Najlepšia robotická kosačka? Recenzie chvália Husqvarnu, Bosch, Al-ko a Gardenu

Robotické kosačky sa pomaly ale isto stávajú súčasťou našich záhrad a tešia sa väčšej a väčšej obľube. Ich výhodou je predovšetkým miera samostatnosti. Automatické kosačky si síce vyžadujú určitú pozornosť, no dokážu výrazne ušetriť čas a energiu. Viete, koľko stoja a na čo si pri ich kúpe dávať pozor?

Najlepšia robotická kosačka

Ceny robotických kosačiek v poslednej dobe výrazne poklesli. Dôvodom je väčšia konkurencia v tomto segmente. To je hlavný dôvod, prečo sa k spotrebiteľom výraznejšie priblížili. Predstavujú automatické kosačky zaujímavú voľbu aj pre vás? Ak si chcete vybrať tú správnu, vyberajte s rozvahou.

Obľúbené robotické kosačky


Robotické kosačky – senzory, snímače a GPS

Robotická kosačka je poháňaná elektromotorom, ktorý je napájaný akumulátorom. Nepoterbuje žiadny elektrický kábel. Nabíjanie prebieha autoamticky a pred vybitím sa kosačka vráti do nabíjacej stanice. Na orientáciu v priestore používa robotická kosačka špeciálny súbor senzorov a snímačov. Vďaka tomu dokáže vnímať prekážky či sklon terénu. Niektoré robotické kosačky, tie drahšie, môžu mať integrovaný GPS modul a vedia sa tak v priestore lepšie orientovať.

Na ohraničenie plochy kosenia sa používa, tzv. ohraničovací drôt, ktorý musíte nainštalovať ručne pomocou zatĺkacích kolíkov a vymedziť ním hranice kosenej plochy. Nestane sa tak, že by vám kosačka pokosila napr. kvetinové záhony, bylinky či zeleninu. Existujú však aj robotické kosačky bez drôtu, teda také, ktoré vymedzenie plochy nepotrebujú. využívajú moderné senzory (ZGS) a snímače, vďaka čomu dokážu intuitívne rozlišovať typ plochy i prekážky. Ti najlepšie robotické kosačky dokonca môžete ovládať na diaľku cez váš smartfón vďaka možnosti bezdôtovej WiFi komunikácie.

Nabíjanie robotických kosačiek

Väčšina kosačiek využíva automatické nabíjanie, kedy umiestníte nabíjaciu stanicu na vhodné miesto a kosačka si ju pri poklese energie v akumulátore automaticky vyhľadá a zaháji nabíjanie. Dôležité je, aby bola nabíjacia stanica chránená pred vplyvmi počasia. Niektoré kosačky využívajú na navigáciu k nabíjacej stanici navádzací drôt, ktorý sa položí pod trávnik krížom do protiľahlého rohu. Iné to nevyžadujú a polohu nabíjacej stanice si zapamätajú a autoamticky zaparkujú. Po nabití pokračujú v kosení.

Výdrž na jedno nabitie sa model od modelu odlišuje. V priemere sa výdrž pohybuje od 30 do 130 minút. Všímajte si aj dobu nabíjania pri jednotlivých modeloch. Nabíjanie zvyčajne trvá od 60 do 120 minút v závislosti od kapacity batérie a výkonu nabíjacej stanice. V kombinácii s poddimenzovanou plochou by sa potom ľahko mohlo stať, že by nestihla pokosiť váš trávnik ani za deň.

Kvalitná robotická kosačka

Automatická kosačka nie je pre každý terén

Výkon robotických kosačiek je do určitej miery limitovaný. Výrobcovia sa takmer nikdy hodnotou elektrického výkonu nechvália (býva totiž veľmi malý). O výkone vám viac povie práve plocha kosenia, pre ktorú sú robotické kosačky určené. Automatické kosačky sú určené pre režim kosenia denných trávnatých prírastkov a nie vyrastenej hustej a vysokej trávy. Vyberajte vhodný model podľa veľkosti kosenej plochy, ktorá je vždy uvedená v parametroch konkrétneho modelu.

V praxi sa stretnete s robotickými kosačkami pre plochy do 500 m2, ale taktiež s výkonnejšími, ktoré zvládnu aj plochy nad 1 000 či 1 500 m2. Počítajte s rezervou. Ak by ste tento parameter poddimenzovali, mohlo by sa stať, že by kosačka nestíhala denné prírastky kosiť a viac času by sa nabíjala ako kosila. Tu však počítajte s tým, že priamo úmerne tomuto parametreu narastá i cena.

Pri trávniku s väčšou hustotou buriny a iných pevnejších rastlín musíte počítať s tým, že objem kosenej plochy poklesne. Je vhodné  vziať do úvahy tiež členitosť a sklon terénu, v ktorom sa kosačka bude pohybovať. Vo všeobecnosti zvládajú robotické kosačky sklon cca 20 %, pokiaľ má však vaša záhrada členitý terén s viacerými svahmi, obzerajte sa po modeloch, ktoré zvládajú vyšší sklon 30 alebo 45 %.

Šírka záberu, výška a vzorec kosenia

Je dobré, aby mala robotická kosačka čo najšírší záber (tj. čo najväčší priemer žacích nožov). Trávnik pokosí takáto autoamtická kosačka skôr. Na druhej strane, si širší záber vyžaduje aj vyšší výkon a rastie aj cena prístroja. V priemere sa šírka záberu pohybuje na úrovni 17 až 30 cm, no sú aj robotické kosačky so záberom cez 45 až 50 cm.

Dajte si tiež pozor, aby mala kosačka nastaviteľnú výšku kosenia. Niektoré modely sa dajú nastaviť najmenej na 30 mm, čo je pre niekoho veľa a dlhší trávnik nepôsobí takým pekným dojmom. Pri niektorých modeloch je nutné nastavovať výšku s pomocou skurtkovača, čo je zbytočne zložité. Čo sa týka smeru a vzorca kosenia, dobré je, keď kosačka kosí v nepravidelnom vzorci. Týmto spôsobom bude výsledok kosenia krajší (rokmi overený fakt).

Najlepšia robotická kosačka

Ovládanie robotickej kosačky a bezpečnosť

Pri väčšine robotických kosačiek si môžete nastaviť čas, kedy majú pracovať. Pokojne aj keď ste v práci. Nemusia vás tak rušiť, keď ste doma na záhrade. Jednoduché nastavenie je možné vykonávať pomocou ovládaceiho panela priamo na kosačke, pokyny pre niektoré typy je možné posielať aj pomocou mobilných aplikácií.

Čo sa týka bezpečnosti, ak kosačky narazia na prekážku, automaticky zmenia smer. Ak príde k ich nadvihnutiu alebo prevráteniu (napr. dieťaťom, psom či na strmom svahu), motor sa automaticky zastaví a zabráni sa tak možnému úrazu. Proti odcudzeniu bývajú robotické kosačky chránené PIN kódom, alarmom a drahšie modely aj GPS lokalizáciou a párovaním s nabíjacou stanicou – konkrétnu kosačku v tom prípade nie je možné použiť s inou, než dodanou nabíjacou stanicou.

Kosenie v daždi, zber trávy a mulčovanie

Väčšina robotických kosačiek je vybavených senzorom dažďa. Dokážu tak detegovať či je čas zaparkovať alebo pokračovať v kosení. Myslite však na to, že mokrá tráva je ťažšia, čo môže byť problém najmä pri nízkej výške kosenia hustejšej trávy. Robotické kosačky nie sú vybavené košmi na zbieranie pokosenej trávy, nakoľko sa u nich predpokladá, že budú kosiť iba malé prírastky trávy, ktorá dorastie za 1 až 2 dni. Naopak, vítaná je u automatických kosačiek funkcia mulčovania, kedy sú steblá trávy rozsekané na menšie časti.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie robotické kosačky

Ako spojazdniť robotickú kosačku?

Niektorí predajcovia ponúkajú aj inštaláciu robotických kosačiek, nie je to však nič, čo by priemerne šikovný človek nezvládol. Základom je správne umiestnenie nabíjacej stanice tak, aby mala okolo seba dostatok priestoru, keď sa k nej bude kosačka vracať. Ďalej by na ňu nemalo svietiť slnko a nemala by byť v dosahu závlahových zariadení. Ideálne je, ak je krytá. Stanica potrebuje pripojenie do 230 V zásuvky.

Nutné je vytýčiť hranice trávnika, aby koasčka vedela, kde kosiť, kde naopak priestor vynechať. To sa vykoná pomocou inštalácie ohraničovaiceho drôtu, ktorý sa pripevní na kolíky zatlčené do zeme. Dôležité je, aby ste ho v balení s kosačkou mali dostatok. Tento drôt nie je viditeľný, no pri pripevňovaní nešetrite, aby ste nemuseli drôt naťahovať na novo. Prípadne, investujte do drahšieho zariadenia, ktoré disponuje fotosenzormi, GPS a najnovšími senzormi, vďaka ktorým sa v priestore orientuje aj bez drôta.

Robotická kosačka

Čistenie robotickej kosačky

Po skončení kosenia je nutné robotickú kosačku vyčistiť od zbytkov trávy, lísta a iných nečistôt. Mokrá tráva sa totiž časom nabaľuje do vrstiev, ktoré zasychajú a tvrdnú. Ak ho zanedbáte, pôjde vám to neskôr omnoho ťažšie. Na vyčistenie po kosení vám stačí kefa s jemnejšími štetinami. Prejdite ňou každú škáru a čistenie dokončite navlhčenou textilnou utierkou.

Na čistenie nikdy nepoužívajte silný prúd vody zo záhradnej hadice alebo dokonca tlakového čističa. Dostala by sa dovnútra a poškodila by elektroniku. Samozrejme, pred zahájením čistenia sa uistite, že kosačka je vypnutá.

Robotická kosačka do svahu

Údržba a zazimovanie robotickej kosačky

Najčastejším servisným úkonom vykonávaným na robotickej kosačke je výmena nožov alebo ich ostrenie. Ak máte náhradné, môžete použiť tie, pričom staré nože si nabrúsite a odložíte do rezervy. Ostatné servisné úkony sú zložitejšie a nie sú v domácich podmienkach realizovateľné, keďže kosačka obsahuje veľa elektroniky, čipov a snímačov. Oprava tak môže byť pre laika náročná. Pred nástupom zimy je nutné kosačku správne zazimovať. Životnosť batérií sa skracuje, ak sú skladované vo vybitom stave a pri nízkych teplotách. Pred zimou by ste tak mali vyčistenú a plne nabitú kosačku premiestniť do vykurovaných priestorov (narp. dielňa či garáž).

Aká je cena robotickej kosačky?

Najlacnejšie robotické kosačky stoja od 350 do 600 eur. Počítať musíte s kratšou výdržou batérie. Pozorne čítajte aj názory a skúsenosti ostatných zákazníkov, pretože niektoré lacné robotické kosačky sa vyznačujú horšou orientáciou v priestore. Najlepšie robotické kosačky môžu stáť viac ako 1 000 či 2 000 eur. Vyznačujú sa vyšším výkonom, lepšou výdržou a efektívnejším kosením vďaka prepracovanejšej technológii. Orientácia v priestore pre takéto kosačky nie je žiadny problém.

Robotické kosačky Husqvarna, Gardena i Bosch sú obľúbené

Vývoju a výrobe robotických kosačiek sa na trhu dlhodobo venuje viacero výrobcov. Veľmi populárne sú napríklad robotické kosačky Husqvarna alebo automatické kosačky Segway. Medzi najlepších a najobľúbenejších sa radia i kosačky Bosch, ktoré dlhodobo preukazujú veľký pokrok. Cenovo dostupné robotické kosačky Alko alebo Riwall sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené. Za relatívne dosutpné môžeme pvoažovať i kosačky Gardena. Aj títo výrobcovia majú vo svojej ponuke kvalitnejšie modely.

Najobľúbenejšie robotické kosačky

Najčastejšie otázky – FAQ

Je pre vás robotická kosačka zaujímavým pomocníkom na záhradu? Radi by ste sa spýtali na informácie ohľadom tejto modernej techniky? Napíšte nám vaše otázky do komentárov pod článkom, radi vám ich zodpovieme.

Aká je výdrž robotickej kosačky?

Výdrž robotickej kosačky je ovplyvnená typom terénu, sklonom i výškou trávy. Na jedno nabitie môže vydržať 60 až 130 minút. Závisí od konkrétneho modelu. Drahšie robotické kosačky zvyčajne vydržia dlhšie.

Ktoré robotické kosačky sú najlepšie?

Na trhu je dostupných veľké množstvo modelov. Za kvalitné možno považovať robotické kosačky Husqvarna, Segway, Bosch alebo Gardena. Veľmi zaujímavú voľbu predstavujú aj Al-ko robotické kosačky. Treba počítať s tým, že drahšie automatické kosačky sú omnoho lepšie a inteligentnejšie.

Aké má robotická kosačka nevýhody?

Za prvú nevýhodu možno považovať stále relatívne vysokú cenu. Taktiež je to obmedzená plocha kosenia. Robotické kosačky nie sú vhodné na rozľahlé plochy. Efektívne sú pri pravidelnom kosení. Za nevýhodu možno považovať aj nutnosť používania vytyčovacieho drôtu. V prípade poruchy je servisovanie náročnejšie.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

27/04/2021 10:11
vendelin

HUSQVARNA je kde?

19/08/2021 20:36
František S.

Mám robotickú kosačku Riwall PRO RRM 1000 a som s ňou maximálne spokojný, pretože je tichá, výkonná, pekne vyzerá, jednoducho sa ovláda a kosí výborne. Keďže som už starší, potreboval som na záhradu šikovného pomocníka. Táto kosačka má vynikajúci pomer ceny a kvality, pričom som si všimol, že konkurenčné produkty sú pri rovnakých alebo podobných parametroch za trojnásobnú cenu. Kosačka kosí naozaj výborne a počas chodu ju takmer nepočuť, čiže môžem pokojne relaxovať na terase zatiaľ čo ona si robí svoju prácu. Nechýba režim nočného kosenia, ktorý však nezvyknem využívať. Návod k produktu bol prehľadný. Pri prvotnom zapínaní odporúčam postupovať presne podľa návodu a po zvolení rozlohy trávnika treba okamžite stlačiť štart, pretože inak sa kosačka nerozbehne. Výrobca deklaruje na plné nabitie kosenie po dobu 90 minút, ja som sa však dokázal dostať až na 250 minút. Podarilo sa mi to pri kosení nižšej trávy. Oceňujem, že kosačka sa dokáže vyhnúť aj neoznačeným prekážkam, avšak nesmú byť nahusto a blízko odvodového drôtu. Táto kosačka nadmieru splnila moje očakávania a kúpu rozhodne neľutujem. Odporúčam ju aj ostatným.

20/08/2021 19:37
Miňo

Používam robotickú kosačku Gardena SILENO minimo 250, ktorá skvele seká a má úplne tichý chod. Inštalácia bola jednoduchá a rovnako jednoduché je aj samotné ovládanie. Vďaka možnostiam nastavenia prejazdu obvodového drôtu je možné dosiahnuť kosenie až cez okraj trávnika. Táto kosačka splnila moje očakávania, pretože seká presne tak, ako si to predstavujem. Mobilná aplikácia funguje bez problémov a senzor nárazu naozaj vníma náraz. :-) Po práci vie kosačka zaparkovať a neblúdi ďalej po pozemku. Čo ma prekvapilo pri rozbaľovaní, že to je výrobok Husqvarna prezlečený do kabáta Gardeny. Keby to viem, kosačku by som si kúpil už skôr, pretože so značkou Husqvarna mám veľmi dobré skúsenosti. Čistenie robota je ľahké, stačí ho ostriekať hadicou a je to hotovo. Kosačka pekne vyzerá a cena je síce vyššia, ale tento produkt stojí za to.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 07.10.2018
Posledná aktualizácia: 07.03.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.