Ako vybrať elektrickú kosačku

Príchod leta so sebou okrem vysokých teplôt a oddychu prináša rovnako aj množstvo práce. Kosenie trávy je rozhodne jednou z činností, ktorej sa pri práci okolo domu určite nevyhneme.

Kosenie s elektrickou kosačkou trávy

Aby sme túto činnosť hravo zvládli, tak potrebujeme dostatočne výkonnú elektrickú kosačku. Preto sme si pre vás pripravili zopár praktických rád ohľadom výberu elektrickej kosačky. Čo je ich výhodou a nevýhodou oproti benzínovým kosačkám? Aké sú najlepšie elektrické kosačky? Takisto vám ponúkneme testy kosačiek, ktoré v konkurencii obstáli najlepšie.

Elektrická kosačka vs. benzínové kosačky

Predovšetkým si musíme uvedomiť základný fakt. Pre používanie elektrickej kosačky potrebujeme prístup ku zdroju elektrickej energie. Azda najväčšou výhodou elektrickej kosačky je tichší chod a takisto ekologickejšie používanie. Rovnako tak je praktické, že elektromotor nepotrebuje tak precíznu údržbu ako v prípade benzínového motoru. Nemusíte meniť olej, sviečky ani sa starať o filtre alebo palivo. Jedinou potrebnou údržbou elektrickej kosačky je teda len čistenie od bežných nečistôt a náklady sú tak omnoho nižšie. Ďalším plusom je pohodlné štartovanie pomocou gombíka.

Nevýhodou (vzhľadom na prísun elektrickej energie) je najmä to, že pri kosení dvora či záhrady máte obmedzenú kosenú plochu. Nečakajte teda, že s elektrickou kosačkou pokosíte úplne všetko a všade. Čiastočne vás môže zachrániť robotická kosačka, ktorá je poháňaná lítiovou batériou, no výkon a výdrž nemusí byť vždy dostatočná.

Ako sa správne rozhodnúť pri výbere kosačky?

Ako vždy je podstatné si určiť účel kosačky. To znamená, že treba vedieť:

  • aký veľký je pozemok, ktorý budem kosiť
  • aký druh terénu sa na pozemku nachádza
  • aký typ kosačky chcem prioritne

Odporúčanie znie, že základné elektrické kosačky možno používať na ploche nie väčšej ako 500m2. Pri väčších plochách máte samozrejme možnosť použiť výkonnejšie elektrické kosačky, no stále sa nevyhnete problému s obmedzenou kosenou plochou a s manipuláciou.

Podľa čoho vyberať?

Dôležité sú samozrejme aj parametre elektrických kosačiek, ktoré si treba vopred premyslieť. Práve tie nám umožnia vybrať ten najlepší model:

Výkon

Čím väčšia plocha, tým väčší výkon. Také je pravidlo. V nižších cenových reláciách od 50 do 100€ zoženiete kosačky s výkonom okolo 1000W. Takýto výkon postačí na kosenie malého dvora či predzáhradky. V prípade väčšej plochy radšej zainvestujte viac a budete mať k dispozícii výkon 1600 – 1800W.

Pojazd

V súčasnosti ide o základný parameter, ktorý by mala mať každá kvalitná kosačka. Ide o systém pohonu, ktorý kosačku posúva vpred bez toho, aby sme ju museli tlačiť napríklad do kopca. Pojazd môžete ovládať páčkou a tak je iba na vás či ho pri manipulácii využijete. Elektrické kosačky s pojazdom sú luxusom, ktorý si však môžete dovoliť aj vy!

Elektrická kosačka s pohonom

Šírka záberu a výška kosenia

Šírka záberu je vlastnosť, ktorá určuje, aký záber má samotný nôž kosačky. Ide teda o plochu, ktorú skosí kosačka pri prejazde. Šíírka záberu sa opäť odvíja od ceny kosačky. V nižšej kategórii je to cca 32cm. Ideálna šírka záberu je však aspoň o 10cm viac - okolo 42cm. Čo sa týka výšky kosenia, v zásade ide iba o možnosť manipulovať s výškou kosby. Zamerať sa teda na maximálnu a minimálnu výšku strihu.

Cena

Azda najdôležitejší atribút. Na začiatok vás potešíme, že elektrickú kosačku dokážete zohnať už do 50€. Ide však o nižšiu triedu, ktorá neoplýva silným výkonom, pojazdom či ideálnym záberom. Pri modeloch, za ktoré utratíte okolo 120-150€ už môžete čakať celkom kvalitné parametre.

Ktoré kosačky sú naj?

Pripravili sme si pre vás niekoľko ukážkových modelov, ktoré patria medzi najlepšie v roku 2017. Prečítajte si teda stručné recenzie kosačiek, ktoré sme pre vás vybrali na porovnanie.

AL-KO Comfort 40 E

Kosačky značky Alko sú skutočnou kvalitou. Spoločnosť má bohaté skúsenosti a prax vo výrobe záhradnej techniky. Pri kúpe tohto modelu získate ideálne atribúty a zaplatíte cenu okolo 155€.

Elektrická kosačkaAL-KO Comfort 40 E

viac informácií

 

VeGA GT 4205

Kto vyrába kosačky Vega? Ide o českú spoločnosť, ktorá sa zameriava špeciálne na kosačky, krovinorezy a inú záhradnú techniku. Tento model patrí medzi výkonné, ktorý zvládne pokosiť aj väčšie plochy. Cena od 130€.

Elektrická kosačka VeGA GT 4205

viac informácií

 

HECHT 1638 R

Elektrická kosačka bez pojazdu s motorom s vysokým krútiacim momentom s príkonom 1600 W, šírkou pracovného záberu 38 cm, nastavením výšky kosenia 25 - 65 mm. Tento produkt sa teší veľkej priazni užívateľov a prevažne kladným recenziám. Cena od 96€.

Elektrická kosačka Hecht 1638 R

viac informácií

 

Fieldmann FZR 20401 E

Hneď po kosačke Hecht 1638 je táto tá najlacnejšia, no výkonom i vlastnosťami naozaj bohatá. Cena okolo 120€ zaradila tento model medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie v tomto roku.

Elektrická kosačka Fieldmann FZR 20401 E

viac informácií

 

Do kvalitnej elektrickej kosačky sa oplatí zainvestovať a môže vám slúžiť dlhé roky. Kosačky, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou kvalitou, pochádzajú aj od výrobcov Bosch či Hecht. Lacnejšie modely síce poslúžia, no skôr na malých plochách. Zamerajte sa teda na dôležité atribúty a rozhodne nájdete model, ktorý vám bude vyhovovať.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 24.07.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

French press, Aeropress, Moka kávovar a Dripper - alternatívy kávovaru French press, Aeropress, Moka kávovar a Dripper - alternatívy kávovaru

Dnes vám prinášame pár návodov, ako si vychutnať vône a tóny kávy tradične, inak a možno aj lepšie. Objavte s nami alternatívne chute kávy, ktoré si jednoducho pripravíte aj vy sami!

Ako vybrať umývačku riadu. Toto sú tie najlepšie Ako vybrať umývačku riadu. Toto sú tie najlepšie

Umývačka nielenže ušetrí vodu, ale aj vašu peňaženku. Aké sú základné parametre pri výbere? Je lepšie mať vstavanú umývačku riadu? Aké sú najlepšie umývačky riadu? 

Ako vybrať ohrievač vody. Ktorý bojler je najlepší? Ako vybrať ohrievač vody. Ktorý bojler je najlepší?

 Ohrievač vody je dnes nevyhnutnosťou a zároveň komfortom, ktorý nám dokáže dopriať relax a oddych. Ako si vybrať správny ohrievač vody? Ktoré parametre sú pri výbere dôležité? 


Pridať komentár