Ako vybrať práčku? Najlepšie práčky podľa testu

Koľko robotov máte v domácnosti? Ani netušíte, že bez nich by sa 99% moderných domácností nezaobišlo. Automatická práčka je jednoducho samozrejmosťou.

Voľne stojaca automatická práčka v práčovni

Veď každá gazdinka dobre vie, o čom je reč. Tony bielizne, ktoré prešli jej rukami sú toho dôkazom. Ak teda plánujete nákup novej práčky, ale nie ste si úplne istý, čo pri výbere zvážiť, ste na správnej adrese. Aké parametre sú pre výber práčky dôležité? Chcem práčku so sušičkou? Aké technológie dnešné práčky používajú? Plnenie z boku či zhora? Aká kapacita bubna práčky je ideálna?

Obľúbené produkty

Plnenie zhora alebo spredu

V tomto prípade zohráva veľkú rolu umiestnenie práčky. V prvom rade ide o priestor. Nie je pravidlom, že práčky dnes patria iba do kúpeľne. Existujú domácnosti, kde sú práčky súčasťou kuchyne či suterénu.

 • Predné plnenie - ak máte priestoru v kúpeľni, suteréne alebo v práčovni dostatok, plnenie spredu nie je žiadny problém. Rozmery závisia zvyčajne od veľkosti bubna a kapacity pracej várky. Spredu plnené práčky sa vyznačujú lepšou stabilitou a väčšou kapacitou prania.
 • Plnenie zhora- v prípade, že priestor je predsa len rozlohou obmedzený, práčka s plnením z hora, bude rozhodne lepším variantom. Slim práčky sú štandardizované na rozmery 85 x 40 x 60 cm podľa kapacity pracej várky. Plnenie zhora má tú výhodu, že pri nakladaní oblečenia do bubna sa nemusíte zohýbať.

Plnenie práčky zhora a zboku

Kapacita/hmotnosť pracej várky

Tento parameter je rozhodne dôležitý z hľadiska objemu, ktorý bežne periete. Existujú malokapacitné práčky s bubnami, ktoré operú maximálne 3,5kg bielizne. Existujú aj práčky pre domácnosti, kde naraz operiete pokojne aj 13kg bielizne. V prípade bežnej 4-člennej rodiny je však objem 6,5 - 8kg úplne dostačujúci. Väčší objem práčky totiž bežne nevyužijete.

Spotreba energie – energetická trieda

Z dlhodobého hľadiska ide o rozumnú investíciu. Energetické triedy sú znakom toho, ako veľmi je práčka energeticky šetrná, respektíve akú má spotrebu energie. Označujú sa písmenami od A po G, pričom písmeno A značí najšetrnejšiu kategóriu. A+++ vyjadruje energetickú triedu s najmenšou spotrebou energie. Logicky vám teda práčka s takýmto označením ušetrí najviac peňazí na spotrebe elektrickej energie.

Odstreďovanie

Počet otáčok odstreďovania určuje, ako dokáže práčka bielizeň vysušiť - vyžmýkať.. Zvyčajne sa počet otáčok odstreďovania pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 v závislosti od zvoleného programu.

Pranie jemnej bielizne v automatickej práčke

Nevýhodou príliš vysokých otáčok pri odstreďovaní môže byť pokrčená bielizeň. Samozrejme pokiaľ bielizeň vkladáte do sušičky, nie je potrebné mať enormne vysoké otáčky počas odstreďovania.

Hlučnosť

Dnes už nie tak prioritný problém ako pred 10-timi rokmi. Kedysi dokázali práčky robiť riadny rámus. Hlučnosť okolo 90 – 100 dB je dnes minulosťou. Najtichšie práčky dnes dosahujú hodnoty okolo 50-60 dB. Pri odstreďovaní hlučnosť mierne porastie.

V závislosti od toho je podstatný aj motor daného modelu. Klasický uhlíkový motor je poháňaný remeňmi. Je lacnejší a odolný, no býva časom hlučnejší. Bezuhlíkový motor je riadený elektronicky. Je menších rozmerov a je zvyčajne umiestnený priamo na bubne práčky. Je menej hlučný a odolnejší.

2 v 1 - práčka a sušička

Takýto kombinovaný spotrebič má svoje výhody. Predovšetkým čo sa šetrenia miesta týka. Predsa len mať miesto pre práčku a sušičku, to už je luxus. Výhodou je takisto, že všetko prebehne naraz bez zbytočnej manipulácie a prekladania prádla. Okrem nastavenia programu sa o ostatné postará samotná práčka so sušičkou.

Nastavenie pracieho programu na práčke

Avšak nevýhodou je, že kombinácia práčky so sušičkou znamená, že vzhľadom na proces sušenia musíte prať menšie množstvo, aby bol výsledok sušenia efektívny. Takisto môže odrádzať neefektívny časový fond prania a sušenia zároveň. Práčka je počas sušenia nepoužiteľná a ďalšia pracia várka tak iba čaká. Kombinácia tak má svoje nevýhody. Rovnako tak cena je vyššia.

Funkcie a špeciálne režimy

 • Detská poistka - táto funkcia by mala byť súčasťou každej práčky. Ide o funkciu, ktorá automaticky po spustení programu uzamkne dvierka i ovládací panel. Hľadať by ste teda mali práčky, ktoré majú dômyselné uzamykanie ovládania i zatvárania/otvárania dvierok.
 • Odložený štart - perie vtedy, kedy poviete. Nie úplne doslova, no nastavenie časovača, kedy sa má program spustiť rozhodne poteší. Večerné alebo skoré ranné pranie má svoje výhody. Cez noc práčku nastavíte, operiete a ráno bielizeň vyvesíte. Alebo jednoducho práčku nastavíte pred odchodom do práce a v momente, keď sa vrátite domov máte vypraté.
 • Poistka proti úniku vody - ide o poistku, ktorá chráni vašu domácnosť predtým, aby sa v prípade akéhokoľvek problému v rámci zariadenia nestalo, že si doma zaplávate. V modernejších práčkach sa tento systém nazýva aj Aquastop, ktorý je integrovaný už v prívodovej hadici. Akékoľvek poškodenie tesnenia alebo tlaku a prívod sa okamžite zastaví.
 • Eco režim – Ecobubble - týmto režimom sa prezentujú práčky, ktoré dokážu ušetriť až 40% energie vďaka dlhšiemu režimu prania, no nižšej teplote vody. Pranie síce trvá dlhšie, no program vám peniaze vráti neskôr do peňaženky. Ak periete často, oceníte šetrenie energie, no možno vás omrzí čakacia „doba.“ Ďalšia "bublinková" funkcia - Bubble Soak vám s využitím aktívnej peny pomôže vyprať veľmi zašpinené prádlo. 

Funckia EcoBubble a Bubble Soak

 • Práčky dnes využívajú tzv. 6. zmysel. Práčka na základe senzorov zistí, koľko bielizne sa nachádza v bubne a podľa toho upraví program tak, aby bol optimálny pre spotrebu vody a energie.
 • Počet programov - ide v podstate o prednastavené funkcie alebo režimy, ktoré práčka ponúka. Môže ísť napríklad o druh oblečenia, športové, čierne alebo napríklad nočné pranie, studené pranie, predpierka a podobne. Nie je však pravidlom, že viac programov znamená aj kvalitnejšie pranie. Maximálne vám ušetrí čas s nastavovaním programu.
 • Wi-Fi - hry si síce nezahráte, ale monitorovanie práčky za pomoci pripojenia na sieť už možné je. Vďaka takémuto „online“ systému je dokonca možné vykonať servis, respektíve zistiť, kde je technický problém.
 • Automatické dávkovanie pracích prostriedkov - vďaka funkcii sa aj o túto činnosť postará spotrebič sám. Pripravené nádržky naplníte pracím prostriedkom a technológia za vás vybaví zvyšok. Táto funkcia je však pomerne nadštandardnou záležitosťou, za ktorú sa platí.
 • Ovládanie - niekto má radšej mechanické tlačidlá alebo otočné prepínače. Modernejšie sú však dnes kombináciou tlačidiel a displejov. Niekedy dokonca dotykového LCD displeja. Práve prostredníctvom displeja máte informácie o programe, čase alebo doplnkových funkciách.

Ovládanie práčky pomocou aplikácie

Testy najlepších práčok na trhu

No a samozrejme nesmieme zabudnúť na spomínané tipy. Dovolili sme si pre vás vybrať práčky, ktoré patria medzi najpredávanejšie a najkvalitnejšie. Vďaka výberu teda budete môcť ideálne porovnať, ktorá práčka je pre vašu domácnosť tou ideálnou.

✅ Najlepšie vrchom plnené práčky

✅ Najlepšie spredu plnené práčky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 08.09.2017
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?

Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar? Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar?

Výhodou kapsulových kávovarov je predovšetkým   jednoduchosť ich obsluhy a rýchlosť prípravy kávy. Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kapsulový kávovar do domácnosti.

Ako vybrať elektrický kuchynský krájač na chlieb, mäso či šunku? Poradia recenzie a testy Ako vybrať elektrický kuchynský krájač na chlieb, mäso či šunku? Poradia recenzie a testy

Elektrický krájač si poradí so zeleninou, šunkou či mäsom. S týmto skvelým pomocníkom už nebudete mať problém odrezať rovný krajec chleba. Pomôžeme vám si vybrať.