Ako si vybrať tú správnu posteľ?

Uvažujete nad kúpou novej postele, no ešte stále nie ste rozhodnutí? Kvalitná posteľ predstavuje vysokú investíciu a patrí k nábytku, ktorému výberu sa oplatí venovať čas a peniaze.

Výberu novej postele venujte dostatok času

V konečnom dôsledku ovplyvňuje i naše zdravie, najmä výberom vhodného matracu predídeme problémom so zlým spánkom či bolesťami chrbta. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako vybrať tú správnu.

Aký rozmer postele zvoliť?

Rozmer postele by ste si mali voliť na základe týchto kritérií:

a) dĺžka postele by mala o 25 cm prevyšovať dĺžku spiaceho človeka

b) šírka by mala byť 80 a viac cm na človeka

Typy postelí

  • Jednolôžková

Tento typ postele je najčastejšie obstarávaný do detských izieb. Jej rozmery sa pohybujú v rozmedzí 80 x200 cm, pre väčšie pohodlie nájdete i jednolôžkovú posteľ s rozmermi 120 x 200 cm. Existuje tiež špeciálny typ a to detské postele, ktoré sú vyrábané so zábranami, aby dieťa chránili pred prípadným pádom. Ich rozmery sú okolo 70 x 140 cm.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie jednolôžkové postele
  • Dvojlôžková

Medzi dvojlôžkové postele sa radí i "väčšia posteľ pre 1 osobu", pretože z dlhodobého hľadiska je 140 x 200 cm viac prospešná na spánok pre jednu osobu nie dve. Na dlhodobé spanie pre dve osoby je vhodná manželská posteľ, najčastejšie sa vyskytuje v rozmeroch 160 x 200 cm a 180 x 200 cm. Nájdete ich v rôznych variantoch a prevedeniach, záleží už len na vašom vkuse či dáte prednosť drevenej pred čalúnenou. Pre starších ľudí sa odporúča zadovážiť si vyššiu posteľ, predsa len náročné zohýbanie nie je pre nich ideálne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Materiál a prevedenie

Postele sú najčastejšie vyrábané z 3 materiálov - drevo, kov a drevotrieska. Najväčšiu kvalitu nám poskytujú masívne drevené postele, ktoré majú dlhú životnosť a navyše nám ponúkajú možnosť vybrať si svetlejší či tmavší dizajn. Ich jedinou nevýhodou je vyššia cena. 

Hnedá masívna posteľ z dreva

Postele z drevotriesky sú síce lacnejšie, no odráža sa to aj na ich kvalite. Kovové postele sú vhodné pre ťažších ľudí, sú moderné a práve preto sú obľúbené u množstva ľudí.

Rošty - máte viacero možností

Existuje veľké množstvo postelí, ktoré obsahujú rošt ako súčasť postele. Nájdete však viac tých, ktoré sa dodávajú bez roštu, prípadne je kúpa roštou jednou z voliteľných možností nákupného procesu. Pokiaľ sa vyberiete touto druhou cestou, cena postele bude pravdepodobne vyššia. Odmenou vám bude možnosť voľby nastaviteľného roštu pre váš maximálny komfort a pohodlie.

Na základe čoho vyberať rošt?

  • Zdravotný stav -Čím vyšší vek máte, tým väčšiu podporu v oblasti krížov potrebujete. Najčastejšie sa vyskytujú zdravotné problémy s chrbticou či opúchanie končatín - polohovateľným roštom odbúrate bolesť. Viac zónový polohovateľný rošt je vhodný pre ľudí, ktorí trpia problémami so stavbou tela.
  • Voľný čas -Pokiaľ radi v posteli trávite i voľný čas napríklad čítaním knihy, tak siahnite po polohovateľnom matraci.
  • Na cesty -Ak plánujete kupovať rošt do postele, ktorú máte v aute, potom bude vhodný skladací rošt. Ten sa totiž ľahko zloží a znovu rozloží.

Polohovateľný rošt do postele

Typy roštov

1. Pevný rošt - Latový rošt je väčšinou vyrábaný zo smrekového dreva a býva neoddeliteľnou súčasťou mnohým nových postelí. Latky by nemali byť od seba ďalej ako 4 cm, inak dochádza k deformácii matracu. Vhodné matrace na tento typ roštu sú lamelové a pružinové.

2. Lamelový rošt - Lamelové rošty sa skladajú z lamiel, ktoré sa vyrábajú z umelých materiálov, bukového alebo brezového dreva. Ak máte náročnejšie požiadavky na rošt a očakávate väčšie pohodlie, potom siahnite po tomto type. Priemerný počet lamiel je približne 28, pri luxusnejších typoch je to až 42 lamiel.

Vhodné matrace na tento typ roštu sú tzv. lenivé či studené peny, tiež sendvičové a latexové matrace.

3. Tanierový rošt - Anatomické zóny podporujú ideálne rozloženie váhy tela na matraci, čo z neho robí najlepší rošt na trhu. Zaisťuje správnu polohu chrbtice a je tou správnou voľbou pre zákazníkov, ktorí trpia rozdielmi v proporciách postavy.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie rošty

Čelo a bočnice postele

Čelo na vrchu postele je dobrou pomôckou. Chráni vás proti chladu, prievanu a navyše môže slúžiť ako opierka pri čítaní knihy. Počas spánku zabraňuje padaniu vankúša  a pôsobí dekoratívne. Bočnice postele sú vhodné najmä vtedy, keď máte posteľ pri studenej stene.

Kvalitný matrac je dôležitý

Výber toho správneho matracu je dôležitou súčasťou kúpy postele. Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere matracu je tvrdosť, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 1 - 7 (1 predstavuje najmäkší typ matracu). Ten ocenia najmä ľudia s problémami kĺbov či seniori.

Typ matracu záleží od toho, pre koho je určený - študent, dôchodca či batoľa. Dôležitým bodom pri kúpe je nosnosť. Nosnosť matraca by mala prevyšovať hmotnosť človeka aspoň o 5 kíl.

Materiál matraca

1. Studená pena - Výborná elasticita, tvarová stálosť a dlhá životnosť  je špecifická pre tento typ matraca. Studená pena má veľké póry, odvádza teplo a navyše je priedušná.

2. Viskoelastická pena - Ak trpíte bolesťami chrbta, potom je pre vás tento typ matracu ideálny. Je vyrobený z polyuretánovej peny, ktorá sa pri kontakte s telesným teplom prispôsobuje anatómii tela. Vďaka polyuretánovej pene s otvorenou bunkovou štruktúrou sa mení tvrdosť v závislosti od tepla. Matrac sa pomaly vracia do pôvodného stavu, tento protitlak tak zabraňuje preležaninám.

3. Biopena - Na výrobu matracov z bio peny sa využívajú najmodernejšie materiály na báze prírodných produktov. Materiál, ktorý je použitý na výrobu matracov, je ekologický a nahradený surovinami z prírodných olejov. Má to pozitívny dopad na matrac, je viac elastický, tvarovo stály a ovplýva výbornými ortopedickými schopnosťami.

4. Latex - Spája zmes umelých a prírodných vlákien, čo sa prejavuje na jeho mäkkosti a pružnosti.

Typy matracov

1. Gélové - Obsahuje ploché gélové segmenty, ktoré pomáhajú uvoľniť svalstvo, prispievajú k relaxácii a kvalitnejšiemu spánku.

2. Taštičková pružina - Patria medzi tie najlepšie z pružinových matracov. Obsahujú veľké množstvo pružín, ktoré zaručujú optimálne rozloženie hmotnosti.

3. Pružinové  - Ak máte vysoké nároky na pružnosť a tvrdosť matracu, potom je pre vás ideálny. Obsahuje pružiny, ktoré sú spojené perkami, aby neprichádzalo k ich uvoľňovaniu.

Prezrieť ďalšie krásne postele

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 23.06.2017
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne. Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne.

Vedeli ste, že do každej miestnosti sa hodí iný typ osvetlenia? Pozrite sa, podľa čoho si v jednotlivých miestnostiach osvetlenie vyberať.

Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt

Byt si môžete zariadiť či zútulniť aj bez toho, aby ste investovali tisíce eur. Ponúkame vám zopár tipov a trikov, ako lacno zariadiť svoj príbytok.

Ako vybrať moderný obraz na stenu, nad sedačku v obývačke, do spálne či detskej izby? Ako vybrať moderný obraz na stenu, nad sedačku v obývačke, do spálne či detskej izby?

Obraz oživí každú jednu miestnosť v domácnosti. V obývačke či pracovni je obraz samozrejmosťou, vyhýbať sa mu však nemusíte ani v kuchyni či spálni.