Ako si vybrať sušičku prádla?

Sušička je praktickou pomôckou do domácnosti. Tento moderný spotrebič má hneď niekoľko výhod, šetrí čas, oblečenie si zachováva farby dlhodobo, nemusíme kupovať žehličku a nečistôt z oblečenia sa zbavíme rýchlo a jednoducho.

Vyberáme sušičku prádla

Aké typy sušičiek nám ponúka trh a ktorú si vybrať, aby bola pre nás tou ideálnou?

Obľúbené produkty

Typy sušičiek

Spojená sušička s práčkou  - je dokonalým riešením pre ľudí, ktorí chcú ušetriť priestor. Nevýhodou je vyššia spotreba vody. Nezabúdajte na to, že kapacita práčky ju väčšia než kapacita sušičky. Ak práčku úplne naplníme bielizňou, tak musíme pred sušením časť bielizne vybrať a sušiť na viac etáp. 

Ventilačná sušička  

Funguje na princípe sušenia bielizne pomocou teplého vzduchu, ktorý nasáva z miestnosti. Vyduch následne ohreje a vpustí do bubna. Horúci vzduch je spolu s parou vypustený von pomocou vetracej trubice. Veľkou výhodou takejto sušičky sú najnižšie náklady na prevádzku. Trubica musí byť napojená na vetrací otvor v stene či okne, musí byť minimálne 1,20 m dlhá a umiestnená 30 cm od steny.

Kondenzačná sušička

Sušička tohto typu funguje na princípe kondenzácie, čo znamená, že premieňa vodnú paru na vodu. Všetko to prebieha v uzavretom obvode, ohriaty vzduch sa sýti vodnou parou, následne sa schladzuje a výsledná voda sa odvádza do zbernej nádobky, ktorú treba pravidelne pred použitím sušičky vyliať. Sušičku môžete napojiť aj na odpad - nazbieraná voda sa bude odvádzať sama. Tento typ sušičky je veľmi praktický a na trhu nájdeme až tri varianty.

o   Kondenzačná sušička s priamym ohrevom

Pokiaľ chcete využívať sušičku často, potom vám neodporúčame siahať po tomto type. Ide o starší model, ktorý je vhodný na príležitostné využitie. Na ohrev využíva elektrickú energiu, má vyššiu spotrebu, čo by sa nepekne podpísalo na vašom účte. Jej výhodou je nízka cena.

o   Kondenzačná funkcia s parnou sušičkou

Sušenie prebieha pomocou horúcej pary, pričom bubon sa netočí. Hoci si za tento typ priplatíte, výsledok vás naozaj potešíte. Poradí si s každým záhybom na vašom oblečení  a konečne môžete povedať zbohom žehličke. Bielizeň je čistá a voňavá, bez zápachu a navyše sa nešuchorí.

o   Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom

Čerpadlo suší bielizeň pri nižších teplotách a vodu kondenzuje tým, že vzduch rovno chladí. Nazýva sa to i princíp obrátenej chladničky. V podstate to znamená, že úbytkové teplo sa vracia späť do bubnu a je opätovne využívane. Má nízku spotrebu, to predstavuje až 3 násobnú úsporu oproti iným kondenzačným sušičkám. Patrí medzi najvyužívanejšiu sušičku, vhodná pre ľudí, ktorí perú často a pravidelne. 

Displey sušičky na prádlo

Cena odráža kvalitu

Pri kúpe sušičky sa neoplatí šetriť, z dlhodobého hľadiska je prospešné kúpiť drahšiu sušičku A+++ triedy, kde sa cena pohybuje okolo 600€. Po rokoch užívania sa vám to jednoznačne vráti, hlavne ak periete pravidelne a veľa. 

Výhody sušičiek

+ bielizeň nemusíme vešať na vešiak, stačí len poskladať a uložiť do skrine

+ žiadna žehlička, bielizeň bude krásne rovná

+ oproti sušeniu na slnku si oblečenie zachováva krásne, jasné farby

+ žiadne alergény a pele

+ vlasy a chĺpky po vašich maznáčikoch nezostanú na oblečení

Nevýhody sušičiek

-  v niektorých prípadoch vyššia cena

-  hluk, ktorý je však znesiteľný

Recenzie sušičiek a najlepšie modely podľa testov

Teóriu, ako vybrať sušičku bielizne, by ste už mali mať zvládnutú, ak ste pozorne čítali. Teraz vám ponúkame prehľadný zoznam produktov z tejto kategórie, ktoré môžeme s pokojným svedomím označiť ako tie najlepšie sušičky čo sa týka kvality ale aj pomeru ceny a kvality.

Rebríček je zostavený na základe užívateľských recenzií, odborných testov a nášho redakčného porovnávania parametrov. 

Beko DPY 8506 GXB1

Výhody: nízka spotreba, ľahké ovládanie, veľa praktických programov
Nevýhody: žiadne podstatné
Cena: 489 €
Sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1

 

Electrolux EDH 3684 PDE

Výhody: jednoduchá obsluha a údržba, praktické čistenie filtra
Nevýhody: nepriehľadné dvierka niekomu prekážajú
Cena: 345 €
Sušička prádla Electrolux EDH 3684 PDE

 

Bosch WTW 85460BY

Výhody: samočistiaci kondenzátor, ľahká obsluha a nízka spotreba, rýchle a šetrné sušenie
Nevýhody: žiadne podstatné
Cena: 555 €

Sušička prádla Bosch WTW 85460BY

 

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC

Výhody: prehľadné ovládanie v češtine, nízka spotreba
Nevýhody: vyššia hlučnosť
Cena: od 555 €
Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBE48SC

 

Whirlpool HSCX 70311

Výhody: intuitívna obsluha, jednoduché čistenie filtra, nízka spotreba, výborná cena
Nevýhody: vyššia hlučnosť oproti konkurencii
Cena: od 439 €
Sušička prádla Whirlpool HSCX 70311

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 30.06.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné

Výber miešačky nie je procesom, ktorý by sme uskutočňovali bežne. Ide o zariadenie, ktoré kupujeme možno raz za život. Ak si teda nechcete miešačku požičiavať od známych a susedov, tu sú...

Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku.

Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať? Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať?

Milovníci kávy určite poznajú aj tento tradičný kávovar, ktorý nikdy nesklame. V našom článku vám preto stručne objasníme niekoľko bodov, podľa ktorých sa pri voľbe vhodného moka...


Komentáre

02/07/2017 19:08
Tomáš

Miele je zevraj to najlepsie, takze mozno vyskusam. Neviete, ktory z modelov Miele je najlepsi?

08/07/2017 08:56
Mária

Vlastné skúsenosti - asi je to pravda, niečo také premyslené a s perfektným servisom som za svojho pomerne dlhého života neskúsila

11/07/2017 13:54
Linda

Môžem potvrdiť, že Miele je ozaj kvalita, za ktorú sa oplatí priplatiť si. My sme si minulý rok kúpili do nového domu Miele TMB 640 WP a som s ňou veeeeľmi spokojná! Ide bezproblémovo! Tento model má vo všeobecnosti veľmi dobré recenzie, takže ak po ňom, Tomáš, siahnete, tak nebudete ľutovať

23/06/2018 21:38
Arseniq

Aj Siemens tu vychádza dosť dobre

Pridať komentár