Odpadkové koše do kuchyne, detskej izby alebo záhrady. Ako vybrať ten najlepší?

Napriek tomu, že má odpadkový kôš doma naozaj každý, často jeho význam podceňujeme. To, že pri výbere objemu, výšky, tvaru či materiálu musíte byť obozretní, zistíte vtedy, keď potrebujete nový smetný kôš. Tento pomocník sa hodí do kuchyne, kancelárie, ale aj do kúpeľne. Závisí od toho, na aký odpad daný kôš potrebujete.

Odpadkový kôš do domácnosti

Pri výbere smetného koša máte k dispozícii hneď niekoľko možností. Vždy dbajte na účel, na ktorý kôš plánujete používať, do úvahy berte počet členov domácnosti a tiež miesto, kam kôš chcete umiestniť. Už dávno neplatí, že odpadkový kôš je len škaredá nádoba, ktorá má čisto praktický účel. V obchodoch sa predávajú dizajnové kúsky, ktoré plnia zároveň estetickú funkciu. Pozrite sa s nami na rôzne druhy košov na odpad. Poradíme vám, na čo si dať pri výbere pozor.

Obľúbené produkty

Odpadkové koše do kuchyne

Zháňate smetnú nádobu do vašej kuchyne? Pri správnom výbere je nutné zvážiť hneď niekoľko aspektov. Objem smetnej nádoby vyberajte vždy podľa počtu členov domácnosti. V zásade platí, že jedna osoba potrebuje 10-litrovú nádobu. To znamená, že bežná štvorčlenná rodina by mala vyberať smetný kôš, ktorý má objem okolo 40 litrov. Väčšie nádoby nie sú vhodné, pretože kuchynský odpad treba vyhadzovať pomerne často, aby ste tak predišli šíreniu zápachu a baktérií. Z hľadiska materiálov siahajte po plaste, ktorý sa ľahko umýva. Vhodným materiálom je tiež nerezová oceľ.

Odpadkový kôš do kuchyne

Dôležité je tiež umiestnenie odpadkového koša. Ak sa chystáte rekonštruovať kuchynu, určite si vyberte zabudovaný odpadkový kôš. Tie sa umiestňujú pod drez, čo je mimoriadne praktické najmä pri varení. Pokiaľ vám rozmery vašej kuchynskej linky či kuchyne nedovoľujú kôš umiestniť dovnútra, nezúfajte. Stále môžete smetný kôš schovať do špajzy. Ak špajzu nemáte, v špecializovaných obchodoch bez problémov zoženiete štýlové smetné nádoby, ktoré okrem praktickej funkcie slúžia aj ako bytový doplnok.    

Odpadkové koše do kúpeľne a pracovne

O čosi menej bežné, avšak čoraz využívanejšie sú kúpeľňové odpadkové koše. V tejto miestnosti vám postačí malinký kôš s poklopom. Tento druh nádoby na odpad je veľmi praktický a ocenia ho najmä ženy. Istotne dobre poznáte tie chvíle, keď sa večer odličujete a musíte ísť z kúpeľne do kuchyne zahodiť použité vatové tampóny. Kúpeľňový smetný kôš je ideálnym pomocníkom každej dámy. V kúpeľni vyzerajú najlepšie drevené nádoby, avšak z praktického hľadiska je určite vhodnejším materiálom umývateľný plast či nerez

Odpadkový kôš do kúpeľne

Špeciálnym druhom sú odpadkové koše do pracovne. Zväčša ide o otvorené nádoby vyrobené z perforovaného kovu. Slúžia primárne na odhadzovanie papiera či iného odpadu, ktorý nepodliaha skaze. Tento druh odpadkového koša môžete umiestniť pod písací stôl alebo vedľa neho. Bežná výška, ktorú majú kancelárske odpadkové koše, nepresahuje 30 cm. Po naplnení smetný kôš jednoducho vysypete a používate ďalej. Tieto smetné nádoby tiež slúžia ako estetický prvok kancelárie či pracovne, preto dbajte na to, aby zapadli do celkového štýlu miestnosti.

Vyberáme z nášho katalógu

Odpadkové koše - aké máte možnosti?

Smetné nádoby sú bežnou súčasťou každej domácnosti či kancelárie. Môžete ich umiestniť do kuchyne, do kuchynskej linky, špajzy, kúpeľne či pracovne. Aké typy odpadkových košov zoženiete v našich obchodoch? Fantázii sa dnes medze nekladú. Úplne postačí zvážiť možnosti, ktoré na vhodné umiestnenie tohto nutného domáceho spoločníka, poskytuje vaša kuchyňa či iná miestnosť. Základom je, aby sa z nádoby nešíril zápach, bola ľahko udržiavateľná a prakticky umiestnená.

Odpadkové koše do kuchynskej linky

Nové kuchynské linky sú zväčša vybavené zabudovanou smetnou nádobou. V kuchynských štúdiách k linkám bežne pridávajú výsuvné odpadkové koše pod drez. V zásade neprídete o úložný priestor skrinky, pretože je kvôli drezovému sifónu na účely odkladania riadu nepoužiteľná. Na smetný kôš však bohato poslúži. Tento druh smetnej nádoby oceníte najmä pri varení. Je umiestnená tak, aby ste nemuseli chodiť so smeťami daleko od pracovnej dosky či sporáka.

Odpadkový kôš zabudovaný v kuchynskej linke

Odpadkové koše na triedenie odpadu

Myslite ekologicky. Ak chcete mať pri vyhadzovaní odpadu dobrý pocit, že šetríte našu prírodu, stavte na triediaci odpadkový koš. Má oddelené priehradky na papier, plasty a bežný odpad. Nevýhodou je, že priehradka na komunálny odpad je menšia ako v prípade bežných smetných nádob. Keďže papier či plasty hádžete do iných oddelení, na bežný odpad potrebujete menej priestoru. Ak separujete, určite oceníte, že nemusíte PET fľaše či papier uskladňovať v špajze či inde v kuchyni.

Bezdotykové odpadkové koše

Hi-tech novinkou medzi nádobami na odpad sú bezdotykové koše. Majú zabudované senzory pohybu. To znamená, že pri priblížení sa ku košu sa nádoba automaticky otvorí bez toho, aby ste sa jej museli dotknúť a po určitom čase sa zasa sama zavrie. Tento typ je o čosi drahší ako bežné smetné nádoby. Výhodou je, že neprichádzate do styku s baktériami, ktoré sa môžu na nádobe nachádzať. Pri umiestňovaní je dôležité vybrať priestor tak, aby sa kôš bezdôvodne neotváral. 

Dotykové odpadkové koše

Ďalšou technologickou vychytávkou zo sveta smetných nádob do domácnosti sú dotykové odpadkové koše. Otvárajú sa stlačením gombíka či priložením ruky k senzoru. Baktériam sa síce úplne nevyhnete, avšak nemusíte riesiť problém s umiestnením odpadkovej nádoby ako v prípade bezdotykovej smetnej nádoby. Kôš tiež patrí k drahším verziám, avšak zabraňuje šíreniu zápachu a dizajn týchto nádob je prispôsobený moderným kuchyniam. Investovať sa doň rozhodne oplatí.

Pedálové odpadkové koše 

Absolútnou klasikou medzi odpadkovými nádobami je pedálový odpadkový kôš. Stačí stúpiť na pedál a po otvoreni poklopu vhodiť smeti dnu. Nemusíte nádobu chytať rukami, takže kôš neznečistíte ani v prípade, že potrebujete vyhodiť niečo vlhkými rukami. Na trhu zoženiete plastové aj nerezové verzie rôznych objemov a rôznych cenových kategórií. Ak chcete, aby vám kôš vydržal čo najdlhšie, vyberajte výrobky z pevného plastu alebo kovu.

Pedálový odpadkový kôš

Retro odpadkové koše

Absolútnym hitom posledných rokov sú retro koše na smeti. Nádoba sa skladá z dvoch častí. Pri vyhadzovaní odpadkov musíte ručne odklopiť vrchný kryt. Výhodou je, že tento smetný kôs skutočne plní funkciu štýlového kuchynského doplnku. Koše sú prevažne kovové a predávajú sa v rôznych veľkostiach a farbách. V kuchyni výborne vyzerá surový kov, ale aj leské výrazné farby ako červená či modrá. 

Obľúbené produkty

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Komentáre

04/09/2019 14:39
a.

v dnesnej dobe kedy sa tlaci na separovanie by uz mala byt samozrejmost mat doma kos s priehradkami na rozne druhy odpadov

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 13.03.2019
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa zbaviť nočných motýľov v byte a v záhrade? Pomôže chémia i babské radyAko sa zbaviť nočných motýľov v byte a v záhrade? Pomôže chémia i babské rady

Väčšina nočných motýľov nie je vôbec nebezpečná, ale sú tu aj také, na ktoré by ste si mali dávať pozor. Ktoré to sú, ako sa zbaviť nočných motýľov, ale aj prečo ich priťahuje svetlo,...

Ako sa zbaviť drobného stavebného odpadu? Cena a odvoz stavebného odpaduAko sa zbaviť drobného stavebného odpadu? Cena a odvoz stavebného odpadu

Rekonštruujete alebo ste sa pustili do jarného upratovania, teraz stojíte nad kopou tehál, dosák, lepeniek a iného odpadu, a neviete kam s ním? Pozrite sa, ako s ním správne naložiť a...

Interiérové a exteriérové fólie na okná – výhody, nevýhody

Interiérové alebo exteriérové fólie? Pozrieme sa na ich výhody a nevýhody a tiež na to, pre koho sú lepšou voľbou interiérové a pre koho zas exteriérové fólie.