Ako utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážky

Z každej strany počúvate, že je potrebné šetriť? Nielen peniaze, ale aj energie? Jedna z možností, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia, sú, samozrejme, aj kvalitne utesnené okná a dvere. Sami sa neviete rozhodnúť, či efektívnejšie okná vymeniť alebo je výhodnejšie ich svojpomocne utesniť?

Tesnenie na okná

Prezradíme vám, ako správne utesniť okná, ale aj vchodové plastové dvere. Ujasníme vám rozdiely v tesnení a priblížime techniky, ako utesniť staré drevené dvere a okná.

Gumové tesnenia na okná


Ako a prečo utesniť okná a dvere?

Existujú 4 jednoduché a predovšetkým praktické dôvody, prečo by ste, nielen počas vykurovania, mali dbať na správne utesnené dvere aj okná. Správne utesnené okná a dvere:

  • vám dokážu ušetriť až 30 % nákladov za energie na vykurovanie,
  • tlmia vonkajší hluk,
  • zabraňujú vniknutiu prachu do interiéru,
  • nespôsobujú nepríjemné vnútorné rosenie okien a dverí, vďaka čomu predídete ďalším problémom, akým sú plesne.

V prvom rade je potrebné skontrolovať v byte alebo dome vchodové dvere, balkónové dvere a okná. Keď zistíte nedostatky, nepanikárte. Nemusíte hneď meniť a kupovať nové okná alebo dvere. Chyba môže nastať pri zlom nastavení, s ktorým sa najčastejšie stretnete pri plastových oknách, alebo opotrebovanom tesnení. Takéto nedostatky odstránite za minimálne náklady.

Postup pri nastavovaní plastových okien a dverí

Pokiaľ sú plastové okná a dvere ešte v záruke, máte vyhraté. Stačí si uplatniť reklamáciu a servisný technik skontroluje stav okien, kovania a aj tesnenia. Postará sa aj o správne nastavenie okien. Ak sú už okná po záruke, nastavenie okien a dverí zvládnete sami, prípadne si môžete objednať pozáručný servis u vašej dodávateľskej firmy. Ak nepoznáte dodávateľskú firmu, vyhľadajte si odborníkov a vyskúšajte okenársku firmu. Svojpomocne to dokážete pomocou imbusového kľúča a návodu na obsluhu, ktorý prislúcha značke vašich okien alebo dverí. V návode nájdete prehľadné pokyny k ich údržbe. Myslite na to, že plastové okná sa nastavujú do letného alebo zimného režimu. Podľa toho, aký režim okna zvolíte, rozhodnete o tom, akým tlakom bude okno pritlačené k vonkajšiemu rámu.

Ako si svojpomocne utesniť okná?

Na začiatok budete potrebovať zapálenú sviečku, vďaka ktorej dokážete detegovať miesto, odkiaľ vám preniká vzduch do domácnosti. Pomaly prechádzajte popod okno a keď začne plameň "blikať", znamená to, že ste našli miesto zlého tesnenia.

Ako utesniť okná svojpomocne

Okenný parapet a okno z vonkajšej strany dokážete opraviť a utesniť sami. Zlé tesnenie napravíte pomocou tesniacej hmoty alebo okennej peny pod parapetom i na okennom ráme. Pre dokonalý vizuálny súlad použite aj okenný tmel. Pomocou neho vytvoríte škáru, akú potrebujete.

Typy tesnenia na okná a dvere

Pokiaľ ste sa rozhodli si utesniť okná a dvere svojpomocne, mali by ste si najprv vybrať najvhodnejšie tesnenie a poznať jeho plusy a mínusy. Na výber máte silikónové, EPDM tesnenie, samolepiaci termoplast, tesnenie z PVC materiálu alebo gumu.

Silikónové tesnenie

Ak vami aplikované nastavenie okien nepomáha, prichádza na rad menšia technická pomoc v podobe silikónu. Jeho minimálna životnosť je 20 rokov. Pri správnej aplikácii dokážete vďaka silikónovému tesneniu znížiť infiltráciu vzduchu o 50 % až 70 %.

Silikónové tesnenie sa vyznačuje chemickou odolnosťou proti kyselinám a náterovým látkam. Je odolné aj proti:

  • extrémnym teplotám od -60°C do +180°C,
  • UV žiareniu,
  • nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Pri práci myslite na to, že sa vždy utesňuje vnútorná hrana krídla, ktorá je najbližšia k interiéru. Ak máte doma dvojité okno, nezabúdajte, že je potrebné utesniť vnútorné krídlo. V špecializovaných obchodoch nájdete aj silikónové nalepovacie tesnenie s dvomi lepiacimi rovinami na nalepenie do rohu profilu okenného rámu. Nevýhody silikónového tesnenia sú náchylnosť na mechanické namáhanie a vyššie náklady.

Samolepiaci termoplast

Ďalším druhom tesnenia je samolepiaci termoplast. Samolepiace termoplastové tesnenia na okná sú flexibilné, vodotesné a umyvateľné. Nie sú horľavé a navyše sú zdraviu neškodné. Už z názvu je jasné, že pri aplikovaní nepotrebujete žiadne lepidlo. Samolepiace tesnenia na okná sú vybavené vlastnou lepiacou vrstvou, preto je ich aplikácia jednoduchšia. Ich nevýhodou je zvýšené riziko rýchleho odlepovania.

Samolepiaci termoplast na utesnenie okien

Guma

Ako tesnenie môžete použiť aj gumu. Ide o praktické a spoľahlivé tesnenie. V obchodoch nájdete syntetické gumené tesnenie alebo kaučukové. Guma sa nedeformuje, je pevná, vyznačuje sa dlhou životnosťou. Dokonca dokáže odolať teplotným extrémom. Jej nevýhodou je spôsob aplikovania. Gumené tesnenie si vyžaduje prítomnosť lepidla. Lepidlo a samotná guma majú charakteristický zápach, ktorý nie každému vyhovuje.

Tesnenie EPDM 

Mäkké tesnenie s profilom rúry. EPDM materiál je vysokokvalitný materiál. Možno ho poznáte pod názvom etylén-propylénová guma. Je to skvelý tesniaci materiál, ktorý je odolný proti účinkom ozónu. Pri dobrej údržbe vydrží tesnenie EPDM aj 15 rokov. Tesnenie býva umiestnené medzi rámom a krídlom.

Tesnenie z PVC materiálu

Nízkonákladové tesnenie z PVC materiálu je vyrobené z modifikovaného polyméru. Často to nebýva najlepšia voľba. Tesnenie z PVC materiálu síce zaujme nízkou cenou, ale na druhej strane je to materiál závislý od teploty okolia. Medzi nevýhody patrí aj strata elasticity pri nízkej teplote. Pri pravidelnom mechanickom zaťažení sa dokonca deformuje, poškodí a zmení svoju prirodzenú podobu.

Ako a kde nalepiť tesnenie na drevené okná a drevené dvere?

Správne tesnenie u drevených okien a dverí je obzvlášť dôležité. Sú oveľa náchylnejšie na teplotné straty. Vhodné je penové alebo gumené tesnenie. Najlepšie miesto na nalepenie tesnenia je vnútorná hrana krídla, ale môžete ho nalepiť aj na krídlo okna. V takom prípade budete potrebovať silikónové tesnenie alebo tesnenie z penového polyetylénu. Pamätajte, ak sú okná dvojité, tesnenie sa lepí na vnútorné okno. Vnútorné tesnenie vám zabezpečí, že sa zbavíte večne zarosených okien. Pokiaľ však ide o zdvojené okná, tesnenie musí byť umiestnené medzi dva zoskrutkované rámy. Vo všeobecnosti sa odporúča tesnenie z mäkšieho materiálu, pretože je flexibilnejšie a oveľa jednoduchšie sa prispôsobí. Pri výbere tesnenia sa zohľadňuje hrúbka medzery. Podľa nej si zvolíte priemer tesnenia.

Tesnenie na drevené okná

Samolepiace tesnenie dokáže prilepiť každý domáci kutil. Zložitejšia technika na zaplnenie dier je tesnenie okien do drážky. Vyfrézovanie drážok do okenného rámu a umiestnenie silikonového profilu je náročnejšie, preto si táto technika tesnenia vyžaduje určité kutilské znalosti a zručnosti.

Tesnenie drevených okien do drážky 

Materiál, ktorý budete potrebovať:

  • silikónové tesnenie,
  • drážkovaciu frézu s vodidlom a odsávaním,
  • prítlačné koliesko a nožnice.

Postup tesnenia okien do drážky:

Pripravte si frézu. Drážky, do ktorých budete vkladať silikónové tesnenie, frézujte do okenných rámov. V žiadnom prípade nefrézujte do drážky, určenej na odvod dažďovej vody z okna. Pri frézovaní postupujte zhora nadol a opierajte vodidlo o drážku. Do vyfrézovanej drážky vložte pripravené silikónové tesnenie. Tesnenie dôkladne vtlačte a prejdite kolieskom. Po vtlačení tesnenia odstrihnite nožnicami jeho zvyšok na konci drážky.

Ako utesniť dvere proti hluku?

Pýtate sa, ako utesniť dvere proti hluku, prašnosti a zabrániť vniknutiu nepríjemného studeného vzduchu? Lacnou alternatívou, ako utesniť dvere bez výrazných zmien, sú tesniace lišty s odolnou kefou alebo vyšší prah. Pokiaľ ste zručný majster, dvere môžete utesniť pomocou tesnenia. Ako tesnenie poslúžia samolepiace pásky alebo guma. Drevené dvere je nutné utesňovať dvakrát. Musíte utesniť hranu v rohu profilu dverí a zároveň aj druhý roh na vnútornej prítlačnej rovine.

Pamätajte, okrem správneho tesnenia využite aj iné spôsoby, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia. Strážte si teplotu v izbách. Za optimálnu teplotu považujeme 16 °C až 18 °C v spálni a 20 °C v obývačke. V kuchyni sa bude dobre variť aj pri teplote 18-19 °C. A miestnosti, kde sa takmer nezdržiavate, ako napr. predsieň, stačí vyhriať na príjemných 15 °C. Teplotu v izbách si dokážete postrážiť s termostatom. Ak doma termostat nemáte, ale váš radiátor disponuje termostatickými hlavicami, otočte ich na trojku a podľa potreby regulujte.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 16.11.2022
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianočná výzdoba sa netýka len interiéru, čoraz viac sa pozornosť zameriava na exteriérové osvetlenie. Ak si chcete skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko...

Vianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – receptyVianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – recepty

Poznáte tajný zaručený recept na vianočné oblátky? Vyskúšali ste už slané vianočné oblátky alebo uprednostňujete skôr tradičné tenké sladké oblátky bez príchutí?

Ako uskladniť palivové drevo na zimu: Kôlňa, pivnica, kovová klietka či montovaný prístrešok?Ako uskladniť palivové drevo na zimu: Kôlňa, pivnica, kovová klietka či montovaný prístrešok?

Praskajúce drevo v krbe alebo peci zútulni bývanie a navodí príjemnú relaxačnú atmosféru so štipkou romantiky. Viete, kam uložiť drevo a ako správne uskladniť drevo na zimu?