Ako sa zbaviť použitého kuchynského oleja? Odovzdajte ho na čerpačke Slovnaft!

Rezne, vyprážaný karfiol, šišky... Až sa vám slinky zbiehajú, čo? Pripravené pochúťky skonzumujete, použitý rastlinný olej však ostane. A s ním aj jeden menší zárdheľ. Čo s ním?

Použitý kuchynský olej v panvici

Rozmýšľate, ako sa zbaviť použitého kuchynského oleja? Počuli ste už o zberných dvoroch? Existuje však aj iná - jednoduchá a dostupná možnosť ekologickej likvidácie kuchynského oleja, ktorá je navyše zadarmo. Čítajte ďalej.

Prečo použitý rastlinný olej zbierať?

Prepálený olej u nás najčastejšie smeruje do výlevky alebo do záchoda, čo často vedie k upchatiu potrubia a znečisteniu vodypôdy. Zvyšky olejov a jedla, ktoré spláchnete sa biologicky rozkladajú a okrem toho, že majú hnilobný zápach sú živnou pôdou pre hlodavce, ktoré dajú potrubiu tiež poriadne zabrať. Čisteniederatizácia potrubia vás síce nepáli, ale odpadové hospodárstvo to niečo stojí. Sú to peniaze, ktoré idú aj z vášho vrecka a určite by sa dali využiť aj inde.

Olej na odovzdanie pripravte

Použitý kuchynský olej pred odovzdaním preceďte, nalejte ho do priehľadnej PET fľaše a dobre ju uzavrite. Pokojne môžete použiť akúkoľvek plastovú fľašu i pôvodné balenie oleja. Množstvo oleja, ktoré odovzdáte nie je obmedzené.

Nezbiera sa len použitý rastlinný olej. Odovzdať môžete aj olej, ktorý slúžil ako nálev potravín (sušené paradajky, syr, ryby, zelenina...), ale tiež musí byť dôkladne precedený.

Konzervované ryby v oleji

Použitú bravčovú masťkokosový olej do zberného dvora nenoste. Na ďalšie spracovanie nie sú vhodné.

Aká je jeho ďalšia cesta?

Zber oleja, ktoré poskytujú dediny a mestá je bezplatný, ale sú aj také spoločnosti, ktoré olej odkupujú, aby z neho mohli vyrobiť biopalivovú zložku. Táto zložka znižuje emisie CO2 a obsahuje aj nižšie množstvá iných nebezpečných látok a ako palivo sa pridáva do nafty. Použitý olej spracúva spoločnosť Meroco. Z jedného litra použitého konzumného oleja je možné vyrobiť 0,90 – 1,00 litra biopaliva.

Zber použitého kuchynského oleja

Reštaurácie, hotely a jedálne majú separovanie oleja stanovené zákonom a aj to podlieha pravidelným kontrolám zo strany štátu. Domácnosti sa takto skontrolovať nedajú. Je na každom z nás, ako s vypáleným olejom naloží.

Cedenie použitého kuchynského oleja

V dobe, kedy sa čoraz viac začína hovoriť o nutnosti separovania odpadov a ochrany životného prostredia by však mal byť aj tento jednoduchý úkon samozrejmosťou.

 Náš tip: Olej možno jednoducho precediť aj cez obyčajnú papierovú utierku. Tú potom vyhoďte do zmesového komunálneho odpadu.

Kde použitý kuchynský olej odovzdať?

Zber použitého rastlinného oleja by mala zabezpečiť obec a mesto, v ktorej bývate. Obráťte sa na príslušný obecný alebo mestský úrad. Zamestnanci vám informácie o zbere oleja radi poskytnú. Druhou možnosťou je odniesť ho priamo do zberného dvora

Ak v obci alebo meste, ktoré zberný dvor prevádzkuje, nemáte trvalý pobyt, potom si pre istotu overte, či na ňom môžete olej odovzdať. Prevádzkový poriadok zberného dvora by ste mali nájsť na webovej stránke obce / mesta.

Olej odovzdáte aj na čerpačkách Slovnaft

Napadol vám Slovnaft? Správne. Slovnaft v roku 2011 spustil projekt „Aj kvapka oleja sa ráta“. V rámci tohto projektu môžete prepálený olej odovzdať v 84 mestách a obciach, na 162 čerpacích staniciach.

Zber použitého kuchynského oleja na Slovnafte
zdroj obr.: slovnaft.sk

Slovnaft zberne oleja umiestňuje na sídliská alebo do blízkosti nákupných centier. Za odovzdaný olej získate aj extra bonusové body. Zberné miesto je aj v SlovnafteStarej tržnici v Bratislave, aby olej mohol odovzdať skutočne každý.

Prezrite si prehľad odberných miest na Slovensku.

Dá sa na prepálenom oleji zarobiť?

Cena za prepálený olej sa pohybuje od 0,05 /kg do 0,30 /kg a závisí od kvality použitého oleja, jeho množstva a miesta, kde olej odnesiete. Vďaka propagácii projektu „Aj kvapka oleja sa ráta“ sa množstvo vyzbieraného prepáleného oleja z roka na rok zvyšuje. Do takejto prospešnej akcie sa naozaj oplatí zapojiť.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 29.05.2018
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Koncesionárske poplatky v domácnosti Koncesionárske poplatky v domácnosti

Čo sú to koncesionárske poplatky, kto je povinný ich platiť a akým spôsobom sa uhrádzajú? Na to vám odpovie náš článok.

Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví

Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis

Chystáte sa stavať nový plot a napadlo vám, či z toho nemôžete mať nepríjemnosti? Záleží od toho, aký plot a takisto, kde ho chcete stavať. Aké náležitosti si teda stavba plota vyžaduje?