Ako uskladniť ovocie a zeleninu

Správne uskladnenie ovocia a zeleniny potrápilo už nejdeného záhradkára. Ovocie, ktoré po mesiacoch podľahlo plesniam či zničené kilá zeleniny predstavujú veľké škody.

Drevená debnička s jablkami

Pokiaľ vám urodila záhrada oveľa viac, ako ste očakávali a potrebujete poradiť ako správne uskladniť úrodu, poďte sa s nami naučiť ako na správne zazimovanie plodín, bez toho, aby nastali výrazné škody.

Ako uskladniť hrušky a jablká

Predtým ako začnete samotné uskladňovanie ovocia, je dôležité plody skontrolovať či nie sú napadnuté, aby sa prípadné škodce nepreniesli na ostatnú úrodu. Už pri samotnom zbere je prioritné zaobchádzanie s ovocím. Oberajte za sucha, najvhodnejšie sú chladné dni alebo skoré rána, pri relatívne nízkych teplotách. Plody oberajte aj so stopkou. Nehádžte ich, aby sa nevytvorili obité miesta, ktoré sú viac náchylné na choroby a plesne.

Plody umyte  a vysušte, pričom ich zabaľte do novinového papiera a opatrne uložte do prepravky. Papier vylúči riziko plesní, ktoré by sa mohli vytvoriť. Vhodné prepravky prípadne nádoby sú bez výčnelkov a z vnútornej strany hladké.

 

Ako uskladniť bobuľové ovocie

Na uskladňovanie bobuľového ovocia použite zmrazenie. Pri samotnom procese mrazenia dochádza k zastaveniu všetkých  reakcií v bunkách a ovocie sa ďalej neznehodnocuje a navyše sa v ňom uchováva až 80 - 90 % vitamínov.

Postup je jednoduchý. Najlepšie je zmrazovať ovocie hneď po zbere, zbytočné uskladňovania v chladničke len zníži hodnotu vitamínov. Ovocie umyte a zabaľte do mikroténových vreciek, poprípade sklenených nádob. Nevytvárajte príliš veľké balíky, aby sa nevytvorilo priveľa ľadu. Ideálne teplota je - 18 až - 30°C.

Uskladnenie bobuľového ovocia v mrazničke

Tento proces môžete opakovať i so zeleninou.

Výroba sirupu, muštu alebo džemu

Z poškodeného ovocia, ktoré nemožno ďalej skladovať, môžeme získať vynikajúce sirupy, šťavy a džemy. Ak máte priveľa ovocia, určite sa oplatí siahnuť po tejto metóde uchovania.

Skladovanie hlúbovej zeleniny

Pri skladovaní hlúbovej zeleniny máte hneď niekoľko možností. Môžete si vytvoriť parenisko a do priečnych rýh poukladať hlávky kapusty či kelu bez obalových lístkov a zasypať ich pieskom alebo zeminou. Dajte si však pozor, aby sa zelenina vzájomne nedotýkala.

Ďalšou možnosťou je prikryť zeleninu, ktorú si najskôr poukladáte do prepraviek sieťkou, aby sa k nej nedostali hlodavce a vytvoriť izolačnú vrstvu pomocou lístia či slamy. Úrodu možno skladovať i na povale, kde zeleninu poukladáme do sena a prikryjeme izolačnou vrstvou.

Skladovanie koreňovej zeleniny

Koreňová zeleniny je schopná prečkať dlhé mesiace v pivnici pri dobrom zazimovaní. Môžete vykopať jamu, do ktorej vašu úrodu uložíte alebo ju skladovať voľne v bedničkách. Dobrou alternatívou je uskladňovanie zeleniny v prepravkách zasypaných pieskom. Vyberte si bedničku, do ktorej dáte piesok, poprípade hlinu a zeleninu do bedničky poukladajte tak, aby trčala len vrchná časť s listovým srdiečkom. Pokiaľ si trúfate, môžete vytvoriť aj kôpky piesku voľne v pivnici a zeleninu zasypať, je to len na vás.

Na povale môžete skladovať cibuľu, pričom to vôbec nie je zložité. Prikryte ju novinovým papierom a pokiaľ sa blíži tuhý mráz izolujte ju ešte slamou.

Tip redakcie TopByvanie.sk: Cibuľu môžete skladovať aj tak, že ju zapletiete do copov. Presne tak, ako to robili naše staré matere. Zapletená cibuľa sa stane súčasťou jesennej dekorácie domácnosti.

Zapletanie cibule do copov

Podmienky na uskladnenie

Miestnosť, v ktorej budeme ovocie/zeleninu  skladovať by mala byť tmavá a udržovať teploty nad nulou ( 0 - 4°C). Ideálny je suterén či zapustená pivnica s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Dôležité je vetranie miestnosti, cirkulácia vzduchu totiž znemožní tvorenie húb. Vzdušná vlhkosť s kombináciou nízkej teploty je dôležitá z toho hľadiska, že udržuje dlhodobo chuť a farbu ovocia/zeleniny.

Pravidelne kontrolujte stav teploty i vlhkosť v miestnosti. Teplota by nemala klesnúť pod nulu a ideálny stav vlhkosti je 80% až 90%.

Dezinfekcia priestoru i debničiek, v ktorých budeme uskladňovať našu úrodu je dôležitou súčasťou procesu. Na dezinfikovanie použite horúcu vodu alebo paru, ktorá si s baktériami poradí. Pokiaľ chcete razantnejšie riešenie, môžete zakúpiť i chlórový prípravok alebo vápenné mlieko s prídavkom modrej skalice.

Časté chyby pri uskladňovaní

Dôležité je upozorniť na časté chyby, ktoré sa pri uskladňovaní ovocia a zeleniny vyskytuje a predísť im.

Neskladujte zeleninu a ovocie v jednej miestnosti spolu s kulinárskymi potrebami do vašej garáže ako je benzín, nafta, farby, mazadlá  či inou chémiou.

Niektoré druhy ovocia a zeleniny sa pri spoločnom uskladňovaní výrazne ovplyvňujú, čo sa prejavuje znehodnocovaním ich chute. Je preto vhodné ich skladovať oddelene. Ak však nemáte na výber, skúste zeleninu poukladať do piesku či do polyetylénových vreciek a zmierniť tento efekt.

Spojenie rôznych odrôd jabĺk nie je dobrým nápadom a taktiež ani spájanie zimnej a skorej úrody. Navzájom sú totiž schopné ovplyvňovať vlastnú chuť a zretie.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...



Publikované dňa: 26.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna,...

Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov

Detičkám s veľmi citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky či kozmetika spôsobovať nepríjemné kožné problémy. Čo je dôležité vedieť o pracích prostriedkoch pre deti? Ktoré látky...

Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže

Správne dávkovanie pracieho prášku a aviváže vám pomôže ušetriť. Podľa čoho sa pri praní riadiť? Poradíme vám.