Ako sa zbaviť použitého kuchynského oleja

Rezne, vyprážaný karfiol, šišky... Až sa vám slinky zbiehajú, čo? Pripravené pochúťky skonzumujete, použitý rastlinný olej však ostane. A s ním aj jeden menší zárdheľ. Čo s ním?

Použitý kuchynský olej v panvici

Rozmýšľate, ako sa zbaviť použitého kuchynského oleja? Počuli ste už o zberných dvoroch? Existuje však aj iná - jednoduchá a dostupná možnosť ekologickej likvidácie kuchynského oleja, ktorá je navyše zadarmo. Čítajte ďalej.

Prečo použitý rastlinný olej zbierať?

Prepálený olej u nás najčastejšie smeruje do výlevky alebo do záchoda, čo často vedie k upchatiu potrubia a znečisteniu vodypôdy. Zvyšky olejov a jedla, ktoré spláchnete sa biologicky rozkladajú a okrem toho, že majú hnilobný zápach sú živnou pôdou pre hlodavce, ktoré dajú potrubiu tiež poriadne zabrať. Čisteniederatizácia potrubia vás síce nepáli, ale odpadové hospodárstvo to niečo stojí. Sú to peniaze, ktoré idú aj z vášho vrecka a určite by sa dali využiť aj inde.

Olej na odovzdanie pripravte

Použitý kuchynský olej pred odovzdaním preceďte, nalejte ho do priehľadnej PET fľaše a dobre ju uzavrite. Pokojne môžete použiť akúkoľvek plastovú fľašu i pôvodné balenie oleja. Množstvo oleja, ktoré odovzdáte nie je obmedzené.

Nezbiera sa len použitý rastlinný olej. Odovzdať môžete aj olej, ktorý slúžil ako nálev potravín (sušené paradajky, syr, ryby, zelenina...), ale tiež musí byť dôkladne precedený.

Konzervované ryby v oleji

Použitú bravčovú masťkokosový olej do zberného dvora nenoste. Na ďalšie spracovanie nie sú vhodné.

Aká je jeho ďalšia cesta?

Zber oleja, ktoré poskytujú dediny a mestá je bezplatný, ale sú aj také spoločnosti, ktoré olej odkupujú, aby z neho mohli vyrobiť biopalivovú zložku. Táto zložka znižuje emisie CO2 a obsahuje aj nižšie množstvá iných nebezpečných látok a ako palivo sa pridáva do nafty. Použitý olej spracúva spoločnosť Meroco. Z jedného litra použitého konzumného oleja je možné vyrobiť 0,90 – 1,00 litra biopaliva.

Zber použitého kuchynského oleja

Reštaurácie, hotely a jedálne majú separovanie oleja stanovené zákonom a aj to podlieha pravidelným kontrolám zo strany štátu. Domácnosti sa takto skontrolovať nedajú. Je na každom z nás, ako s vypáleným olejom naloží.

Cedenie použitého kuchynského oleja

V dobe, kedy sa čoraz viac začína hovoriť o nutnosti separovania odpadov a ochrany životného prostredia by však mal byť aj tento jednoduchý úkon samozrejmosťou.

 Náš tip: Olej možno jednoducho precediť aj cez obyčajnú papierovú utierku. Tú potom vyhoďte do zmesového komunálneho odpadu.

Kde použitý kuchynský olej odovzdať?

Zber použitého rastlinného oleja by mala zabezpečiť obec a mesto, v ktorej bývate. Obráťte sa na príslušný obecný alebo mestský úrad. Zamestnanci vám informácie o zbere oleja radi poskytnú. Druhou možnosťou je odniesť ho priamo do zberného dvora

Ak v obci alebo meste, ktoré zberný dvor prevádzkuje, nemáte trvalý pobyt, potom si pre istotu overte, či na ňom môžete olej odovzdať. Prevádzkový poriadok zberného dvora by ste mali nájsť na webovej stránke obce / mesta.

Olej odovzdáte aj na čerpačkách Slovnaft

Napadol vám Slovnaft? Správne. Slovnaft v roku 2011 spustil projekt „Aj kvapka oleja sa ráta“. V rámci tohto projektu môžete prepálený olej odovzdať v 84 mestách a obciach, na 162 čerpacích staniciach.

Zber použitého kuchynského oleja na Slovnafte
zdroj obr.: slovnaft.sk

Slovnaft zberne oleja umiestňuje na sídliská alebo do blízkosti nákupných centier. Za odovzdaný olej získate aj extra bonusové body. Zberné miesto je aj v SlovnafteStarej tržnici v Bratislave, aby olej mohol odovzdať skutočne každý.

Prezrite si prehľad odberných miest na Slovensku.

Dá sa na prepálenom oleji zarobiť?

Cena za prepálený olej sa pohybuje od 0,05 /kg do 0,30 /kg a závisí od kvality použitého oleja, jeho množstva a miesta, kde olej odnesiete. Vďaka propagácii projektu „Aj kvapka oleja sa ráta“ sa množstvo vyzbieraného prepáleného oleja z roka na rok zvyšuje. Do takejto prospešnej akcie sa naozaj oplatí zapojiť.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 29.05.2018
Hodnotenie článku:
(87.2%)

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly

Teplé letné dni sú nenávratne preč. Zazimovanie letného oblečenia preto netreba vôbec odkladať. Kam však uložiť množstvo oblečenia, s ktorým máme plány aj budúci rok? Poradíme vám!

Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie! Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie!

Je cestovanie neodmysliteľnou súčasťou vášho života? Bez kvalitného cestovného kufra ani na krok. Prezradíme vám, ktoré sú tie najkvalitnejšie!


Pridať komentár