Aká stolička na kŕmenie je najlepšia? Polohovateľná sa vám zapáči

Dieťatko rastie ako z vody. Zvyčajne okolo 6 mesiaca života už dokáže samo sedieť a zhruba v rovnaký čas nastáva aj prechod z mliečnej stravy na nemliečnu.

Detská stolička na kŕmenie

Spolu s tým vyvstávajú pred rodičmi nové otázky a výzvy, okrem iných aj tie týkajúce sa miesta kŕmenia. Na akej stoličke bude malý drobec sedieť? Predsa na detskej stoličke na kŕmenie, s ktorej výberom vám teraz pomôžeme.

Prečo je stolička na kŕmenie dôležitá?

Detské jedálenské stoličky slúžia detičkám vo veku od 6 mesiacov do zhruba 3 rokov. Musia preto byť bezpečné (s oddeľovačom nôh a bezpečnostnými popruhmi) a obzvlášť stabilné. Tieto stoličky podporujú interakciu a komunikáciu dieťaťa so svojim okolím.

Malé deti sú mimoriadne vnímavé a aj na prvý pohľad obyčajné sedenie pri stole so svojimi rodičmi či súrodencami má pre ne veľký význam – posilňujú sa nie len vzájomné citové väzby, ale tento moment pomáha rozvíjať aj stravovacie návyky dieťatka, ktoré pozoruje a napodobňuje svoje okolie (aj za stolom).

Kedy stoličku kupovať?

Závisí to od veku dieťaťa a typu stoličky. Niektoré jedálenské stoličky sú polohovateľné, majú vložku pre novorodencov a využívajú sa najmä pre deti, ktoré sa ešte nedokážu posadiť. S nákupom stoličky sa však obvykle začína po 6 – 9 mesiacoch života dieťatka, čo je zároveň čas, kedy malý jedák prechádza z mliečnej stravy na tuhú.

Treba však zohľadniť fyziologické možnosti dieťatka, konkrétne silu jeho chrbtového svalstva. To nemusí byť ešte dostatočne vyvinuté, aby zvládalo dlhé sedenie, preto sa zo začiatku odporúča nechávať deti v stoličkách nanajvýš 15 minút.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stoličky na kŕmenie

Čo pri výbere stoličky na kŕmenie treba zvážiť?

Na trhu nájdete rôzne druhy stoličiek a pri ich výbere musíte zvážiť azda ešte viac rôznych kritérií. Ide o cenovú hladinu, priestorové možnosti, ktoré dokážete stoličke poskytnúť či funkcie, ktoré od nej očakávate (polohovanie, odnímateľná tácka, možnosť skladania, otvor na pohár a pod.).

Stolička na kŕmenie bábätka

Z hľadiska materiálu a konštrukcie musí byť stolička bezpečná, pevná, so stabilnou konštrukciou, ktorá sa nedá len tak zlomiť. Materiál musí byť zdravotne nezávadný a prevedenie také, aby sa dieťa nemohlo v nijakom prípade poraniť (teda žiadne ostré rohy, zlé opracovanie, trčiace triesky, prípadne miesta, kde by sa dal zacviknúť prst a pod.). Priestor na sedenie nemôže byť tesný, nepohodlný, podobne tak aj bezpečnostné popruhy, inak dieťa bude stoličku s určitosťou odmietať. Z hľadiska bezpečnosti sa odporúčajú 3 až 5 bodové pásy (popruh okolo pása nestačí) a výška opierky chrbta aspoň 25 cm.

Základné rozdelenie detských stoličiek

  • Výškovo nastaviteľné drevené stoličky – sú flexibilné, výškovo nastaviteľné a dokážu sa prispôsobiť potrebám detí vo veku od 6 mesiacov až po 3 roky. Nastaviteľná je výška posedu, opierka na nohy aj pult.
  • Hybridné stoličky – sú tvorené stolíkom a stoličkou, ktorých spojením vznikne klasická vysoká jedálenská stolička. Rozdelením zase dostanete samostatnú stoličku a stolík, na ktorom si dieťa môže napríklad kresliť, stavať z kociek a hrať sa. Hybridné stoličky sú teda využiteľné v počiatočných fázach života dieťatka rovnako ako počas detstva a vo fázach, kedy sa dieťatko učí jemnej motorike a dokáže relatívne samostatne fungovať. Pri týchto stoličkách však treba rátať s tým, že nie sú polohovateľné. Rastú s dieťatkom, ale trochu inak ako tie nastaviteľné.
  • Plastové stoličky – aj ony môžu byť polohovateľné, výškovo nastaviteľné (možné je tiež nastavenie opierky chrbta, nožičiek). Plastové je väčšinou sedadlo (s polstrovaním), konštrukcia je väčšinou kovová. Bežne sú k odberu aj plastové jedálenské stoličky bez možnosti nastavenia výšky. Funkcie polohovateľnej opierky chrbátiku a opierky pre nožičky ostávajú zachované.
  • Cestovné stoličky – slúžia ako voľba v prípade, že v kuchyni nie je dostatok miesta pre bežnú jedálenskú stoličku, prioritne sú ale určené na cestovanie. Z tohto dôvodu sú ľahké, kompaktné a veľmi variabilné – niektoré sa dajú upnúť k stolu, iné zase na klasickú stoličku.

Výber stoličky na kŕmenie pre deti

Údržba

Keďže sa jedná o detskú stoličku, je veľký predpoklad, že bude často špinavá, najmä po tom, čo sa dieťa začne kŕmiť samo. Kaźdý kúsok jedla, ktorý skončí mimo úst dieťatka, bude treba zotrieť. Myslite na to prí výbere materiálu stoličky. Väčšina detských stoličiek je vybavená poťahom sedenia. Nie každý poťah je ale vymeniteľný a teda prateľný (aspoň na 40 °C), niektoré sa dajú umývať len ručne (obvykle pogumované). Ktorý variant by vám vyhovoval viac?

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 09.06.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly

Teplé letné dni sú nenávratne preč. Zazimovanie letného oblečenia preto netreba vôbec odkladať. Kam však uložiť množstvo oblečenia, s ktorým máme plány aj budúci rok? Poradíme vám!

Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie! Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie!

Je cestovanie neodmysliteľnou súčasťou vášho života? Bez kvalitného cestovného kufra ani na krok. Prezradíme vám, ktoré sú tie najkvalitnejšie!


Pridať komentár