Retro herné konzoly na TV? PlayStation, Nintendo či Atari sú kultovou zábavou pre deti i dospelých

Moderné herné konzoly, ako PlayStation 5, Xbox One X, Nintendo Switch, PlayStation 4 alebo Xbox 360 sú pre dnešné generácie zárukou kvalitnej zábavy. V minulosti túto úlohu plnili staršie herné konzoly. Sony PlayStation, PSOne, PlayStation 2, Sega Mega Drive, Atari Flashback či Nintendo sú dnes retro konzoly, ktoré skôr patria do zberateľskej edície. Ibaže by stále dokázali vášnivých hráčov zabaviť a potešiť.

Retro konzola s joystickom

V súčasnosti si môžete zakúpiť retro herné konzoly, ktoré sú pripomienkou toho, ako rýchlo sa doba posunula. Zvlášť, ak ideo počítače, internet, smart technológie a taktiež herné konzoly. Retro hernú konzolu môžete použiť napríklad aj ako štýlový darček pre vyznávačov "old-schoolu". Ak je váš manžel, manželka, partner, partnerka, syn alebo dcéra vyznávačom takejto originálnej hernej klasiky, takýto darček dokáže vyčarovať úsmev.

Obľúbené retro herné konzoly


Herné konzoly zmenili svet hráčov

Len si vezmite, že prvé Sony PlayStation prišlo na trh ešte v roku 1994 v Japonsku, o rok neskôr už bolo v Európe. Nintendo Entertainment System, teda NES prišlo na trh v roku 1985, Nintendo Game Boy v 1989. Atari 2600 v roku 1977 a Sega Master System v roku 1986. Sk sa vám zdalo, že ešte nedávno bolo PlayStation 3 novou hernou konzolou, písal sa rok 2005.

Keď sa konzolám začala dostávať prvá várka pozornosti, tak boli v popredí značky ako Atari, Nintendo, Sega alebo Playstation. Práve na túto vymenovanú trojicu si spomína asi každý starší hráč - ovládanie či grafika boli na veľmi jednoduchej úrovni, no v tej dobe bola na prvom miesta zábava a až následne pôžitok z hry. Retro herné konzoly sú tak do istej miery pripomienkou toho, čo má byť podstatou hrania.

Herné konzoly ako také sú skvelým spôsobom na trávenie voľného času. Pre niekoho ide o relax a odreagovanie, niektor vníma hranie hier na konzole ako šport. Obľubujú ich hlavne mladšie ročníky, no nepohrdnú nimi ani dospelí. Dnes sú vyššie spomenuté herné konzoly nahradené ich novšými generáciami, nehovoriac o výkonných herných počítačoch a notebookoch, ktoré sú vo svete hier takisto extrémne populárne.

Retro herná konzola

Retro herné konzoly do ruky

Staré herné konzoly fungovali v podstate ako tie dnešné - zapojili ste ich do televízora, zobrali do rúk ovládač/joystick a hrali ste. Druhou a veľmi obľúbenou možnosťou boli prenosné herné konzoly, resp. herné konzoly do ruky. Napríklad Sega Game and Master System Portable alebo u nás menej známa herná konzola do ruky Atari Blaze Handheld napájaná ešte klasickými AAA batériami či Atari Flashback Portable. Prenosná herná konzola mala prirodzene výhodou v tom, že ste s ňou mohli cestovať a nepotrebovali ste žiadne pripojenie k sieti či internetu.

Staré herné konzoly

Ak si chcete pripomenúť nenapodobiteľnú atmosféru starých časov, tak vás určite poteší fakt, že v trhovom obehu sa opäť nachádzajú originálne alebo mierne vylepšené verzie starých herných konzol, ktoré si môžete kúpiť s množstvom hier. Niektoré vás možno svojou cenou zaskočia, no pre vášnivých hráčov ide o zberateľské kúsky a nostalgia v tomto prípade niečo stojí.

Čo vás okrem nostalgie poteší pri vylepšených verziách je HD obraz, zlepšené ovládanie, oveľa väčšie možnosti výberu hier a sofistikované zakomponovanie moderných funkcií. Niekoho však naopak možno poteší nízke rozlíšenie, nepraktické ovládanie a graficky zastaralé zobrazenie. Aj tieto nedokonalé parametre sú signálom, že doba kockatých hláv (vynímajúc Minecraft) a sekaných pohybov je už preč.

Najčastejšie otázky – FAQ

Herné konzoly z minulého storočia ako vhodný darček? Zaujímate sa o historické retro herné konzoly? Chceli by ste si takúto hernú konzolu kúpiť? Radi vám s výberom pomôžeme. Ak máte otázky, napíšte nám do diskusie pod článok a radi vám odpovieme.

Aké retro herné konzoly existujú?

V minulosti vzniklo veľké množstvo herných konzol, ktoré dnes môžeme pvoažovať za retro, napr. Atari 2600, NES, SNES, Sega Genesis, Commodore 64, Atari 5200, PlayStation 1, Nintendo 64 alebo Game Boy a mnohé iné.

Ktorá herná konzola je najstaršia?

Najstaršou hernou konzolou bola Magnavox Odyssey, ktorá bola prvýkrát predstavená v roku 1972. Bola to prvá konzola, ktorá umožňovala hráčom hrať videohry na televíznej obrazovke.

Ktoré herné konzoly sú najpredávanejšie?

Ak sa pozrieme do minulosti, najpredávanejšou hernou konzolou je PlayStation 2, ktorej sa predalo viac ako 155 miliónov kusov. V tesnom závese je Nintendo DS, ktorých sa predalo 154 miliónov. Veľkej popularite sa tešil aj Game Boy, ktorého sa predalo viac ako 118 miliónov kusov. PlayStation 4 sa predalo viac ako 115 miliónov.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 19.12.2018
Posledná aktualizácia: 06.04.2023
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?