Najlepšie bubnové kosačky. Recenzie chvália Vari a Hecht

Rozhodli ste sa pre kúpu bubnovej kosačky? Ak ste sa dostali do štádia výberu určite viete, že ponuka trhu je skutočne rozmanitá a je pomerne náročné vybrať si jeden konkrétny model. Vďaka nášmu článku môže byť výber bubnovej kosačky o čosi jednoduchší.

Najlepšia kosačka s bubnom

Bubnová kosačka nepatrí medzi záhradnú techniku, ktorú doma musí nutne mať každý záhradkár. Tieto kosačky sú stavané na kosenie veľkých plôch, lúk či polí. U niektorých predajcov ich nájdete aj pod kategóriou diskové kosačky. Podstatou je, že táto kosačka na vysokú trávu si musí poradiť aj v náročnejších podmienkach. Podľa čoho vyberať? Ako bubnová kosačka funguje? Aká je na trhu najlepšia bubnová kosačka? Poradíme vám, čo najlepšie.

Obľúbené bubnové kosačky


Bubnová kosačka a jej určenie

Bubnová kosačka nepatrí medzi klasické kosačk, preto môžeme povedať, že sa nebavíme o zariadení, ktoré by sa zaraďovalo medzi bežnú výbavu záhradkárov. Svojou stavbou a funkčnosťou sú určené predovšetkým na nepravidelne udržiavané plochy. Je to kosačka na vysokú trávu či husté porasty s burinou.

Názov, bubnová kosačka, vychádza z konštrukcie tejto záhradnej techniky. Kosačka je v prednej časti vybavená špeciálnym bubnom, kde je uložešný rotujúci nôž, respektíve disk. Aj preto ich môžete nájsť pod označením diskové kosačky. V tomto bubne rotuje nôž a stará sa o efektívne kosenie vysokej trávy. Existujú dokonca aj dvojbubnové kosačky (dva rotujúce nože), ktoré majú širší záber, sú výkonnejšie a určené pre ešte väčšie plochy.

Ak vlastníte pozemok, kde by sa vám takáto pomoc zišla, bubnová kosačka bude vašiím najlepším pomocníkom. Je to aj kosačka do svahu a ťlenitý terén nie je pre takéto kosačky s pojazdom žiadny problém. Je nutné prejsť si pri výbere všetky dôležité parametre – typvýkon, šírku záberu či hmotnosť.

Typy bubnových kosačiek

Ako už z vyššie uvedeného odseku vyplýva, bubnová kosačka je vybavená bubnom, v ktorom sa nachádza nôž. Ten rotuje, čím seká trávu, po ktorej kosačka prechádza. Bubnová kosačka však nemusí mať len jediný bubon. Podľa počtu bubnov rozlišujeme jednobubnové a dvojbubnové kosačky

Klasická bubnová kosačka

Jednobubnové kosačky disponujú jedným bubnom a teda jedným rotujúcim nožom. Budú mať, samozrejme, užší záber než dvojbubnové. Sú najbežnejšie a zároveň aj cenovo dostupné. Ak hľadáte lacné bubnové kosačky, v tejto kategórii nájdete kosačky, ktoré nemusia nutne zruinovať váš rozpočet. Rovnako ako klasické záhradné kosačky, stroj máte pred sebou a riadidlami udávate jeho smer. Dôležitý je spoľahlivý pojazd.

Dvojbubnová kosačka

Dvojbubnové kosačky sú už vyššej váhovej kategórie. Dôvodom sú dva rotujúce nože, respektíve dva bubny. Spolu majú väčší pracovný záber, preto sú pre veľké plochy s vysokou trávou ako stvorené. Čím väčšiu plochu potrebujete pokosiť, tým viac sa oplatia dvojbubnové kosačky.

Bubnová kosačka za traktor

Jednobubnové či dvojbubnové kosačky sa často vyskytujú aj v prevedení doplnkového vybavenia. Bubnová kosačka za malotraktor je u niektorých výrobcov veľmi žiadaným príslušenstvom. V tomto segmente sú známe predovšetkým bubnové kosačky Vari, ktoré disponujú výkonnými malotraktormi (napr. Raptor Hydro), za ktoré je možné bubnovú kosačku pripojiť. V takomto prevedení je disková kosačka za traktor veľmi efektívnym žacím ústrojenstvom, ktoré sa perfektne hodí do náročných podmienok.

Kosenie vysokej trávy

Výkon

Bubnové kosačky sú poháňané benzínovými spaľovacími motormi, a preto ich môžeme považovať za skutočne výkonné stroje. Výkon ovplyvňuje efektívnosť kosenia hustého porastu. Vďaka bubnovej kosačke s pojazdom  je aj kosenie vo svahoch bez komplikácií. Výkon sa spravidla pohybuje nad úrovnňou 4 kW.

Okrem výkonu si všímajte aj to, ako je váš motor označený. V rámci bubnových kosačiek sa stretnete hlavne s 3 skratkami – SV (Side Valve), OHV (Over Head Valves) a OHC (Over Head Camshaft). SV motor má rozvod s ventilmi po stranách, nájde sa v lacnejších a jednoduchších kosačkách a je vhodný do menej náročných terénov. OHV motor má rozvod s ventilmi v hlave valcov, je kvalitný, výkonný, avšak ťažší a hlučnejší. A napokon OHC motor má rozvod s ventilmi a hriadeľom v hlave valcov, je výkonný, omnoho ľahší a tichší ako OHV, avšak za takýto motor si priplatíte.

Hmotnosť a pojazd bubnovej kosačky

Hmotnosť bubnových kosačiek býva približne 50 až 70 kg. Pri tomto type kosačiek je preto pojazd nevyhnutnosťou. Bavíme sa totiž o práci v náročnom teréne, kopcoch, stúpaní a zároveň ťažkej kosačke, ktorú by niektorí mali problém tlačiť aj po rovinatom teréne. Samochodná bubnová kosačka je tak nevyhnutnosťou, a to bez ohľadu na to či ide o kosačku s jedným bubnom alebo väčšiu dvojbubnovú kosačku.

Pojazd veľa práce urobí za vás, kosačka sa bude pohybovať vpred konštantnou rýchlosťou, vďaka čomu bude kosenie rovnomerné, a vašou úlohou bude ju len manévrovať správnym smerom. V rámci pojazdov sú dostupné modely kosačiek s jednou rýchlosťou alebo s prevodovkou s viacerými rýchlosťami. Čím náročnejší terén, tým viac by ste mali zvážiť kúpu kosačky s prevodovkou, pretože inú rýchlosť budete potrebovať do kopca a inú z kopca. Okrem toho ponúkajú niektoré kosačky aj spätný chod, teda spiatočku, v prípade, že ste sa dostali do priestoru, kde sa ťažšie otáča a pod.

Kosenie trávy

Šírka záberu a ovládateľnosť

Šírka záberu je dôležité kritérium, ktoré hovorí o tom, aký široký pás trávy je kosačka schopná naraz vykosiť. Pri kúpe bežných kosačiek na domáce použitie ide o podstatné kritérium, keďže na malom a nepravidelnom pozemku by ste sa s kosačkou so širokým záberom nedostali do všetkých častí a naopak, na veľkom pozemku by ste sa s kosačkou s menším záberom natrápili. To isté platí aj pre bubnové kosačky. Rozpätie šírky záberu býva v prípade týchto kosačiek od 50 do 70 cm. Čím vyššia šírka záberu, tým rýchlejšie pokosená tráva. No na šírku záberu vplýva aj počet bubnov – ak sa chystáte kosiť skutočne rozsiahle lúky a pasienky, určite stavte na dvojbubnovú kosačku.

Kosačka by mala mať nastavitené rukoväte - vďaka tomu ju môžu používať viacerí užívatelia. Okrem iného sa dá aj lepšie skladovať či prevážať v aute.

Kolesá

Keďže tento typ kosačky je určený do náročného terénu s vysokou trávou a burinou, priechodnosť terénom by mala byť, čo najlepšia. Kvlaitné kolesá s dostatočným priemerom by mali byť podmienkou. Znamená to, že by mali byť dostatočne veľké – malé kolieska by mali v kopcovitom teréne problém a zabárali by sa alebo by mali problém s prekonávaním prekážok.

Čo ešte treba zvážiť?

  • Svahová dostupnosť – je to údaj o tom, s akým kopcovitým terénom si poradí. Môže zaujímať tých, ktorí hľadajú kosačku práve na svah s väčším stúpaním. Udáva sa v stupňoch, napr. 20°. Týka sa tiež bubnových kosačiek za traktor, respektíve malotraktor.
  • Náhradné diely na bubnové kosačky – každej bubnovej kosačke sa časom otupia nože a bude si vyžadovať ich výmenu. Pri kúpe kosačky sa preto uistite, že náhradné diely sú ľahko dostupné vo vašom okolí. Inak sa vám môže stať, že ich nezoženiete práve vtedy, keď to budete potrebovať.
  • Servis – mať v blízkosti spoľahlivý a kvalitný servis je taktiež niečo, na čo je potrebné myslieť vopred. Ak sa vám niečo pokazí, nebudete musieť s kosačkou ďaleko cestovať, resp. zdĺhavo čakať, kým ju predajca pošle k výrobcovi na opravu. Vsaďte preto na overené značky a výrobcov, napríklad bubnové kosačky Vari, RKT Agzat, Šupa alebo Hecht.

Lacné bubnové kosačky sa nie vždy oplatia

Bubnové kosačky nepatria medzi bežný sortiment každej predajne záhradníckych potrieb a je možné zakúpiť ich skôr v špecializovaných predajniach záhradnej techniky. Medzi obľúbené a vyhľadávané značky patria bubnové kosačky Vari, RKT Agzat, Hecht, Motor Jikov či Šupa. Keďže nejde o lacnú záležitosť, zamyslite sa, koľko chcete do kosačky investovať, aby vám skutočne vydržala roky bez neustálej potreby opráv. Práve preto sa oplatí prečítať si aj recenzie používateľov, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti s daným modelom.

Jednobubnové kosačky sa pohybujú v cenovom rozpätí  700 – 1 800 eur, pričom čím vyššia cena, tým lepší výkon motora, spoľahlivý pojazd, kvalita prevedenia a rôzne ďalšie aspekty. Pri lacnejších modeloch však pozor, pravdepodobne pôjde o bubnovú kosačku bez motora, ktorý treba pripojiť dodatočne. Dvojbubnové kosačky sa pohybujú už vo vyššej cenovej kategórií, a preto počítajte so sumou 3 000 – 4 000 eur a viac. Ak máte na kúpu menší rozpočet, pozrite si aj ponuky bazárov ako, kde môžete nájsť používanú kosačku za výhodnú cenu. Samozrejme, technický stav vám nikto nezaručí.

Kosenie pomocou bubnovej kosačky

Starostlivosť a údržba kosačky

Starostlivosť o bubnovú kosačku nie je náročná na čas ani peniaze. Po každom použití je potrebné ju očistiť od zvyškov pokosenej trávy a skladovať na suchom mieste, pod strechou, v garáži, v záhradnom domčeku a pod. Keďže ide o benzínovú kosačku, netreba zabúdať na pravidelnú údržbu motora, podobne ako pri iných typoch benzínových kosačiek. Potrebné je skontrolovať stav oleja, či je potrebné ho vymeniť alebo doliať nový. Zároveň je vhodné premazať mazivom mechanické časti, aby všetko fungovalo hladko.

Podľa frekvencie a dĺžky používania bude potrebné z času na čas vymeniť nože za nové. To, kedy je čas na výmenu, zistíte jednoducho zhoršenou kvalitou pokosenej trávy. Častejšiu výmenu noža budete potrebovať, ak kosíte hrubé steblá, veľmi vysoké trávy a buriny a veľké plochy. Dobrou správou však je, že výmena je jednoduchá a lacná. Na spodnej strane bubna nájdete v otvore skrutku, ktorou je prichytený nôž, a tú odskrutkujete. Uvoľní sa tým starý nôž, ktorý možno vybrať. Postupne uvoľnite všetky skrutky a vyberiete všetky opotrebované nože. Na ich miesto následne skrutkou prichytíte nové nože a poriadne dotiahnete. Môžete použiť tie isté skrutky alebo spolu s nožmi zakúpiť náhradné. Nový nôž vás vyjde na približne 5 eur a nová skrutka na 1 – 2 eurá, pričom náhradné diely nakupujte vždy pre daný typ a značku kosačky.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímate sa o výber bubnovej kosačky? Radi by ste sa informovali ohľadom výberu? Potrebuejte poradiť? Neváhajte nám napísať komentár. Radi vám pomôžeme.

Aký benzín do kosačky tankovať?

Bubnové kosačky sú vybavené štvortaktnými spaľovacími motormi, preto sa do nádrže dáva klasický a neriedený benzín. Pre mazanie motorového ústrojenstva je vždy samostatná nádrž pre motorový olej.

Aké sú to lištové kosačky?

Na rozdiel od bubnovej kosačky, ktorá má jeden alebo dva rotujúce nože (disky), lištová kosačka disponuje lištou sú sústavou nožov, ktoré trávu rovnomerne strihajú. Odlišné je predovšetkým ich určenie, keďže lištové kosačky sú vhodné skôr na rovný alebo len mierne vlnitý terén. Takteiž sa však hodia na kosenie vysokej trávy.

Aké sú kvalitné značky bubnových kosačiek?

Na základe obľúbenosti a recenzií používateľov možno za kvalitné bubnové kosačky považovať výrobcov Vari, Hecht, Motor Jikov, Šupa či Dakr.

TOP bubnové kosačky

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

20/08/2021 09:36
Igor

Nedávno som si kúpil bubnovú kosačku Šupa BDR 581 STELLA Garden a kosí bezproblémovo. Kosačka splnila moje očakávania, pretože pomer ceny, kvality a výkonu je výborný. Kosačku používam na záhradke aj na pozemku, na ktorom je lúka. Typ pohonu je benzínový a pojazd je veľmi dobrý. Motor je štvortaktný a šliape ako hodinky. Sú tu tri nože, ktoré sú dostatočne ostré a výška kosenia je 35 mm. Oceňujem možnosť nastaviť si rukoväte podľa vlastných potrieb. Manipulácia s kosačkou je pohodlná, preto ju odporúčam aj ostatným.

21/08/2021 09:20
Valér

Mám kosačku VARI BDR 581 Stella Pro, ktorá je dostatočne silná a na rovnom teréne dokáže perfektne pokosiť trávu. Keď je však terén horší, má troška problém a podľa mojich skúseností je lepšie kosiť s listovou kosačkou. Nevravím, že horší terén nezvládne, avšak cítiť, že sa troška namáha. Pri normálnom teréne bez problémov pokosí aj veľmi hustú, prerastenú a vysokú trávu. Kosačka nie je až taká ťažká, a preto sa ľahko a dobre prenáša. Výkon je dostatočný a spotreba je popritom nízka. Kosačka je obratná, veľmi dobre sa s ňou manipuluje. Má pojazd a nastaviteľné rukoväte. Som s ňou spokojný.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 27.09.2018
Posledná aktualizácia: 13.03.2023
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...