Aká stolička na kŕmenie je najlepšia? Ergonomická, polohovateľná či 3v1?

Dieťatko rastie ako z vody. Zvyčajne okolo 6 mesiaca života už dokáže samo sedieť a zhruba v rovnaký čas nastáva aj prechod z mliečnej stravy na nemliečnu.

Detská stolička na kŕmenie

Spolu s tým vyvstávajú pred rodičmi nové otázky a výzvy, okrem iných aj tie týkajúce sa miesta kŕmenia. Na akej stoličke bude malý drobec sedieť? Predsa na detskej stoličke na kŕmenie, s ktorej výberom vám teraz pomôžeme.

Obľúbené stoličky na kŕmenie


Prečo je stolička na kŕmenie dôležitá?

Detské jedálenské stoličky slúžia detičkám vo veku od 6 mesiacov do zhruba 3 rokov. Musia preto byť bezpečné (s oddeľovačom nôh a bezpečnostnými popruhmi) a obzvlášť stabilné. Tieto stoličky podporujú interakciu a komunikáciu dieťaťa so svojím okolím.

Malé deti sú mimoriadne vnímavé a aj na prvý pohľad obyčajné sedenie pri stole so svojimi rodičmi či súrodencami má pre ne veľký význam – posilňujú sa nielen vzájomné citové väzby, ale tento moment pomáha rozvíjať stravovacie návyky dieťatka, ktoré pozoruje a napodobňuje svoje okolie (aj za stolom).

Kedy stoličku kupovať?

Závisí to od veku dieťaťa a typu stoličky. Niektoré jedálenské stoličky sú polohovateľné, majú vložku pre novorodencov a využívajú sa najmä pre deti, ktoré sa ešte nedokážu posadiť. S nákupom stoličky sa však obvykle začína po 6 – 9 mesiacoch života dieťatka, čo je zároveň čas, kedy malý jedák prechádza z mliečnej stravy na tuhú.

Treba však zohľadniť fyziologické možnosti dieťatka, konkrétne silu jeho chrbtového svalstva. To nemusí byť ešte dostatočne vyvinuté, aby zvládalo dlhé sedenie, preto sa zo začiatku odporúča nechávať deti v stoličkách nanajvýš 15 minút.

Vyberáme z nášho katalógu

Základné rozdelenie detských stoličiek

  • Výškovo nastaviteľné drevené stoličky – sú flexibilné, výškovo nastaviteľné a dokážu sa prispôsobiť potrebám detí vo veku od 6 mesiacov až po 3 roky. Nastaviteľná je výška posedu, opierka na nohy aj pult.
  • Hybridné stoličky – sú tvorené stolíkom a stoličkou, ktorých spojením vznikne klasická vysoká jedálenská stolička. Rozdelením zase dostanete samostatnú stoličku a stolík, na ktorom si dieťa môže napríklad kresliť, stavať z kociek a hrať sa. Hybridné stoličky sú teda využiteľné v počiatočných fázach života dieťatka rovnako ako počas detstva a vo fázach, keď sa dieťatko učí jemnej motorike a dokáže relatívne samostatne fungovať. Pri týchto stoličkách však treba rátať s tým, že nie sú polohovateľné. Rastú s dieťatkom, ale trochu inak ako tie nastaviteľné.
  • Plastové stoličky – aj ony môžu byť polohovateľné, výškovo nastaviteľné (možné je tiež nastavenie opierky chrbta, nožičiek). Plastové je väčšinou sedadlo (s polstrovaním), konštrukcia je väčšinou kovová. Bežne sú k odberu aj plastové jedálenské stoličky bez možnosti nastavenia výšky. Funkcie polohovateľnej opierky chrbátiku a opierky pre nožičky ostávajú zachované.
  • Cestovné stoličky – slúžia ako voľba v prípade, že v kuchyni nie je dostatok miesta pre bežnú jedálenskú stoličku, prioritne sú ale určené na cestovanie. Z tohto dôvodu sú ľahké, kompaktné a veľmi variabilné – niektoré sa dajú upnúť k stolu, iné zase na klasickú stoličku.

Výber stoličky na kŕmenie pre deti

Drevo, plast alebo kov?

Jedným z prvých rozhodnutí je, či chcete mať doma drevenú alebo plastovú stoličku. Drevo je pomerne odolné, na pohľad krajšie ako plast, stolička je ťažšia, čo má svoje výhody, avšak manipulácia môže byť nepohodlná. Plastové stoličky sú v porovnaní s drevenými ľahšie, zväčša sa dá nastaviť výška a ide o skladné kúsky. Plast sa jendoducho čistí, čo je veľká výhoda pri každodennom používaní stoličky. Trvácne, odolné a ešte sa aj ľahko udržiavajú – kovové stoličky sú preto veľmi obľúbené. Bežne sa dajú výškovo nastavovať, nechýba možnosť polohovania, avšak treba počítať s vyššou hmotnosťou.

Z hľadiska materiálu a konštrukcie musí byť stolička bezpečná, pevná, so stabilnou konštrukciou, ktorá sa nedá len tak zlomiť. Materiál musí byť zdravotne neškodný a prevedenie také, aby sa dieťa nemohlo v nijakom prípade poraniť (teda žiadne ostré rohy, zlé opracovanie, trčiace triesky, prípadne miesta, kde by sa dal zacviknúť prst a pod.).

Polohovateľné operadlo

V začiatkoch prikrmovania dieťa nie vždy dokáže samo poriadne sedieť, polohovateľné operadlo je preto veľkou výhodou. Stolička na kŕmenie prispieva k udržaniu zdravého držania tela dieťaťa, vďaka polohovateľnému sedadlu môže byť dieťa mierne zaklonené a nezaťažuje si chrbátik.

Nastaviteľná výška sedadla

Pokiaľ sa dá výška sedadla nastaviť, môžete si dieťa uložiť do takej výšky, ktorá bude pre vás pohodlná. Nebudete sa vďaka tomu pri kŕmeni hrbiť ani naťahovať ruky. Keď dieťa povyrastie, budete môcť používať stoličku bez podnosu a nastaviteľná výška sedadla vám ju umožní nastaviť do výšky jedálenského stola.

Stolička na kŕmenie bábätka

Opierka na nohy

Nie je samozrejmosťou, avšak určite ju odporúčame. Dieťaťu bude za stoličkou pohodlnejšie, nebude mať príležitosť hompáľať nohami a vyrušovať seba i vás pri jedle. Plusom je možnosť nastaviť opierku, aby ste ju mohli prispôsobiť dĺžke nôh vášho drobca.

Stolička na kŕmenie s táckou a bez tácky

V prípade, že stolička tácku nemá, môžete ju prisunúť k stolu a ten poslúži na uloženie jedla pre dieťa. Zvyčajne stolíčky na kŕmenie pultík majú, čo je výhodou najmä vtedy, keď už dieťa dokáže jesť samo. Tácka by mala byť odnímateľná, aby bolo jej čistenie pohodlné a rýchle. Na niektorých modeloch sa dá výška pultíka nastaviť.

Bezpečnostné prvky

Každá stolička na kŕmenie dieťaťa musí byť vybavená bezpečnostným zádržným systémom. Delí sa na aktívny a pasívny. Aktívny zádržný systém sú popruhy, ktoré vedú okolo ramien a pása dieťaťa a medzi jeho nohy. Mali by byť polstrované, aby dieťa nerezali, nastaviteľné a odopínanie/zapínanie jednou sponou by nemalo zvládnuť dieťa samo.  Z hľadiska bezpečnosti sa odporúčajú 3- až 5-bodové pásy (popruh okolo pása nestačí). V prípade pasívneho zádržného systému ide o bezpečnostné prvky, ktoré tvoria súčasť stoličky – tácka/pultík, priehradka medzi nohami dieťaťa, bočné opierky a operadlo. Stolička s kolieskami na uľahčenie prenášania by mala mať brzdy.

Drevená stolička na kŕmenie

Údržba

Keďže ide o detskú stoličku, je veľký predpoklad, že bude často špinavá, najmä po tom, čo sa dieťa začne kŕmiť samo. Kaźdý kúsok jedla, ktorý skončí mimo úst dieťatka, bude treba zotrieť. Myslite na to pri výbere materiálu stoličky. Väčšina detských stoličiek je vybavená poťahom sedenia. Nie každý poťah je vymeniteľný, a teda prateľný (aspoň na 40 °C), niektoré sa dajú umývať len ručne (obvykle pogumované).

Cena detských jedálenských stoličiek

Cenovo sú stoličky na kŕmenie z dreva a z plastu na tom podobne. Môžete nájsť lacné kúsky za 50 eur, i také, ktoré stoja 300 eur. Cena často súvisí s možnosťou polohovania, s tým, či ide o rastúci model a rolu často hrá aj výrobca. V tomto prípade vám odporúčame nevyberať najlacnejšie modely, ale zamerať sa aspoň na zlatú strednú triedu, pri ktorej si môžete byť istí kvalitou výrobku.

Obľúbené sú stoličky Peg-Perégo, Chicco, Kinderkraft i Zopa

V prípade výbavy pre vaše ratolesti siahnite po overenej značke, pri ktorej máte istotu spoľahlivého výrobku. Na výrobu produktov zameraných pre mamičky s deťmi sa zameriava mnoho výrobcov. K najobľúbenejším sa radia značky Chicco a Peg-Pérego. Zlou voľbou nie sú ani výrobcovia Kinderkraft, Joie, Caretero, Cam, Stokke a Zopa. Recenzie spokojných používateľov vám prezradia, nad ktorými z ich modelov sa oplatí uvažovať.

Plastová stolička na kŕmenie

Najčastejšie otázky – FAQ

Výber stoličky na kŕmenie už máte za sebou, stále vám však v hlave víri množstvo otázok? Napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti s detskými jedálenskými stoličkami a pomôžete tak pri výbere ostatným záujemcom.

Potrebujem rastúcu stoličku?

Rastúca stolička nie je nutnosť. Avšak ide o výhodnú voľbu, pretože jedna stolička vám vydrží roky, nebudete si musieť dokupovať stále väčšie či novšie. Nastavíte na nej výšku nožnej opierky, posed, výšku chrbtovej opierky alebo výšku pultíku.

Pevná alebo skladacia detská stolička? Ktorá je lepšia?

Podľa toho, kde budete stoličku používať. Pokiaľ ju neplánujete prenášať a máte na ňu v kuchyni dostatok miesta, pevná je podľa nás lepšia.

Odkedy je vhodné používať podsedák na kŕmenie?

Podsedáky na stoličky sú vhodné od 6 mesiacov. Dajú sa pripevniť na stoličku, takže ich môžu používať aj najmenšie deti, avšak nemajú bezpečnostné pásy, preto ich nepovažujeme za úplne bezpečné pre také malé deti.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 09.06.2018
Posledná aktualizácia: 04.04.2023
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?