Najlepší parný čistič na okná, podlahy, obkladačky, auto – recenzie a test poradia, ako vybrať

Väčšina domácností vyhľadáva tento prístroj až v momente, keď sa snaží odstrániť nečistoty, ktorých sa iným spôsobom už nemožno zbaviť. Parný čistič je však spoľahlivý pomocník, ktorý slúži na bežné i hĺbkové čistenie priestorov alebo predmetov v domácnosti.

Ako vybrať parný čistič?

Rovnako účinné je parné čistenie aj v prípade väčších plôch. Prístroj môžete používať v interiéri, ako i v exteriéri. A predovšetkým ide o ekologický spôsob čistenia bez akejkoľvek chémie. Čo ale vlastne parný čistič robí? Čo je dôležité pri výbere parného čističa? Kedy sa parný čistič zíde? A k tomu všetkému si v teste parných čističov ukážeme najlepšie modely na trhu.

Najpredávanejšie parné čističe


Ako vybrať parný čistič?

Ako každé zariadenie, aj parný čistič má svoj účel. Preto si treba pred kúpou parného čističa uvedomiť, k akému účelu budete parný čistič potrebovať. Potrebujete parný čistič, ktorý vyčistí špáry v kúpeľni, obkladačky, vodný kameň alebo vás zbaví zájdenej špiny v celom byte či dome? V takom prípade si parný čistič určite zaobstarajte.

Parný čistič si vo všeobecnosti poradí aj s vodným kameňom, zaschnutou farbou alebo dokonca s mastnotou. Čistiť ním môžete napríklad aj okná, zrkadlá, oblečenie, nerezové spotrebiče či čalúnený nábytok. Rovnako tak poslúži ako perfektný prostriedok pre dezinfekciu. Vďaka horúcej pare zlikviduje množstvo baktérií a mikróbov.

V prípade, že máte v pláne použiť parný čistič na čistenie skutočne veľkých plôch, hovoríme o parných strojoch, ktoré slúžia na čistenie väčších objektov, bazénov, podláh či iných priestorov. V takom prípade sa rozhodne zíde prístroj s väčším výkonom i väčším množstvom funkcií.

Parný čistič na čistenie kúpelne, kuchyne, auta i čalúneného nábytku

Klasický či multifunkčný parný čistič s odsávaním?

Klasický prístroj v prípade parného čističa znamená, že parný čistič vytvára horúcu vodnú paru, vďaka ktorej vyčistí aj tie najmenej prístupné miesta. Klasický prístroj dávkuje horúcu paru a prostredníctvom nástavca (trysky) na hlavici (kefka, špongia, iný konektor) vyčistíte potrebný priestor, predmet či plochu.

V prípade multifunkčných parných čističov ide o prístroje s možnosťou prisávania i odsávania. Takýto prístroj využijete napríklad aj pri čistení okien a žalúzií. Samozrejme aj klasickým parným čističom okná či sklo vyčistíte, no bez funkcie odsávania špinu neodstránite úplne. Možnosť odsávania umožňuje aj čistenie kobercov a sedačky, hodí sa taktiež ako parný čistič na čistenie auta.

Tyčový, pojazdný alebo ručný parný čistič?

Parné čističe sa delia do troch základných kategórií. Prvou z nich sú ručné parné čističe. Ak chcete upratovať menšie plochy, hľadáte menšieho pomocníka, ktorý sa bude jednoducho skladovať, ručný čistič je pre vás ideálnou voľbou. Hodí sa aj na čistenie ťažko dosiahnuteľných miest klasickým mopom alebo veľkým parným čističom. Využijete ho na škáry v kúpeľni, kuchyni aj na odolné škvrny na podlahe. Ak máte veľký dom alebo hľadáte čistič na väčšie plochy, tak ručný čistič neodporúčame.

Druhým typom sú tyčové čističe, resp. parné mopy. Parný čistič z tejto kategórie je prispôsobený na upratovanie podláh. Drahšie modely môžu zastať funkciu parného mopu, vysávača aj ručného čističa (prístroj 2v1).

Poslednou kategóriou sú pojazdné čističe, ktoré pripomínajú svojím vzhľadom klasické vysávače. Keďže je toto zariadenie rozmerovo väčšie, dokáže vyvinúť pri umývaní najväčší tlak. Výhodou je tiež väčšia nádoba na vodu. Nevýhodami sú vyššia hmotnosť a náročnejšie skladovanie. Často sa v ich prípade stretnete s označením parné tepovače, avšak takýmto spôsobom sa dajú použiť len v prípade, že dokážu prebytočnú vodu odsávať.

Najlepšie parné čističe podľa testov

Aby sme však neostali iba v rovine teoretickej, ponúkame vám náš osobný výber parných čističov, ktoré splnia všetky vaše požiadavky. Vyberali sme na základe kvality a spokojnosti zákazníkov. Hodnotenia, skúsenosti a recenzie sú najlepším spôsobom, ako zistiť, ktorý parný čistič je ten najlepší. My sme pre vás na základe pomeru kvality a ceny vybrali tieto.

Výkon

Práve výkon odzrkadľuje dve základné kritériá, ktoré určujú účinnosť parného čističa. Predovšetkým ide o teplotu, akou dokáže prístroj zohrievať vodu. Teplota horúcej pary by nemala byť menšia ako 130 °C.

Práve vďaka tomu je dôležitý ďalší údaj a to je množstvo a teda tlak pary, ktoré prístroj generuje. Výkon samotný sa udáva vo wattoch a ideálne je ak má prístroj viac ako 1 200 W. Menšia hodnota spôsobuje menšiu výhrevnosť vody a takisto aj slabšiu hustotu vodnej pary.

Výkon je úzko spojený s tlakom pary. Hodnota tlaku sa udáva v baroch a pri klasických parných čističoch sa táto hodnota pohybuje približne od 1,5 do 3 baru, podlahové čističe a parné vysávače ponúkajú hodnoty 3,5+ baru. Vďaka vyššiemu tlaku pary sa nečistôt zbavíte ľahšie.

Maximálna teplota

Čím vyššia je maximálna teplota na čističi, tým viac nežiaducich baktérií, plesní a roztočov sa viete zbaviť. Najvýkonnejšie modely dokážu vyprodukovať paru s teplotou 150 °C. Najnižšia prípustná teplota je 70 °C, pretože pri nej umiera väčšina mikroorganizmov.

Parný čistič s veľkým zásobníkom na vodu

Komory čističa

Počet komôr čističa je jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere. Sú súčasťou systému dopĺňania vody a bez nich sa prístroj nezaobíde. Základné rozdelenie parných čističov podľa počtu komôr je na jednokomorové a dvojkomorové. Každá z týchto dvoch skupín má svoje výhody a nevýhody. Jednokomorové čističe sú jednoduchšie, najčastejšie majú jednu nádržku ručné a pojazdné čističe. V nádobe na vodu sa ohrieva voda na vysokú teplotu a pomocou tlakového uzávera sa zabezpečuje funkčnosť prístroja. Keď je hladina tlaku dostatočne nízka, dá sa nádržka otvoriť, doliať voda a môžete pokračovať v práci. Jednokomorový čistič je najčastejšie možné používať približne 15 minút v kuse, potom musíte počkať na opätovné vytvorenie tlaku a ohrev vody. Preto čistič z tejto kategórie neodporúčame v prípade, ak máte v pláne umývať a čistiť väčšie plochy. Oplatí sa pre menej náročných zákazníkov, ktorí bývajú v menších domoch alebo bytoch a hľadajú čo najlacnejšiu alternatívu.

Druhou kategóriou sú dvojkomorové čističe. Jedna komora slúži ako dávkovač vody, druhá vodu ohrieva, zvyšuje sa v nej tlak a prúdi z nej horúca para. Týmto sa vyrieši problém s krátkou prevádzkovou dobou a potrebou vodu neustále dopĺňať, prípadne čakať na zvýšenie tlaku. Len čo dôjde voda v ohrevnej nádobe, prečerpáva sa do nej voda z druhej, dávkovacej nádoby. Tento systém je energeticky šetrnejší, no musíte rátať s tým, že si zaň priplatíte.

Hmotnosť a objem zásobníka

Hmotnosť parného čističa samozrejme závisí od veľkosti daného prístroja a jeho príslušenstva. Niektoré prístroje sú vhodné do ruky tzv. kačky, ktoré jednoducho zohrievajú vodu a čistia rovnako účinne ako klasický parný čistič. Práve s tým je však spojená aj nádobka na vodu.

Ak chcete pracovať s parným čističom čo najdlhšie, nie je dôležitý len počet komôr, ale aj objem zbernej nádoby na prach a špinu. Čím je tento objem väčší, tým lepšie, pretože nebudete musieť nádobu počas práce vyprázdňovať. Objem nádoby na prach a špinu býva najčastejšie v rozmedzí od 0,2 až do 2 litrov. Čistenie nádoby nie je najjednoduchšie, preto by ste mali hľadať čističe aspoň s objemom 1 liter. Počas čistenia ešte musíte prístroj vypnúť, kvôli čomu sa ochladí a keď ho znovu zapnete, musíte čakať na nahriatie.

Regulácia pary

Nie vždy sa hodí, ak parný čistič funguje len na jednom stupni výkonu, niekedy totiž potrebujete výkon regulovať. Profesionálnejšie a drahšie modely bývajú vybavené reguláciou pary. Najčastejšie to bývajú 3 stupne. Samozrejme, čím viac stupňov na reguláciu, tým lepšie, pretože si viete výkon prístroja prispôsobiť konkrétnemu povrchu alebo stupňu znečistenia. Pre komfortnejšiu manipuláciu sa dá para regulovať ovládačom priamo na rukoväti čističa, takže sa nemusíte zohýbať ani prístroj vypínať.

Trysky a dĺžka kábla

Dĺžka kábla (plus hadica) by nemala byť menšia ako 2 m. S dlhšou hadicou nemáte problém manipulovať v priestore a máte tak lepší akčný rádius (pohyb). Rozhodne myslite aj na trysky, prípadne konektory a nástavce. Vďaka nim totiž môžete určovať intenzitu pary podľa toho, aký druh materiálu alebo priestor potrebujete vyčistiť. Často sú to práve nadstavce, ktoré určujú množstvo a intenzitu pary, ktorú prístroj produkuje.

Nadstavec na čistenie pohovky

Indikátor nahriatia a množstva vody, automatické vypnutie a ďalšie funkcie

Čím viac má čistič funkcií a príslušenstva, tým lepšie. Vyberajte si podľa toho, čo naozaj využijete. Najčastejším príslušenstvom k parnému čističu je:

  • Bezpečnostný ventil – slúži na to, aby sa neotvorila nádoba s vodou, kým sa neustáli hladina tlaku.
  • Detská poistka – dokáže zabrániť nechcenému úniku pary pri náhodnej manipulácii.
  • Indikátor nahriatia a množstva vody – tieto dve „kontrolky“ vás budú informovať o tom, či už je prístroj pripravený na používanie a či je v nádobke dostatok vody na fungovanie.
  • Ochrana proti znečisteniu – vodný kameň ovplyvňuje životnosť parného čističa. Pravidelné odvápňovanie je nevyhnutné a prebieha pomocou špeciálnych tyčiniek. Ak prístroj túto funkciu nemá, tak ho musíte vyčistiť ručne.
  • Ovládacie prvky – okrem základných tlačidiel môže mať parný čistič aj dotykové prvky, ktoré bývajú najčastejšie umiestnené na rukoväti.
  • Automatické vypnutie – aby sa pri nedostatku vody parný čistič nenamáhal, prípadne aby nedošlo k jeho poškodeniu, niektoré prístroje sa v tomto prípade dokážu automaticky vypnúť.

Ručné parné čističe sú najlacnejšie

Parné čističe nie sú luxusné zariadenia, ktoré by ste si nemohli dovoliť. Sú to pomocníci do domácnosti zo strednej cenovej kategórie, no záleží tiež od konkrétnej značky, modelu či príslušenstva. Ručné parné čističe sú dostupné od 20 eur, za tyčové zaplatíte od 40 eur vyššie. Najdrahšou voľbou sú pojazdné parné čističe, pri nich sa cena pohybuje od 100 do 300 €. Profesionálne parné čističe za 800 a viac eur sú zvyčajne podlahové a vysokotlakové. Dajú sa využiť aj v bežnej domácnosti, ide však o zbytočne drahé riešenie.

Najobľúbenejšie sú značky Kärcher, ETA, Rowenta a Polti Vaporetto

Obľúbenými výrobcami sú napríklad Silvercrest (Lidl), ETA, Rowenta, Sencor alebo Phillips. Najznámejším výrobcom je Kärcher, ktorý sa špecializuje na profesionálnu čistiacu techniku na domáce použitie. Krok vedľa neurobíte ani výberom značiek Ariete a Concept. V prípade parných mopov hrá prím Vileda a Leifheit. Spotrebitelia často vyhľadávajú ručný parný čistič nano z dielne výrobcu Rovus. Nanočiastočky (ultra malé molekuly) preniknú hlbšie do čistených povrchov a rýchlejšie uschnú, takže je prístroj všestranne využiteľný.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie parné čističe

Základná starostlivosť

Na to, aby bol parný čistič čo najdlhšie v dobrej kondícii a fungoval ako má, je dôležitá starostlivosť, pravidelná údržba. Kľúčové je používanie správnej vody. Ideálne je používať destilovanú vodu, prípadne ju môžete zmiešať aj s vodou z vodovodu, alebo prevarenú vodu. Takto sa vyhnete nadmerným nánosom vodného kameňa v parnom čističi. Pokiaľ už v prístroji nános vodného kameňa je, treba ho pravidelne odvápňovať.

Najčastejšie otázky – FAQ

Rozhodli ste sa pre parný čistič, stále však máte ohľadom jeho použitia otázky? Na tie najčastejšie vám ponúkame odpoveď.

Môžem používať parný čistič na parkety alebo laminátovú podlahu?

Môžete, ak parný čistič umožňuje nastavenie pary a teploty. Avšak len na parkety, ktoré nie sú naolejované ani navoskované. Pre istotu podlahu čistite s dvomi návlekmi.

Ako je to s používaním parného čističa na matrace?

Čistenie matraca pomocou parného čističa neodporúčame. Testy ukázali, že matrac pri čistení nasiakne všetku vlhkosť a trvá naozaj dlho, kým úplne vyschne. Môže to byť aj niekoľko dní. Počas tohto obdobia ho nemôžete používať. Môže sa stať, že matrac vo vnútri nevyschne úplne a vznikne ideálne prostredie na množenie baktérií a plesní. Čiže ak ste sa chceli zbaviť mikroorganizmov v matraci, efekt bude presne opačný.

Oplatí sa investovať do parného čističa?

Aj keď sa nedá parný čistič používať na matrace, nemusíte sa báť, že by ste ho nevyužili. Je vhodný na čistenie kúpeľne, kuchyne alebo spálne. Vyčistíte s ním sprchový kút, obkladačky, zrkadlá aj okná. Čistiť s ním môžete aj citlivejšie povrchy (tkaniny a podlahy, ktoré majú vyššiu vsiakavosť). Treba len nastaviť prístroj na najnižšiu teplotu a intenzitu pary.

Je parný čistič vhodný pre alergikov?

Keďže pri práci nepoužíva žiadne chemické prostriedky a nevíri prach, alergici ho ocenia. Plusom je aj zvyšovanie vlhkosti v miestnosti, čo uľahčuje dýchanie.

Aký je rozdiel medzi parným mopom a podlahovým parným čističom?

Mopy majú zvyčajne nižší výkon, sú kompaktnejšie a lacnejšie. Podlahové parné čističe sú mohutnejšie, tvarom často pripomínajú klasický vysávač a ich výkon je vyšší. Zvyčajne sa dajú použiť nielen na čistenie podláh, ale napr. aj na okná a obkladačky.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

31/08/2021 21:23
Edita

Mám parný čistič Leifheit 11913, ktorý je ľahký a skladný a som s ním maximálne spokojná. Škoda, že som si ho nekúpila skôr, mohol mi ušetriť kopu práce. Výhodou je, že nepotrebujem žiadne vedro s vodou a ani nemusím žmýkať žiaden mop. Všetko je krásne umyté a aj vyschnuté raz dva. Dlažbu vyčistí veľmi dobre, len škoda, že kábel nie je o niečo dlhší, aspoň o taký meter, tak to musím riešiť predlžovačkou. Ešte jedna výhoda je, že dokáže pekne stáť na podstavci na koberce a nemusím ho opierať o stenu. Chystám sa doobjednať si aj mikrofázové mopové utierky. Oceňujem jednoduchú manipuláciu a tiež to, že na umytie podlahy v trojizbovom byte postačí polovica nádobky vody. Tento parný mop sa veľmi dobre skladuje, pretože nezaberá veľa miesta. Rýchlo sa nahreje, no postrehla som, že po laminátových podlahách kĺže troška horšie, čiže treba vynaložiť o niečo viac sily a námahy. Na dlaždiciach a koberci to ide celkom ľahko. Para nie je až tak silná a navyše sa dá pekne regulovať. Za tie peniaze je to skvelý a šikovný pomocník do každej domácnosti. Bez problém čistí aj laminátové a vinylové podlahy či obkladačky v kúpeľni aj kuchyni. Odporúčam ho všetkým.

01/09/2021 13:34
Andrea Ch.

Mám parný mop Ariete Vapor ART 4164 v bielej farbe a na žiadne nedostatky som zatiaľ neprišla. Mop je úžasne skladný, takže k jeho prednostiam patrí hlavne to, že mám vždy po ruke. Kedykoľvek to potrebujem, len ho zapnem a pustím sa do upratovania. Mop je pomerne ľahký, veľmi dobre sa mi s ním manipuluje a je to môj veľký pomocník pre čistú domácnosť. Už nepotrebujem žmýkať žiadne nevzhľadné handry namočené vo vode a ani vedro. Vďaka množstvu nadstavcov má mop široké využitie a pre domáce účely je úplne postačujúci. Prívodový kábel je o čosi kratší, no to riešim predlžovačkou a neprekáža mi to. Upratovanie je rýchle a páči sa mi, že mop nezanecháva podlahu mokrú, vyschnutá je raz dva. Niekde na internete som čítala, že mop zanecháva šmuhy alebo mokro. No asi to záleží aj od typu podlahy, akú máte. Ja som takéto problémy nepostrehla, pretože mám dlažbu a tu si mop počína vynikajúco. Mop si poradí aj s kuchynskou mastnotou, ktorú mám na dlažbe v okolí sporáka. Manžel ho dokonca skúšal na „prefúknutie“ radiátora a tiež to zvládol. :-) Bez problémov s ním umyjem aj sprchový kút, čiže využitie má prakticky vo všetkých miestnostiach v byte alebo dome. Cena bola dobrá, preto sme s kúpou spokojní.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 06.10.2017
Posledná aktualizácia: 22.02.2023
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.