Rolety deň a noc na mieru aj bez vŕtania. Čo hovoria recenzie?

Ak si zariaďujete dom či byt, zaiste budete súhlasiť, že klasické interiérové hliníkové alebo plastové žalúzie sú dosť staromódne a v modernom interiéri častokrát nemajú miesto.

Rolety deň a noc na okná

Platí to tiež pre vertikálne žalúzie či klasické jednofarebné rolety. Čím ich ale nahradiť tak, aby spĺňali nielen estetickú funkciu, ale i funkciu ochrany pred teplom a zvedavými pohľadmi?

Elegantným riešením sú tzv. rolety deň a noc.

Princíp roliet deň a noc

Niektorí výrobcovia ich nazývajú aj „zebra rolety“, či roletožalúzie. Je to preto, lebo svojím vzhľadom pripomínajú žalúzie a tým aj pásy zebry. Tieto rolety sú však tvorené súvislým pásom látky, na ktorej sa striedajú priesvitné a nepriesvitné pruhy. Látka má vyše dvojnásobnú dĺžku, ako je výška okna a jeden jej koniec je uchytený vo vrchnej časti. Tam sa nachádza tiež navíjací bubon, na ktorý sa navíja druhý koniec rolety. Na spodku rolety je kladka, ktorá zároveň pôsobí ako závažie a udržuje látku napnutú, takže celá roleta tvorí ako keby tvar písmena U.

Ak začnete roletu vyťahovať, látka prechádza cez spodnú kladku, roleta sa skracuje a zároveň sa mení vzájomná poloha nepriesvitných a priesvitných pásov. Posúvaním sa teda zväčšuje zakrytie priesvitných plôch tými nepriesvitnými a tým sa reguluje množstvo prepúšťaného svetla. Geniálny systém, nie?

Zebra roleta - roleta deň a noc

Rolety deň a noc môžete ovládať ručne pomocou retiazky, ktorá visí z navíjacieho bubna (podobne, ako pri žalúziách). Niektorí výrobcovia ponúkajú aj možnosť dovybaviť ich elektrickým pohonom, takže ich možno ovládať pomocou káblového či bezdrôtového ovládača.

Funkcie roliet deň a noc

Rolety deň a noc majú tri základné funkcie:

  • Chránia pred teplom – Zastavia ale až teplo, ktoré už vniklo do interiéru. Na rozdiel od exteriérových žalúzií, plastových roliet či špeciálnych screenových roliet je ochrana pred teplom roletami deň a noc na omnoho nižšej úrovni.
  • Navodia príjemnejšiu atmosféru – Počas niektorých príliš slnečných dní môže byť svetla v interiéri príliš. Pokiaľ chcete v miestnosti príjemnejšiu atmosféru, s roletam deň a noc si môžete úroveň presvetlenia interiéru presne nastaviť a zachovať si pritom osvetlenie prirodzeným denným svetlom.
  • Zastavia nepríjemné pohľady dovnútra – V niektorých frekventovaných alebo husto osídlených lokalitách môže byť súkromie vzácnosoťu. Cez bežné žalúzie je stále vidno do miestnosti, až kým ich úplne nezatiahnete. Tým ale zatemníte celú miestnosť. Cez rolety deň a noc však vaši susedia alebo okoloidúci nič neuvidia, no vďaka tomu, že sú priesvitné, ostane pre vás dostatok slnečného svetla.

Vyberáme z nášho katalógu

Typy látok

Niektorí ľudia, ktorí si nechali tieto rolety namontovať, resp. si ich namontovali sami sa sťažovali, že cez rolety presvitá príliš veľa svetla. To však môžete ovplyvniť správnym výberom látky. Obrovskou výhodou týchto roliet je totiž možnosť prispôsobiť ich vášmu interiéru. Na výber máte nepreberné množstvo látok s rôzne farebnými pruhmi, no taktiež s rôznou hrúbkou.

»» Konzervatívne čiernobiele pruhy sa hodia do každej obytnej i neobytnej miestnosti – počítajte však s tým, že pri aj pri maximálne otvorenom nastavení bude mať svetlo v prekážke tmavé pruhy, čo pre úplne presvetlenie niektorých miestností nemusí stačiť. Samozrejme, závisí to aj od účelu využitia miestnosti, predsa len v spálni nám stačí intímnejšie osvetlenie, no v pracovni často píšeme a čítame, takže tam potrebujeme svetla viac.

»» Nemusíte však ostať len pri čiernych pruhoch – moderný príbytok totiž nádherne dotvoria pastelové odtiene oranžovej, modrej či zelenej farby. Okrem jednofarebných roliet s pastelovými alebo výraznejšími farbami sa vyrábajú aj látky s rôznymi vzormi. Rolety deň a noc sa teda stanú nielen funkčným, ale aj elegantným doplnkom vášho interiéru.

Ružové rolety deň a noc

»» Ak ich chcete použiť do kúpeľne, pivnice či práčovne, pýtajte si u výrobcu vyhotovenie z vodeodolnej textílie. Mnohí z nich túto možnosť ponúkajú. Čistenie roiet deň a noc sa vykonáva iba vlhkou handrou.

Rolety deň a noc bez vŕtania

Montáž roliet deň a noc zvládnete aj sami. Možno ich pripevniť napevno skrutkami nad okenný rám, prípadne do vrchu okenného rámu alebo do stropu. Môžete ich však namontovať aj bez vŕtania, niektoré modely totiž možno uchytiť aj priamo na okno pomocou háčikov alebo pevnej obojstrannej lepiacej pásky. Dajte si ale pozor, nakoľko zvoleným spôsobom montáže si môžete znemožniť plné otvorenie okna.

Existujú modely roliet deň a noc, pri ktorých látka len voľne visí, no aj modely s vodiacimi lištami. Pri nich je montáž o kvapku zložitejšia, keďže treba uchytiť aj spomínané lišty. Ideálny model s požadovaným typom a farbou látky, jej dĺžkou a spôsobom uchytenia vám väčšina výrobcov vyrobí na mieru pri dodaní potrebných rozmerov.

Žalúzie alebo rolety deň a noc?

Všetky tri riešenia interiérového tienenia (klasické rolety, žalúzie či rolety deň a noc) majú svoje výhody i nevýhody. Bežné rolety zatienia miestnosť zhora dolu a množstvo svetla sa s nimi ťažko reguluje. Klasické žalúzie sa zasa ťažko čistia, keďže sú krehké a pokým ich úplne nezatemníte, stále bude do miestnosti z vonkajšieho priestoru vidno. Rolety deň a noc sú cenovo porovnateľné s bežnými interiérovými žalúziami i roletami, avšak umožňujú plynulú reguláciu osvetlenia.

Biela roleta deň a noc v obývačke

Kúpite ich už za cenu niekoľkých desiatok eur na jedno okno. Je však dôležité, aby ste si pri nich zvolili správnu hrúbku a farbu látky. Ak chcete miestnosť čo najviac ochrániť pred teplom zo slnečného žiarenia, pouvažujte o tienení exteriérovými žalúziami alebo tzv. screen roletami. Tieto prvky zadržia teplo už v exteriéri a ušetria vám prípadné náklady na chladenie miestnosti.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 21.07.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich? Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich?

Kolaudácia nového domu či bytu je skvelou príležitosťou na to, aby sme sa stretli s priateľmi či rodinou. Je dobrým zvykom, že pozvaní hostia prinesú so sebou aj nejaký dar. Viete, čo je...

Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta

Ste vášnivým cestovateľom? Vďaka stieracej mape si môžete dokumentovať, ktoré časti sveta ste už spoznali, a ktoré spoznať ešte len plánujete.

Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov

Patríte medzi milovníkov interiérového dizajnu? Práve doplnky v retro štýle dodajú vášmu domovu či bytu šmrnc. Sortiment v segmente dizajnu je naozaj bohatý. Predstavíme vám ponuku.


Pridať komentár