Ako správne zazimovať kosačku? Údržba a čistenie ako základ

Jeseň prináša do vašej záhrady a domu mnoho povinností. Medzi ne patrí aj príprava záhradnej techniky či strojov na zazimovanie. V tomto článku sa dozviete, ako vyriešiť zazimovanie záhradnej kosačky.

Zazimovanie záhradnej kosačky

Zaberie vám to síce trochu času, no budete mať istotu, že prvé kosenie bude bezproblémové.

Obľúbené stabilizátory paliva


Základom je čistota

Údržba kosačky pred zimou začína očistou. Tú by ste mali, samozrejme, vykonávať po každom jednom kosení. Po sezóne by mala byť predsa len o niečo dôkladnejšia. Najviac náchylnou časťou na znečistenie je žací bubon, v ktorom sa otáčajú nože. Na jeho steny sa ukladá zmes mokrej trávy a blata, ktorá po čase stvrdne až do takej miery, že na jej odstránenie je často potrebná špachtľa. Môžete si pomôcť navlhčením záhradnou hadicou, nepoužívajte však príliš veľký tlak vody a už vôbec nie vysokotlakový čistič. Voda by mohla preniknúť do ložísk, ktoré by začali hrdzavieť. Po hrubom čistení pretrite bubon mokrou handrou so saponátom.

Ďalšou časťou, ktorej by ste mali venovať pozornosť, je motor. Chladiace rebrá valca a priestor okolo výfuku očistite od trávy, špiny a prachu. Ak by ostali tieto časti zanesené, mohli by sa vďaka silnému sálajúcemu teplu vznietiť. Najlepším pomocníkom na túto činnosť je kompresor, ktorý môžete použiť na prefúknutie spomenutých častí tlakovým vzduchom.

Čistenie kosačky pred zazimovaním

Kosačku nakláňajte pri čistení opatrne a len v nutnej miere. Naklonenie smerom dozadu by jej nemalo uškodiť, no pri bočnom náklone sa môže olej dostať do výfuku či vzduchového filtra. Ak plánujete vypustiť na zimu olej, urobte to ako prvý krok.

Výmena alebo vypustenie oleja

Zazimovanie benzínovej kosačky si nevyžaduje vypustenie oleja. Oleje používané v kosačkách síce neznášajú dobre studené štarty, avšak pri nečinnom motore ho nijako nepoškodzujú. Inak je to už so starším olejom. Ten do seba za celú dobu svojej životnosti absorboval rôzne nečistoty, ktoré by sa mohli počas dlhšej nečinnosti motora usádzať v rôznych jeho častiach. Najlepší čas na výmenu oleja je teda pred zazimovaním.

Výmena oleja v kosačke pred zazimovaním

Nenechajte sa nepríjemne prekvapiť – mnohé modely kosačiek už dnes nemajú otvor na vypustenie oleja, takže pri jeho výmene budete musieť použiť odsávačku. Túto informáciu by ste mali nájsť v užívateľskom manuáli spolu s informáciou o vhodnom type oleja pre váš model kosačky. Pri výbere oleja sa týmito odporúčaniami určite riaďte. Kvalitný a správny olej je totiž synonymom dlhej životnosti každého spaľovacieho i vznetového motora, preto na značke rozhodne nešetrite.

Vyprázdnenie palivovej nádrže

S palivom je to podobné ako s olejom. Pri ponechaní v nádrži po dlhšiu dobu sa znehodnocuje a stráca svoje vlastnosti, preto je najvhodnejšie nádrž na zimu vypustiť. Ak to z rôznych dôvodov nemôžete urobiť, mali by ste do nádrže pridať tzv. stabilizátor paliva. Je to špeciálne aditívum, ktoré ponúkajú výrobcovia záhradnej techniky a motorov pre ňu. Je určené na konzerváciu paliva, ktoré bude ponechané v nádrži po dlhú dobu. 250 ml balenie stojí cca 6 eur a vystačí na 25 l paliva.

Výmena vzduchového filtra

Vzduchový filter je položkou za pár eur. Napriek tomu je jeho výmena najviac zanedbávaným servisným úkonom. Na aute ho možno nemeníte príliš často, je nutné si však uvedomiť, že kosačka pracuje v extrémne prašnom prostredí, v ktorom dostáva filter poriadne zabrať. Upchatý filter má za následok vyššiu spotrebu paliva, nižší výkon a nepravidelný chod motora, ktorý nie je možné zlepšiť ani nastavením karburátora. Papierové filtre sú jednorazové a menia sa kus za kus, v niektorých modeloch kosačiek však môžete nájsť aj filter molitanový, ktorý stačí oprať vo vode so saponátom a následno ho môžete znova použiť.

Kosačka pracuje v prašnom prostredí, na jej servis netreba zabúdať

Nože majte vždy ostré

Optimálny žačí výkon dosiahnete vtedy, ak budete žacie nože ostriť cca po každých 25 hodinách používania. Šikovný remeselník ich zvládne naostriť aj svojpomocne na kotúčovej brúske, pre tých menej zdatných sú tu služby odborných servisov, kde vám nože aj vyvážia. Tento úkon je tiež vhodné robiť po sezóne, keďže budete mať kosačku na jar pripravenú na použitie a vyhnete sa tradičnému jarnému náporu na servisy záhradnej techniky.

Zazimovanie robotickej kosačky – akumulátorom chlad nevadí

Akumulátory sú veľmi háklivými časťami nielen robotických kosačiek, ale tiež tých benzínových s elektrickým štartérom. Nie je úplne pravda, že chlad skracuje ich životnosť, na vine sú skôr príliš vysoké teploty. Najdôležitejšie pre zazimovanie elektrickej kosačky s akumulátormi a robotickej kosačky je odložiť ich v plne nabitom stave. Nemali by ste ich síce vystavovať mrazu, no teploty okolo 15 °C im neškodia.

Kosačku treba pred zazimovaním nabiť

Kam uložiť kosačku na zimu?

Nájdite jej suché a bezprašné miesto, kde bude chránená pre nepriazňou počasia. Pokiaľ je to možné, nevystavujte kosačku mrazom. Ideálnym miestom pri dome je pivnica, garáž či dielňa, kde je teplota aspoň takých 10 °C. Ak ju musíte nechať v nevykurovanom priestore, odpojte v prípade akumulátorových kosačiek aspoň akumulátory a uskladnite ich podľa inštrukcií z prechádzajúceho odstavca. Kosačku neukladajte do zvislej polohy ani nevešajte na stenu – mohli by z nej vytiecť prevádzkové kvapaliny.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

17/12/2021 08:42
Zita

mame kosacku z rucnenaradie a teda nezimujeme ju, len ju dame do zahradneho domceka

20/12/2021 07:59
Inga

my ju tiez nezimujeme

22/12/2021 09:40
lma

u nas sa o to vzdy postara manzel

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 02.09.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.