Záhradný domček na náradie, bicykle aj celoročné bývanie

Žiadna záhrada by nemala byť bez záhradného domčeka. Vedeli ste ale, že si ich môžete zakúpiť aj hotové a nechať si ich priviezť priamo na miesto, kde budú stáť?

Záhradný domček na náradie

V tomto článku sa dozviete, aký záhradný domček si vybrať a aké máte pri jeho výbere možnosti.

Obľúbené modely záhradných domčekov

Funkcie záhradných domčekov

Nie každý rodinný dom je podpivničený a ukladať záhradné náradie ako hrable, rýle, motyky či lopaty do garáže tiež nie je najlepší spôsob, ako udržať okolo domu poriadok. Do záhradného domčeka môžete uložiť aj špinavé pracovné nástroje bez obáv, že by ste znečistili okolie. V samostatne stojacej záhrade poslúži aj na ochranu pred zlodejmi. V tom prípade je však dôležité, aby mal domček robustnejší uzamykací mechanizmus.

Domček tiež chráni náradie a nástroje pred poveternostnými vplyvmi. Môžete doň uložiť pokojne aj elektrickú či benzínovú kosačku, ale tiež napr. záhradný nábytok. Ten tak nebude vystavený slnečnému žiareniu, vďaka čomu si zachová farebnosť i materiálové vlastnosti.

Drevený záhradný domček

Okrem toho vám záhradný domček poskytne aj dočasné prístrejšie v prípade, že vás na záhradke prekvapí náhla nepriazeň počasia. Dokáže tak do istej miery nahradiť aj záhradnú chatku, avšak za zlomok jej ceny. Navyše, domček nie je pevnou stavbou a je teda ľahko prenosný.

Materiály záhradných domčekov

Pri záhradných domčekoch najčastejšie narazíte na tri druhy materiálov:

  • Drevo – Obľúbený materiál, ktorý vždy bude v záhradke pôsobiť najprirodzenejšie a ladiť s okolím. Drevo navyše príjemne vonia, no je náročné na údržbu. Aby vám dlho vydržalo, musíte ho naimpregnovať a náter pravidelne obnovovať. Prefabrikované domčeky sa často dodávajú neupravené, takže je dobré pri ich kúpe počítať s tým, že nejaké to euro a pár hodín času miniete na aplikáciu ochranného náteru.
  • Plech – Plechové domčeky sú zhotovené z pevnej oceľovej konštrukcie zo štvorcových profilov, prípadne rúrok, pričom ich plášť je tvorený tenkým plechom. Povrchovú úpravu tvorí najčastejšie trvácny náter práškovou farbou, ktorá odolá nepriazni počasia počas niekoľkých rokov. Náter je možné neskôr jednoducho obnoviť. Napriek tomu, že prefabrikované plechové záhradné domčeky bývajú natreté zelenou farbou, pôsobia v záhrade menej prirodzene, než domčeky drevené. Ich ďalšou nevýhodou je, že nie sú tepelne izolované. Postavíte, resp. zložíte ich však omnoho rýchlejšie, než domčeky drevené.
  • Plast – Plast je oproti drevu a oceli veľmi ľahký, takže domček jednoducho usadíte, resp. prenesiete na iné miesto. To je zároveň aj jeho najväčšou nevýhodou, totiž plastový záhradný domček je tým pádom menej stabilný, a aby odolal náporom silného vetra, je nutné ho skutočne pevne ukotviť. Čo sa týka trvanlivosti, kvalitné plasty sa vyznačujú materiálovou aj farebnou stálosťou, domček je prakticky bezúdržbový a vydrží vám po dlhé roky.
  • Murovaný záhradný domček – Jeho stavba si vyžaduje už starostlivejší výber materiálu (tehly, tvárnice) a taktiež pokročilé znalosti z oblasti murovaných stavieb. Je preto nutné ju prenechať skúseným murárom. Tieto domčeky sú však najstabilnejšie a vyznačujú sa tiež vysokou odolnosťou a trvácnosťou.

Aký veľký domček si vybrať?

Jeho veľkosť by sa mala odvíjať predovšetkým od účelu využitia, prípadne množstva skladovaných vecí. Najmenšie záhradné domčeky majú rozmery malej búdky, pripomínajúcej suchý záchod. Do nich uložíte max. zopár kusov náradia v zvislej polohe. Pokiaľ potrebujete miesto na viac nástrojov, napr. táčky, kosačku či bicykle, mal by mať domček aspoň 2 m na dĺžku.

Malý zelený záhradný domček

Ďalšou úrovňou z hľadiska veľkosti sú domčeky s obytnou časťou. Tá môže byť využívaná na dočasné posedenie, prípadne aj na prespanie. Pokiaľ chcete domček využívať i na tieto účely, je vhodné, aby mal obytnú a odkladaciu časť oddelenú. Pri obytnej časti počítajte s dostatočným priestorom na postele, podľa ich počtu.

Súčasťou domčeka využívaného na oddych, je vhodné, ak je jeho súčasťou pergola či terasa – jednoducho strieška s presahom, ktorá v lete poskytne príjemný tieň a po celý rok ochranu pred prípadným dažďom.

Prefabrikované záhradné domčeky šetria čas

V ponuke mnohých tzv. hobbymarketov nájdete množstvo prefabrikovaných modelov záhradných domčekov s rôznymi rozmermi a účelmi využitia, ktoré sú vyhotovené z dreva, plechu či plastu. Najlacnejšie drevené domčeky s pôdorysom cca 120 × 140 × 180 cm kúpite za cenu okolo 250 eur. Za stredne veľký drevený domček na odkladanie náradia s rozmermi cca 2,4 × 2,4 m zaplatíte okolo 500 eur, pričom tie plechové sú obvykle o niečo lacnejšie. Väčšie domčeky s rozmermi cca 2,5 × 3 m, v ktorých sa pohodlne vyspíte, vás budú stáť cca 1 300 eur. Ďalej už cena stúpa podľa veľkosti domčeka až na cca 5 000 eur za model so zastavanou plochou 27 m2 a veľkou terasou.

Treba tiež podoktnúť, že prefabrikované modely sú spravidla o dosť drahšie, než domček, ktorý si necháte vyrobiť na mieru u zručného remeselníka pracujúceho s drevom. Pri kúpe si preverte, či je domček dodávaný aj so strešnou krytinou, často to tak nie je a dodatočná investícia do nej vás potom môže nemilo prekvapiť. Nezabúdajte ani na povrchovú úpravu – domčeky sa totiž dodávajú v surovom, neupravenom stave a je preto nutné ich naimpregnovať vhodným ochranným prostriedkom na drevo. Jeho cenu teda nezabudnite započítať do výšky investície.

Maľovanie záhradného domčeka červenou farbou

Väčšina prefabrikovaných záhradných domčekov sa dodáva v rozobratom stave. Nejaký čas teda strávite ich skladaním, čo samo osebe nie je nič zložité a zvládne to priemerne zručný domáci majster, ktorý dokáže pracovať s vŕtacím aku skrutkovačom.

Nemenej dôležitou časťou skladania domčeka je aj voľba jeho umiestnenia. Prefabrikované domčeky majú väčšinou samonosnú konštrukciu, na nerovnom povrchu môže teda dochádzať k ich skrúcaniu a namáhaniu materiálu, čo môže viesť až k poškodeniu stien. Je preto nutné záhradný domček umiestniť na rovný povrch. Pre malú verziu na odkladanie náradia postačuje vytvorenie pätiek z betónových tvárnic, pre väčšie domčeky je nutné vytvoriť rovnomerný podklad vysypaním štrku, alebo ideálne vymurovaním spevnenej betónovej základovej dosky. Niektoré domčeky sa dodávajú bez podlahy, pri nich je nutné venovať stavbe základov zvýšenú pozornosť.

Záhradný domček od remeselníka alebo svojpomocne

Jeho výhodou je najmä už spomínaná nižšia cena, za model na mieru s rozmermi 2,6 × 2,3 m zaplatíte asi 700 eur vrátane zastrešenia a povrchovej úpravy. Tieto domčeky bývajú často zhotovené z kvalitnejších materiálov (pevnejšie drevo, hrubšie dosky a laty).

Túto cenu môžete ešte znížiť zhotovením domčeka svojpomocne. Čo sa týka svojpomocnej konštrukcie, nezabúdajte na výšku minimálne 2 m a presah strechy aspoň 20 cm. Pri väčších domčekoch je vhodné vyriešiť aj odtok dažďovej vody vhodným odkvapovým systémom (ten u prefabrikovaných domčekov často chýba).

Obľúbené modely záhradných domčekov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 21.04.2019
Hodnotenie článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Daň z prenájmu: Ako vypočítať daň z prenájmu nehnuteľnosti, preukázateľné výdavky, ako a kedy podať daňové priznanieDaň z prenájmu: Ako vypočítať daň z prenájmu nehnuteľnosti, preukázateľné výdavky, ako a kedy podať daňové priznanie

Či už prenajímate celú nehnuteľnosť, alebo len jej časť, ste povinní platiť daň z prenájmu a každoročne podávať daňové priznanie. Pozrite sa na možnosti, ako prenajímať v súlade s...

Ako správne kúriť v krbe: Ako správne založiť oheň, vhodné drevo a brikety na kúrenie, skladovanie drevaAko správne kúriť v krbe: Ako správne založiť oheň, vhodné drevo a brikety na kúrenie, skladovanie dreva

Každý majiteľ krbu alebo piecky vie, že tieto „zariadenia“ na kúrenie potrebujú istú dávku pozornosti a pravidelnú starostlivosť. Prečítajte si, ako vyriešiť najčastejšie problémy...

Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?

Baktérie milujú teplo a tmu. Útroby klávesnice tieto podmienky dokonale spĺňajú. Do veľkej miery k ich množeniu prispievame aj my. Dnes vám prezradíme, ako čistiť PC klávesnice či...