Ako vybrať práčku? Najlepšie práčky podľa testu

Koľko robotov máte v domácnosti? Ani netušíte, že bez nich by sa 99% moderných domácností nezaobišlo. Automatická práčka je jednoducho samozrejmosťou.

Práčka v kuchynskej linke

Veď každá gazdinka dobre vie, o čom je reč. Tony bielizne, ktoré prešli jej rukami sú toho dôkazom. Ak teda plánujete nákup novej práčky, ale nie ste si úplne istý, čo pri výbere zvážiť, ste na správnej adrese. Aké parametre sú pre výber práčky dôležité? Chcem práčku so sušičkou? Aké technológie dnešné práčky používajú? Plnenie z boku či zhora? Aká kapacita bubna práčky je ideálna?

Obľúbené produkty

Plnenie zhora alebo z boku

V tomto prípade zohráva veľkú rolu umiestnenie práčky. V prvom rade ide o priestor. Nie je pravidlom, že práčky dnes patria iba do kúpeľne. Existujú domácnosti, kde sú práčky súčasťou kuchyne či suterénu.

Bočné plnenie - ak máte priestoru v kúpeľni, suteréne alebo v práčovni dostatok, plnenie z boku nie je žiadny problém. Rozmery závisia zvyčajne od veľkosti bubna a kapacity pracej várky. Práčky s bočným plneným sa vyznačujú lepšou stabilitou a väčšou kapacitou prania.

Plnenie zhora- v prípade, že priestor je predsa len rozlohou obmedzený, práčka s plnením z hora, bude rozhodne lepším variantom. Práčky sú štandardizované na rozmery 85 x 40 x 60 cm podľa kapacity pracej várky. Plnenie zhora má tú výhodu, že pri nakladaní oblečenia do bubna sa nemusíte zohýbať.

Plnenie práčky zhora a zboku

Kapacita/hmotnosť pracej várky

Tento parameter je rozhodne dôležitý z hľadiska objemu, ktorý bežne periete. Existujú malokapacitné práčky s bubnami, ktoré operú maximálne 3,5kg bielizne.Existujú aj práčky pre domácnosti, kde naraz operiete pokojne aj 13kg bielizne. V prípade bežnej 4-člennej rodiny je však objem 6,5 - 8kg úplne dostačujúci. Väčší objem práčky totiž bežne nevyužijete.

Spotreba energie – energetická trieda

Z dlhodobého hľadiska ide o rozumnú investíciu. Energetické triedy sú znakom toho, ako veľmi je práčka energeticky šetrná, respektíve akú má spotrebu energie. Označujú sa písmenami od A po G, pričom písmeno A značí najšetrnejšiu kategóriu. A+++ vyjadruje energetickú triedu s najmenšou spotrebou energie. Logicky vám teda práčka s takýmto označením ušetrí najviac peňazí na spotrebe elektrickej energie.

Hlučnosť

Dnes už nie tak prioritný problém ako pred 10-timi rokmi. Kedysi dokázali práčky robiť riadny rámus. Hlučnosť okolo 90 – 100 dB je dnes minulosťou. Najtichšie práčky dnes dosahujú hodnoty okolo 50-60 dB. Pri odstreďovaní hlučnosť mierne porastie. V závislosti od toho je podstatný aj motor daného modelu. Klasický uhlíkový motor je poháňaný remeňmi. Je lacnejší a odolný, no býva časom hlučnejší. Bezuhlíkový motor je riadený elektronicky. Je menších rozmerov a je zvyčajne umiestnený priamo na bubne práčky. Je menej hlučný a odolnejší.

Odstreďovanie

Počet otáčok odstreďovania určuje, ako dokáže práčka bielizeň vysušiť - vyžmýkať.. Zvyčajne sa počet otáčok odstreďovania pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 v závislosti od zvoleného programu. Nevýhodou príliš vysokých otáčok pri odstreďovaní môže byť pokrčená bielizeň. Samozrejme pokiaľ bielizeň vkladáte do sušičky, nie je potrebné mať enormne vysoké otáčky počas odstreďovania.

2 v 1 - práčka a sušička

Takýto kombinovaný spotrebič má svoje výhody. Predovšetkým čo sa šetrenia miesta týka. Predsa len mať miesto pre práčku a sušičku, to už je luxus. Výhodou je takisto, že všetko prebehne naraz bez zbytočnej manipulácie a prekladania prádla. Okrem nastavenia programu sa o ostatné postará samotná práčka so sušičkou.

Avšak nevýhodou je, že kombinácia práčky so sušičkou znamená, že vzhľadom na proces sušenia musíte prať menšie množstvo, aby bol výsledok sušenia efektívny. Takisto môže odrádzať neefektívny časový fond prania a sušenia zároveň. Práčka je počas sušenia nepoužiteľná a ďalšia pracia várka tak iba čaká. Kombinácia tak má svoje nevýhody. Rovnako tak cena je vyššia.

Práčka a sušička v jednom

Funkcie a špeciálne režimy

  • Detská poistka - táto funkcia by mala byť súčasťou každej práčky. Ide o funkciu, ktorá automaticky po spustení programu uzamkne dvierka i ovládací panel. Hľadať by ste teda mali práčky, ktoré majú dômyselné uzamykanie ovládania i zatvárania/otvárania dvierok.

  • Odložený štart - perie vtedy, kedy poviete. Nie úplne doslova, no nastavenie časovača, kedy sa má program spustiť rozhodne poteší. Večerné alebo skoré ranné pranie má svoje výhody. Cez noc práčku nastavíte, operiete a ráno bielizeň vyvesíte. Alebo jednoducho práčku nastavíte pred odchodom do práce a v momente, keď sa vrátite domov máte vypraté.

  • Poistka proti úniku vody - ide o poistku, ktorá chráni vašu domácnosť predtým, aby sa v prípade akéhokoľvek problému v rámci zariadenia nestalo, že si doma zaplávate. V modernejších práčkach sa tento systém nazýva aj Aquastop, ktorý je integrovaný už v prívodovej hadici. Akékoľvek poškodenie tesnenia alebo tlaku a prívod sa okamžite zastaví.

  • Eco režim – Ecobubble - týmto režimom sa prezentujú práčky, ktoré dokážu ušetriť až 40% energie vďaka dlhšiemu režimu prania, no nižšej teplote vody. Pranie síce trvá dlhšie, no program vám peniaze vráti neskôr do peňaženky. Ak periete často, oceníte šetrenie energie, no možno vás omrzí čakacia „doba.“ Ďalšia "bublinková" funkcia - Bubble Soak vám s využitím aktívnej peny pomôže vyprať veľmi zašpinené prádlo. 

Funckia EcoBubble a Bubble Soak

  • Práčky dnes využívajú tzv. 6. zmysel. Práčka na základe senzorov zistí, koľko bielizne sa nachádza v bubne a podľa toho upraví program tak, aby bol optimálny pre spotrebu vody a energie.

  • Počet programov - ide v podstate o prednastavené funkcie alebo režimy, ktoré práčka ponúka. Môže ísť napríklad o druh oblečenia, športové, čierne alebo napríklad nočné pranie, studené pranie, predpierka a podobne. Nie je však pravidlom, že viac programov znamená aj kvalitnejšie pranie. Maximálne vám ušetrí čas s nastavovaním programu.

  • Wi-Fi - hry si síce nezahráte, ale monitorovanie práčky za pomoci pripojenia na sieť už možné je. Vďaka takémuto „online“ systému je dokonca možné vykonať servis, respektíve zistiť, kde je technický problém.

  • Automatické dávkovanie pracích prostriedkov - vďaka funkcii sa aj o túto činnosť postará spotrebič sám. Pripravené nádržky naplníte pracím prostriedkom a technológia za vás vybaví zvyšok. Táto funkcia je však pomerne nadštandardnou záležitosťou, za ktorú sa platí.

  • Ovládanie - niekto má radšej mechanické tlačidlá alebo otočné prepínače. Modernejšie sú však dnes kombináciou tlačidiel a displejov. Niekedy dokonca dotykového LCD displeja. Práve prostredníctvom displeja máte informácie o programe, čase alebo doplnkových funkciách.

Ovládanie práčky pomocou aplikácie

Testy najlepších práčok na trhu

No a samozrejme nesmieme zabudnúť na spomínané tipy. Dovolili sme si pre vás vybrať práčky, ktoré patria medzi najpredávanejšie a najkvalitnejšie. Vďaka výberu teda budete môcť ideálne porovnať, ktorá práčka je pre vašu domácnosť tou ideálnou.

Najlepšie práčky s predným plnením

Electrolux EWS1276CI

Práčka s predným plnením Electrolux EWS1276CI

viac informácií

 

Samsung WW70K5210UW

Práčka s predným plnením Samsung WW70K5210UW

viac informácií

 

BEKO WTV 7602 CS B0

Práčka s predným plnením BEKO WTV 7602 CS B0

viac informácií

 

Najlepšie práčky plnené z hora

Electrolux EWT1366HGW

Práčka s vrchným plnením Electrolux-EWT1366HGW

viac informácií

 

Whirlpool TDLR 65220

Práčka s vrchným plnením Whirlpool-TDLR-65220

viac informácií

 

AEG L78260TLC1

Práčka s vrchným plnením AEG-L78260TLC1

 viac informácií

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 08.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné

Výber miešačky nie je procesom, ktorý by sme uskutočňovali bežne. Ide o zariadenie, ktoré kupujeme možno raz za život. Ak si teda nechcete miešačku požičiavať od známych a susedov, tu sú...

Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku.

Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať? Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať?

Milovníci kávy určite poznajú aj tento tradičný kávovar, ktorý nikdy nesklame. V našom článku vám preto stručne objasníme niekoľko bodov, podľa ktorých sa pri voľbe vhodného moka...


Pridať komentár