Aké dvere do sprchy – sklenené, posuvné alebo zalamovacie? Sprchové zásteny walk in sú trendom

Sprchové kúty sú už dnes obľúbenejšie ako klasické vane a aj pri novostavbách sú v plánoch zahrnuté častejšie. Dôvodom nie je len nižšia priestorová náročnosť, ale takisto možnosť priniesť do kúpeľne nový dizajn. Sprchové zásteny walk in predstavujú unikátne riešenie, ktoré sa teší veľkej obľube. Skôr ako sa rozhodnete pre skladacie alebo posuvné dvere do sprchy, spoznajte všetky riešenia.

Sklenená sprchová zástena v kúpelni

Moderné, praktické a esteticky zaujímavé. Reč je o sprchových kútoch. Hotové sprchové kúty s vaničkou, ktoré kúpite v obchode na počkanie sú pre väčšinu ľudí dostupným a praktickým riešením. Ak však hľadáte niečo pútavejšie a chcete, aby mala sprcha vo vašej kúpeľni dominantné postavenie, zvážte nasledujúce možnosti.

Práve sklenené sprchové zásteny do sprchy sú riešením, ktoré je moderné a zároveň veľmi esteticky zaujímavé. To však neznamená, že ide o jedinú možnosť. Zapáčiť sa vám môžu aj zalamovacie dvere do sprchy, ktoré oproti krídlovým dverám v kúpeľni šetria miesto. Ako sprchové zásteny vyzerajú? Aká je cena takéhoto riešenia? Všetko podstatné o vylepšeniach pre vašu sprchu sa dozviete v nasledujúcom článku. 

Obľúbené dvere do sprchy


Sprchové zásteny

V prvom momente vám možno názov sprchová zástena nič nepovie, respektíve si neviete toto riešenie predstaviť. Čo to vlastne je? Sklenená zástena do sprchy predstavuje estetické riešenie, ktoré oddeľuje samotný sprchový kút od priestoru v kúpeľni.

Zástenu si môžete ideálne predstaviť ako sklenenú stenu z priehľadného, farebného alebo matného skla, ktorú je možné osadiť do sprchovej vaničky sprchového kútu alebo voľne do priestoru, kedy je sprchový kút riešený odtokovým žľabom. Sprchové zásteny ponúkajú viacero riešení, čo sa týka technického prevedenia i rozmerov.

Sprchová zástena zo skla

Sprchové zásteny s vaničkou

Tento druh zásten je montovaný do spodného aluchrómového profilu do ktorého sú sklené zásteny osadené spolu s tesniacou gumou. Zároveň tento profil vytvára vaničku, ktorá zabezpečí, že voda pri sprchovaní zostane tam, kde má. 

Takisto si môžete vybrať aj druh skla. Buď si zvolíte sklo číre alebo tzv. frost (pieskované sklo), ktoré je nepriehľadné. Rovnako tak si môžete dokúpiť príslušenstvo, napríklad chrómové profily, do ktorých je sklená zástena osádzaná. 

Sprchové zásteny walk in

Druhou možnosťou je montáž sklenej zásteny bez vaničky. V závislosti od rozmerov a veľkosti vášho sprchového kútu si vyberiete potrebný rozmer, ktorý potrebujete. K dispozícii sú sklenené zásteny s hydrofóbnou povrchovou úpravou NanoGlass. Tieto sprchové zásteny sú osádzané najčastejšie do hliníkových profilov s tesnivom alebo sú pripojené k jednej zo stien, ktorá tvorí otvorený sprchový kút.

Sprchové zásteny walk in sú riešením pre otvorené sprchové kúty a sú dnes veľkým trendom. Ide o typické riešenie sprchových kútov len s odtokovým žľabom bez vaničky. Samozrejme, nevýhodou je, že táto zástena nie je montovaná do vaničky. V takom prípade je potrebné vyriešiť odtok a spád, aby voda odtekala tam, kde treba. Najlepšie je siahnuť po zástenách s dobrými tesniacimi profilmi pre lepšiu izoláciu. Otvorený sprchový kút so sklenenou zástenou takisto nezabráni šíreniu vlhkosti v priestore.

Eixstujú však tiež sprchová zástena s dverami, kedy je zástena napojená na krídlové, prípadne posuvné dvere do sprchy. Nejde však už o walk in riešenie. Z hľadiska dizajnu však kombinácia zásteny a obvodovej steny predstavuje takisto veľmi časté riešenie otvoreného sprchovúho kúta, kedy sú tri strany uzatvorené (z toho jedna stena do priestoru práve zástenou) a namiesto sprchových dverí je stena voľná.

Variabilita rozmeru i dizajnu

Sprchové zásteny ponúkajú viac variácií, veľkostí i dizajnových prevedení. Vďaka rôzne predávaným rozmerom si môžete zvoliť ideálnu výšku i šírku panelu. Overení predajcovia sprchvových zásten ponúkajú svoej produkty v rozmeroch 80, 90, 100, 120 alebo až 140 cm. Výnimočná nie je ani výroba sprchovej zásteny na mieru.

Dizajnovo i prakticky zaujímavé riešenie predstavuje napríklad skladacia sprchová zástena alebo spomínaná sprchová zástena s dverami. Možné je i posuvné riešenie, preto stačí sa dobre zoznámiť s ponukou

Sklenená sprchová zástena

Krídlové dvere do sprchy

Klasické sprchové kúty so sklenenými alebo plastovými dverami pozná väčšina spotrebiteľov. Zvyčajne sa otvárajú do vonkajšej strany, čo niekedy uberá metre štvorcové z priestoru vašej kúpeľne. Existujú jednokrídlové sprchové dvere alebo naopak dvojkrídlové dvere do sprchy. Ak sa pre tento typ rozhodnete, skúste využiť možnsoť otváranai dverí do vnútornej strany (ak to rozmery sprchového kúta umožnia).

Zalamovacie dvere do sprchy

Nejde teda o klasické otváranie do pravého uhla. Dvere sú minimálne z dvoch sklených panelov a vďaka pántom sú schopné sa skladať čím ušetria predovšetkým miesto a zároveň sa po osviežujúcej sprche neotvárajú von takže neuberajú miesto. Nemusíte takisto riešiť priestor v kúpelni ani hĺbku sprchového kútu. Lepšie je však vyberať si možnosť zalamovania dverí dnu, aby zvyšková voda nekvapkala von.

Samozrejme, cena sa odvíja ako od veľkosti, tak aj od materiálov a prevedenia skla. Takisto závisí od druhu pántov i typu rámov, plastové – chrómové, pieskované, kalené sklo alebo dokonca rôzne sklené motívy so štruktúrou. Skaldacei dvere môžete použič pri sprchových kútoch s vaničkou i bez vaničky.

Zalamovacie sprchové dvere

Posuvné dvere do sprchy

Ide o jedno z najelegantnejších riešení. Skvele šetrí priestor, je veľmi moderné a praktické zároveň. Dôležitý je predovšetkým kvalitný pojazd a ukotvenie. Takisto kvalitné tesnivo. Posuvné sprchové dvere sú neustále vystavené vlhkosti, preto pri nekvalitnejších variantoch môže byť problémom so zvukmi pri posuve. Pojazd môže využívať klzák alebo kolieska (vhodné sú bezdúržbové ložiská). Takisto je možné aby šlo o posuvný panel alebo o dovjkrídlové dvere, ktoré majú posun do dvoch strán. Riešenie je opäť možné variovať a vybrať také, ktoré vám bude vyhovovať.

Ktoré dvere do sprchy sú najlepšie?

Nie je možné odpovedať univerzálne. Hoci by sa mohlo zdať, že krídlové dvere do sprchy už prekonali sklenené posuvné dvere do sprchy, záleží len a len na požiadavkách daného spotrebiteľa. Každá kúpeľňa si môže vyžadovať iné riešenie.

Moderné sprchové zásteny walk in sú veľkým trendom, no rovnako tak sú veľmi populárne i skladacie dvere do sprchy. V ponuke nájdete sprchové dvere v rôznych rozmeroch a je možné nechať si vyrobiť sprchové zásteny na mieru, rovnako tak atypické rozmery dverí. Vyberať si môžete z rôznych materiálov od originálneho skla cez plast (imitáciu skla), priečom môžete aplikovať rôzne farebné úpravy. Taktiež samotné rámy je možné farebne prispôsobiť dizajnu kúpeľne.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímate sa o riešenie dverí do sprchy? Zvažujete ktorá možnosť je pre vás najlepšie? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti. Pod článkom je sekcia komentárov, kde môžete napísať vlastný názor a skúsenosti s týmto riešením.

Môžu sa na zalamovacích dverách do sprchy tvoriť pleseň?

Áno, a to v prípade, ak sú záhyby sprchového kútu dlhodobo zatiahnuté a vystavené vlhkosti. Najčastejšie je problémom, ak sú dvere pravidelne po sprchovaní zaťahované do zloženého stavu. V takom prípade vlhkosť môže spôsobovať tvorbu plesní.

Na sklenenej zástene sa tvorí vodný kameň, ako sa zo zbaviť?

Existujú sklenené sprchové zásteny so špeciálnou úpravou AntiCalc, ktoré vodný kameň odpudzujú. Ak však vodný kameň na zástene máte, použite špeciálne prírpavky na rozpustenie vodného kameňa. Prípravok musí byť vhodný na sklenené povrchy.

Pojazd posuvných dverí do sprchy vŕzga, ako to riešiť?

Dôvodom môžu byť zanesené či opotrebované ložiská v kolieskach. Možná je ich výmena. Problémom tiež môže byť tesnivo, ktoré je vydraté alebo príliš staré, čo spôsbuje vydávanie vŕzgavých zvukov. Tesnenie je v takom prípade nutné vymeniť.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 07.03.2018
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.