Rady, ako správne používať sušičku

Sušenie oblečenia v sušičke šetrí čas, zbavuje oblečenia alergénov a prachu a je výhodné všade tam, kde nie je možné bielizeň sušiť na sušiaku. Jej používanie sa zdá úplne jednoduché – stačí ju naplniť, zapnúť zvolený program a už si len počkať na teplú bielizeň. Avšak aj používanie sušičky má svoje pravidlá.

Ako správne používať sušičku bielizne?

Ich dodržiavaním zachováte kvalitu oblečenia, predídete jeho rýchlemu opotrebovaniu či dokonca jeho poškodeniu. Nie všetko totiž do sušičky patrí a to, čo sa v nej sušiť môže, treba sušiť podľa pokynov.

Ako správne používať sušičku

Väčšina ľudí používa sušičku nesprávne – hŕbu oblečenia z práčky naraz presunie do sušičky a všetku bielizeň bez rozdielu suší na rovnakom programe. Áno, aj takto sa dá sušiť bielizeň, no ide to aj lepšie. Poďme sa preto krok po kroku pozrieť na to, ako sušiť bielizeň správne.

 1. Pripravte sušičku – Niekto robí tento krok po každom dokončenom sušení, iný pred začatím nového cyklu – je to len na vás. Každopádne pred tým, než do bubna vložíte oblečenie, je potrebné sušičku pripraviť. Skontrolujte a vyprázdnite filter, v ktorom sa zachytáva prach, hrčky z oblečenia a všetky malé pevné častice zo sušičky. Na vyprázdnenie použite vlhkú ruku, aby ste zachytili aj menšie čiastočky prachu, alebo vysávač. Ak sa vám kondenzovaná voda zo sušičky neodvádza priamo do odpadu, nezabudnite vždy pred každým použitím skontrolovať nádobu s vodou, ktorú je nutné vyliať – inak si zarobíte na poriadny problém.
 2. Každý kus oblečenia skontrolujte – Do sušičky nepresúvajte celú bielizeň naraz, ale kus po kuse. Pri praní sa oblečenie môže zamotať, napr. menšie kusy oblečenia sa môžu dostať do otvorov väčšieho oblečenia, čo by v sušičke znamenalo náročnejšie sušenie. Každý kus oblečenia vytraste, čím sa zbavíte prebytočnej vody, a bielizeň tým aj narovnáte, čím predídete krčeniu. Takýmto spôsobom skontrolujete aj to, či na oblečení aj po vypratí nezostali škvrny. Tie by po vysušení v sušičke boli omnoho ťažšie odstrániteľné. Kontrolou oblečenia zároveň vytriedite tie kúsky, ktoré sú do sušičky nevhodné.
 3. Nepreťažujte bubon sušičky – Do bubna často dávame príliš veľa oblečenia v domnienke, že tým pri sušení ušetríme čas. Aj sušička má však svoje limity, a tie sa vzťahujú na konkrétny materiál bielizne. Kapacitný limit býva najväčší pre bavlnu, no iné druhy textilu mávajú menší limit, ktorý si skontrolujte v manuáli. Ak bubon preťažíte, bielizeň nebude mať dostatok priestoru, čím vznikne veľmi pokrčené oblečenie. Určite sa stane aj to, že väčšie alebo hrubšie kúsky bielizne nevyschnú dostatočne, preto budete musieť cyklus zopakovať alebo predĺžiť. Ak teda máte oblečenia viacej, rozdeľte ho na dvakrát. Menšie kúsky oblečenia vyschnú rýchlejšie a môžete ich vložiť do sušičky spolu, väčšie kúsky budú potrebovať viac času. Takto sa vyhnete tomu, aby boli menšie kúsky namáhané prílišným teplom a väčšie kúsky budú mať šancu rovnomerne vyschnúť.
 4. Vložte obrúsok alebo vôňu do sušičky – Oblečenie, ktoré sa suší v sušičke, by sa malo prať bez aviváže, ktorá zanáša bubon a filtre sušičky. Vôňu a jemnosť bielizne preto môžete dosiahnuť pridaním voňavých obrúskov alebo flakónov do sušičky. Bielizeň bude po vysušení mäkšia, sviežejšia, prevoňaná a zároveň sa zbavíte statickej elektriny. Voňavé obrúsky však nie sú potrebné za každú cenu. Mali by ste sa im vyhnúť pri sušení osušiek, uterákov, plienok, utierok, handričiek a iných textílií, pre ktoré sú dôležité ich absorpčné vlastnosti.
 5. Vyberte vhodný program – Ak so sušičkou ešte len začínate alebo ste sa jej programami nikdy obzvlášť nezaoberali, prečítajte si najprv priložený manuál. Dozviete sa v ňom o možnostiach a spôsoboch, ako sušičku využiť. Pri výbere myslite na to, že vysoká teplota neznamená len rýchle sušenie, ale mnohé textílie môže zraziť alebo poškodiť. Hrubé textílie ako džínsy, svetre a uteráky potrebujú vysokú teplotu. Tričká a bežné oblečenie z bavlny zvládnu stredne vysokú teplotu. Najjemnejšie oblečenie ako spodná bielizeň si vyžadujú nízku teplotu. Zvoliť možno aj program bez zvýšenej teploty, v ktorom sa bielizeň len prevzdušní, napr. ak chcete osviežiť deku, obliečky alebo oblečenie.
 6. Bubon vyprázdnite čím skôr – Po dokončení cyklu je bielizeň zo sušičky horúca a vtedy je potrebné bubon vyprázdniť. Ak pokrčené oblečenie v hrči začne chladnúť, pokrčeným aj zostane. Výhodné je preto vyberať bielizeň kúsok po kúsku, každý kus oblečenia vytriasť a zavesiť alebo zložiť. Takto sa môžete vyhnúť aj samotnému žehleniu. Ak však zo sušičky hodíte všetko oblečenie do koša na bielizeň, určite sa nevyhnete pokrčeniu.

Ešte nemáte doma sušičku bielizne? Poradíme vám, ako si sušičku vybrať a dáme vám pár tipov na zaujímavé produkty.

Praktické rady k sušeniu bielizne

Jednotlivé textílie a kúsky oblečenia môžu mať rozdielne kvality a potreby. Pri sušení v sušičke dosiahnete omnoho lepšie výsledky, ak budete poznať aj niekoľko tipov. Vhodné postupy nielen pri, ale aj pred a po sušením, vám pomôžu zachovať bielizeň v čo najlepšej kondícii.

 • Nepreháňajte to s pracím prostriedkom – Pri praní sme zvyknutí používať veľa prášku a aviváže. Ich zvyšky sa zachytávajú na oblečení a pri sušení v sušičke zanášajú bubon a filter. Aviváž pritom ani nie je potrebná, keďže použitím vonných obrúskov alebo loptičiek túto úlohu preberajú práve prostriedky do sušičky.
 • Ponaťahujte bielizeň z denimu – Denim alebo džínsovina, tkanina používaná na výrobu džínsov, džínsových sák, kabátov a iného oblečenia, sa pod vplyvom tepla v sušičke vždy o čosi scvrkne. Riešenie je pritom jednoduché – hneď po vybratí treba takéto kúsky ešte za tepla trošku ponaťahovať, čím získajú pôvodnú veľkosť.
 • Vyhnite sa pokrčenému oblečeniu – Bielizeň zo sušičky nemusí byť úplne preschnutá. Mierna vlhkosť je skvelá vtedy, ak sa chcete vyhnúť žehleniu. Ak takéto mierne vlhké, no horúce oblečenie rovno zavesíte, vyschne bez pokrčenia.
 • Rozdeľte bielizeň a ušetrite – Bubon sušičky často prepchávame, aby sme sa vyhli sušeniu na dvakrát, a tým aj ušetrili. Ak však bielizeň rozdelíme na dvakrát, napr. ťažšie a ľahšie materiály, pri druhej dávke bude sušička rozohriata a ušetrí tak energiu.
 • Bielizeň sušte šetrne – Počas otáčania sa bubna sa môže bielizeň poškodiť, preto vždy zapnite všetky gombíky na košeliach a vytiahnite zipsy na nohaviciach či šatách. Delikátnu bielizeň sušte len vo vnútri látkového vrecúška so zatváraním, a to predovšetkým spodnú bielizeň, vlnené oblečenie, ponožky, syntetické textílie či plavky. Topánky sa zase sušia v košoch do sušičky.
 • Skontrolujte si programové vybavenie sušičky – Mnohí užívatelia ani len netušia, čo ich sušička dokáže. Po prečítaní manuálu sa možno dozviete, že sušička má špeciálne programy, napr. na sušenie posteľnej bielizne alebo športového oblečenia, o ktorých ste ani nevedeli. Užitočné sú aj programy pre osvieženie, ktoré vdýchnu bielizni sviežosť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sušičky bielizne

Symboly na oblečení

Symboly na oblečení vám mnoho napovedia o tom, ako sa o oblečenie správne starať nielen pri praní, ale aj žehlení, bielení, sušení či pri profesionálnom čistení. Každá z týchto kategórií ukrýva symbol konkrétneho zaobchádzania v konkrétnom tvare. Pri praní je to nádobka s vodou, pri žehlení žehlička, pri bielení trojuholník, pri sušení štvorec a pri profesionálnom čistení kruh. My sa zameriame na symboly umiestnené v štvorci. Aj samotný štvorec sa rozdeľuje na podkategórie – ak je symbol nakreslený priamo v štvorci, ide o indikáciu, že bielizeň treba sušiť na vzduchu. Pre pokyny týkajúce sa sušičky sú vyhradené symboly štvorca s kruhom vo vnútri, ktorých je niekoľko:

 • Prečiarknutý štvorec s kruhom – Symbolizuje, že sušenie bielizne v bubnovej sušičke je zakázané.
 • Štvorec s kruhom s 1 bodkou – Znamená, že bielizeň je potrebné sušiť pri nízkych teplotách (max. 60 °C).
 • Štvorec s kruhom s 2 bodkami – Znamená, že bielizeň je potrebné sušiť pri stredne vysokých teplotách (60 – 80 °C).
 • Štvorec s kruhom s 3 bodkami – Znamená, že bielizeň je potrebné sušiť pri vysokých teplotách (viac než 80 °C).
 • Štvorec s kruhom bez bodiek – Ak sa bodky neuvádzajú, znamená to, že bielizeň nemá špecifické nároky na teplotu.
 • Štvorec s vyplneným kruhom – Znamená, že bielizeň možno sušiť len bez teploty.
 • Štvorec s kruhom s 1 horizontálnou čiarou pod ním – Bielizeň je treba prať na šetrnejšom programe (syntetika).
 • Štvorec s kruhom s 2 horizontálnymi čiarami pod ním – Bielizeň je treba prať na programe pre jemnú bielizeň.

Aký program zvoliť na sušičke

V závislosti od typu vašej sušičky, pri sušení si budete môcť vybrať z menšieho či väčšieho množstva programov. Každá sušička má však niekoľko základných programov a rozlišuje programy pre každodennú bielizeň, syntetiku, jemnú bielizeň, hrubšiu bielizeň a špecializované programy.

 • Program pre bavlnenú bielizeň je vhodný pre každodenné oblečenie z bavlny, rôzne tričká, tielka, šaty, sukne, mikiny a ďalšie kúsky. Takéto oblečenie nie je obzvlášť citlivé na teplotu, preto sa suší v programe s vyššou teplotou.
 • Program pre a hrubšiu bielizeň je určený predovšetkým pre džínsy a džínsové saká či kabáty, iné kabáty, mikiny, prešívanú bielizeň, osušky a bielizeň z hrubších textílií. Tá takisto potrebuje na sušenie vyššiu teplotu, aby mala hrubá látky šancu preschnúť.
 • Program pre syntetiku a bielizeň z umelých vláken je určený pre rôzne blúzky, košele, šaty, šatky a podobne. Umelé vlákna sa sušia rýchlejšie než bavlna a aj samotný materiál býva tenší, preto potrebuje na presušenie stredne vysokú teplotu.
 • Program pre jemnú bielizeň je určený pre delikátne kúsky, predovšetkým pre nohavičky, podprsenky, nočné košieľky a spodnú bielizeň. Ide o bielizeň, ktorá je veľmi citlivá na vysoké teploty, a preto sa suší šetrne na najnižšom stupni.
 • Program pre vlnenú bielizeň je jeden z mnohých programov určených pre špecifický druh textílie – vlnu. Okrem vlnných svetrov však tento program využijete na sušenie bielizne pranej ručne, keďže ide o šetrný program.
 • Program na osvieženie bielizne je výhodné použiť vtedy, ak chcete vdýchnuť sviežosť bielizni. Nejde o čerstvo vypratú bielizeň, ale napr. o oblečenie, ktoré si chcete obliecť znova, deku či vankúš, ktoré chcete našuchoriť, alebo textílie, ktoré chcete zbaviť zápachu. Tento program býva kratší a nepoužíva teplo, preto je vhodné využiť loptičky alebo ježkov do sušičky.
 • Program pre parné sušenie nepatrí k výbave každej sušičky, no stojí za zmienku. Ide o čoraz obľúbenejšiu funkciu, ktorú využívajú najmä alergici a domácností s malými deťmi či seniormi. Parné sušenie dokáže bielizeň lepšie zbaviť alergénov, prachu, roztočov a krčenie bielizne je úplne minimálne.

Programy sušičky bielizne

Čo nepatrí do sušičky

Zoznam toho, čo do sušičky nepatrí, môže byť rôzne dlhý, podľa toho, z akého zdroja ho máte. Kým všetci dobre vieme, že sušička môže poškodiť jemnú bielizeň a delikátne textílie, pravdou je aj to, že moderné sušičky a ich vývoj už pokročili a mnohé ponúkajú širokú škálu programov aj pre takéto oblečenie. Aj napriek tomu však nie všetko do sušičky patrí.

 • Oblečenie z kože, umelej kože a semišu – Tieto materiály by mohli popraskať, zmeniť tvar a celkovo nie sú vhodné pre vysoké teploty. Je potrebné sušiť ich len na vzduchu.
 • Oblečenie z prírodnej alebo umelej kožušiny – Kožuchy a kožušinové materiály by mali vždy schnúť na vzduchu, pretože teplo a pohyb bubna pri sušení by mohol spôsobiť vypadanie častí vláken alebo popraskanie kože.
 • Oblečenie z hodvábu, šifónu, z vlny alebo s čipkou – Tieto materiály patria k tým, pre ktoré už majú niektoré sušičky špecializované programy, no vždy sa oplatí overiť si štítok s inštrukciami.
 • Silonky a pančuchy – Ide o veľmi jemný materiál, ktorý by sa jednak mohol mechanicky poškodiť, no zároveň zle znáša teplo, čo by mohlo viesť k scvrknutiu a deformácii materiálu.
 • Elastické oblečenie a plavky – Teploty v sušičke môžu narúšať pružné vlákna, čím sa oblečenie môže natiahnuť, zmeniť tvar a stratiť elasticitu. Plavky sa už zhotovujú z rôznych materiáloch, niektoré sú do sušičky vhodné (bavlna), no typické elastické materiály môžu byť poškodené.
 • Oblečenie s aplikáciami – Pri sušení v bubne sa môžu poškodiť, odlepiť alebo popraskať aplikácie, ako flitre, kamienky, perly, výšivky, nažehľovacie obrázky či pogumované časti (napr. na rukaviciach).
 • Funkčné oblečenie – Ide o športové oblečenie, outdoorové kúsky, nepremokavé oblečenie alebo mikrovlákna. Tieto materiály schnú najlepšie pozvoľne na vzduchu, no niektoré sušičky už ponúkajú špecializované programy.
 • Topánky – Pri topánkach závisí od ich materiálu a pokynoch na štítku. Určite nemožno sušiť kožené a semišové topánky, dámske lodičky a sandále s aplikáciami alebo topánky s gélovou výplňou. Sušiť sa dajú topánky z plátna, bavlny a polyesteru, avšak aj v tomto prípade rozhodujú inštrukcie na štítku. Mnohé lacné tenisky a plátenky majú podrážku prilepenú a toto lepidlo by sa v sušičke roztopilo.
 • Textílie zašpinené od oleja alebo horľavín – Oblečenie alebo utierky umazané od kuchynského oleja, benzínu, spreja na vlasy a ďalších látok do sušičky nepatria.
 • Tašky a kabelky – Tieto doplnky bývajú šité z viacerých materiálov a pokiaľ neviete, či všetky zložky kabelky sú do sušičky vhodné, sušte ich na vzduchu.

Tenisky v sušičke bielizne

Prostriedky do sušičky a ich alternatívy

Do sušičky je možné pridať aj rôzne prostriedky – obrúsky, vône, flakóny, loptičky a ježov. Na čo slúžia a sú vôbec potrebné? Odpoveď závisí od toho, čo od sušenia očakávate. Vôňu, jemnosť bielizne a zníženie statickej elektriny možno dosiahnuť prostredníctvom obrúskov, ktoré slúžia na jedno použitie. Pred sušením sa vloží jeden obrúsok do bubna a po 1 sušení je možné ho zahodiť. Alternatívou sú flakóny s vôňou, ktoré sa aplikujú do filtra zachytávajúceho vlákna a prach. Ich výhodou je to, že si intenzitu vône môžete určiť sami, vďaka čomu vám môže flakón vydržať dlhšie. Vôňu docielite aj pomocou tuhých osviežovačov, ktoré vyzerajú ako malé mydielka. Tie sa vložia do bubna spolu s bielizňou a vydržia niekoľko cyklov sušenia.

Jestvujú však aj alternatívy. Voňavé obrúsky sa totiž míňajú rýchlo, a preto sú dostupné ekonomickejšie a ekologickejšie možnosti. Voňavý obrúsok si môžete vytvoriť aj sami – stačí si zakúpiť obrúsok na opakované použitie alebo použiť handričku, na ktorú nakvapkáte pár kvapiek esenciálneho oleja alebo octu. Oblečenie nebude páchnuť po octe (ak to s ním nepreženiete), ale vďaka octu dosiahne jemnosť a zníži sa statická elektrina. Esenciálne oleje zase bielizni dodajú správnu vôňu. Ak o vôňu nestojíte, no prekáža vám statická elektrina, máme lacné riešenie. Stačí si z hliníkovej fólie vytvoriť zopár guľôčok, ktoré k bielizni pridáte, a tie sa postarajú o zmiernenie statickej elektriny.

Loptičky a ježkov (guličky s hrotmi) možno zakúpiť v rôznych veľkostiach, tvaroch a prevedeniach. Pridávajú sa do bubna sušičky, kde sa pri sušení pohybujú, a tým pomáhajú natriasať bielizeň. Sú obzvlášť účinné pri páperových textíliách, napr. pri páperových bundách, ktorých obsah by sa inak mohol zlepiť do jednej hrče. Bielizeň zároveň zjemňujú a zbavujú statickej elektriny, čím do istej miery nahrádzajú vonné obrúsky. Aj loptičky pritom môžu voňať – stačí, ak na ne nakvapkáte pár kvapiek esenciálneho oleja a necháte vyschnúť. Olej musí vyschnúť, aby nezašpinil už vypraté oblečenie. Na tento účel sú skvelé vlnené gule, ktoré nielen dobre absorbujú olej, ale zároveň sú mäkšie, teda jemnejšie k oblečeniu a sušenie tak bude tichšie ako pri plastových guliach. Esenciálne oleje pritom môžete vymeniť aj za iné vône, napr. pár kvapiek citróna.

Obľúbené vône do sušičky

Starostlivosť a údržba sušičky

Na to, aby vám sušička vydržala čo najdlhšie, je potrebné nezanedbávať pravidelnú údržbu. Tá spočíva predovšetkým v čistení filtra, ktorý je pri zanedbaní častou príčinou zápachu. Filter je časť, ktorá zachytáva pevné uvoľnené čiastočky z bielizne, aby sa nedostali do vnútra sušičky a nezanášali ju. Nie každý však vie, že sušička má 2 filtre, o ktoré sa treba starať. Prvý je pomerne známy – je to sitko v prednej časti sušičky, ktoré sa vyprázdňuje po každom sušení. Vždy je plné prachu a hrčiek z oblečenia. Okrem ručného odstránenia prachu je vhodné prach z času na čas povysávať a filter umyť pod tečúcou vodou. Pred založením filtra späť ho nechajte dôkladne vyschnúť. Vhodné je pritom povysávať aj miesto, kam filter zapadá.

Druhý filter sa nachádza v spodnej časti sušičky pod krytom, ktorý treba odňať. Tento filter zachytáva jemnejšie čiastočky, ktoré prvý filter nezachytí. A keďže prvý filter čistíte pravidelne, v druhom filtri sa toho zachytí už menej, a preto ho nemusíte čistiť po každom použití. V závislosti od frekvencie používania sušičky sa čistí raz za 1 – 2 mesiace. Zachytené pevné čiastočky v tomto filtri sú menšie, preto je vhodnejšie ich vysať vysávačom a filter taktiež umyť pod tečúcou vodou. Pred opätovným založením nechajte filter dôkladne vyschnúť.

Pod plastovým krytom sa u kondenzačných sušičiek nachádza aj kondenzátor. Kým niektoré majú samočistiacu schopnosť, iné je potrebné manuálne vyčistiť. Na túto úlohu je vhodné skontrolovať priložený manuál, keďže prístup a postup sa môžu líšiť v závislosti od typu sušičky. Za pomoci rukoväte kondenzátor vytiahnite a v umývadle ho umyte pod tečúcou vodou. Nechajte vysušiť, až tak ho založte naspäť. Pri zakladaní sa uistite, že páčky alebo zaisťovací systém dobre zaklapli a kondenzátor je bezpečne pripravený na ďalšie použitie.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

04/12/2021 13:59
Etela

mam novu pračku so sušičkou v jednom a je to super pomocnik. Riadim sa navodom a tiež tym, čo mi ukazali na predajni okay a funguje, pradlo je krasne, čiste a vonave

19/12/2021 18:51
Certik

mam pračku a sušičku v jednom a použivam ju tak, ako sa ma.A ked je pradlo potom aj tak trochu pokrčene, použivam naparovač na pradlo a pradlo to pekne vyžehli

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 01.12.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.