Ako odvzdušniť radiátor, keď nehreje celý

Aj v spojení s touto témou môžeme oznámiť, že leto je definitívne preč. Jeseň je už tu a s ňou sa pomaly, ale isto blíži aj vykurovacia sezóna. Teplota na teplomeroch pomaly klesá a večerné či ranné teploty už nie sú na krátky rukáv a krátke nohavice.

Radiátor v byte

Logicky to teda znamená, že každá domácnosť začína kúriť. V prípade radiátorov však môžu nastať komplikácie, ktoré určite pozná množstvo z vás. Radiátor nehreje celý prípadne studený spodok radiátorov nehreje vôbec. Čo je príčinou, že radiátor nehreje? Ako odvzdušniť starý radiátor? Prečo radiátor hreje len do polovice? Radiátor hreje slabo.

Samozrejme, príčin, prečo sa toto deje môže byť viac, no často môže ísť o spoločný problém. Práve preto sme pre vás pripravili dôležité informácie, ktoré vám pomôžu riešiť problémy so studeným radiátorom.

Kedy odvzdušňovať radiátory

Zásadou by malo byť, že pred začiatkom vykurovacej sezóny by sa mal celý uzavretý systém vykurovania komplexne odvzdušniť. Na začiatok musíme povedať, že nie každý radiátor je automaticky vybavený odvzdušňovacím ventilom a tak môže nastať problém, že samotný radiátor vlastne neodvzdušníte. Tento problém vzniká predovšetkým v bytoch (paneláky, obytné domy), kde je odvzdušnenie možné vykonať iba pri samotnom jadre vykurovacieho telesa, prípadne odvzdušňuje iba človek, ktorý býva na najvyššom poschodí a tým čiastočne odvzdušní celý vykurovací systém.

Rovnako tak sa v dnešnej dobe využívajú aj automatické odvzdušňovacie ventily, ktoré sa starajú o to, aby systém vykurovania nebol zavzdušnený. Klasické ručné odvzdušňovacie ventily vlastní väčšina domácností, ktoré vykurujú prostredníctvom radiátorov.

 

Radiátor nehreje celý

Ak radiátory slabo kúria väčšinou ide práve o problém s odvzdušnením. Vzduch, ktorý je totiž v celom systéme, spôsobuje, že vzduchové bubliny zabraňujú plynulej cirkulácii vody vo vykurovacom telese. A to je práve dôvod, že polovica radiátora je studená alebo radiátor je studený dole. Hovoríme, samozrejme, o prípade, kedy nejde o technickú závadu zariadenia.

Jeden radiátor nehreje

V tomto prípade ide na 99% problém práve so vzduchom v radiátore. Ak váš vykurovací systém funguje, no jeden z radiátorov neodovzdáva dostatočné množstvo tepla, prípadne hreje iba z časti, znamená to, že zavzdušnenie spôsobuje jeho neúčinnosť. Postup, ako odvzdušniť samotný radiátor si vysvetlíme ďalej.

Keď radiátory slabo kúria

V tomto prípade môže byť príčinou aj zavzdušnenie. Preto prvým krokom k odstráneniu chyby by malo byť práve odvzdušnenie vykurovacieho systému. Ak však odvzdušnenie príčinou nie je, môže ísť o problém s obehovým čerpadlom. Čerpadlo je tým zariadením, ktoré zabezpečuje rozvod vody v celom vykurovacom systéme radiátorov.

Výkon obehového čerpadla je v tomto prípade pravdepodobne nedostatočný a nedokáže vháňať do obehu dostatok horúcej vody. V takom prípade je potrebné na kotli znížiť či v opačnom príapde zvýšiť prietok vody, čím sa upraví aj tlak vo vstupných a výstupných trubkách a zabezpečí sa tak primeraný rozvod vody vo vykurovacom systéme.

Doplnenie vody do vykurovacieho systému

Nedostatok vody vo vykurovacom telese môže spôsobovať, že aj odvzdušnený radiátor nehreje tak, ako by mal. Nedostatok vody vo vykurovacom systéme teda spôsobuje, že voda nedosahuje taký objem a zároveň ani teplotu, aby dokázala samotné teleso vyhriať celé. 

Aby sme nerozprávali iba o teórii a možných riešeniach problému, musíme vedieť, čo treba robiť práve v prípade zavzdušneného radiátora. Môže ísť totiž o riešenie množstva prvotných problémov od slabého vykurovania až po hlučný chod radiátorov. Verte, že takúto aktivitu zvládne každý, behom niekoľkých minút.

Čo k tomu potrebujeme?

• Imbusový kľúč

• Plochý skrutkovač

• Nádoba na odkvapkávanie

Odvzdušňovanie starého radiátora

Krok po kroku

1. Ako prvú vec, vypneme celé kúrenie a takisto obehové čerpadlo. Zabezpečíme tak vyrovnaný tlak vzduchu a ochladíme vykurovací systém pre následné dopúšťanie vody.

2. Na každom jednom radiátore otvoríme regulačný ventil (termostatický), aby sme uvoľnili samotné prúdenie vzduchu.

3. Pomocou skrutkovača následne mierne uvoľníme spiatočku (prívod vody), aby sme tak zabezpečili plný prietok. U novších radiátorov ide o klasickú skrutku. U starších radiátorov bolo väčšinou spriechodnenie ukryté na časti prívodnej trubky z boku a bolo prispôsobené na závit imbusového kľúča.

4. Vypustenie vody z radiátorov však neznamená, že vodu musíme vypustiť do poslednej kvapky. Práve naopak, tento proces je sprievodným spolu s odvzdušňovaním. V najvyššom bode radiátora by sa mal nachádzať odvzdušňovací ventil (na boku). Opatrne ho treba povoliť, nie prudko a nie nasilu. Mali by ste počuť syčanie vzduchu a následný únik vody.

5. Vodu, ktorá kvapká zachytávajte do nádobky. Niekedy voda môže vystreknúť silnejšie, viac ako po kvapkách a preto sa oplatí vodu zachytávať, aby ste si nepridali zbytočne viac roboty. Tento proces nepotrvá dlhšie ako 3minúty. V závislosti od stavu radiátora. Odvzdušnenie starších liatinových radiátorov aj v závislosti od ich veľkosti môže predsa len trvať dlhšie. Ventil následne primerane zatiahnite.

6. Následne, ak je vzduch odstránený a tlak je ustálený, do kúrenia v kotolni je potrebné doplniť vodu, aby sme aj zvyšok vzduchu potlačili.

7. Po doplnení vody do obehu je potrebné sledovať indikátor tlaku, aby ste dosiahli ideálny tlak.

8. Následne uzatvoríme všetky ventily a ventily nastavíme do pôvodných polôh. Spustíme vykurovanie a jednotlivé radiátory priebežne kontrolujeme.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 09.10.2017
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti? Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti?

Nevhodná dlažba sa môže po čase poškriabať, vyblednúť, dokonca sa môžu začať rozpadať jej okraje, či môže úplne popraskať. Jej následná výmena je   časovo i finančne náročná. Ako si...

Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné? Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné?

Zimné záhrady sú veľmi pekným spestrením každého domu. Príbytok vkusne spájajú s dotykom prírody. Pri troške fantázie si zo zimnej záhrady môžete vytvoriť útulné miesto na oddych.

Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok

Komáre, ktorí s vami zdieľajú spálňu, vás nenechajú vyspať sa a kazia inak idylické leto. Chcete bez ťažkostí spať pri otvorenom okne? Potom pre vás máme jednoduché riešenie - sieť proti...


Pridať komentár