Vianočný betlehem ako symbol Vianoc. Populárne sú vyrezávané drevené aj betlehemy s osvetlením

Príprava na vianočné sviatky má rôzne podoby. Spočíva prevažne v zdobení vianočného stromčeka, pečení, v slávnostnom prestieraní a obdarúvaní. V mnohých rodinách je však neodmysliteľnou súčasťou Vianoc tiež betlehem. Čo symbolizuje? Aká je jeho história? Aké typy materiálov sa používajú na jeho výrobu?

Drevený vyrezávaný betlehem do obývačky

Verné zobrazenie narodenia Ježiša Krista existovalo samostatne alebo ako kulisa vianočných liturgických hier. Dieťa ležiace v jasliach medzi dvoma zvieratami bolo jeho hlavnou súčasťou. Až neskôr bolo doplnené o ďalšie postavy. Na ich počte a celkovom prevedení v podstate nezáleží – nie je dôležité akú má betlehem hodnotu, ale aké hodnoty skrýva...

Krásne drevené betlehemy

História betlehema

Aj keď história narodenia Ježiša Krista má korene v dávnej minulosti, typický vianočný betlehem má svoj pôvod v 13. storočí. Za jeho zakladateľa je považovaný sv. František z Assisi, ktorý v roku 1223 zinscenoval narodenie Pána v jaskyni pri dedine Greccio v talianskej Umbrii.

Na tomto mieste slúžil polnočnú vianočnú svätú omšu, na ktorej sa zúčastnila šľachta, ale tiež dedinčania zo širokého okolia. Výjav Božieho narodenia vytvoril s prítomnosťou živého dieťaťa, Márie, Jozefa, osla a vola. Napodobnením situácie opísanej v Biblii sa zaslúžil o vznik tradície živých betlehemov.

Lesná jaskyňa, jednoduché jasličky vystlané slamou a zvieratá poukazovali na to, že Ježišovo narodenie sprevádzala chudoba. Avšak atmosféra okamihu zapôsobila na prítomných natoľko, že podľa „Františkovho vzoru“ napodobňovali betlehemskú slávnosť aj v ďalších rokoch. Tento moment znamenal zakorenenie živých, ako aj umelých betlehemov v Taliansku. K umeleckým skvostom druhých menovaných patrí nepochybne historický betlehem v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme či betlehem na Námestí sv. Petra.

Betlehem na Slovensku

Betlehemský zvyk sa postupne rozšíril do všetkých krajín. Na našom území sa tak stalo ešte v 13. storočí. Zaslúžili sa o to aj gotické krídlové oltáre s reliéfnym zobrazením Ježiša Krista a troch kráľov. V 15. a 16. storočí rozšírili stavanie kostolných betlehemov jezuiti a františkáni. Bežne mali podobu životnej veľkosti. Keďže postavičky do betlehema postupne pribúdali – traja králi, anjeli, pastieri, zvieratá – ich rozmery sa časom zmenšovali.

Väčší drevený betlehem s figúrkami

Prítomnosť jasličiek v chrámoch sa stala v 17. a 18. storočí takmer prestížnou záležitosťou. Práve pre ich honosnosť vydal Jozef II. nariadenie, týkajúce sa zákazu ich ďalšieho stavania z dôvodu vysokej nákladnosti, ktorú označil za nedôstojnú cirkvi. Paradoxne, práve táto jozefínska reforma znamenala najväčší rozmach ľudových betlehemov. Ľudia si ich v zjednodušenej podobe začali vyrábať doma. Nový rozkvet zaznamenali po roku 1989.

Drevené betlehemy

Aj presun z cirkevného prostredia do toho domáceho spôsobil, že betlehem bol ústredným symbolom Vianoc až do obdobia rozšírenia tradície vianočných stromčekov. Počas sviatkov mal v „spoločenskej izbe“ vyhradené miesto, na ktorom zotrval až do Hromníc. Sošky do betlehema mali často i podobu pastierov, remeselníkov, muzikantov či postavičiek v kroji.

U nás prevládali, a aj dnes sa tešia obľube, predovšetkým vyrezávané betlehemy. Za najkrajšie sú považované tie stredoslovenské. Zásluhu na tom má najmä rezbárska škola na území Štiavnických Baní (v minulosti Piarg). Vznikalo však aj množstvo jednoduchých zobrazení biblického príbehu, tzv. prenosné betlehemy. Využitie našli pri koledovaní.

Typy betlehemov

V súčasnosti má betlehem niekoľko podôb a môže byť vyhotovený z rôznych materiálov, od čoho sa odvíja aj cena (od „drobných“ až po stovky eur). Obľúbený je najmä betlehem z dreva, keramiky či medovníkového cesta. V ponuke predajcov nájdete tiež jasličky zo šúpolia, čipky, vosku, drôtu, skla, sadry, ako aj vyšívaný betlehem, s hudbou, osvetlením, betlehem – svietnik alebo skladací papierový betlehem. Výrobcovia mysleli aj na najmenších. Detský drevený betlehem vo viacerých prevedeniach je toho dôkazom.  

Ak máte chuť tvoriť a zároveň sa vaše ruky pýšia šikovnosťou, môžete sa pustiť aj do vlastnej výroby. Napríklad taký vianočný betlehem z papiera môže zamestnať aj mladších členov rodiny. Na jeho jednoduchšiu verziu si vystačíte s doskou alebo kartónom, na ktorý nalepíte postavičky. Sada figúrok do betlehema sa dá kúpiť, no môžete si ju tiež vytlačiť z internetu.

Vyberáme z nášho katalógu

Prečo vlastniť betlehem?

Spoetizovanie vianočného výjavu predstavujú i moderné betlehemy. Aj keď majú pre mnohých iba podobu vianočnej dekorácie, stále v sebe nesú hĺbku, na čo sa v dnešnej hektickej a technológiami preplnenej dobe často zabúda. Nejde o to, či majú postavičky v jasličkách historický nádych alebo minimalistickú podobu. Kupovať betlehem za účelom doplnku k stromčeku je povrchné.

Pravým dôvodom na jeho prítomnosť je tá skutočná symbolika Vianoc, ktorá siaha ďaleko do histórie. Tá, ktorá má v ľuďoch prebudiť pocity lásky, súdržnosti, nádeje, pokory i pokoja. Tá, ktorá dokáže všetok stres, problémy a všetky tie nepríjemnosti, ktoré jednoducho raz za čas skrížia cestu každému z nás, premiestniť na vedľajšiu koľaj. Tá, ktorá hovorí, že obdarovanie môže mať iný ako iba materiálny význam...

Betlehemy, ktoré stojí za to vidieť

  • Betlehem v Dome Božieho milosrdenstva v Rajeckej Lesnej – autor Jozef Pekara vytvoril rezbárske umelecké dielo dlhé 8,5 m, široké 2,5 m a vysoké 3 m. Vznikalo 15 rokov a zachytáva kultúrne pamiatky z regiónov celého Slovenska. Jeho súčasťou je 300 postavičiek, z ktorých je cca polovica pohyblivá. Výnimočnosť jasličiek spočíva tiež v prepojení Kristovho narodenia so životom slovenského ľudu, jeho tradíciami či zábavou.
  • Banskoštiavnický betlehem – nachádza sa na Radničnom námestí v Banskej Štiavnici. Ide o drevorezbu Ing. Arch. Petra Chovana, ktorá je dlhá až 21 m. Obsahuje viac ako 800 postavičiek, pričom polovica z nich sa pohybuje. V tomto diele je zobrazená aj história mesta, kultúra, stavby, remeslá a pod.
  • Betlehem v Košiciach v Kostole sv. Karola Bartolomejského – ide o jasličky, ktoré sú súčasťou najväčšieho vyrezávaného svätého ruženca na Slovensku. Vytvoril ho František Estočin z lipového dreva. Obsahuje 180 rôznych figúrok a meria 4 x 3 m.
  • Betlehem v Terchovej v kostole sv. Cyrila a Metoda – znázorňuje výjavy z Kristovho narodenia, ale tiež remeslá typické pre tento región. Tento raz sa nepotešia len oči, ale tiež uši – ide o vianočný betlehem s hudbou.
  • Betlehem v Novom Meste nad Váhom na Námestí Slobody – tvoria ho drevené vyrezávané postavy v nadživotnej veľkosti, v počte viac ako 30 kusov. V tomto smere má prívlastok najväčší na Slovensku.
  • Pohyblivý betlehem s figúrkami a osvetlením nájdete aj v Kostole Najsvätejšej Trojice v Bratislave.

Krásne drevené betlehemy

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na prvý pohľad navzájom...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 21.11.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Netradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvereNetradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvere

Ste unudení z tradičných veľkonočných zajačikov, kuriatok, narcisov a tulipánov? Prinášame vám tipy na moderné, extravagantné, neobvyklé a originálne jarné dekorácie, ktoré si zamilujete.

Farba roka 2020 a ako ju využiť v interiériFarba roka 2020 a ako ju využiť v interiéri

Spoločnosť v oblasti analýzy trendov v oblasti farieb Pantone Color Institute vybrala za farbu roka 2020 klasickú modrú. Poradíme vám, ako ju využiť v interiéri.

Zabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovanýchZabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovaných

Tak ako každý rok, ani tento nás  neminie najväčší sviatok zamilovaných  –  Svätý Valentín. Zabudnúť na darček sa vo vzťahu jednoducho neodpúšťa! Ak aj vy patríte k zábudlivcom, skúste...