Na akom programe/na koľko stupňov prať rifle a rifľovú bundu? Návod, ako sa starať o rifle

Rifle možno označiť za nestarnúci kus oblečenia, ktorý je súčasťou šatníka každého človeka, a to bez rozdielu veku. Čierne, modré, červené, sivé – bez ohľadu na to, akú farbu džínsov uprednostňujete, dôležitá je správna starostlivosť o ne.

Ako sa starať o rifle?

Viete, akú údržbu vyžadujú a ako sa o ne starať tak, aby vám vydržali čo najdlhšie ako nové?

Prať alebo neprať rifle?

Určite prať, pretože nosením sa na džínsy chytajú rôzne baktérie, častice prachu, peľu, vaša koža, pot, špina, ak si sadnete na špinavé miesto alebo sa ofrknete. Dôležité je však vedieť, ako prať rifle tak, aby ste narušili ich kvalitu. Pre tých, ktorí neradi perú, je dobrou správou to, že džínsy sa neodporúča prať často. Ak nie sú špinavé, stačí, že ich operiete raz za mesiac, pokojne aj raz za pol roka. Závisí od toho, z akej rifľoviny sú a koľkokrát ste ich mali oblečené. Častým praním sa stráca pôvodná farba rifieľ, pružnosť a celková kvalita vlákien.

Ako prať džínsy?

Rifle by ste mali prať podľa pokynov uvedených na štítku. Najideálnejší spôsob je pranie riflí v rukách. Ak sa vám to nechce robiť, mali by ste vedieť, ako a na akom programe rifle prať. Džínsy sa odporúča prať v studenej vode, s maximálnou teplotou 30 až 40 °C. Už 40 °C je trochu riskantná teplota, pretože vplyvom horúcej vody sa rifľovina zráža a tak vám rifle hneď po prvom praní nemusia byť dobré. Ďalšie zásady, ktorých by ste sa pri praní mali držať sú:

 • Prevráťte džínsy, teda otočte ich naruby. Takto si rifle zachovajú svoju pôvodnú farbu určite dlhšie. Ak sa na rifliach nachádzajú zipsy a gombíky, prevrátenie riflí ušetrí aj vašu práčku. Rôzne aplikácie, zipsy, gombíky a nity na džínsoch sa praním obtierajú o kovový bubon práčky, čím ho odierajú a ničia bubon i seba.
 • Na pranie riflí používajte prací prostriedok a aviváž na farebnú bielizeň.
 • Moderné pračky majú v sebe zabudovaný automatický program na pranie riflí. Výhodou programu je, že zohľadňuje špecifiká rifľoviny.
 • Surový denim sa odporúča prať len raz za 6 mesiacov.

Sušenie alebo nesušenie džínsov?

Sušenie džínsov v sušičke sa neodporúča. Rifľovina sa v sušičke zráža a je namáhaná, preto ich nechajte voľne vyschnúť na vzduchu. Nedávajte ich ani na radiátory a pod., pretože látka, na ktorú pôsobí teplo, stráca svoju pevnosť. Ďalšie zásady, ako správne sušiť džínsy zahŕňajú:

 • Pri sušení riflí nechajte džínsy stále otočené, teda naruby, tak ako ste ich prali.
 • Rifle zaveste do prirodzenej polohy tak, aby pás bol hore a obe nohavice smerovali nadol, ako keby ste ich mali na sebe.
 • Keďže štipce zanechávajú na oblečení stopy, skúste sa im vyhnúť. Navyše, pri zaštipcovaní džínsov musíte odev ohnúť. Tvar, pri ktorom džínsy schnú, si potom zachovajú a nepomôže vám ani žehlenie.
 • Nevystavujte rifle priamemu slnečnému žiareniu, pretože sa znehodnocuje pevnosť rifľoviny a bledne farba.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie práčky

Žehliť alebo nežehliť džínsy?

Rifľovina sa žehliť neodporúča. Džínsy sa vyrovnajú samy na postave a keďže nepatria do kategórie krčivých látok, nemusíte sa ani obávať, že sa vám nosením pokrčia. Ak máte citlivú pokožku a potrebujete sa cítiť v oblečení maximálne pohodlne, tak potom rifle ožehlite. Budú tak príjemnejšie na dotyk, zostanú pružnejšie, mäkšie a zbavíte sa pozostatkov prášku, aviváže alebo baktérii, ktoré sa pri sušení na ne nachytali. Pri žehlení nemusia byť rifle úplne suché, práve naopak, odporúča sa, aby boli mierne navlhčené, čo uľahčuje vyrovnanie pokrčených častí.

Mráz namiesto prania?

Mráz má podobné schopnosti ako pranie. Zbaví vás nečistôt, baktérií, a to bez akejkoľvek námahy a bez obáv, že zafarbíte nejaké iné oblečenie. Stačí, ak rifle počas zimy dáte na balkón alebo ich na pár hodín dáte do mrazničky. Buďte však opatrní, pretože vplyvom mrazu sú rifle stuhnuté, tvrdé, a môžu sa veľmi jednoducho zlomiť. Preto ich prirodzene nechajte odmraziť bez toho, aby ste ich vyrovnávali alebo niečo s nimi robili. Po pár minútach, keď povolia, ich dajte usušiť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Nie sú rifle ako rifle

Existuje viacero druhov rifľoviny a aj viacero typov džínsov. Môžete si kúpiť farebné rífe, dotrhané rifle, rifle s vytiahnutými bavlnenými vláknami, vyšívané rifle, rifle s potlačou, s aplikáciami a pod. Nevýhodou týchto džínsov je, že každé by ste mali prať a starať sa o ne podľa osobitných špecifík. Na šetrné pranie je nevyhnutné poznať aspoň niečo o základných typoch džínsov.

Surové rifle alebo „Raw denim“

Surové rifle, alebo tzv. surový denim či raw denim sú džínsy, ktoré ešte neboli prané, šúchané, trhané a ani nijako upravované výrobcom. Jediné, čo s nimi bolo urobené, je nafarbenie farbivom indigo. Teda šanca, že vám v práčke zanechajú modrú farbu, je viac než istá. Spoznáte ich tak, že sú buď označené lístkom Raw denimm, alebo podľa kvality materiálu. Sú oveľa tvrdšie, kvalitnejšie a aj drahšie. V porovnaní s bežnými džínsami vám pri pravidelnom nosení vydržia oveľa dlhšie. Hovorí sa, že aj keby ste ich nosili denno-denne, vydržia až 3 roky bez akéhokoľvek poškodenia. Je to presne tá rifľovina, ktorá sa kedysi dala zakúpiť v Tuzexe a možno vaši rodičia majú stále takýto exkluzívny kus rifľoviny vo svojom šatníku.

Ako prať surové rifle?

Takáto rifľovina sa perie len raz za 6 mesiacov a môže sa aj menej. Pokojne by vydržala aj celé 3 roky bez prania. Mimochodom, čím dlhšie budete rifle nosiť, tým sa farba rovnomerne rozleje po celej rifľovine a ošúcha sa na miestach, ktoré sú najviac namáhané. Pôsobením prania surový denim stratí svoj pôvodný, zaujímavý vzhľad. Možno máte obavy, že rifle po takom dlhom čase budú zapáchať, tak ich namiesto prania dajte len vyvetrať na vzduch alebo ich dajte do mrazničky.

Roztrhané alebo deravé rifle

Podobne ako surové rifle, aj džínsy s rozparkami si vyžadujú špecifickú starostlivosť. Diera narušila štruktúru džínsov, preto sú náchylnejšie na poškodenie.

Pranie riflí v rukách

Ako prať roztrhané/deravé rifle?

Roztrhané časti zvyčajne nie sú obšité a veľmi ľahko sa môže stať, že sa o bubon v práčke prichytí jedna jediná nitka a namiesto džínsov s viacerými dierami vytiahnete rifle s jednou obrovskou dierou. Postupujte teda tak ako pri klasických rifliach, otočte ich naruby a vložte do pracieho vrecúška, ktoré musí byť dostatočne veľké, aby v ňom mali rifle priestor.

Tipy a triky, ako sa čo najlepšie starať o rifle

 • Čítajte štítky na oblečení, ktoré vám napovedia, ako oblečenie prať tak, aby sa nepoškodilo.
 • Nehádžte rifle hneď do práčky. Malú škvrnu alebo zašpinenie ošetrite len lokálne, použite na to tampón a vodu.
 • Perte rifle naozaj len po dlhšej dobe nosenia. Odporúčam pranie v rukách, v studenej vode s trochou pracieho prostriedku určeného na farebnú bielizeň. Nemusíte sa vo vode mágať, stačí, ak džínsy na cca 15 min. namočíte do vody a potom v čistej vode opláchnete.
 • Pred otočením riflí naruby zapnite všetky gombíky, skontrolujte vrecká, či ste tam náhodou nenechali vreckovy alebo, v tom lepšom prípade, nejaké bankovky. Pozapínajte zipsy a až potom prevráťte rifle.
 • Čierne rifle rýchlo strácajú farbu, perte ich ešte zriedkavejšie ako klasické modré rifle a s práškom na čierne oblečenie, ktoré chráni sýtosť čiernej farby.
 • Neperte tmavé rifle spolu so svetlými, hrozí, že tie svetlé už takými svetlými nebudú.
 • Rifľovina sa neodporúča žmýkať a ani žehliť, pretože sa stráca prirodzená elasticita rifľových vlákien.
 • Ak predsa len sušíte rifle v sušičke, vložte ich do vrecúška na pranie, nastavte režim pomalého sušenia s nízkou teplotou a vyberte ich o niečo skôr, ako sušička ohlási ukončenie programu. Sušenie dokončite prirodzeným spôsobom na vzduchu.
 • V prípade džínsov nikdy nepoužívajte inú aviváž a prací prostriedok ako ten, ktorý je určený na tmavé alebo farebné oblečenie. Vplyvom použitia iných prostriedkov, napr. tých na bielu bielizeň, rifle vyblednú a ich pôvodná farba bude nenávratne preč.
 • Ak pridáte do prania deci octu, rifle nebudú púšťať farbu. Túto „skutočnosť“ si pred tým overte pri ručnom praní.
 • Pred zavesením riflí na sušiak a oblečenie akoby vyprášte, tak bude rovnejšie a nebudete mať toľko práce so žehlením.
 • Kupujte džínsy, ktoré sú vám trochu tesnejšie, pretože nosením sa vďaka elasténu, ktorý sa nachádza vo vláknach rifľoviny, trochu roztiahnu.
 • V prípade očisty riflí prostredníctvom mrazu, zabaľte džínsy do pracieho vrecúška alebo do igelitovej tašky.
 • Ak sa chystáte žehliť rifle, žehlite ich ešte vlhké a to s menšou teplotou, aby sa nezrazili a nepoškodili. Moderné žehličky majú pre rifle už aj vyhradený program.
 • Pri skladovaní riflí sa neodporúča robiť „komíniky“. Rifle potrebujú mať priestor, aby mohli dýchať, preto ich radšej zaveste na vešiak. Preveste ich na ramienko len jedenkrát a urobte im v šatníku dostatok priestoru. 

Vedeli ste, že...

 • na výrobu jediných džínsov sú spotrebované až 2 kilá bavlny?
 • džínsy sú také populárne, že za rok sa na ich výrobu spotrebuje viac ako 2 milióny kilometrov džínsovej látky?
 • vrecko na džínsoch slúžilo baníkom na odkladanie vreckových hodiniek? Dodnes sú vrecká na rifliach zachovávané ako pamiatka na ich pôvodný vzhľad a účel.
 • anglický názov džínsy pochádza z Janova? Slovo džínsy je pojem odvodený z francúzskeho Genés, janovskej modrej farby.
 • džínsy boli v 50. rokoch 20. storočia zakázané, pretože herec James Dean z nich urobil symbol búriacich sa mladých? Nesmeli sa nosiť do divadiel, reštaurácii, škôl. Práve preto sa džínsy dodnes pokladajú za nevhodný odev v prípade návštevy divadelného predstavenia a zúčastnenia sa na náboženskom obrade, napr. v kostoloch.
 • džínsy preslávila Marilyn Monroe, keď sa v nich objavila vo filme Mustangovia? Od toho momentu sa spustil zlatý vek džínsov.

Vrecúško na pranie môžete nahradiť obliečkou na vankúš, samozrejme, najlepšie bielou. Nezabudnite, že po vložení džínsov ju treba aj dôkladne pozapínať a až potom prať. Rifle musia byť vždy, aj keď sú vo vrecúšku, otočené naruby.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 10.10.2020
Hodnotenie článku:
(95.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovkyAko čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovky

Odtlačky, prstov, prach, množstvo špiny a baktérie, to všetko denne sadá na povrchu elektroniky a aj do jej vnútra. Aby vám televízor vydržal čo najdlhšie, nemali by ste zanedbávať jeho...

Kôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľneKôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľne

Kôš na bielizeň by mal skrývať bielizeň, izolovať pach a aj vkusne vyzerať. Poradíme vám, ako ho vybrať správne.

Čo robiť, keď vás vytopí sused? Náhrada škody pri vytopení bytu, krízová zodpovednosť za škoduČo robiť, keď vás vytopí sused? Náhrada škody pri vytopení bytu, krízová zodpovednosť za škodu

Vrátiť sa po niekoľkých dňoch domov a zistiť, že váš byt vytopil sused, je situácia, v ktorej sa nikto nechce ocitnúť. Vytopil vás sused? Tak by ste mali vedieť, ako sa v takej situácii...