Najlepšie sušičky prádla podľa testov a recenzií. Poradíme, ako vybrať

Sušička je spotrebič modernej generácie. Ešte prednedávnom totiž nebola takým prirodzeným prvkom domácnosti, akým sa stala za posledných pár rokov. A hoci ju staršie dámy považujú za absolútnu zbytočnosť, tie mladšie si uvedomujú, že ide o výnimočne praktickú pomôcku do domácnosti. 

Automatická práčka so sušičkou

Zabudnite na sušiak, ktorý zaberá príliš veľa priestoru a vyberte si svoju (pravdepodobne prvú) sušičku. Tento moderný spotrebič má hneď niekoľko výhod. Šetrí čas, ochraňuje farby a kvalitu oblečenia, parné programy eliminujú nutnosť žehlenia. 

Aké typy sušičiek nám ponúka trh a ktorú si vybrať, aby bola pre vás ideálna? Poradíme vám v našom článku!

Obľúbené produkty

Umiestnenie sušičky

V prvom rade si treba premyslieť, kam sušičku umiestnite. Máte pre ňu vyhradené miesto v kúpelni, v kuchynskej linke alebo ju umiestnite do technickej miestnosti či práčovne? Výber miesta je totiž dôležitým parametrom, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa pre samostatne stojacu sušičku alebo sušičku kombinovanú s práčkou.

 • Samostatná sušička – je vhodná pre tých, ktorí už majú doma práčku, ale aj pre tých, ktorí majú dostatok priestoru na umiestnenie 2 spotrebičov (vedľa seba či nad seba). Sušičku môžete nad práčku postaviť vďaka tzv. medzikusom – spájacím dielom práčky a sušičky. Vybrať si môžete originálne medzikusy, teda od jedného výrobcu, alebo univerzálne medzikusy, ktoré sú kompatibilné so spotrebičmi viacerých značiek. Zaujímavým doplnkom, ktorý býva súčasťou výbavy, prípadne sa dá dokúpiť, je sušiaci kôš.  Môžete v ňom sušiť veľmi jemné oblečenie, topánky či plyšové hračky  kôš stačí vložiť do bubna, pri sušení sa neotáča,
 • práčka so sušičkou  jej výhodou je úspora miesta v byte či menšom dome.

Práčovňa s práčkou a sušičkou nad sebou

Energetická trieda

Spotreba prístroja je jedným z najdôležitejších faktorov výberu, keďže proces ohrevu vzduchu nie je lacný. Sušičky sú zoradené do tried A až D, energetická trieda A je, samozrejme, najšetrnejšia. Ak máte tú možnosť, vyberte sušičku s označením A+++, vďaka čomu ušetríte ročne na elektrine desiatky eur. Na energetickom štítku nájdete aj informácie o trvaní cyklu.

Spôsob odvádzania vlhkosti a typ sušenia

Tento parameter súvisí s typom sušičky – kondenzačná sušička transformuje vlhkosť na vodnú paru a tú skvapalní, ventilačná či odvetrávacia sušička zas suší pomocou horúceho vzduchu, ktorý treba odvádzať z kúpeľne. Kondenzačná sušička môže sušiť premenou pary na vlhkosť, alebou technológiou tepelného čerpadla, ohriaty vzduch je schladený. Niektoré sušičky obsahujú technológiu s parnou funkciou, prádlo z nej vyberiete akoby vyžehlené.

Pokiaľ nebudete odvádzať kondenzát do odpadu, zaujímajte sa o veľkosť kondenzačnej nádržky. Čím väčší objem, tým menej budete musieť kondenzát vylievať.

Kapacita sušenia

Sušičky bežne oplývajú kapacitou 7 až 9 kg prádla. Hoci sa vám môže občas zdať, že do bubna by sa vošlo bielizne o niečo viac, určite kapacitu neprekračujte, pretože by ste tým výrazne znížili účinnosť sušenia a bielizeň by ste mohli poškodiť. Váha náplne sa meria v mokrom stave, preto myslite na to, že do práčky bielizeň vkladáte suchú, ale vyberiete ju o niečo ťažšiu. Pre 4-člennú rodinu postačí sušička s kapacitou do 8 kg.

Displej sušičky

Ak sa rozhodnete pre výber práčky so sušičkou, potom si všímajte 2 parametre – max. kapacitu bubna pri praní a max. kapacitu bubna pri sušení. Vo väčšine prípadov platí, že objem bielizne na sušenie je 50 % z plne naloženej práčky.

Hlučnosť

Aby bolo sušenie komfortné, aspoň v prípade, že budete mať spotrebič v kuchyni či kúpeľni, je nízka hlučnosť dôležitou vlastnosťou. Hlučnosť väčšiny modelov je nad 67 dB, dajú sa však kúpiť aj modely s hlučnosťou pod 65 dB. Pri výbere myslite na to, že intenzita hluku rastie logaritmicky, nie lineárne.

Hĺbka

S ohľadom na priestorovú dispozíciu berte při výbere ohľad aj na hĺbku sušičky. Štandardne je hĺbka 49 cm, slim verzie však majú 45 cm a menej. Ak nemáte v kúpeľni veľa miesta, vyberajte si radšej zo slim modelov.

Trieda účinnosti kondenzácie

Tento parameter určuje, aké množstvo vody sa v bielizni nachádzalo pred začiatkom sušenia a aké po jeho ukončení – tzn. koľko vody nájdete v nádobe na kondenzát. Vďaka tomu budete vedieť, kedy treba kondenzát vyliať.

Programy, ktoré by nemali chýbať

Väčšinu ľudí zaujímajú pri výbere najviac sušiace programy, keďže mnoho materiálov si vyžaduje špeciálne zaobchádzanie. Vyberajte si preto podľa toho, aký typ oblečenia preferujete.

Sušička oblečenia

Samozrejmosťou by mali byť programy bavlna, syntetika, mix/zmiešaná bielizeň, vlna, jeans/rifle, extra krátky a program pre alergikov. Výhodou je, ak má sušička navyše programy outdoor/športové oblečenie/šport, osvieženie (krátky a jemný program slúžiaci na prevzdušnenie bielizne), jemné (na extra citlivé oblečenie) a košele/blúzky.

Inteligentné technológie a špeciálne programy

Prajete si, aby mala vaša nová sušička 6. zmysel alebo inú technológiu, ktorá ušetrí energiu a uľahčí vám prácu? Potom si poriadne preštudujte popis každého výrobku, aby ste sa uistili, že ste si vybrali model s takými funkciami, po akých túžite.

 • Funkciu 6. zmyslu majú prakticky všetky sušičky prádla – sušička dokáže reagovať na podnety zvonku a dokáže redukovať energiu, ktorú spotrebuje, na minimum.
 • Odložený štart umožňuje spustiť sušiaci cyklus s oneskorením. Praktický je vtedy, keď viete, že sa prádlo nestačí usušiť, kým budete doma. Cyklus môžete preto spustiť tak, aby bol ukončený až keď prídete domov.
 • Detská poistka je nevyhnutnosť, ak máte doma malé deti. Počas cyklu zablokuje dvierka, preto sa nebudú dať otvoriť.
 • Zvuková signalizácia je bežnou súčasťou všetkých sušičiek. Po skončení cyklu vám oznámi, že prádlo je vysušené.
 • Sensitive drying je funkcia, s ktorou bude vaša bielizeň sušená veľmi šetrne a oblečenie bude vďaka tomu na dotyk veľmi hebké.
 • Smart check, funkcia typická pre sušičky značky Samsung, vám umožní sledovať závady na sušičke pomocou vášho smartfónu. Zároveň vám umožní ovládať sušičku na diaľku, na telefón dostanete upozornenie, keď sa bielizeň usuší.
 • Funkcia osvetlenia bubna, indikácia nutnosti vyčistenia filtra, displej pre lepší prehľad o zostávajúcom čase vám manipuláciu so sušičkou výrazne uľahčia.

Je doležitý dizajn?

V prípade, že sušičku nebudete mať v pivnici či technickej miestnosti, ale na očiach, mali by ste sa zaujímať o jej dizajn. Najlepšie je, ak sa s pekným dizajnom spája aj funkčnosť. Sušička nemusí byť len biela hranatá kocka, na výber máte aj sušičky s nerezovými detailmi či s podsvieteným displejom. Inak vyzerá, keď má sušička presklené dvierka a keď ich má v rovnakej farbe ako telo.

Niektoré modely disponujú komfortnými prvkami ako sú nastaviteľné nožičky, zmena závesu dvierok či LED osvetlenie vo vnútri bubna. Takéto detaily sú pri konečnom výbere rozhodujúce.

Práčka a sušička v jednom (2 v 1)

Je dokonalým riešením pre ľudí, ktorí chcú ušetriť priestor. Nevýhodou je vyššia spotreba vody, odborníci upozorňujú aj na nižšiu kvalitu sušenia. Nezabúdajte na to, že kapacita práčky ju väčšia než kapacita sušičky. Ak práčku úplne naplníme bielizňou, tak musíme pred sušením časť bielizne vybrať a sušiť na viac etáp. 

Ventilačná sušička

Funguje na princípe sušenia bielizne pomocou teplého vzduchu, ktorý nasáva z miestnosti. Vzduch následne ohreje a vpustí do bubna. Horúci vzduch je spolu s parou vypustený von pomocou vetracej trubice. Veľkou výhodou takejto sušičky sú najnižšie náklady na prevádzku. Trubica musí byť napojená na vetrací otvor v stene či okne, musí byť minimálne 1,20 m dlhá a umiestnená 30 cm od steny.

Sušenie prádla v sušičke

Kondenzačná sušička

Sušička tohto typu funguje na princípe kondenzácie, čo znamená, že vodnú paru premieňa na vodu. Všetko to prebieha v uzavretom obvode, ohriaty vzduch sa sýti vodnou parou, následne sa schladzuje a výsledná voda sa odvádza do zbernej nádobky, ktorú treba pravidelne pred použitím sušičky vyliať. Kondenzačnú sušičku môžete napojiť aj na odpad - nazbieraná voda sa bude odvádzať sama.

Tento typ sušičky je veľmi praktický a na trhu nájdete až tri varianty:

» Kondenzačná sušička s priamym ohrevom

Pokiaľ chcete využívať sušičku často, potom vám neodporúčame siahať po tomto type. Ide o starší model, ktorý je vhodný na príležitostné využitie. Na ohrev využíva elektrickú energiu, má vyššiu spotrebu, čo by sa nepekne podpísalo na vašom účte. Jej výhodou je nízka cena.

» Kondenzačná funkcia s parnou funkciou

Sušenie prebieha pomocou horúcej pary, pričom bubon sa netočí. Hoci si za tento typ priplatíte, výsledok vás naozaj potešíte. Poradí si s každým záhybom na vašom oblečení a konečne môžete povedať zbohom žehličke. Bielizeň je čistá a voňavá, bez zápachu a navyše sa nešuchorí.

» Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom

Čerpadlo suší bielizeň pri nižších teplotách a vodu kondenzuje tým, že vzduch rovno chladí. Nazýva sa to i princíp obrátenej chladničky. V podstate to znamená, že úbytkové teplo sa vracia späť do bubnu a je opätovne využívane. Má nízku spotrebu, to predstavuje až 3 násobnú úsporu oproti iným kondenzačným sušičkám. Ide o najpredávanejšie sušičky, pretože sú vhodné pre ľudí, ktorí perú často a pravidelne. 

Sušenie bielizne v kondenzačnej sušičke

Najčastejšie problémy

Ak sa budete o spotrebič stará, oplatí vám to spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Nie vždy sa však môžete vyhnúť poruchám a problémom súvisiacim s prevádzkou sušičky. Ak máte tú možnosť, vyberte si kvalitnejšiu značku, aby ste nemali problém s únikom vlhkosti do okolia. Častým používaním dochádza zvyčajne k poruchám tlačidiel a tepelného čerpadla. Nezvyčajné nie sú ani problémy s riadiacou jednotkou či displejom a filtrom, ktorý treba pri niektorých modeloch často meniť.

Cena a obľúbené značky

Pri kúpe sušičky sa neoplatí šetriť, z dlhodobého hľadiska je prospešné kúpiť drahšiu sušičku A+++ triedy, kde sa cena pohybuje okolo 600 €. Po rokoch užívania sa vám to jednoznačne vráti, hlavne ak periete pravidelne a veľa. Pri výbere sušičky sa radšej vyhnite neznámym značkám, o ktorých si neviete zistiť bližšie informácie, i tým, ktoré nie sú zákazníkmi dobre prijaté. Ku kvalite patria sušičky Bosch, Electrolux, Whirpool, AEG, Beko, LG, Samsung, Miele, Gorenje a Siemens.

Výhody sušičiek:

 • bielizeň nemusíte vešať na sušiak, stačí ju len poskladať a uložiť do skrine,
 • zbavíte sa vzdušnej vlhkosti, ktorá môže spôsobiť vznik plesní,
 • žiadna žehlička, bielizeň bude krásne rovná,
 • oproti sušeniu na slnku si oblečenie zachováva krásne, jasné farby,
 • na oblečení nebudete mať žiadne vonkajšie alergény a peľ,
 • vlasy a chĺpky po vašich maznáčikoch nezostanú na oblečení.

Nevýhody sušičiek:

 • v niektorých prípadoch vyššia cena,
 • hluk, ktorý je však znesiteľný.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sušičky bielizne

Ako sa vyhnúť zrážaniu bielizne a jej žehleniu?

Sušička je síce veľmi nápomocný, ale nie dokonalý spotrebič. Bavlnená bielizeň sa môže občas zraziť. V prípade spodnej bielizne či ponožiek si kúpte väčšie číslo, pretože po pol roku aktívneho nosenia a sušenia sa postupne zmenšia. Ak viete, že chcete sušiť citlivú bielizeň, použite programy s nižšou teplotou, prípadne ešte mokrú vec ponaťahujte a zopakujte to aj po sušení. Dajte si však pozor, aby ste nepopretrhávali vlákna.

Predísť zrážaniu oblečenia môžete klasickým sušením na sušiaku a až keď je bielizeň vlhká, dajte ju do sušičky a zapnite najkratší program.

Pokiaľ nechcete bielizeň po sušení žehliť, po skončení programu si overte, či je odev dostatočne suchý. Čo sa košieľ a blúzok týka, tie kontrolujte priebežne a nenechajte ich úplne sa vysušiť. Bežné oblečenie stačí hneď po skončení programu ešte teplé poskladať a uhladiť.

Recenzie sušičiek a najlepšie modely podľa testov

Teóriu, ako vybrať sušičku bielizne, by ste už mali mať zvládnutú, ak ste pozorne čítali. Teraz vám ponúkame prehľadný zoznam produktov z tejto kategórie, ktoré môžeme s pokojným svedomím označiť ako tie najlepšie sušičky čo sa týka kvality ale aj pomeru ceny a kvality.

Rebríček je zostavený na základe užívateľských recenzií, odborných testov a nášho redakčného porovnávania parametrov. 

3 najlepšie kombinované práčky so sušičkou

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

02/07/2017 19:08
Tomáš

Miele je zevraj to najlepsie, takze mozno vyskusam. Neviete, ktory z modelov Miele je najlepsi?

08/07/2017 08:56
Mária

Vlastné skúsenosti - asi je to pravda, niečo také premyslené a s perfektným servisom som za svojho pomerne dlhého života neskúsila

11/07/2017 13:54
Linda

Môžem potvrdiť, že Miele je ozaj kvalita, za ktorú sa oplatí priplatiť si. My sme si minulý rok kúpili do nového domu Miele TMB 640 WP a som s ňou veeeeľmi spokojná! Ide bezproblémovo! Tento model má vo všeobecnosti veľmi dobré recenzie, takže ak po ňom, Tomáš, siahnete, tak nebudete ľutovať

23/06/2018 21:38
Arseniq

Aj Siemens tu vychádza dosť dobre

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 30.06.2017
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?

Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Pri výbere spotrebiča vám často ani nenapadne, že by ste sa mali zaujímať o jeho hlučnosť. Ide pritom o jednu z kategórií, ktorej dôležitosť sa často ukáže až po začatí používania...

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?