Tipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕn

Údržba čalúneného nábytku sa na prvý pohľad môže zdať príliš zložitá. Avšak zdanie môže klamať. Každý čalúnený nábytok, či už sedacia súprava, posteľ alebo jedálenské stoličky, je denne vystavovaný našej záťaži. Vďaka správnemu čisteniu môžete takémuto nábytku predĺžiť životnosť.

Ako čistiť čalúnený nábytok

Ak chcete čalúnený nábytok dobre vyčistiť, väčšinou vám postačí čistá alebo mydlová voda a k tomu môžete použiť kefku alebo handričku. Podrobný návod na starostlivosť o čalúnený nábytok a aj spôsoby čistenia rôznych typov škvŕn nájdete v tomto článku.

Prípravky na čistenie čalúnenia


Základom je pravidelná starostlivosť

Poťahy z bavlny sú náchylné na väčšie znečistenie a vyžadujú detailnú údržbu. Ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, je lepšie si zaobstarať poťah, ktorý sa dá snímať a vyprať v práčke. Odporúča sa vybrať si skôr materiál, ktorý odpudzuje tekutiny a nevsiaknu sa do látky. Na odstránenie tekutín z vodoodpudivých čalúnení vám úplne postačí suchá handrička.

Keď sa vám už podarí niečo vyliať alebo zašpiniť, určite nečakajte s čistením. Najlepšie je všetko čistiť ihneď, tak je najvyššia pravdepodobnosť, že na povrchu nezostane žiadny fľak. Väčšina poťahov je aj špeciálne upravená, aby aspoň sčasti zabránila preniknutiu nečistôt do vnútra vláken. Ak sa vám podarí rýchlo zareagovať, rozliatu tekutinu vám bude stačiť len „odsať“ papierovými utierkami. V prípade, že už sa stihlo niečo nasať do poťahu, papierovú utierku len priložte a pritlačte na mokré miesto, aby sa tekutina mohla nasať. Nikdy však nešúchajte, pretože by sa tak nečistoty mohli dostať hlbšie. Pri tuhších škvrnách sa riaďte odporúčaniami od výrobcu.

Starostlivosť o čalúnený nábytok

Vyhnite sa použitiu chemických látok na báze benzínu a rozpúšťadlám. Ak chcete použiť nejaký prípravok, najprv si ho skúste na malom kúsku nábytku (zospodu alebo zdola), aby ste sa uistili, či vám prípravok nepoškodí celé čalúnenie. Ideálne je kúpiť si špeciálny a šetrný čistiaci prostriedok, ktorý je priamo určený na čalúnený nábytok. Vyhýbať by ste sa mali aj častému a intenzívnemu drhnutiu kefkou, kuchynskou hubkou alebo drôtenkou. Aj keď vám môžu ísť zaschnuté škvrny týmto spôsobom dole jednoduchšie, docielite jedine poškodenie látky. Dôležité tiež je, aby ste čistili vždy v smere čalúnenia.

Voči nečistotám sú najodolnejšie poťahy vyrobené z bavlny zmiešané s polyesterom. Takémuto materiálu sa zvykne hovoriť mikroplyš. Nábytok s takýmto čalúnením je odolný proti oteru a ľahko sa čistí, postačí aj vlhká handrička.

Použitie vysávača

Aspoň raz do týždňa by ste mali všetok čalúnený nábytok povysávať, keďže môže byť zašpinený aj zvnútra. Je to bežná vec, pretože čalúnený nábytok do seba vtiahne prach a iné nečistoty z okolia. Toto znečistenie nie je voľným okom väčšinou viditeľné. Najväčšie nečistoty sa držia v medzerách, spojoch a tam, kde je čalúnenie poprešívané.

Pri vysávaní používajte špeciálny násadec určený priamo na čalúnený nábytok. Takisto je dobré nastaviť vysávač na nižší výkon. Používanie hrubej kefy, silného drhnutia alebo klepania sa neodporúča. Zvoliť môžete aj mokré vysávanie. Pravidelnosťou si zabezpečíte nábytok bez prachu a drobných nečistôt. Po vysávaní vás možno prekvapí, akú farbu čalúnenia za ten čas sedačka alebo stolička nadobudla a koľko nečistôt sa v nich nachádza.

Vyberáme z nášho katalógu

Označenie látok podľa spôsobu čistenia

Každá látka sa čistí trošku inak. Výrobcovia látok preto uvádzajú, akým spôsobom ich môžete čistiť a ktoré typy prostriedkov je vhodné používať. Na trhu sa vyskytuje niekoľko všeobecných označení, ktoré sa používajú celosvetovo a zároveň slúžia aj ako informácia o spôsobe čistenia.

  • Označenie W – pri čistení takéhoto poťahu použite prípravky na vodnej báze, poťahy môžete umývať jemnou kefkou a tiež vysávačom, ak sú suché.
  • Označenie S – tieto poťahy možno ošetrovať pomocou čistiaceho prostriedku s jemnými rozpúšťačmi nečistôt, no použiť môžete aj prípravok, ktorý neobsahuje vodu.
  • Označenie WS – na tento typ môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky na čalúnený nábytok alebo jemný saponát na báze vody.
  • Označenie X – poťah s takýmto označením by sa mal čistiť len na sucho, vysávačom alebo profesionálnymi prípravkami.

Čalúnený nábytok a čistenie rôznych typov odolných škvŕn

Nech ste už váš čalúnený nábytok znečistili čímkoľvek, v každom prípade platí, že čas hrá proti vám. Preto na nič nečakajte a hneď sa pustite do odstraňovania škvrny. Či už zaschnuté alebo čerstvé škvrny, odstraňujte ich jemne a bez výrazného drhnutia. Ak si teda neviete s nejakou škvrnou dlhšiu dobu poradiť, neváhajte osloviť odborníkov s profesionálnymi nástrojmi a prípravkami, špeciálne určenými na čalúnený nábytok.

Víno

Vínovú škvrnu môžete odstrániť dvomi spôsobmi. Prvým je použitie bieleho vína – na vyliate červené víno nalejete biele víno. Červené víno by to malo nariediť a odstraňovanie bude jednoduchšie. Použite na to papierovú utierku.

V druhom prípade budete potrebovať soľ a minerálku. Najprv mokré miesto vysušte papierovými utierkami a následne nasypte soľ. Nechajte aspoň 60 minút pôsobiť. Soľ pohltí zvyšnú vlhkosť. Na škvrnu potom nalejte minerálku. Mokré miesto znova vysušte utierkami. Takýto postup môžete použiť aj pri rozliatej káve. Ak však už zaschla, môžete použiť vodu so saponátom a jemnú kefku. Opäť nezabúdajte, že čistiť treba v smere poťahu.

Krv

Túto nepríjemnú situáciu viete vyriešiť za pomoci studenej vody a jemnej handričky. Tak sa môžete zbaviť tej najväčšej vrstvy nečistoty. Následne dajte do čistej vody malé množstvo citrónovej šťavy. Odporúča sa približne 1 čajová lyžička na 100 ml vody. Jemnými krúživými pohybmi vyčistite zašpinené miesto, no dávajte pri tom pozor na to, aby sa poťah nepremočil. Mohol by sa tak poškodiť.

Čistenie škvŕn na čalúnenom nábytku

Žuvačka

Odstránenie žuvačky je veľmi jednoduché, postačí na to kocka ľadu. Žuvačku ňou potrite, aby stvrdla a začala sa sama od čalúnenia odliepať. Potom ju môžete jednoducho odlúpnuť pomocou nechta alebo príborového nožíka.

Mastné škvrny

Znečistenie od jedla je potrebné odstrániť čo najrýchlejšie, hlavne od toho mastného. V tomto prípade vám pomôže penový čistič na čalúnený nábytok. Penu naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť, následne zotrite hubkou s vlažnou vodou a vysušte.

Ak nemáte po ruke špeciálne čistiace prostriedky, na mastnotu funguje aj voda so saponátom. Väčšie množstvo saponátu vylejte do vody a namočte handričku. Jemne ňou pošúchajte po čalúnení, aby vám vznikla pena. Nechajte pôsobiť a dočistite čistou vlhkou utierkou.

Zvieracie chlpy

Chlpy z domáceho maznáčika odstráňte najskôr ručne, jemnou kefkou alebo valčekom na oblečenie. V prípade väčšieho znečistenia použite už spomínaný špeciálny penový čistiaci prostriedok. Chrániť nábytok pred zvieratami môžete tak, že na sedaciu časť vystriete deku. Najnebezpečnejšie sú ostré pazúriky a zúbky. Tým, že sa psík bude snažiť dostať na sedaciu súpravu, môže ju nielen zašpiniť, ale aj poškodiť a potrhať.

Dajte si pozor aj na umiestnenie nábytku

So starostlivosťou o tento typ nábytku súvisí aj jeho správne umiestnenie. Čalúnený nábytok by nemal byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu počas väčšiny dňa. Slnko totiž dokáže z takéhoto povrchu vytiahnuť farbu, a tak ho znehodnotiť.

Čalúnený nábytok by nemal byť ani v blízkosti krbov a radiátorov. V blízkosti vykurovacích telies a v dôsledku vyššej teploty sa môžu vysušiť a poškodiť vlákna poťahovej látky. Ideálna teplota je v rozmedzí od 15 do 40 stupňov Celzia. Miestnosť, v ktorej sa nachádza čalúnený nábytok, pravidelne vetrajte, aby do seba nezačal vstrebávať rôzne pachy.

Prípravky na čistenie čalúnenia

Kedy volať profesionálov?

Na pomoc profesionálov by sme sa mali obrátiť vždy, keď si so znečisteným poťahom neviete dať rady sami. Namiesto toho, aby ste experimentálnym čistením riskovali ešte horšie poškodenie, nechajte to na odborníkov. Tí vám však môžu byť nápomocní aj v preventívnom a pravidelnom čistení alebo tepovaní. Takáto služba je skvelou doplnkovou starostlivosťou o čalúnený nábytok a pri jej využití aspoň raz ročne môžete od poťahu očakávať dlhšiu životnosť a odolnosť.

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 23.01.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.