Najlepšia termoska na kávu a čaj? Recenzie a test pomôžu s výberom

Termoska je súčasťou vybavenia takmer každej domácnosti. V lete udržuje nápoje dostatočne chladné, v zime zas naopak, teplé. 

Najlepšia termoska na kávu a čaj

Je skvelým doplnkom na cesty, výlety, zíde sa v aute či v kancelárii. Vďaka širokej ponuke je však výber termosky pomerne náročnou záležitosťou. Ako si teda vybrať správne a na čo všetko brať pri kúpe ohľad?

Obľúbené termohrnčeky na kávu a čaj

Doplnok každého turistu

Uzatvárateľná, špeciálne vyrobená termoizolačná nádoba, ktorou termoska je, slúži na udržanie teploty svojho obsahu. Teplý či studený nápoj alebo pokrm si vďaka nej udrží svoju teplotu bez ohľadu na vonkajšie počasie. Vynájdená bola termoska už v 19. storočí Jamesom Dewarom, pracovníkom Oxfordskej univerzity, a zo začiatku slúžila na uchovanie skvapalnených plynov. K vývoju termosky došlo v prvej polovici 20. storočia, odvtedy sa stala ceneným spoločníkom každého turistu. Výber tej správnej termosky je dôležitý.

Vlastnosti termosky

Termosky sú tvorené vnútorným a vonkajším plášťom, ktoré vytvárajú vákuovú vrstvu. Tá zabraňuje tepelnej výmene medzi obsahom termosky a vonkajším prostredím. Termosky môžu byť kovové alebo plastové. Platí pritom, že kovové udržujú teplotu 12 až 16 hodín, plastové iba 6 až 8 hodín. Na dlhšie túry a výlety je tak vhodnejšia kovová termoska, na kratšie postačí aj plastová.

Výber vhodnej termosky

Líšia nielen materiálom, ale aj objemom, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 0,3 do viac ako 2 litrov. V ponuke je množstvo variantov, keďže každý výrobca sa snaží dať termoske osobitný ráz a prispôsobiť sa potrebám zákazníka.

Vyberáme z nášho katalógu

Parametre výberu termosky

Pri výbere termosky je dôležité rozmyslieť si, na čo všetko ju budete používať. Chcete ju na uchovávanie tekutín alebo v nej budete skladovať aj pokrmy? Do akých podmienok ju budete potrebovať? Od odpovedí na tieto otázky následne závisí vhodná veľkosť termosky a tiež spôsob a priemer jej uzatvárania.

Od veľkosti termosky sa odvíja uchovanie teploty jej obsahu, vo všeobecnosti platí, že čím je termoska väčšia, tým dlhšie udržiava teplotu. Najpoužívanejšou veľkosťou je 750 až 1 000 ml. Dôležitým faktorom výberu je materiál, z ktorého je produkt vyrobený. Vybrať si môžete z plastových, titánových a z termosiek z nerezovej ocele. Kovové termosky majú dobrý pomer hmotnosti a objemu, sú pevné a prakticky nerozbitné. Plastové termosky sú tiež pevné, ich tepelné vlastnosti sú však slabšie. K najkvalitnejším patria titánové termosky, ktoré dokážu uchovať teplotu v nádobe aj viac ako 24 hodín. Od materiálu následne závisí cena produktu. K najlacnejším patria plastové termosky, potom prichádzajú na rad tie kovové.

Termoska je vhodná na túry

K dôležitým kritériám výberu patrí tiež uzatvárací systém. Maximálnu tesnosť termosky a zabránenie tepelných prenosov zabezpečí uzáver. Môžete si vybrať termosku s vonkajším aj vnútorným viečkom. Vonkajšie viečko môže slúžiť ako pohár na pitie, vnútorné má často poistku, ktorú stačí povytiahnuť a tekutinu si dolievať bez toho, aby ste museli odskrutkovať celé viečko.

Pri výbere termosky zohráva veľkú úlohu tvar a farba. Štýl je, samozrejme, dôležitý, omnoho dôležitejšia je však samotná funkčnosť. Izolácia a tesnenie umožňujúce bezproblémovú manipuláciu by mali byť pri voľbe termosky na poprednom mieste.

Dôležitá je starostlivosť

Aby si termoska udržala čo najdlhšie svoje tepelné vlastnosti, mali by ste ju pred naplnením najprv vytemperovať. To značí, že v prípade, že potrebujete uskladniť teplý nápoj, nalejte najprv do termosky horúcu vodu a nechajte ju pôsobiť zopár minút, aby sa zohrial plášť. V prípade, že chcete uchovať nápoj či jedlo v chlade, platí obdobný postup, tentoraz však so studenou vodou.

Termoska na kávu s pohárikom

Starostlivosť o termosku je pomerne jednoduchá. Pre jej dlhú životnosť je dôležité, aby ste v nádobe nenechávali zvyšky tekutín či jedla. Termosku je potrebné po každom použití umyť a nechať poriadne uschnúť.

Termoska pre deti

Termoska na jedlo, čaj či na chutnú desiatu? Pre deti je ideálnym riešením. Môžete v nej uskladniť všetko, čo potrebujete. Navyše dizajn je taký, aby ho ocenili deti i dospelí a termoska – v prípade, že je určená na jedlo – sa dodáva s vidličkou. V prípade, že ju potrebujete na uskladnenie tekutín, môžete si zaobstarať termosku so slamkou.

Vhodná termoska pre deti

Termosky určené pre deti sú zvyčajne menšie, čiže sa ľahko skladujú. Praktické sú termosky so slamkou, keďže dieťa môže piť priamo z nádoby a môže s ňou manipulovať aj bez dozoru rodičov. Uzatváranie termosky je veľmi jednoduché, rovnako aj jej údržba. Zvyčajne obsahuje takáto termoska uzáver, nástavec na pitie a slamku, ktoré sa dajú ľahko odmontovať a umyť. Termosky na jedlo sa predávajú s praktickou vidličkou, ktorú možno zavesiť do držadla.

Termoska či termohrnček?

Ak rozmýšľate nad tým, čo sa vám hodí viac, musíte si určiť účel. Termosky sú zvyčajne vhodné pre väčší objem nápojov, v prípade širšieho hrdla sa do nich môže dať aj jedlo, dajú sa pohodlne uložiť do tašky a vziať na cesty. Termohrnčeky sú zas vhodné skôr na domáce použitie či cestovanie autom.

Termohrnčeky vhodné na cestovanie autom

Zatiaľ čo termosky sú dostupné v relatívne širokej škále veľkostí, termohrnčeky majú, prirodzene, skôr menší objem. Termohrnčeky sú podobne ako termosky pre mnohých súčasťou životného štýlu, z toho dôvodu je v ponuke široký výber prevedení – štýlových motívov i tvarov.

Obľúbené termohrnčeky na kávu a čaj

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 12.11.2018
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...