Taktické okuliare, hodinky aj rukavice – profi výbava nielen na airsoft

Taktické vybavenie je pre mnohých synonymom vojenskej výbavy. Oblečenie s mnohými vreckami, do ktorých sa vojde takmer všetko, obuv, s ktorou človek zvládne každý terén, či hodinky, ktoré svojmu nositeľovi nielenže prezradia, koľko je hodín, ale navyše mu pomôžu prežiť prakticky kdekoľvek. Hoci sa výrazy vojenská a taktická výbava naozaj môžu na úrovni toho, k čomu sa vzťahujú, prekrývať, pre taktické vybavenie je charakteristická ešte väčšia miera užitočnosti a predovšetkým komfortu (napríklad aj vďaka rôznym moderným „vychytávkam“).

Taktické oblečenie

Kvalitná taktická výbava výborne poslúži pri airsofte, ale aj pri celkom obyčajnom objavovaní zákutí prírody. Platí napokon, že nie každý je Bear Grylls a môže si dovoliť sa vydať do sveta takmer s prázdnymi rukami a vreckami. Bez čoho sa teda v rámci taktického vybavenie rozhodne zaobídete len sotva?

Na airsoft i do prírody

Na vojakov sa v detstve hrali nielen chlapci, ale aj dievčatá. Strieľať z praku či detských guličkových zbraní a bojovať proti sebe medzi panelákmi či v prírode jednoducho má čosi do seba. Dospeláci, ktorých baví taktizovať, ale nemienia sa kvôli tomu stať súčasťou armády, môžu svoje vášne vybiť napríklad pri paintballie či airsofte. Zatiaľ čo v prvom prípade sa strieľa muníciou obsahujúcou farbu, v druhom tvoria muníciu špeciálnych zbraní plastové guličky.

Okrem základného vybavenia (airsoftová zbraň, strelecké okuliare, airsoftová maska alebo kukla na tvár) nájde v súvislosti s airsoftom svoje uplatnenie aj vybavenie taktické. Potrebné je oblečenie s dostatkom vreciek, aby ste mohli nosiť všetko, čo budete potrebovať, so sebou a mať to v prípade potreby poruke, pevná obuv, ale tiež napríklad taktické okuliare. Ide pritom, samozrejme, o „výstroj“, ktorá je vhodná nielen na taktické hry, ale aj na zdolávanie horských ciest či mestského prostredia.

Airsoft

Taktická výbava tak zďaleka nie je určená len pre profesionálnych vojakov či milovníkov taktických hier. Taktické oblečenie, praktické batohy či trebárs ďalekohľad ocení každý, kto sa chystá do prírody, kamsi, kde sa môžu hodiť aj také veci, ktoré človek v bežnom každodennom živote naplno využije len ťažko.

Taktické oblečenie

Môžete mať taktické nohavice, taktické tričko i vestu, taktickú bundu či taktické rukavice. Každý z týchto kusov odevu sa vyznačuje vysokou mierou efektivity (najmä vďaka pohodlnému strihu a účelnej konštrukcii). Odev je strihaný tak, aby dobre sedel a bol komfortný na nosenie. Napríklad nohavice či taktické bundy obsahujú množstvo vreciek, ktoré môže nositeľ využiť na uloženie svietidiel, zbraní, zásobníkov – všetkého potrebného na prežitie. Oblečenie je dostupné v mnohých farbách a maskáčových vzoroch, čiže vďaka nemu, ak to potrebujete, dokonale splyniete s prostredím.

Taktické nohavice

Taktické nohavice sú pritom vyrábané z kvalitných materiálov, sú pevné a priedušné zároveň. Ide o univerzálne využiteľné nohavice, ktoré sa dajú použiť na pohybovo náročné aktivity, ale vďaka svojmu strihu sú vhodné tiež na rôzne outdoorové aktivity, strelnicu i na civilné použitie.

Taktické tričká a bundy

Taktické tričko ako druh odevu, ktorý je určený na bežné nosenie aj do zhoršených podmienok, sa musí vyznačovať priedušnosťou a pohodlnosťou. Taktické tričká musia byť odolné a trvácne zároveň.

Taktická bunda

V ponuke sú s krátkym aj dlhým rukávom. Taktické vybavenie vám umožní rovnomerne rozložiť náklad a zostať maximálne mobilný. Bunda preto tiež musí byť pohodlná a poskytovať nielen dostatok úložného priestoru, ale aj chrániť pred nepriazňou počasia.

Taktické vesty

Taktická výbava bez vesty? To určite nie. Ide o praktický kus odevu, ktorý vás ochráni, keď to budete potrebovať, a môžete sa ho jednoducho zbaviť, keď si to bude situácia vyžadovať. Vesta musí, samozrejme, obsahovať vrecká na uskladnenie taktického vybavenia, musí byť pohodlná a variabilná.

Taktické rukavice

Pri výbere taktických rukavíc je potrebné brať do úvahy účel, na ktorý ich budete využívať. Taktické rukavice chránia pred zimou a vetrom, pred odermi a škrabancami či inými zraneniami. Využiť ich môžete pri práci (vojaci, strelci, skauti), ale aj pri niektorých druhoch športov (airsoft či motoristické športy).

Taktické rukavice

Kvalitné taktické rukavice by mali byť odolné voči vode, chrániť nositeľa pred chladom a zraneniami. V ponuke sú v rôznych farebných prevedeniach, môžete si teda vybrať aj také, ktoré vás dokážu zamaskovať v teréne.

Taktický opasok

O taktickej veste, nohaviciach aj obuvi ste už určite počuli, pozornosť si však určite zaslúži aj taktický opasok. Takéto opasky sa vyznačujú pevnosťou, namiesto pracky sa na zapínanie používajú klipy či spony, pretože ich použitie je rýchlejšie, efektívnejšie a aj dlhšie vydržia. Taktický opasok je vyrobený z pevného a tvrdého materiálu, aby opasok zniesol vyššiu záťaž. Môžete si tak naň navešať všetko potrebné a zostaň pritom plne pohyblivý. Dôležité totiž je, aby ste mali voľné ruky.

Taktická obuv

Taktickú obuv možno označiť ako obuv, ktorá sa vyznačuje pohodlnosťou outdoorových topánok a funkčnosťou a účelnosťou vojenských kanád. Takáto obuv je poskytuje pohodlie, vyznačuje sa pevnou konštrukciou a poskytuje oporu pri každom jednom kroku.

Taktická obuv

Taktická obuv vám pomôže zdolať bez problémov neistý terén, ale aj priestory, kde sa vám môže pod nohami objaviť všeličo. Na výber máte z členkových, nadčlenkových a aj vysokých modelov.

Taktické okuliare

Nosia ich vojaci, členovia SBS i účastníci rôznych taktických hier. Hoci s taktickými okuliarmi väčšina z nich vyzerá drsne, ich hlavnou úlohu nie je dodať vzhľad drsného chlapa, ale chrániť pred škodlivým UV žiarením (niektoré až do UV 400), maskovať výraz ich nositeľa (súper z neho nevyčíta, čo máte v pláne) a, samozrejme, chrániť – či už pred prachom alebo hmlou, letiacimi objektmi, prípadne proti odrazovému žiareniu.

Taktické hodinky a náramky

Či už do prírody, do služby, alebo len ako doplnok, taktické hodinky a náramky by nemali vo vašej výbave chýbať. Taktický náramok je náramok prežitia, ktorý je vyrobený z nylonového vlákna (paracord) a dá sa nosiť ako štýlový doplnok, z ktorého po rozmotaní získate lanko. Pri pobyte v prírode ho môžete využiť rôznymi spôsobmi – priviazať ním veci o batoh, keď už v ňom nebudete mať miesto, použiť ho namiesto roztrhanej šnúrky v topánkach či v prípade uštipnutia hadom ako provizórne škrtidlo.

Taktická výbava

Taktické hodinky vám okrem ukazovania času poslúžia ako kompas a v závislosti od toho, aký model si vyberiete, môžete v jednom získať aj teplomer, kresadlo, píšťalku, provizórne svietidlo či lanko (v prípade, že je remienok z paracordu).

Taktické nože

Bez noža si svoje fungovanie dokážeme predstaviť len ťažko, kus ocele zapustenej do rukoväte z rôznych materiálov totiž používame denne. Ani v prírode či na záhrade by ste sa preto nemali pohybovať bez taktického noža. Na každú príležitosť sa síce hodí iný kus, dôležité sú však dve veci – to, aký je použitý materiál (oceľ) a tvar čepele (výbrus). Zvyšok je už záležitosťou osobných preferencií (veľkosť, konštrukcia). Výber by ste vzhľadom na širokú ponuku taktických nožov nemali uponáhľať, potrebujete taký, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť.

Ďalšia taktická výbava

Taktická výbava zahŕňa skutočne všetko potrebné na prežitie (patrí do nej napríklad aj spacák, solárna sprcha, ďalekohľad či lekárnička). K základom sa ešte radia tašky, resp. batohy a taktické svietidlá. V niektorých situáciách by ste však mohli oceniť napríklad aj taktické pero.

Taktický batoh

Efektivita a Molle systém sú väčšine taktických batohov vlastné. Batoh ponúka množstvo úložného priestoru, Molle systém umožňuje pripevnenie rôznych vreciek a puzdier. Taktický batoh by sa mal vyznačovať pevným nosným systémom a pohodlnými popruhmi. Pouvažovať by ste pri výbere mali nad odopínateľnými popruhmi, ktoré vám v prípade núdze umožnia rýchle zloženie batohu.

Taktické svietidlá

Svietidlo, teda zariadenie, ktoré vytvára svetlo smerujúce určitým smerom, je praktickým pomocníkom pri rôznych činnostiach. Svietidlá sa skladajú z rozoberateľného tela – obsahuje zdroj energie (batéria) a zdroj svetla (LED, halogénová výbojka a pod.). Vybrať si môžete podľa účelu z rôznych druhov svietidiel.

Taktické svietidlo - baterka

Obľúbené sú napríklad čelovky, ktoré poskytujú voľnosť pohybu, baterka či svietidlo na kľúče. Dôležitá je nielen svietivosť a kapacita batérie, ale napríklad aj odolnosť svietidla.

Široké využitie

Taktická výbava vám nielen spríjemní službu (vojaci, policajti, príslušníci SBS), ale aj aktivity (turistika, airsoft, paintball) a osobný život. Jej hlavnou vlastnosťou je praktickosť a pohodlnosť je potom už len príjemným bonusom. Taktické hodinky, obuv či batoh vám dozaista uľahčia zdolávanie terénu, využijete ich však aj v každodennom živote.

Staršie mdoely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 11.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy na originálne vianočné darčeky pre deti a dospelých + nápady, kam ich schovaťTipy na originálne vianočné darčeky pre deti a dospelých + nápady, kam ich schovať

Niektorí ľudia považujú nákup vianočných darčekov za tú menej príjemnú súčasť Vianoc. To platí hlavne pre tých, ktorí majú večný problém vybrať niečo, čo by druhá osoba ocenila....

Cyber Monday 2023 Slovensko: poznačte si dátum 27.11.!Cyber Monday 2023 Slovensko: poznačte si dátum 27.11.!

Black Friday 2023 Slovensko – najväčší nákupný festival!Black Friday 2023 Slovensko – najväčší nákupný festival!

Black Friday 2023 je nákupný sviatok, ktorého sa už nevieme dočkať. Tisíce kusov domácich spotrebičov, nábytku, bytových doplnkov, textilu a vianočných darčekov čakajú len na vás! Kedy...