Ako vybrať elektrickú kosačku a 4 najlepšie podľa testu

Príchod leta so sebou okrem vysokých teplôt a oddychu prináša rovnako aj množstvo práce. Kosenie trávy je rozhodne jednou z činností, ktorej sa pri práci okolo domu určite nevyhneme.

Kosenie trávy s benzínovou kosačkou

Aby sme túto činnosť hravo zvládli, tak potrebujeme dostatočne výkonnú elektrickú kosačku. Preto sme si pre vás pripravili zopár praktických rád ohľadom výberu elektrickej kosačky. Čo je ich výhodou a nevýhodou oproti benzínovým kosačkám? Aké sú najlepšie elektrické kosačky? Takisto vám ponúkneme testy kosačiek, ktoré v konkurencii obstáli najlepšie.

Obľúbené produkty

Elektrická kosačka vs. benzínové kosačky

Predovšetkým si musíme uvedomiť základný fakt. Pre používanie elektrickej kosačky potrebujeme prístup ku zdroju elektrickej energie. Azda najväčšou výhodou elektrickej kosačky je tichší chod a takisto ekologickejšie používanie. Rovnako tak je praktické, že elektromotor nepotrebuje tak precíznu údržbu ako v prípade benzínového motoru. Nemusíte meniť olej, sviečky ani sa starať o filtre alebo palivo. Jedinou potrebnou údržbou elektrickej kosačky je teda len čistenie od bežných nečistôt a náklady sú tak omnoho nižšie. Ďalším plusom je pohodlné štartovanie pomocou gombíka.

Nevýhodou (vzhľadom na prísun elektrickej energie) je najmä to, že pri kosení dvora či záhrady máte obmedzenú kosenú plochu. Nečakajte teda, že s elektrickou kosačkou pokosíte úplne všetko a všade. Čiastočne vás môže zachrániť robotická kosačka, ktorá je poháňaná lítiovou batériou, no výkon a výdrž nemusí byť vždy dostatočná.

Ako sa správne rozhodnúť pri výbere kosačky?

Ako vždy je podstatné si určiť účel kosačky. To znamená, že treba vedieť:

  • aký veľký je pozemok, ktorý budem kosiť
  • aký druh terénu sa na pozemku nachádza
  • aký typ kosačky chcem prioritne

Odporúčanie znie, že základné elektrické kosačky možno používať na ploche nie väčšej ako 500m2. Pri väčších plochách máte samozrejme možnosť použiť výkonnejšie elektrické kosačky, no stále sa nevyhnete problému s obmedzenou kosenou plochou a s manipuláciou.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie robotické kosačky

Podľa čoho vyberať?

Dôležité sú samozrejme aj parametre elektrických kosačiek, ktoré si treba vopred premyslieť. Práve tie nám umožnia vybrať ten najlepší model:

Výkon kosačky

Čím väčšia plocha, tým väčší výkon. Také je pravidlo. V nižších cenových reláciách od 50 do 100€ zoženiete kosačky s výkonom okolo 1000W. Takýto výkon postačí na kosenie malého dvora či predzáhradky.

Benzínová kosačka s pojazdom

V prípade väčšej plochy radšej zainvestujte viac a budete mať k dispozícii výkon 1600 – 1800W.

Kosačka s pojazdom

V súčasnosti ide o základný parameter, ktorý by mala mať každá kvalitná kosačka. Ide o systém pohonu, ktorý kosačku posúva vpred bez toho, aby sme ju museli tlačiť napríklad do kopca.

Pojazd môžete ovládať páčkou a tak je iba na vás či ho pri manipulácii využijete. Elektrické kosačky s pojazdom sú luxusom, ktorý si však môžete dovoliť aj vy!

Šírka záberu a výška kosenia

Šírka záberu je vlastnosť, ktorá určuje, aký záber má samotný nôž kosačky. Ide teda o plochu, ktorú skosí kosačka pri prejazde. Šíírka záberu sa opäť odvíja od ceny kosačky. V nižšej kategórii je to cca 32 cm. Ideálna šírka záberu je však aspoň o 10cm viac - okolo 42 cm.

Výška kosenia trávy je dôležitý parameter pri výbere kosačky

Čo sa týka výšky kosenia, v zásade ide iba o možnosť manipulovať s výškou kosby. Zamerať sa teda na maximálnu a minimálnu výšku strihu.

Cena kosačky

Azda najdôležitejší atribút. Na začiatok vás potešíme, že elektrickú kosačku dokážete zohnať už do 50€. Ide však o nižšiu triedu, ktorá neoplýva silným výkonom, pojazdom či ideálnym záberom. Pri modeloch, za ktoré utratíte okolo 120-150€ už môžete čakať celkom kvalitné parametre.

TOP benzínové a elektrické kosačky

Pripravili sme si pre vás niekoľko ukážkových modelov, ktoré patria medzi najlepšie v roku 2018. Prečítajte si teda stručné recenzie kosačiek, ktoré sme pre vás vybrali na porovnanie.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 24.07.2017
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom

Potrebujete skrotiť či dokonca vyrovnať kučery alebo po nich práve naopak túžite? Zaobstarajte si žehličku na vlasy. Viete, na čo sa pri jej výbere a kúpe zamerať ? Poradíme vám v našom...

Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové? Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové?

Fondue nie je jedlo, fondue je spoločenská udalosť. Aj vy sa radi pochutnávate na dobrom jedle a špecialitách? Užite si s rodinou alebo priateľmi jedinečný večer. Poradíme vám aké máte...

Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi

Ak chcete zvýšiť bezpečnosť vášho domu, bytu či iného priestoru, investícia do hlásičov požiaru, dymu, plynov či vody je úplne na mieste. V našom článku vám predstavíme osvedčené modely.


Pridať komentár