sa chystáte rekonštruovať kuchynu, určite si vyberte zabudovaný odpadkový kôš. Tie sa umiestňujú pod drez, čo je mimoriadne praktické najmä pri varení. Pokiaľ vám rozmery vašej kuchynskej linky či kuchyne nedovoľujú kôš umiestniť dovnútra, nezúfajte. Stále môžete smetný kôš schovať do špajzy. Ak špajzu nemáte, v špecializovaných obchodoch bez problémov zoženiete štýlové smetné nádoby, ktoré okrem praktickej funkcie slúžia aj ako bytový doplnok.    

Odpadkové koše do kúpeľne a pracovne

O čosi menej bežné, avšak čoraz využívanejšie sú kúpeľňové odpadkové koše. V tejto miestnosti vám postačí malinký kôš s poklopom. Tento druh nádoby na odpad je veľmi praktický a ocenia ho najmä ženy. Istotne dobre poznáte tie chvíle, keď sa večer odličujete a musíte ísť z kúpeľne do kuchyne zahodiť použité vatové tampóny. Kúpeľňový smetný kôš je ideálnym pomocníkom každej dámy. V kúpeľni vyzerajú najlepšie drevené nádoby, avšak z praktického hľadiska je určite vhodnejším materiálom umývateľný plast či nerez

Odpadkový kôš do kúpeľne

Špeciálnym druhom sú odpadkové koše do pracovne. Zväčša ide o otvorené nádoby vyrobené z perforovaného kovu. Slúžia primárne na odhadzovanie papiera či iného odpadu, ktorý nepodliaha skaze. Tento druh odpadkového koša môžete umiestniť pod písací stôl alebo vedľa neho. Bežná výška, ktorú majú kancelárske odpadkové koše, nepresahuje 30 cm. Po naplnení smetný kôš jednoducho vysypete a používate ďalej. Tieto smetné nádoby tiež slúžia ako estetický prvok kancelárie či pracovne, preto dbajte na to, aby zapadli do celkového štýlu miestnosti.

Vyberáme z nášho katalógu

Odpadkové koše - aké máte možnosti?

Smetné nádoby sú bežnou súčasťou každej domácnosti či kancelárie. Môžete ich umiestniť do kuchyne, do kuchynskej linky, špajzy, kúpeľne či pracovne. Aké typy odpadkových košov zoženiete v našich obchodoch? Fantázii sa dnes medze nekladú. Úplne postačí zvážiť možnosti, ktoré na vhodné umiestnenie tohto nutného domáceho spoločníka, poskytuje vaša kuchyňa či iná miestnosť. Základom je, aby sa z nádoby nešíril zápach, bola ľahko udržiavateľná a prakticky umiestnená.

Odpadkové koše do kuchynskej linky

Nové kuchynské linky sú zväčša vybavené zabudovanou smetnou nádobou. V kuchynských štúdiách k linkám bežne pridávajú výsuvné odpadkové koše pod drez. V zásade neprídete o úložný priestor skrinky, pretože je kvôli drezovému sifónu na účely odkladania riadu nepoužiteľná. Na smetný kôš však bohato poslúži. Tento druh smetnej nádoby oceníte najmä pri varení. Je umiestnená tak, aby ste nemuseli chodiť so smeťami daleko od pracovnej dosky či sporáka.

Odpadkový kôš zabudovaný v kuchynskej linke

Odpadkové koše na triedenie odpadu

Myslite ekologicky. Ak chcete mať pri vyhadzovaní odpadu dobrý pocit, že šetríte našu prírodu, stavte na triediaci odpadkový koš. Má oddelené priehradky na papier, plasty a bežný odpad. Nevýhodou je, že priehradka na komunálny odpad je menšia ako v prípade bežných smetných nádob. Keďže papier či plasty hádžete do iných oddelení, na bežný odpad potrebujete menej priestoru. Ak separujete, určite oceníte, že nemusíte PET fľaše či papier uskladňovať v špajze či inde v kuchyni.

Bezdotykové odpadkové koše

Hi-tech novinkou medzi nádobami na odpad sú bezdotykové koše. Majú zabudované senzory pohybu. To znamená, že pri priblížení sa ku košu sa nádoba automaticky otvorí bez toho, aby ste sa jej museli dotknúť a po určitom čase sa zasa sama zavrie. Tento typ je o čosi drahší ako bežné smetné nádoby. Výhodou je, že neprichádzate do styku s baktériami, ktoré sa môžu na nádobe nachádzať. Pri umiestňovaní je dôležité vybrať priestor tak, aby sa kôš bezdôvodne neotváral. 

Dotykové odpadkové koše

Ďalšou technologickou vychytávkou zo sveta smetných nádob do domácnosti sú dotykové odpadkové koše. Otvárajú sa stlačením gombíka či priložením ruky k senzoru. Baktériam sa síce úplne nevyhnete, avšak nemusíte riesiť problém s umiestnením odpadkovej nádoby ako v prípade bezdotykovej smetnej nádoby. Kôš tiež patrí k drahším verziám, avšak zabraňuje šíreniu zápachu a dizajn týchto nádob je prispôsobený moderným kuchyniam. Investovať sa doň rozhodne oplatí.

Pedálové odpadkové koše 

Absolútnou klasikou medzi odpadkovými nádobami je pedálový odpadkový kôš. Stačí stúpiť na pedál a po otvoreni poklopu vhodiť smeti dnu. Nemusíte nádobu chytať rukami, takže kôš neznečistíte ani v prípade, že potrebujete vyhodiť niečo vlhkými rukami. Na trhu zoženiete plastové aj nerezové verzie rôznych objemov a rôznych cenových kategórií. Ak chcete, aby vám kôš vydržal čo najdlhšie, vyberajte výrobky z pevného plastu alebo kovu.

Pedálový odpadkový kôš

Retro odpadkové koše

Absolútnym hitom posledných rokov sú retro koše na smeti. Nádoba sa skladá z dvoch častí. Pri vyhadzovaní odpadkov musíte ručne odklopiť vrchný kryt. Výhodou je, že tento smetný kôs skutočne plní funkciu štýlového kuchynského doplnku. Koše sú prevažne kovové a predávajú sa v rôznych veľkostiach a farbách. V kuchyni výborne vyzerá surový kov, ale aj leské výrazné farby ako červená či modrá. 

Obľúbené produkty

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Komentáre

04/09/2019 14:39
a.

v dnesnej dobe kedy sa tlaci na separovanie by uz mala byt samozrejmost mat doma kos s priehradkami na rozne druhy odpadov

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 13.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...