Švehla obyčajná (rybenka) v byte – kúpeľni, toalete, spálni. Poradíme, ako sa jej zbaviť

Viete, čo sú švehly zač, prečo sú vo vašej kúpeľni a ako sa ich zbaviť? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcom článku.

Ako sa zbaviť švehiel?

Švehly v byte nie sú, žiaľ, ničím výnimočným. Tohto hmyzu sa však dokážete pomerne rýchlo zbaviť. Poradíme, čo robiť, ak sa objavia aj vo vašom byte.

Čo sú to švehly?

Švehla je hmyz, ktorý má pretiahnuté telo, tvarom a pohybom pripomína rybku. Dorastá približne do 2 cm a hoci sa zdá, že sa plazí alebo pláva, rýchly kmitajúci pohyb jej zabezpečujú 3 páry končatín. Na svetlo reaguje placho, preto sa zdržiava na tmavom mieste a najčastejšie v kúpeľni, na záchode, ale samozrejme, že tieto malé rybienky môžeme nájsť aj v spálni. Totiž, jej výskyt sa nešpecifikuje na miestnosť, ale na prostredie. Objavuje sa najmä tam, kde je vlhko, relatívne teplo a tma, napr. aj v špajze. Veľmi častým problémom sú švehly v byte hlavne vtedy, ak kúpeľňa nie je vybavená odsávaním. Mimoriadne sa im páčia miesta za zárubňami, v medzierkach a medzi dlaždicami.

Charakteristické znaky švehiel

 • Majú približne 2 cm,
 • telo im pokrývajú drobné strieborné šupinky,
 • na prvý pohľad sa zdá, že majú 2 páry tykadiel, vpredu a vzadu, ale v skutočnosti majú len 1 pár, a to na hlave, vzadu 1 pár štetiniek, ktorý pripomína tykadlá a v strede, na samom konci tela, chvost,
 • nachádzajú sa vo vlhkých miestnostiach, obľubujú vlhkosť okolo 75 až 99 %,
 • majú rady teplo, od 22 do 27 °C,
 • sú citlivé na svetlo, preto vyhľadávajú tieň, kúty a zákutia,
 • konzumujú sacharidy, proteíny, škroby, ale pochutnajú si aj na vlasoch, nechtoch, omrvinkách, na zvyškoch odumretej kože, lepidla a nepohrdnú ani vaším oblečením, múkou a cukrovinkami, ktoré obzvlášť milujú.

Ohrozuje švehla obyčajná človeka? 

Švehly sa vyskytujú na Zemi už vyše 300 miliónov rokov. Človeka nijako neohrozujú a neškodia. Neprenášajú žiadne ochorenia, ani nehryzú a nevylučujú látky, na ktoré by človek zomieral. Švehly sú do istej miery pre človeka aj užitočné, požierajú roztoče. Ľahko by sa však mohli premnožiť a zničiť vám potraviny. Majú rady aj papier, preto pozor na tapety, knihy, ale aj na fotografie. Hneď ako spozorujete rybenku v domácnosti, konajte, pretože sa rýchlo a „potichu“ rozmnožuje. To znamená, že samička za jeden deň, nakladie vajíčka na miesta, kde sa nemáte šancu dostať, do škáročiek a medzierok.

Švehly obľubujú papier

Je alebo nie je to švehla?

Ak neviete, či to, čo ste objavili v kúpeľni, je alebo nie je švehla, urobte jednoduchý test. Pred vstupom do miestnosti si všimnite, či sa potom, ako ste zasvietili svetlo, rýchlo stratí. V prípade, že ide o švehlu, pred svetlom utečie pod skriňu, niekde do tieňa či do škáročky.  

Viete, ako sa zbaviť švehiel?

Samozrejme, že človek, ktorý bojuje so švehlami, ako prvé siahne po chemickom prípravku. Predtým, ako si zamoríte kúpeľňu, toaletu a ďalšie miestnosti toxickými látkami, na rybienky vyskúšajte pár domácich prostriedkov, ktoré mnohým pomohli zbaviť sa ich.

1.     Vanilka

Pozor, nie vanilkový cukor, ktorý sa dáva do pečenia a ktorý by namiesto odpudenia švehiel, švehly prilákal, ale surovú vanilkuRozrežte struky vanilky, nakrájajte ich na menšie kúsky a umiestnite do rohov miestnosti, v ktorej ste výskyt švehiel zaznamenali.

Horúci TIP: Nezohnali ste vanilku? Nevadí, použite esenciálny vanilkový olej, vonnú sviečku alebo difuzér s vanilkovou arómou a urobte si relaxačný kúpeľ. Týmto spôsobom nebudete mať ani pocit, že bojujete s kúpeľnovým hmyzom, pretože sa budete cítiť ako v kúpeli.

Vyberáme z nášho katalógu

2.     Chutná zemiaková návnada

Potrebujte jeden zemiak, noviny a strúhadlo. Nastrúhaný zemiak poukladajte na novinové papiere a dajte id do rohov v kúpeľni, na toaletu. Švehly touto hostinou nepohrdnú, vôňa zemiakov ich rýchlo priláka a keďže sú zemiaky vlhké, do zemiakovej kôpky sa zahrabú. Teraz je rad na vás. Zoberte kôpky a vyhoďte ich von do prírody. Zbavíte sa švehiel bez toho aby trpeli alebo zahynuli.

3.     Voňavá alebo zapáchajúca levanduľa?

Levanduľa švehlám zapácha, preto si zaobstarajte alebo vypestujte levanduľu, nasušte ju a dajte do kúpeľne. Môžete ju dať do presklených vázičiek ako dekoráciu alebo z nej vyrobte voňavé vrecúška. Levanduľa bude vplyvom vlhkosti rozvoniavať intenzívnejšie, čo švehly neznesú a bezpečne od vás utečú.

Horúci TIP: Nemáte prístup k levanduli? Potom použite levanduľový esenciálny olej. Ak z neho nakvapkáte do vody v rozprašovači, na toalete poslúži aj ako účinný osviežovač vzduchu.

4.     Medová pasca

Na prípravu pasce potrebujete med, sódu bikarbónu, vodu a lepenku/obojstrannú pásku. Všetko zmiešajte v rovnakom pomere, stačia 2 lyžičky z každého a vzniknutou zmesou potrite viac kusov lepenky. Pripravené pasce na noc porozkladajte na miesta, kde sa švehly objavili a počkajte do rána. Ráno uvidíte, či vám táto metóda priniesla aj výsledky. Lepenku so švehlami buď odhoďte do kontajnera, spáľte v krbe, alebo ponorte do horúcej vody. Švehly prilepenie neprežijú tak či tak, tak čím skôr ich trápenie ukončite.

Účinné spôsoby, ako sa zbaviť švehly

5.     Práškový cukor

Nasypte práškový cukor na nejakú podložku a pokropte ho teplou vodou, aby pritiahol rybenky. Nepotrebujete ich len prilákať, ale sa ich aj zbaviť, takže pridajte kyselinu boritú alebo bórax (boritan sodný) v rovnakom pomere, teda 1 : 1 (= práškový cukor a kyselina boritá). Ak nemáte kyselinu, cukor nasypete na obojstrannú pásku.

6.     Vôňa citrusov

Sladké ich priťahuje, kyslé odpudzuje. Na odpudenie používajte citrusové vône, napr. vôňu pomaranča, citróna. Buď použite éterický olej, alebo ich rovno odšťavte a pohár so šťavou dajte do kúpeľne. Ak použijete citrónovú šťavu, môžete si z nej dať aj do vody, s ktorou umývate podlahy.

7.     Ocot

Ani ocot veľmi rybenkám nevonia. Použite ho pri umývaní a pretieraní nábytku a švehly vám dajú pokoj. Ocot nie je dobrým pomocníkom len pri likvidácii švehiel, v domácnosti má mnoho ďalších využití. Dá sa použiť na preplachovanie odtokov, stačí ak v kanvici spolu s vodu prevaríte aj ocot a vodu vylejte priamo do nich. So zovretou octovou vodou navyše zničíte vodný kameň v kanvici a ak vám z tejto vody niečo ostalo, prejdite s octovou vodou aj batérie. Potom, čo ich utriete do sucha, budú krásne, lesklé a bez vodného kameňa.

Existuje prevencia proti švehlám?

Ak ste švehly už dlho vo vašej kúpeľni nevideli, nemusí ísť automatický o vyhratý boj. Vajíčka sa liahnu až po uplynutí 3 až 6 týždňov. Takže, aj keď si myslíte, že ste sa ich zavili, nemusí to tak byť. Preto je dôležité predchádzať švehlám vhodnou prevenciou. Základom je udržiavať v domácnosti, hlavne na rizikových, teplých a vlhkých miestach, čisto a sucho. Ďalšími opatreniami sú:

 • Dezinfikujte rizikové miestnosti vhodnými prostriedkami. Domácou pomocou na dezinfekciou je aj citrónová šťava, kyselina citrónová, sóda bikarbóna, kuchynský biely ocot a samozrejme, alkohol či 3%-tný peroxid vodíka. Výbornou pomocou je upratovanie a dezinfekcia pomocou horúcej pary, takže neváhajte a použite parný čistič, ktorý vás zbaví aj plesne.
 • Po každom mokrom utieraní dlážky, vytrite kúpeľňu do sucha. Nenechávajte mokré ani kúty, rohy, pretože práve tie môžu švehly pritiahnuť.
 • Vetrajte vlhký priestor, najlepšie už počas sprchovania.
 • Ak je vaša kúpeľňa a toaleta vybavená ventilátorom, ktorý odsáva vlhkosť a vysušuje, neváhajte ho používať.
 • Koberčeky, gumené alebo plastové podložky, ktoré sa nachádzajú v kúpeľni, vždy sušte na vzduchu a až suché ich uložte späť.
 • Utierajte mokré miesta po sprchovaní, eliminujete tak nielen výskyt švehiel, ale aj nános vodného kameňa a vznik plesne.
 • Nenechávajte príliš mokré uteráky v kúpeľni, pretože zvlhčujú priestor.
 • Preplachujte odtoky horúcou vodu.
 • Zatvárajte odtok zátkami každú noc, pretože práve odtiaľ sa švehly, najčastejšie, dostanú až k vám.
 • Nemajú rady zimu, preto dobrou prevenciou môže byť aj chladnejšia teplota v kúpeľni.
 • Používajte kvalitný odsávač vlhkosti.

Vyberáme z nášho katalógu

Chemické prostriedky na švehly

Ak je to s domácimi trikmi márne a vás už nebaví so švehlami donekonečna bojovať, tak siahnite po otrave na rybenky alebo postreky, ktoré možno dostať kúpiť v záhradkárskych alebo v domácich potrebách s čistiacimi prostriedkami, v špeciálnom obchode s postrekmi na hmyz a určite na internete.

V ojedinelých prípadoch sa stáva, že sa premnožia natoľko, že je potrebné zavolať odborníka, ktorý vykoná kompletnú dezinsekciu švehly. Zaplatíte síce viac, ale dezinsekcia je hĺbková očista, ktorá bude pôsobiť dlhý čas.

Pred tým, ako sa pustíte do boja so švehlamiotestujte prostriedok, ktorý ste si zvolili, na malom kúsku, aby sa nestalo, že vám zničí drahý obklad v kúpeľni či vaňu. V prípade použitia chemických otráv na rybenky si dôkladne prečítajte návod na použitie a aplikujte ich presne podľa pokynov.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.Publikované dňa: 28.08.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...