Najlepšie sušičky prádla podľa testov a recenzií. Poradíme, ako vybrať

Sušička je spotrebič modernej generácie. Ešte prednedávnom totiž nebola takým prirodzeným prvkom domácnosti, akým sa stala za posledných pár rokov. A hoci ju staršie dámy považujú za absolútnu zbytočnosť, tie mladšie si uvedomujú, že ide o výnimočne praktickú pomôcku do domácnosti. 

Automatická práčka so sušičkou

Zabudnite na sušiak, ktorý zaberá príliš veľa priestoru a vyberte si svoju (pravdepodobne prvú) sušičku. Tento moderný spotrebič má hneď niekoľko výhod. Šetrí čas, ochraňuje farby a kvalitu oblečenia, parné programy eliminujú nutnosť žehlenia. 

Aké typy sušičiek nám ponúka trh a ktorú si vybrať, aby bola pre nás tou ideálnou? Poradíme vám v našom článku!

Obľúbené produkty

Umiestnenie sušičky

V prvom rade si treba premyslieť kam sušičku umiestnime. Máme pre ňu vyhradené miesto v kúpelni, v kuchynskej linke alebo ju umiestnime do technickej miestnosti či práčovne? Výber miesta je totiž dôležitým parametrom, ktorý nám pomôže rozhodnúť sa pre samostatne stojacu sušičku alebo sušičku kombinovanú s práčkou.

 • samostatná sušička - je vhodná pre tých, ktorí už majú doma práčku, ale aj pre tých, ktorí majú dostatok priestoru na umiestnenie 2 spotrebičov (vedľa seba či nad seba)
 • práčka so sušičkou  - jej výhodou je úspora miesta v byte či menšom dome

Práčovňa s práčkou a sušičkou nad sebou

Na aké parametre prihliadať?

Pred výberom konkrétneho modelu je dobré vedieť čo od nového spotrebiču očakávame.  Pri výbere preto treba prihliadať aj na niekoľko dôležitých parametrov konkrétnej sušičky:

 • kapacita bubna - ak bývate osamote, prípadne iba s partnerom, potom si pravdepodobne vystačíte s menšou kapacitou ako 4 členná rodina. Na trhu nájdete modely s kapacitou náplne do 6 kg, ale aj modely, do ktorých sa zmestí až 10 kg bielizne. Zlatou strednou cestou je sušička prádla s kapacitou bubna 8 kg.
  Ak sa rozhodnete pre výber práčky so sušičkou, potom si všímajte 2 parametre - max. kapacitu bubna pri praní a max. kapacitu bubna pri sušení. Vo väčšine prípadov platí, že objem bielizne na sušenie je 50% z plne naloženej práčky.
 • energetická trieda - pranie a sušenie oblečenia je jednou z najčastejších činností v domácnosti, prečo si teda nevybrať úsporný spotrebič, ktorého prevádzka nezaťaží rodinný rozpočet.
  Nezabúdajte však na to, že lepšia energetická trieda (A+++ / A++ /A+) sa odrazí aj na cene samotného spotrebiču. Ak hľadáte čo možno naúspornejší model, potom sa poobzerajte po kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom.
 • trieda účinnosti kondenzácie - určuje, aké množstvo vody sa v bielizni nachádzalo pred začiatkom sušenia a aké po jeho ukončení - tzn. koľko vody nájdeme v nádobe na kondenzát.
 • inteligentné technológie a špeciálne programy - prajete si, aby mala vaša nová sušička 6. zmysel alebo inú technológiu, ktorá ušetrí energiu a uľahčí vám prácu? Potom si poriadne preštudujte popis každého výrobku, aby ste sa uistili, že ste si vybrali model s takými funkciami, po akých túžite.

Displey sušičky na prádlo

Práčka a sušička v jednom (2 v 1)

Je dokonalým riešením pre ľudí, ktorí chcú ušetriť priestor. Nevýhodou je vyššia spotreba vody, odborníci upozorňujú aj na nižšiu kvalitu sušenia. Nezabúdajte na to, že kapacita práčky ju väčšia než kapacita sušičky. Ak práčku úplne naplníme bielizňou, tak musíme pred sušením časť bielizne vybrať a sušiť na viac etáp. 

Ventilačná sušička

Funguje na princípe sušenia bielizne pomocou teplého vzduchu, ktorý nasáva z miestnosti. Vzduch následne ohreje a vpustí do bubna. Horúci vzduch je spolu s parou vypustený von pomocou vetracej trubice. Veľkou výhodou takejto sušičky sú najnižšie náklady na prevádzku. Trubica musí byť napojená na vetrací otvor v stene či okne, musí byť minimálne 1,20 m dlhá a umiestnená 30 cm od steny.

Sušenie prádla v sušičke

Kondenzačná sušička

Sušička tohto typu funguje na princípe kondenzácie, čo znamená, že vodnú paru premieňa na vodu. Všetko to prebieha v uzavretom obvode, ohriaty vzduch sa sýti vodnou parou, následne sa schladzuje a výsledná voda sa odvádza do zbernej nádobky, ktorú treba pravidelne pred použitím sušičky vyliať. Kondenzačnú sušičku môžete napojiť aj na odpad - nazbieraná voda sa bude odvádzať sama.

Tento typ sušičky je veľmi praktický a na trhu nájdeme až tri varianty:

» Kondenzačná sušička s priamym ohrevom

Pokiaľ chcete využívať sušičku často, potom vám neodporúčame siahať po tomto type. Ide o starší model, ktorý je vhodný na príležitostné využitie. Na ohrev využíva elektrickú energiu, má vyššiu spotrebu, čo by sa nepekne podpísalo na vašom účte. Jej výhodou je nízka cena.

» Kondenzačná funkcia s parnou funkciou

Sušenie prebieha pomocou horúcej pary, pričom bubon sa netočí. Hoci si za tento typ priplatíte, výsledok vás naozaj potešíte. Poradí si s každým záhybom na vašom oblečení a konečne môžete povedať zbohom žehličke. Bielizeň je čistá a voňavá, bez zápachu a navyše sa nešuchorí.

» Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom

Čerpadlo suší bielizeň pri nižších teplotách a vodu kondenzuje tým, že vzduch rovno chladí. Nazýva sa to i princíp obrátenej chladničky. V podstate to znamená, že úbytkové teplo sa vracia späť do bubnu a je opätovne využívane. Má nízku spotrebu, to predstavuje až 3 násobnú úsporu oproti iným kondenzačným sušičkám. Ide o najpredávanejšie sušičky, pretože sú vhodné pre ľudí, ktorí perú často a pravidelne. 

Sušenie bielizne v kondenzačnej sušičke

Cena odráža kvalitu

Pri kúpe sušičky sa neoplatí šetriť, z dlhodobého hľadiska je prospešné kúpiť drahšiu sušičku A+++ triedy, kde sa cena pohybuje okolo 600€. Po rokoch užívania sa vám to jednoznačne vráti, hlavne ak periete pravidelne a veľa. 

Výhody sušičiek

 • bielizeň nemusíme vešať na sušiak, stačí len poskladať a uložiť do skrine
 • zbavíte sa vzdušnej vlhkosti, ktorá môže spôsobiť vznik plesní
 • žiadna žehlička, bielizeň bude krásne rovná
 • oproti sušeniu na slnku si oblečenie zachováva krásne, jasné farby
 • na oblečení nebudete mať žiadne vonkajšie alergény a peľ
 • vlasy a chĺpky po vašich maznáčikoch nezostanú na oblečení

Nevýhody sušičiek

 • v niektorých prípadoch vyššia cena
 • hluk, ktorý je však znesiteľný

Recenzie sušičiek a najlepšie modely podľa testov

Teóriu, ako vybrať sušičku bielizne, by ste už mali mať zvládnutú, ak ste pozorne čítali. Teraz vám ponúkame prehľadný zoznam produktov z tejto kategórie, ktoré môžeme s pokojným svedomím označiť ako tie najlepšie sušičky čo sa týka kvality ale aj pomeru ceny a kvality.

Rebríček je zostavený na základe užívateľských recenzií, odborných testov a nášho redakčného porovnávania parametrov. 

3 najlepšie kombinované práčky so sušičkou

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 30.06.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom

Potrebujete skrotiť či dokonca vyrovnať kučery alebo po nich práve naopak túžite? Zaobstarajte si žehličku na vlasy. Viete, na čo sa pri jej výbere a kúpe zamerať ? Poradíme vám v našom...

Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové? Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové?

Fondue nie je jedlo, fondue je spoločenská udalosť. Aj vy sa radi pochutnávate na dobrom jedle a špecialitách? Užite si s rodinou alebo priateľmi jedinečný večer. Poradíme vám aké máte...

Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi

Ak chcete zvýšiť bezpečnosť vášho domu, bytu či iného priestoru, investícia do hlásičov požiaru, dymu, plynov či vody je úplne na mieste. V našom článku vám predstavíme osvedčené modely.


Komentáre

02/07/2017 19:08
Tomáš

Miele je zevraj to najlepsie, takze mozno vyskusam. Neviete, ktory z modelov Miele je najlepsi?

08/07/2017 08:56
Mária

Vlastné skúsenosti - asi je to pravda, niečo také premyslené a s perfektným servisom som za svojho pomerne dlhého života neskúsila

11/07/2017 13:54
Linda

Môžem potvrdiť, že Miele je ozaj kvalita, za ktorú sa oplatí priplatiť si. My sme si minulý rok kúpili do nového domu Miele TMB 640 WP a som s ňou veeeeľmi spokojná! Ide bezproblémovo! Tento model má vo všeobecnosti veľmi dobré recenzie, takže ak po ňom, Tomáš, siahnete, tak nebudete ľutovať

23/06/2018 21:38
Arseniq

Aj Siemens tu vychádza dosť dobre

Pridať komentár