Ako sa zbaviť použitého kuchynského oleja

Rezne, vyprážaný karfiol, šišky... Až sa vám slinky zbiehajú, čo? Pripravené pochúťky skonzumujete, použitý rastlinný olej však ostane. A s ním aj jeden menší zárdheľ. Čo s ním?

Použitý kuchynský olej v panvici

Rozmýšľate, ako sa zbaviť použitého kuchynského oleja? Počuli ste už o zberných dvoroch? Existuje však aj iná - jednoduchá a dostupná možnosť ekologickej likvidácie kuchynského oleja, ktorá je navyše zadarmo. Čítajte ďalej.

Prečo použitý rastlinný olej zbierať?

Prepálený olej u nás najčastejšie smeruje do výlevky alebo do záchoda, čo často vedie k upchatiu potrubia a znečisteniu vodypôdy. Zvyšky olejov a jedla, ktoré spláchnete sa biologicky rozkladajú a okrem toho, že majú hnilobný zápach sú živnou pôdou pre hlodavce, ktoré dajú potrubiu tiež poriadne zabrať. Čisteniederatizácia potrubia vás síce nepáli, ale odpadové hospodárstvo to niečo stojí. Sú to peniaze, ktoré idú aj z vášho vrecka a určite by sa dali využiť aj inde.

Olej na odovzdanie pripravte

Použitý kuchynský olej pred odovzdaním preceďte, nalejte ho do priehľadnej PET fľaše a dobre ju uzavrite. Pokojne môžete použiť akúkoľvek plastovú fľašu i pôvodné balenie oleja. Množstvo oleja, ktoré odovzdáte nie je obmedzené.

Nezbiera sa len použitý rastlinný olej. Odovzdať môžete aj olej, ktorý slúžil ako nálev potravín (sušené paradajky, syr, ryby, zelenina...), ale tiež musí byť dôkladne precedený.

Konzervované ryby v oleji

Použitú bravčovú masťkokosový olej do zberného dvora nenoste. Na ďalšie spracovanie nie sú vhodné.

Aká je jeho ďalšia cesta?

Zber oleja, ktoré poskytujú dediny a mestá je bezplatný, ale sú aj také spoločnosti, ktoré olej odkupujú, aby z neho mohli vyrobiť biopalivovú zložku. Táto zložka znižuje emisie CO2 a obsahuje aj nižšie množstvá iných nebezpečných látok a ako palivo sa pridáva do nafty. Použitý olej spracúva spoločnosť Meroco. Z jedného litra použitého konzumného oleja je možné vyrobiť 0,90 – 1,00 litra biopaliva.

Zber použitého kuchynského oleja

Reštaurácie, hotely a jedálne majú separovanie oleja stanovené zákonom a aj to podlieha pravidelným kontrolám zo strany štátu. Domácnosti sa takto skontrolovať nedajú. Je na každom z nás, ako s vypáleným olejom naloží.

Cedenie použitého kuchynského oleja

V dobe, kedy sa čoraz viac začína hovoriť o nutnosti separovania odpadov a ochrany životného prostredia by však mal byť aj tento jednoduchý úkon samozrejmosťou.

 Náš tip: Olej možno jednoducho precediť aj cez obyčajnú papierovú utierku. Tú potom vyhoďte do zmesového komunálneho odpadu.

Kde použitý kuchynský olej odovzdať?

Zber použitého rastlinného oleja by mala zabezpečiť obec a mesto, v ktorej bývate. Obráťte sa na príslušný obecný alebo mestský úrad. Zamestnanci vám informácie o zbere oleja radi poskytnú. Druhou možnosťou je odniesť ho priamo do zberného dvora

Ak v obci alebo meste, ktoré zberný dvor prevádzkuje, nemáte trvalý pobyt, potom si pre istotu overte, či na ňom môžete olej odovzdať. Prevádzkový poriadok zberného dvora by ste mali nájsť na webovej stránke obce / mesta.

Olej odovzdáte aj na čerpačkách Slovnaft

Napadol vám Slovnaft? Správne. Slovnaft v roku 2011 spustil projekt „Aj kvapka oleja sa ráta“. V rámci tohto projektu môžete prepálený olej odovzdať v 84 mestách a obciach, na 162 čerpacích staniciach.

Zber použitého kuchynského oleja na Slovnafte
zdroj obr.: slovnaft.sk

Slovnaft zberne oleja umiestňuje na sídliská alebo do blízkosti nákupných centier. Za odovzdaný olej získate aj extra bonusové body. Zberné miesto je aj v SlovnafteStarej tržnici v Bratislave, aby olej mohol odovzdať skutočne každý.

Prezrite si prehľad odberných miest na Slovensku.

Dá sa na prepálenom oleji zarobiť?

Cena za prepálený olej sa pohybuje od 0,05 /kg do 0,30 /kg a závisí od kvality použitého oleja, jeho množstva a miesta, kde olej odnesiete. Vďaka propagácii projektu „Aj kvapka oleja sa ráta“ sa množstvo vyzbieraného prepáleného oleja z roka na rok zvyšuje. Do takejto prospešnej akcie sa naozaj oplatí zapojiť.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie v každej obývačke.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 29.05.2018
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory

Domáce trezory ponúkajú skutočné bezpečie. Aké sú najlepšie? Koľko stoja? V našom článku sa dozviete všetko potrebné, aby ste si vybrali domáci trezor dobre.

Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho! Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho!

Pestovanie izbových rastlín v domácnosti so sebou prináša veľa výhod. Je to nenáročné hobby, sú prospešné pre ľudský organizmus a k tomu všetkému aj dobre vyzerajú.

6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora 6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora

Televízor je často investíciou na niekoľko rokov. Aby vám vydržal čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Viete, ktoré to sú?