Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

V dnešnej dobe, kedy sa čoraz častejšie hovorí o šetrení energiami v súvislosti s ochranou životného prostredia (a našich peňaženiek) sa často sústredíme na „veľké veci“. Snažíme sa robiť rozsiahle opatrenia, ktoré prinášajú veľké úspory, no sú s nimi spojené aj veľké investičné náklady a teda dlhá návratnosť (montáž solárnych kolektorov, tepelných čerpadiel, dodatočné zatepľovanie, okná s trojitým sklom a pod.). Popri nich však často prehliadame maličkosti, ktoré vyžadujú iba zmeny našich návykov alebo malé investície, no v konečnom dôsledku majú pre šetrenie energiami značný význam.

Ventil na radiátore

Jedným z takýchto opatrení je napr. presnejšia regulácia vykurovania interiéru, ktorá zabráni plýtvaniu teplom. V bežnej domácnosti totiž teplo tvorí 60 – 70 % nákladov na bývanie. S jeho reguláciou vám pomôžu tzv. termostatické ventily a termostatické hlavice, ktoré je možné jednoducho namontovať na teplovodné vykurovacie teleso – radiátor.

Tie vám v ideálnom prípade môžu ušetriť až 30 % nákladov na vykurovanie. Udržiavajú v miestnosti stabilnú teplotu, pravda, s veľmi malými výkyvmi spôsobenými princípom funkcie regulačného mechanizmu. Zároveň zohľadňujú tepelné výkyvy spôsobené napr. slnečným žiarením, teplom vyžarovaným elektrickými spotrebičmi a pod.

Obľúbené produkty

Typy ventilov na radiátoroch

  • Bežný ventil bez termostatu – Má regulačný mechanizmus ako bežný škrtiaci ventil na potrubí. Mechanizmom otáča krátka a hrubá oska, ktorá zatvára klapku, a na ktorej je nasadené tenké plastové alebo kovové koliesko pre jednoduchšiu manipuláciu. Tento ventil nie je kompatibilný s termostatickými hlavicami. Ak si takú hlavicu zakúpite a chcete ju na radiátor namontovať, musíte vymeniť aj samotný ventil za termostatický. To sa dá urobiť len mimo vykurovacej sezóny, pričom je nutné vypustiť časť vykurovacieho systému, takže to nie je práca na pár minút.
  • Termostatický ventil – Tento ventil umožňuje v spojení s vhodnou termostatickou hlavicou regulovať prietok v závislosti od okolitej teploty. Spoznáte ho tak, že namiesto hrubej osky s otočným kolieskom z neho trčí tenký kovový kolík, ktorý sa dá stlačiť. Zasúvaním kolíka sa ventil priviera a jeho úplným stlačením sa uzatvorí. Termostatický ventil umožňuje použitie mechanickej i programovateľnej termostatickej hlavice, ktorá zabezpečí reguláciu teploty podľa vašich požiadaviek.

Mechanické termostatické hlavice

Sú tvorené plastovým puzdrom najčastejšie bielej farby s vyznačenou stupnicou, na ktorej volíte požadovanú teplotu. V hlavici je integrovaný regulačný mechanizmus, ktorý sa skladá z komory s tekutinou, prepojenej s výsuvným piestikom. Komora je naplnená tekutinou, ktorá sa so zvyšovaním teploty rozťahuje – najčastejšie ide o špeciálny vosk alebo lieh. Rozťahovaním vytláča piestik, ktorý zasa stláča kolík na termostatickom ventile a ten sa priviera, následkom čoho radiátorom preteká menej vody a ten sa ochladzuje. Po dostatočnom znížení teploty sa ventil mierne pootvorí, čím sa zasa prietok zvýši a radiátor sa začne ohrievať. Tým je zabezpečená regulácia teploty. Otáčaním hlavice a nastavovaním požadovanej teploty sa nastavuje prítlak na tento piestik, ktorému sa tým pádom obmedzí teplotný rozsah na požadovanú teplotu.

Mechanická termostatická batéria

Z popísaného princípu funkcie mechanickej termostatickej hlavice vyplýva, že regulácia nie je stopercentne stabilná, ale pri jej funkcii dochádza k určitým, i keď minimálnym teplotným výkyvom. Je to daň za jednoduchosť mechanického riešenia, a z neho vyplývajúcej nízkej ceny. Aj to je dôvodom, prečo je stupnica na termostatickej hlavici obvykle vyznačená v jednociferných číslach (spravidla 0 až 6) a nie v stupňoch Celzia.

Drvivá väčšina mechanických termostatických hlavíc má na samom začiatku stupnice symbol snehovej vločky. Ak nastavíte hlavicu do tejto polohy, ventil sa uzavrie, no aktivuje sa ochrana proti mrazu. Tá ventil otvorí v prípade, že teplota klesne pod cca. 5 °C a zabráni tak zamrznutiu predmetov v miestnosti a tiež samotného radiátoru, ktorému v takom prípade hrozí prasknutie. Tie lepšie modely disponujú aj funkciou uzavretia ventilu pri náhlej zmene teploty v miestnosti, napríklad pri otvorení okna. Teplo tak neunikne zbytočne von.

Elektronické programovateľné termostatické hlavice

Prinášajú najvyššiu možnú úsporu energie vďaka presnejšiemu regulačnému mechanizmu a širším možnostiam nastavenia teploty. Obvykle sú napájané bežnými AA batériami s napätám 1,5 V a vybavené displejom pre jednoduchšie ovládanie. Väčšina z nich umožňuje nastavenie týždenného i denného programu teplotných zmien. Odchádzate pravidelne na víkend preč z bytu? Prichádzate v určitý deň v týždni domov neskoro večer? Pre elektronickú termostatickú hlavicu to nie je žiadny problém, jednoducho si nastavíte, v ktorú hodinu chcete začať miestnosť vykurovať, a v ktorú vám postačí teplotu znížiť na udržiavaciu.

Elektronická programovateľná termostatická hlavica

Každý ušetrený stupeň Celzia na interiérovej teplote znamená cca. 6 % úsporu nákladov na vykurovanie. Správnym používaním elektronickej termostatickej hlavice môžete túto úsporu dostať až na úroveň 30 %. Hlavicu kúpite za vcelku priaznivú cenu okolo 30 €. Takýmto modelom nechýba ani podsvietený displej, detská poistka proti nechcenému prestaveniu, protinámrazová ochrana či automatické uzavretie ventilu pri náhlom znížení teploty (otvorené okno).

Termostatické hlavice vo vašej vykurovacej sústave

Pre úsporu nestačí jednoducho namontovať termostatické ventily a hlavice na radiátory. Na vykurovaciu sústavu musíte hľadieť ako na celok. Musí byť zabezpečené jej tzv. hydraulické vyregulovanie, ktoré umožní dostatočný prietok vykurovacej vody cez všetky radiátory a tiež maximálne využitie tepla práve v radiátore. V bytových domoch je to obvykle zabezpečené, v menších rodinných domoch, kde sa na vykurovacej sústave šetrilo, to tak byť nemusí.

Termostatické hlavice nie sú vhodné do miestností s izbovým termostatom (väčšinou v rodinných domoch). Práve tento termostat má totiž na starosti udržiavanie správnej teploty v miestnosti a v prípade, ak by bol nastavený na vyššiu teplotu, než termostatické hlavice, posielal by do kotla stále informáciu, že je v miestnosti teplota nízka a že treba pridať na vykurovacom výkone. To by malo za následok zbytočné plýtvanie energiou.

Kúpiť, či nekúpiť?

Termostatické hlavice spolu s termostatickými ventilmi na radiátory vám za investíciu vo výške niekoľkých desiatok eur môžu ušetriť značné množstvo tepla. Musíte sa však naučiť správne ich používať a tiež sa zamyslieť, či je vaša vykurovacia sústava vhodná na ich inštaláciu.

Úspora na vykurovaní vďaka termostatickej hlavici na radiátor

Zmena každodenných návykov správania v domácnosti by mala však byť prvým krokom, ktorým by sme mali všetci na cestu k úsporám energie vykročiť.

Ako používať termostatickú hlavicu

Každá termostatická hlavica potrebuje pre svoje správne fungovanie snímať okolitú teplotu. Pre čo najpresnejšiu reguláciu musí teda mať čo najvoľnejší okolitý priestor – ten je taktiež dôležitý pre rovnomerné vyžarovanie tepla do miestnosti. Nie je vhodné ju zakrývať závesmi, záclonami ani bielizňou, ktorá sa na radiátore suší.

S bežnými ventilmi na radiátoroch sme často zvyknutí zachádzať bez nejakých zložitých úvah a keď nám je zima, jednoducho ventil pootvoríme, následne, keď napr. v zime vyjde slnko spoza mrakov a zohreje miestnosť, ventil uzavrieme. Tento postup je logický, no pri termostatických hlaviciach s ním nedosiahneme žiadanú úsporu energie.

Termostatické hlavice totiž zohľadňujú práve takéto teplotné výkyvy a ich správne použitie znamená nastaviť hlavicu do konkrétnej polohy podľa požadovanej teploty a ďalej s ňou neotáčať. O stabilnú teplotu sa postará regulačný mechanizmus. Meniť nastavenie by ste mali iba pri zmene režimu, napr. v týchto situáciách:

  • keď ste prišli domov – ideálna teplota počas oddychu v obytných miestnostiach by mala byť v rozmedzí 18 – 22 °C. Ak vykonávate namáhavejšie práce ako napr. upratovanie, vysávanie a pod., môžete teplotu znížiť pokojne aj na 15 °C. V iných miestnostiach (predsieň, dielňa, schodisko) postačí dlhodobo teplota 15 °C. Samozrejme, pri teplote by ste mali zohľadniť aj to, aké osoby miesnosti používajú. Malé deti a starší ľudia majú slabšiu schopnosť termoregulácie, preto je im častejšie zima.
  • v noci ak sa chystáte na spánok – počas spánku môžete teplotu bez obáv znížiť až o 5 °C. Telesné funkcie sa utlmujú a vďaka prikrývkam telo nepotrebuje až také teplé prostredie.
  • keď odchádzate z domu preč – v prípade opustenia bytu či domu je taktiež vhodné teplotu znížiť asi o 3 – 5 °C oproti bežnej. Mali by ste však zohľadniť aj to, za aký dlhý čas sa vrátite a radiátory úplne nevypínať, nakoľko na opätovné vyhriatie miestnosti je potrebné veľké množstvo energie. Prílišným ochladením miestnosti taktiež trpia stavebné konštrukcie.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 02.08.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime! Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime!

Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni

Elektrické deky, podložky a ostatné pomôcky vás príjemne zahrejú a pomôžu aj s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Poradíme vám, ako si vybrať správne.

Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík


Pridať komentár