Ako vybrať robotickú kosačku: Poradíme vám, ktoré parametre si všímať

Robotické kosačky sa pomaly ale isto stávajú súčasťou našich záhrad. Ak ste ju videli u suseda na trávniku, určite ste si predstavovali, koľko času môže automatickým kosením ušetriť. Viete, koľko stoja a na čo si pri ich kúpe dávať pozor?

Najlepšia robotická kosačka

Ceny robotických kosačiek v poslednej dobe výrazne  poklesli, pri väčšine modelov však stále atakujú 1000 eur. Ak si chcete vybrať tú správnu, vyberajte uvážene! 

Obľúbené typy robotických kosačiek

Princíp robotických kosačiek

Robotická kosačka je poháňaná elektromotorom, ktorý je napájaný akumulátorom. Na navádzanie používa špeciálny tzv. ohraničovací vodič, ktorý musíte nainštalovať ručne pomocou zatĺkacích kolíkov a vymedziť ním hranice kosenej plochy. Nestane sa tak, že by vám kosačka pokosila napr. kvetinové záhony, bylinky či zeleninu. Drahšie typy používajú ako doplnkovú navigáciu aj systém GPS.

Nabíjanie robotických kosačiek

Väčšina kosačiek využíva automatické nabíjanie, kedy umiestníte nabíjaciu stanicu na vhodné miesto a kosačka si ju pri poklese energie v akumulátore automaticky vyhľadá a zaháji nabíjanie. Niektoré kosačky využívajú na navigáciu k nabíjacej stanici navádzací drôt, ktorý sa položí pod trávnik krížom do protiľahlého rohu.

Kvalitná robotická kosačka

Všímajte si aj dĺžku nabíjania pri jednotlivých modeloch. V kombinácii s poddimenzovanou plochou by sa potom ľahko mohlo stať, že by nestihla pokosiť váš trávnik ani za deň.

Parametre robotických kosačiek

  • Veľkosť kosenej plochy – Výkon robotických kosačiek nie je, podobne ako tých ručných akumulátorových, vôbec závratný. Výrobcovia sa takmer nikdy hodnotou elektrického výkonu nechvália (býva totiž veľmi malý). Aj to je dôvod, prečo sú určené pre režim kosenia denných prírastkov trávy a nie vyrastenej hustej trávy. Vyberajte vhodný model podľa veľkosti kosenej plochy, ktorá je vždy uvedená v parametroch konkrétneho modelu. Kosačku nezaškodí mierne predimenzovať. Ak by ste tento parameter poddimenzovali, mohlo by sa stať, že by nestíhala denné prírastky kosiť.
  • Výkon robotickej kosačky – Pri trávniku s väčšou hustotou buriny a iných pevnejších rastlín môže tiež chýbať. Je vhodné zohľadniť aj tento fakt a vziať do úvahy tiež rozloženie terénu, v ktorom sa kosačka bude pohybovať. Vo všeobecnosti zvládajú robotické kosačky sklon cca 20 %, pokiaľ má však vaša záhrada členitý terén s viacerými svahmi, obzerajte sa po modeloch, ktoré zvládajú vyšší sklon.
  • Šírka záberu, výška a vzorec kosenia – Je dobré, aby mala robotická kosačka čo najšírší záber (tj. čo najväčší priemer žacích nožov). Trávnik pokosí skôr. Na druhej strane, si širší záber vyžaduje aj vyšší výkon a rastie aj cena. Dajte si tiež pozor, aby mala kosačka nastaviteľnú dostatočne nízku výšku kosenia. Niektoré modely sa dajú nastaviť na najmenej 30 mm, čo je pre niekoho veľa a dlhší trávnik nepôsobí takým pekným dojmom. Pri niektorých modeloch je nutné nastavovať výšku s pomocou skurtkovača, čo je zbytočne zložité. Čo sa týka smeru a vzorca kosenia, dobré je, keď kosačka kosí v nepravidelnom vzorci. Týmto spôsobom bude výsledok kosenia krajší (rokmi preverený fakt).

Najlepšia robotická kosačka

  • Ovládanie a bezpečnosť – Pri väčšine robotických kosačiek si môžete nastaviť čas, kedy majú pracovať. Nemusia vás tak rušiť, keď ste doma. Jednoduché nastavenie je možné vykonávať pomocou klávesnice, pokyny pre niektoré typy je možné posielať aj pomocou mobilných aplikácií či SMS správ. Čo sa týka bezpečnosti, ak kosačky narazia na prekážku, automaticky zmenia smer. Ak príde k ich nadvihnutiu alebo prevráteniu (napr. dieťaťom, psom či na strmom svahu), motor sa automaticky zastaví a zabráni možnému zraneniu. Proti odcudzeniu bývajú robotické kosačky chránené PIN kódom, alarmom a drahšie modely aj GPS lokalizáciou a párovaním s nabíjacou stanicou – konkrétnu kosačku v tom prípade nie je možné použiť s inou, než dodanou nabíjacou stanicou.
  • Pracovné podmienky a zber trávy – Väčšina robotických kosačiek môže pracovať aj v daždi. Myslite však na to, že mokrá tráva je ťažšia, čo môže byť problém najmä pri nízkej výške kosenia hustejšej trávy. Robotické kosačky nie sú vybavené košmi na zbieranie pokosenej trávy, nakoľko sa u nich predpokladá, že budú kosiť iba malé prírastky trávy, ktorá dorastie za 1 až 2 dni.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie robotické kosačky

Inštalácia robotickej kosačky

Niektorí predajcovia ponúkajú aj inštaláciu robotických kosačiek, nie je to však nič, čo by priemerne šikovný človek nezvládol. Základom je správne umiestnenie nabíjacej stanice tak, aby mala okolo seba dostatok priestoru, keď sa k nej bude kosačka vracať. Ďalej by na ňu nemalo svietiť slnko a nemala by byť v dosahu závlahových zariadení. Stanica potrebuje pripojenie do 230 V zásuvky.

Robotická kosačka

Mala by byť v dosahu, nie je dobré pripájať akékoľvek spotrebiče na dlhšiu dobu pomocou predlžovacieho kábla. Hrozí jeho preseknutie či iné poškodenie a s ním je spojené riziko úrazu el. prúdom. Nutné je vytýčiť hranice trávnika, po ktoré má kosačka kosiť. To sa vykoná pomocou inštalácie ohraničovaiceho drôtu, ktorý sa pripevní na kolíky zatlčené do zeme. Dôležité je, aby ste ho v balení s kosačkou mali dostatok.

Čistenie robotickej kosačky

Po skončení kosenia je nutné kosačku vyčistiť od zbytkov trávy, lísta a iných nečistôt. Mokrá tráva sa totiž časom nabaľuje do vrstiev, ktoré zasychajú a tvrdnú. Ak ho zanedbáte, pôjde vám to neskôr omnoho ťažšie. Na vyčistenie po kosení vám stačí kefa s jemnejšími štetinami. Prejdite ňou každú škáru a čistenie dokončite navlhčenou textilnou utierkou.

Robotická kosačka do svahu

Na čistenie nikdy nepoužívajte tlakovú vodu zo záhradnej hadice alebo dokonca tlakového umývača. Dostala by sa dovnútra a poškodila by elektroniku. Samozrejme, pred zahájením čistenia sa uistite, že kosačka je vypnutá.

Údržba a zazimovanie robotickej kosačky

Najčastejším servisným úkonom vykonávaným na robotickej kosačke je výmena nožov. Ak máte prídavné, môžete použiť tie, pričom staré nože si nabrúsite a odložíte do rezervy. Ostatné servisné úkony sú zložitejšie a nie sú v domácich podmienkach realizovateľné, keďže kosačka obsahuje veľa elektroniky. Pred nástupom zimy je nutné kosačku správne zazimovať. Životnosť batérií sa skracuje, ak sú skladované vo vybitom stave a pri nízkych teplotách. Pred zimou by ste tak mali vyčistenú a plne nabitú kosačku premiestniť do vykurovaných priestorov (narp. dielňa či garáž).

TOP 3 najobľúbenejšie robotické kosačky

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 07.10.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia domáca vodáreň: Recenzie a referencie poradia, ako vybrať Najlepšia domáca vodáreň: Recenzie a referencie poradia, ako vybrať

Domácu vodáreň zrejme netreba nijak špeciálne predstavovať. Ak kupujete tú, ktorá bude slúžiť vám, všetko dôležité vám povieme v dnešnom článku.

Ako vybrať zastihávač na bradu, vlasy, fúzy či chĺpky v nose? Ako vybrať zastihávač na bradu, vlasy, fúzy či chĺpky v nose?

Čoraz viac mužov sa snaží starať o svoj vzhľad. Dobrým pomocníkom je zastrihávač, s ktorým nebude úprava vlasov, brady či zastrihávaie chĺpkov v nose problém.

Ako vybrať domáci či cestovný fén na vlasy? Najlepší je s ionizátorom. Ako vybrať domáci či cestovný fén na vlasy? Najlepší je s ionizátorom.

Fén na vlasy je praktickou záležitosťou - pomôže vám ušetriť čas, je nápomocný pri príprave účesu a tiež môže byť ozdobou vašej kúpeľne. Ako si vybrať ten správny?


Pridať komentár