Screenové rolety: Vonkajšie tienenie nielen na terasu

Vo väčšine domácností sú okná vybavené klasickými žalúziami z vnútornej strany. Spravidla dokážu poskytnúť istú dávku súkromia a môžete si nimi tiež nastaviť požadovanú úroveň osvetlenia. Pred teplom však nechránia dostatočne, zle sa čistia a z hľadiska dizajnu sú už pomaly za zenitom.

Vonkajšie screenové rolety

Na popularite v posledných rokoch opäť začínajú naberať rolety, avšak nie tie, na ktoré si pamätáme spred tridsiatich rokov. O slovo sa hlásia moderné, tzv. screenové rolety.

Tienenie namiesto chladenia a plytvania

Moderné stavby, či už ide o rodinné domy alebo budovy na komerčné účely, sa stávajú s dominantnými veľkými oknami a presklennými plochami. Rodinné domy sú tak viac otvorené okolitému prostrediu, viac presvetlené, čo znamená aj viac tepla zo slnečného žiarenia. V chladnejších obdobiach roka prinášajú úsporu nákladov na vykurovanie. Čo však s nimi v lete, keď slnko v niektorých týždňoch doslova praží?

Chladením interiéru pomocou klimatizácie či chladiacich panelov by ste zbytočne plytvali energiou, keďže do vnútra by stále prenikalo teplo zo slnečného žiarenia. Oveľa vhodnejšie je okná zatieniť a práve  screenové rolety sú jedným z možných riešení. Tvorené sú špeciálnou textíliou nazvanou Screen, ktorá je utkaná zo sklených vlákien a obalená vrstvou PVC. Alternatívou je tiež tkanina Soltis, kedy sklenné vlákna nahrádza polyester.

Funkcie screenových roliet

Možno si pomyslíte, že spustením roliet priestor úplne zatemníte. Tkanina screenových roliet však funguje tak, že svetlo dnu prenikne, ale tepelné žiarenie nie. Rolety sú priehľadné vždy v tom smere, kde je viac svetla. Cez deň teda vidíte von, ale nie dnu, v noci pri zapnutom osvetlení interiéru vidno z vonku dovnútra. Nemusíte sa báť, že sú rolety úplne priehľadné, kto chce viac súkromia, môže ich skombinovať s vnútornými závesmi alebo záclonami. Pri výbere screenových roliet si môžete zvoliť druh látky. ten, komu vyhovuje viac súkromia, zvolí hustejšiu tkaninu a kto chce väčší prienik svetla, zvolí tkaninu redšiu (tá však zadrží tiež menej tepla). Bojíte sa o svoje kvety? Rolety prepustia dostatok svetla na to, aby sa im vo vašom interiéri darilo aj naďalej.

Screenové rolety vás ochránia aj proti vniknutiu hmyzu, teda v prípadoch, ak sú úplne spustené. Vzduch cez ne síce prenikne a umožňujú čiastočné vetranie, prestup vzduchu je však relatívne slabý a prievan s nimi nespravíte. Počítajte s tým, že budete musieť niekoľkokrát za deň rolety vytiahnuť, ak chcieť interiér poriadne vyvetrať. Na druhej strane, táto nevýhoda je zároveň i výhodou, pretože rolety chránia interiér pred silným vetrom, voči ktorému sú dosť odolné.

Moderný dizajn a viacero variant

veľkým plusom screenových roliet je nepochybne ich minimalistický dizajn. Vďaka nemu perfektne ladia s fasádou budov postavených v súlade s najnovšími architektonickými trendmi a nenarúšajú vzhľad tých starších. Vyrábajú sa vo viacerých prevedeniach, s krycím boxom aj bez neho, so zabudovaním do vopred pripraveného puzdra vo fasáde. Vybrať si môžete rolety voľne visiace alebo tie s bočnými vodiacimi lištami (tzv. systém screen ZIP), prípadne modely vhodné pre zabudovanie do interiéru. Samotný mechanizmus roliet ako i samotnú tkaninu si môžete vybrať z veľkého množstva farieb.

moderný dizajn screnových roliet

Roletové systémy môžu byť ovládané ručným mechanizmom alebo elektromotorom v spojení s pevným alebo aj bezdrôtovým diaľkovým ovládačom. Pokročilejšie systémy taktiež podporujú rôzne formy programovania. Automatické vytiahnutie rolety ráno po prebudení alebo simuláciu vašej prítomnosti pravidelným vyťahovaním a sťahovaním roliet počas vášho odchodu na dovolenku. Skvelé nie?

Screenové rolety na terasu

Tkanina používaná na výrobu screenových roliet je neuveriteľne pevná a odolná. Práve tento fakt umožňuje vyrábať ich v šírke pokojne aj 5 m. Nie je teda problém zatieniť nimi aj terasu a vytvoriť si príjemné pohodlie bez pečúceho slnka. Screenové rolety možno montovať i šikmo, čo oceníte v prípade atypických pergol, altánkov alebo lodžie.

Odborná montáž a čistenie

Screenové rolety sa vyrábajú na mieru, keďže každé okno, resp. terasa má iné rozmery. Aby vám sadli presne, je dôležité dôkladne vymerať priestor, kde majú byť namontované. Informácie a rozmery, ktoré je nutné odmerať, si od vás vyžiada konkrétny výrobca pred ich vyhotovením.

Väčšina výrobcov screenových roliet vyžaduje odbornú montáž, ktorú vykonajú technici. Ak to výrobca dovolí, namontovať si screenové tienenie môžete aj svojpomocne. Na montáž by mala stačiť príklepová vŕtačka, akumulátorový skrutkovač a vodováha, prípadne štandardné skrutkovače. Ak budú vaše rolety vybavené elektrickým pohonom, jeho zapojenie musí vykonať odborník s oprávnením na prácu s elektrickými zariadeniami.  

Obávate sa čistenia? Rolety môžete umývať prúdom vody zo záhradnej hadice, prípadne z vysokotlakového čističa, ale opatrne a z väčšej vzdialenosti. Mokré rolety sa nikdy nesmú zrolovať, najprv ich nechajte vysušiť.

Rolety alebo žalúzie?

Najväčšou nevýhodou screenových roliet je určite ich cena. Rolety na jedno typické panelákové okno s rozmermi cca 150 × 120 cm stoja vyše 300 EUR. Alternatívou by mohli byť veľké exteriérové žalúzie, ktoré sa vyrábajú v podobnom prevedení, ako žalúzie interiérové, a taktiež aj v robustnejších variantoch, či už z hliníku alebo z dreva. Napriek množstvu tvarových a farebných variácií však nie každému vyhovuje ich vzhľad, resp. sa nehodia na každý dom či budovu. 

screenové rolety sa vyrábajú na mieru

Ďalšou alternatívou sú klasické exteriérové plastové rolety. Sú rozmerné a robustné, kvôli čomu musia mať na vrchu okna rozmerný a nevzhľadný plechový bubon a mechanizmus na ich rolovanie. Hoci majú v lamelách miniatúrne dierky, no vďaka nim v zatiahnutom stave prepustia iba minimum svetla a vzduchu. Ich cena je nižšia ako cena screenových roliet.

Poslednou možnosťou tienenia sú klasické interiérové žalúzie z hliníka alebo plastu, prípadne tzv. roleto-žalúzie deň a noc, nazývané aj zebra. Kúpite ich za zlomok ceny screenových roliet, avšak nezadržia teplo v exteriéri a rovnako nebránia otepleniu miestnosti až tak, ako screenové rolety. Navyše, interiérové tienenie nemôžete čistiť prúdom vody tak, ako screenové tienenie a klasické interiérové žalúzie sú pomerne krehké, takže sa zle utierajú.

Rozhodne dizajn a cena

Pri výbere tienenia sa nakoniec budete musieť rozhodnúť podľa ceny a dizajnového prevedenia. Screenové rolety sú pravdepodobne tým najlepším riešením exteriérového tienenia z hľadiska funkcie i dizajnu. Sú elegantné, chránia pred teplom i hmyzom a súčasne dnu prepúšťajú svetlo pre ľudí a rastliny. Jednducho sa čistia a môžno ich použiť aj na zatienenie veľkých súvislých plôch ako sú terasy, altánky a pergoly. Sú však relatívne drahé. Alternatívou k nim sú exteriérové žalúzie v robustnejšom prevedení, ktoré sa rovnako jednoducho čista a navyše umožňujú regulovať množstvo prirodzeného osvetlenia, prepustia však viac tepla a z hľadiska dizajnu môžu byť na fasáde rušivým prvkom.

Ak je váš rozpočet nízky, budete si musieť vystačiť s interiérovým tienením, ktoré zďaleka nezadrží také množstvo tepla, ako exteriérové. Na druhej strane, napríklad v prípade tzv. zebra roliet, nazývaných aj „rolety deň a noc" máte na výber z veľkého množstva farieb a vzorov, takže sa môžu stať vkusným doplnkom vášho interiéru.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

28/12/2018 23:44
Agnes

Najkrajšie vonkajšie rolety sú podľa mna tie, ktoré majú box schovaný vo fasáde alebo v preklade nad oknom a vodiace lišty zapustené v ostení okna. Stavebný otvor sa totiž dimenzuje nielen podľa veľkosti okien, no musí sa zväčšiť i pre spomínaný box.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 25.08.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?

Zariaďte si kúpeľňu v námorníckom štýleZariaďte si kúpeľňu v námorníckom štýle

Námornícky štýl je obľúbeným designovým smerom pre kúpeľne, prinášajúci do domova atmosféru oceánu a dobrodružstva. Tento štýl kombinuje tradičné námornícke farby, prírodné materiály a...