Termostatické batérie znížia účet za vodu. Pozrite sa, ako fungujú

Spomínate si na situáciu, keď ste sa sprchovali, alebo ste kúpali vaše malé dieťa a niekto v kuchyni začal umývať riady? Voda sa zmenila z príjemne teplej na ľadovú alebo naopak, na príliš horúcu.

Kontrola teploty vody v sprche

Takáto situácia je nielenže nepríjemná, ale hrozí pri nej aj obarenie. Dnes už, našťastie, dokážete takým situáciám predísť s tzv. termostatickými batériami, sprchovať sa komfortnejšie a navyše ušetriť pár eur na účtoch za vodu. V nasledujúcich pár riadkoch vám ukážeme, ako taká batéria funguje, a prečo by ste si ju mali nechať namontovať nielen do kúpeľne.

Komfortnejšie sprchovanie i šetrenie vody

S klasickými kohútikovými a pákovými batériami nastavujete zvlášť úroveň prietoku studenej a teplej vody. Musíte si teda „namiešať“ ten správy mix prietoku a teploty pre danú činnosť, ako napr. sprchovanie, umývanie riadu a pod. Nastavovanie a dolaďovanie týchto parametrov však nejaký čas trvá, v priemere je to zakaždým okolo 15 sekúnd.

Počas tejto zdanlivo krátkej doby však môže batériou pretiecť až liter vody, a to úplne zbytočne. Pitná voda priamo do kanalizácie. To neznie príliš ekologicky, však? A teraz si predstavte, koľko ráz denne si takto nastavujete vodu. Za deň môže byť tej vyplýtvanej vody aj niekoľko litrov. A navyše, plýtvanie teplou vodou znamená tiež plytvanie energiou vynaloženou na jej ohrev.

Vaňová termostatická batéria

Termostatické batérie ponúkajú omnoho komfortnejšie nastavovanie. Majú dva ovládacie prvky – jedným nastavujete intenzitu prietoku vody a druhým teplotu. To však nie je všetko, tieto druhy batérií totiž dokážu nastavenú teplotu udržať na rovnakej úrovni aj pri zmenách tlaku studenej či teplej vody.

Typy termostatických batérií

Mechanická termostatická batéria

Termostatické batérie obsahujú dva ventily. Začnime od konca, kde sa nachádza štandardný ventil, ovládajúci prietok už zmiešanej vody, ktorá už má požadovanú teplotu. Druhý ventil je dvojitý – zmiešavací s dvoma pružinami – ten riadi pomer množstva studenej a teplej vody.

Jedna z pružín je zo špeciálneho materiálu nazývaného SMA, ktorý sa pri ohrievaní rozťahuje. Keď okolo pružiny prúdi príliš horúca voda, SMA pružina sa roztiahne sa a privrie prívod teplej vody, pričom zároveň viac otvorí prívod studenej vody.

Ako funguje termostatická batéria?

Ak sa prietok teplej vody zníži, pružina sa ochladí a znovu viac pootvorí prívod teplej vody. Toto sa deje stále dookola, čím je zabezpečený automatický regulačný mechanizmus udržiavania teploty vody.

Otočný ovládací prvok na zmenu teploty obsahuje závit, vďaka ktorému jeho otáčaním tlačí na pružinu a tá následne nastavuje predpätie SMA pružine – nastavuje teda jej vôľu, resp. priestor, pokiaľ môže táto termostatická pružina privrieť alebo otvoriť prívod teplej vody. Ide o čisto mechanickú záležitosť, základné termostatické batérie neobsahujú žiadnu elektroniku.

Nevýhodou mechanických termostatických batérií je dlhší reakčný čas na zmenu nastavenia teploty a nižšia presnosť oproti elektronickým.

Elektronická termostatická batéria

Elektronické verzie termostatických batérií nájdete väčšinou v najluxusnejších setoch pre sprchové kúty a vane.

Elektronická termostatická batéria vaňová

Používajú elektronický systém regulácie teploty a prietoku vody, ktorý je presnejší, než mechanický a má taktiež rýchlejší regulačný mechanizmus, čo úplne minimalizuje teplotné výkyvy výstupnej vody.

Nadomietková, či podomietková?

Termostatické batérie sa vyrábajú v mnohých verziách – pre umývadlá, vane i sprchové kúty. Práve do sprchových kútov sa hodia podomietkové batérie, ktoré šetria priestor.

Prezrieť ponuku termostatických batérií

Funkcie termostatických batérií

Poistka proti obareniu – Na väčšine batérií nájdete aj tretí ovládací prvok, tzv. bezpečnostnú poistku proti obareniu horúcou vodou. Tá vám umožní nastaviť teplotu príslušným ovládacím prvkom nad určitú úroveň (cca. 38 – 40 °C), len ak ju vypnete. Najčastejšie je táto poistka vo forme tlačidla, ktoré však dokážu stlačiť len dospelí. Riziko, že sa vaše deti obaria horúcou vodou je tak vylúčené.

Termostatická podomietková vaňová batéria

Chladný povrch batérie – Lepšie modely batérií udržujú povrch chladným vďaka izolácii, alebo premyslenému systému obtoku studenej vody priamo pod povrchom. O vodovodnú batériu sa s nimi už nikdy nepopálite.

Parametre vody

Každá termostatická hlavica potrebuje pre svoju bezchybnú prevádzku a pre zachovanie jej čo najdlhšej životnosti vodu s určitými parametrami.

  • Teplota vody – V prvom rade si musíte uvedomiť, že pre správne nastavenie teploty potrebuje každá termostatická batéria vodu s teplotou presahujúcou požadovanú teplotu. Ak teda chcete 35 – 40 °C vodu, mali by ste zabezpečiť prívod vody s teplotou aspoň 50 °C. Ak máte ohrev vody v rodinnom dome nastavený na nižšiu teplotu, bude potrebné ho prestaviť.

    Nie je však vhodné ani nastavenie ohrievača na maximálnu teplotu (60 – 70 °C), pretože regulácia v batérii potom pracuje intenzívnejšie a výstupná teplota môže mať výkyvy. Taktiež môžete mať občas problém v bytových domoch s vlastnými malými kotolňami, kde teplá úžitková voda dosahuje nižších teplôt, než z veľkých teplární. Je teda vhodné si prv odmerať maximálnu i minimálnu teplotu z prívodu teplej vody.
  • Tlak vody – Termostatická batéria dokáže tiež udržiavať prietok výstupnej vody a to aj pri kolísajúcom tlaku na prívode. Samozejme, je to len v malom rozsahu a i tu platí pravidlo, že vstupný tlak musí byť vyšší, než výstupný.
  • Čistota vody – Čo sa týka vodného kameňa, ten nepoškodzuje mechanizmus termostatickej batérie do takej miery, ako to robia mechanické nečistoty. Ak chcete ochrániť vašu batériu, pouvažujte o inštalácii aspoď jednoduchého vodného filtra, najmä v prípade, že čerpáte vodu zo studne.

Ceny a nevýhody termostatických batérií

Čo sa týka cien, asi každému je jasné, že technicky zložitejšia termostatická batéria bude drahšia, než tá obyčajná. Tie najlacnejšie zoženiete už za ceny ľahko presahujúce stovku eur, ich životnosť je však dosť krátka. Môžete si však vybrať aj spomedzi spoľahlivejších a drahších modelov, ktorých ceny sa však bežne šplhajú až na úroveň troch stoviek eur. 

Okrem vyššej ceny sú nevýhodou termostatických batérií tiež vyššie náklady na servis. Predsa len, je to o dosť zložitejší mechanizmus, než aký nájdete v jednoduchej pákovej či kohútikovej batérii.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 03.07.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať objektív na zrkadlovku? Ako vybrať objektív na zrkadlovku?

Ak s fotením začínate, pozrite sa s nami na delenie objektívov podľa rôznych kritérií a na to, ako vybrať správny objektív pre váš fotografický žáner.

Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to

Snívate o peknej záhrade, ale priestor, ktorý na ňu máte nespĺňa vaše požiadavky? Doprajte jej štýl aj funkčnosť vyvýšenými záhonmi.  

Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie? Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie?

Vyberáte vodítko pre vášho štvornohého kamaráta? Trh ponúka kožené, látkové, sťahovacie či polosťahovacie. Dnes vám poradíme s výberom.