Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Vynález priestorového zvuku na DVD nosičoch s filmami a s ním spojená popularita tzv. domácich kín zdvihla zo stoličky nejedného filmového maniaka.

Domáce kino v obývačke

Zrazu sme už nepotrebovali chodiť tak často do kina, pretože zvuk ako v kine spolu s LCD obrazovkami s metrovými uhlopriečkami nás dokázali vtiahnuť do deja filmu i doma v obývačke. Čo sa však za ten čas zmenilo a aké možnosti ponúkajú zostavy domáceho kina dnes?

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku. Televízorom sa však tentoraz venovať nebudem.

Obľúbené produkty

Zdroje filmov, video a audio obsahu

DVD a Blu-ray disky

Ak ste si kedysi chceli pozrieť film s kvalitným obrazom, siahli ste po DVD disku. DVD síce podporuje priestorový zvuk, vo formáte DVD-video však dokáže poskytnúť len obraz v štandardnom (SD) rozlíšení 720×576 pixelov. S príchodom Full HD LCD televízorov bolo teda jasné, že DVD sa na trhu dlho neudrží.

Vystriedali ho Blu-ray disky s kapacitou až 25, resp. 50 GB (DVD má 4,7 GB), podporou Full HD rozlíšenia a rôznych formátov priestorového zvuku.

Multimediálne súbory

V dnešnej dobe mnoho ľudí sťahuje obsah z internetu do počítača. Väčšina filmov, seriálov a video obsahu je uložená vo formáte tzv. kontajnera – prípona .mkv. V ňom sa môžu nachádzať obrazové aj zvukové stopy zakódované rôznymi kodekmi.

Rozmiestnenie reproduktorov domáceho kina

Formát mkv taktiež podporuje priestorový zvuk. Tieto súbory môžete prehrávať na počítači, v multimediálnom centre (viď ďalej v texte), prípadne ak váš Blu-ray alebo DVD prehrávač podporuje dátové súbory, môžete si ich prekopírovať (napáliť) na jeden z týchto diskov. Mnoho prehrávačov má aj USB vstup pre prehrávanie takýchto súborov z USB kľúča či externého disku.

Streamovanie obsahu

Ďalším zdrojom obsahu môžu byť služby určené na streamovanie obsahu, u nás označované tiež ako internetové videopožičovne. Najznámejšou na svete je služba Netflix. Tieto služby ponúkajú video obsah s rozlíšením Full HD či 4K a s priestorovým zvukom. Môžete k nim pristupovať z počítača, no niektoré služby podporujú aj lepšie vybavené AV receivery, multimediálne centrá či integrované zostavy domáceho kina

✅ Samsung HT-J5500

Domáce kino Samsung HT-J5500

Hľadáte kvalitné, cenovo dostupné a spoľahlivé domáce kino? Práve ste ho našli! 3D Blu-ray domáce kino 5.1 od Samsungu poteší dokonalým zvukom, ktorý premení aj vašu obývačku na mini kino. Tento systém prehráva súbory 3D BD, BD, DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, VCD a podporuje aj AVCHD, DivX, FLAC, MP3, AAC, JPEG formáty.

» bezdrôtový prístup k zariadeniam a na internet
» vylepšená natívna aplikácia Opera TV Store
» cena: cca 300 €

Viac informácií

Rozdelenie domácich kín podľa komponentov

Domáce kino si môžete poskladať na mieru z jednotlivých komponentov alebo si ho zakúpiť v celku ako jedno zariadenie – tzv. integrovaná zostava. Ďalej popíšeme jednotlivé komponenty, z ktorých sa môže domáce kino skladať a ich funkcie.

Blu-ray alebo DVD prehrávač

Keďže Blu-ray poskytuje omnoho kvalitnejší obraz než DVD, oplatí sa porozhliadnuť práve po Blu-ray prehrávači. Ak máte bohatú zbierku klasických filmov práve na DVD nosičoch, nemusíte mať obavy, pretože mnohé Blu-ray prehrávače si poradia i s nimi.  

Mnoho filmových fanúšikov má zbierku filmov a videí uloženú v rôznych formátoch v počítači. Pokiaľ si často kopírujete filmy z počítača na Blu-ray disk, dajte si pri výbere prehrávača pozor, aby bol schopný prehrať aj napálené disky. Nebýva to samozrejmosťou.

Blu-ray prehrávač diskov

Kvalitnejšie Blu-ray prehrávače majú aj USB port a dokážu z pripojeného USB kľúča či externého disku prehrať multimediálne súbory rôzneho formátu, či už ide o video vo vysokom rozlíšení s priestorovým zvukom, hudbu alebo obrázky. Ak chcete využívať túto funkciu, uistite sa, že prehrávač váš konkrétny formát súborov podporuje. Na rozdiel od nižšie uvedených multimediálnych centier býva totiž podpora formátov súborov v Blu-ray prehrávačoch obmedzená.

Pokiaľ chcete nahrávať TV vysielanie, kúpte si namiesto prehrávača Blu-ray rekordér. Mnohé z nich obsahujú aj integrovaný pevný disk pre záznam vysielania, prípadne dokážu tento záznam ukladať aj na externý disk alebo USB kľúč. 

Čoraz častejšie sa objavujú filmy a seriály v 3D verzii. Trojrozmerný obraz však musí podporovať Blu-ray prehrávač aj televízor, na ktorom budete film sledovať. Ak si chcete vychutnať ešte intenzívnejší filmový zážitok, ktorý vás vtiahne do deja v maximálnej možnej miere, vyberte si prehrávač, resp. integrovanú zostavu domáceho kina s podporou 3D obrazu.

Multimediálne centrum

Ak máte svoju filmovú zbierku prevažne vo forme multimediálnych súborov, bude sa vám hodiť tzv. multimediálne centrum. Je to v podstate skrinka podobná Blu-ray prehrávaču, akurát neobsahuje mechaniku na prehrávanie optických diskov.

Multimediálne centrum Tesla

Multimediálne centrum je určené na prehrávanie audio a video obsahu buď zo vstavaného pevného disku, z externého USB kľúča alebo zo vzdialeného disku či zariadenia cez káblovú alebo bezdrôtovú počítačovú sieť WiFi. Takýto multimediálny prehrávač má vlastný výkonný hardvér, ktorý tiež podporuje streamovanie internetových rádií, videí z bezplatných služieb ako YouTube a z platených internetových videopožičovní. Multimediálne centrá si poradia so širokou škálou najrôznejších kodekov, preto sú v podstate univerzálnymi prístrojmi na domácu zábavu. Taktiež mnohé podporujú pripojenie na internet a hranie hier.

Priekopníkom v tejto oblasti bol prehrávač Popcorn Hour, no dnes ich nájdeme v portfóliu mnohých značiek, vrátane miniatúrnych modelov ako Google Chromecast, Tesla Media Box či Apple TV.

✅ Google Chromecast 2

Multimediálne centrum Xiaomi Mi TV Box EU

Na základe výborných recenzií a hodnotení odporúčame toto kvalitné a najmä cenovo dostupné multimediálne centrum. Google Chromecast 2 sa používa absolútne jednoducho. Tento prístroj umožní streamovanie služieb ako Youtube alebo Netflix aj na televízory bez zabudovaného softvéru na ich používanie. Výhodou je možnosť prepojenia sa smartphonom a rýchly stream z mobilu do TV.

Google Chromecast 2 je držiteľom ocenenia Produkt roku 2016 a 2017!

» jednoduchá a rýchla inštalácia
» výborná cena
» vhodný aj pre menej technicky zdarnýchViac informácií

AV receiver

Je to zariadenie, ktoré slúži na spracovanie signálu z viacerých vstupov. Vo väčšine prípadov obsahuje aj zosilňovač pre dva až osem reproduktorov – podľa typu priestorového zvuku, ktorý podporuje. K AV receiveru môžete často zapojiť viacero zariadení súčasne, napr. DVD prehrávač, Blu-ray prehrávač, rozhlasový prijímač, HiFi kazetový prehrávač či vstup z počítača. Obvody AV receivera zabezpečujú aj prepínanie video a audio vstupov, takže nemusíte zakaždým jednotlivé zariadenia odpájať a pripájať. AV receivery sa predávajú bez reprosústavy – tú si musíte vybrať individuálne.

AV receiver v domácom kine

Niektoré AV receivery vedia čiastočne či úplne zastúpiť už spomínané multimediálne centrá a prehrávať multimediálne súbory, streamovať video, hudbu či prehrávať vysielanie internetových rádií. Často nájdete v AV receiveri vstavaný FM rozhlasový prijímač, ktorý umožňuje naladiť a počúvať vysielanie štandardných rozhlasových staníc.

Domáce kino z počítača

Ak používate počítač ako multimediálne centrum, nie je nič jednoduchšie, než ho povýšiť na domáce kino. Potrebujete k tomu zvukovú kartu s podporou priestorového zvuku – ten už bežne podporujú aj najnovšie modely základných dosiek s integrovanou zvukovou kartou. Ďalej musíte mať aktívnu reprosústavu, prípadne príslušný počet reproduktorov a zosilňovač k nim.

Zosilňovač bez AV receivera

Zosilňovač je väčšinou súčasťou AV receivera. Zjednodušenú zostavu domáceho kina si však môžete poskladať aj bez receivera tak, že Blu-ray alebo multimediálny prehrávač pripojíte k zosilňovaču. Ak však zosilňovač nemá digitálny vstup a nepodporuje priestorový zvuk, musí byť prehrávač osadený analógovými zvukovými výstupmi pre jednotlivé zvukové kanály. Tieto vstupy často na lacnejších a menších modeloch prehrávačov nenájdete. Zosilňovač potom musí obsahovať rovnaký počet signálnych vstupov a tiež výstupov na reproduktory, aby dokázal poskytnúť zosilnený signál pre celú reprosústavu.

Integrovaná zostava domáceho kina

Všetky vyššie spomínané komponenty môžu byť súčasťou jediného prístroja v jednej skrinke. V takomto prípade hovoríme o integrovanej zostave domáceho kina. Táto zostava obsahuje všetko v jednom – DVD alebo Blu-ray prehrávač, zosilňovač, ďalšie obvody, ktoré sa starajú spracovanie signálu a v balení nájdete aj reproduktory. Vyššie uvedené rady týkajúce sa výberu AV receivera, Blu-ray alebo DVD prehrávača či multimediálneho centra teda platia rovnako aj pre integrovanú zostavu domáceho kina.

Zostava domáceho kina pre domácnosť

Integrované domáce kiná dokážu spomínané komponenty plnohodnotne nahradiť, avšak môžu byť ochudobnené o niektoré doplnkové funkcie. Z priestorových dôvodov obsahujú aj menej signálových vstupov. Taktiež ich nemožno konfigurovať ako zostavu komponentov. Keď potrebujete silnejší zosilňovač, jednoducho ho v zostave vymeníte. Pri integrovanom domácom kine to však nie je možné a musíte vymeniť celé kino. 

Nezabudnite, že ak si chcete vychutnávať priestorový zvuk, všetky komponenty domáceho kina musia podporovať príslušný audio kodek – či už je to Dolby Digital ® alebo DTS ®

Vlastnosti reproduktorov pre domáce kiná

Aktívne a pasívne reproduktory

Pri výbere domáceho kina sa možno stretnete s pojmom aktívne reproduktory. Pod týmto slovným spojením sa skrývajú reproduktory so vstavaným zosilňovačom. Stačí k nim teda pripojiť bežný  zvukový signál napr. z prehrávača či počítača. Najčastejšie sa s týmto riešením stretnete práve pri reproduktoroch k počítaču alebo soundbaroch

Niektoré lepšie aktívne reprosústavy majú aj viacero vstupov vrátane digitálnych a podporujú priestorový zvuk Dolby Digital ® alebo DTS ®. Môžu teda poslúžiť ako zjednodušená náhrada za AV receiver. V prípade stereo sústavy je zosilňovač zabudovaný v jednom z reproduktorov a výkonový signál je káblom vedený k druhému. V prípade zostáv 5.1 a 7.1 býva zosilňovač zabudovaný v subwooferi.

Materiál reproduktorov

Reproduktor, resp. reprobedňa by mala byť vyhotovená z materiálu s dostatočnými tlmiacimi schopnosťami. 

Domáce kino a sústava reproduktorov

Zabráni sa tak rezonancii a odrazeným zvukovým vlnám, ktoré by mali vplyv na membránu reproduktora a skresľovali zvuk. Lacnejšie domáce kiná majú reprobedne vyrobené z plastu, ale ak chcete kvalitnejší zvuk, nemožno odporučiť nič iné, než drevo (stačí drevotrieska alebo preglejka).

Výkon a impedancia reproduktorov

Čo sa týka výkonu, výrobcovia radi a často preháňajú. Neobvyklé nie sú ani údaje o výkone až 1000 W pre celú zostavu pre lacné domáce kino nižšej triedy a malé plastové reprobedničky. Výrobcovia to obvykle maskujú tým, že udávajú výkon v rôznych stupniciach (napr. hudobný výkon alebo PMPO), ktoré nie sú presné. Kto však niekedy videl profesionálny zosilňovač s výkonom 1000 W vie, že potrebuje omnoho váčšiu skrinku, mohutné chladenie a najmä omnoho väčšie reproduktory. Ak by ste si doma pustili hudbu na skutočnej zostave s takým výkonom, za minútu by vám susedia vyvalili dvere. V praxi sa mi osvedčilo pravidlo, že najčastejšie je skutočný výkon oproti udávanému cca. pätinový až desatinový, tj. ak výrobca udáva 1000 W pre celú zostavu, skutočný výkon bude na úrovni 100 až 200 W. Nezúfajte však, aj tento výkon je pre domáce použitie viac než dostatočný.

Domáce kino Onkyo HT-S5805

Najjednoduchšie si údaj o výkone overíte pohľadom na štítok prístoja. Platí tu, že výkon zostavy musí byť vždy nižšší, ako celkový príkon zariadenia. Dobrým merítkom je aj fyzická veľkosť samotných reproduktorov v reprobedniach – čím väčší priemer, tým vačší výkon. Úprimnejší bývajú v tomto smere výrobcovia domácich kín vyššej triedy (Harman Kardon, Onkyo, Denon, Pioneer, Yamaha atď.).

Výkon závisí aj od veľkosti miestnosti, v ktorej budete domáce kino používať. Pre bežnú panelákovú obývačku a sledovanie filmov postačí celkový skutočný výkon okolo 100 W, čo spĺňa takmer každá zostava domáceho kina nižšej triedy. Ozvučenie väčších miestností vyžaduje kvalitnú zostavu a výkony okolo 100 W na reproduktor (teda spolu okolo 500 W + subwoofer).

Impedancia reproduktorov by sa mala zhodovať s impedanciou uvedenou na zosilňovači či AV receiveri. Uvádza sa v Ohmoch (znak Ω) a býva udávaná ako rozsah, najčastejšie 6 – 16 Ω. Čím vyššia je impedancia reproduktorov, tým tichšie budú hrať. Nikdy však nepripájajte reproduktory s nižšou impedanciou ako dovoľuje zosilňovač. Môže dôjsť k jeho poškodeniu

Subjektívne posúdenie kvality zvuku

Na kvalitnom zvuku má najvýznamnejší podiel zosilňovač a reproduktory. To, či je zvuk domáceho kina pre vás dostatočne dobrý, záleží od účelu použitia. Najdôležitejším kritériom, ktoré sa subjektívne dá odsledovať, je dynamický rozsah. Dobré domáce kino musí zahrať kvalitne a bez skreslenia tiché napínavé pasáže ako aj akčné scény plné mohutných zvukových efektov, ako sú dupot koní, výstrely a explózie. O niečo horšia je situácia pri počúvaní hudby. Samozrejme, záleží to aj od žánru – najmenej náročná je rocková a tanečná hudba, ktorá hrá stále rovnako silno. Najnáročnejšia je klasická hudba, ktorá má obrovský dynamický rozsah od tichých pasáží v pianissime až po mohutné fortissimo, keď sa „do toho oprie“ celý orchester.

Zážitok z pozerania TV

Slabým článkom sa ľahko môže stať subwoofer. Menej kvalitné alebo výkonovo poddimenzované subwoofery v lacnejších domácich kinách často iba dunia a zvuk z nich je nekonkrétny, málo dynamický, „mäkký“ a ťažko v ňom rozoznať jednotlivé zvukové efekty alebo hudobné nástroje.

Ak teda chcete zvuk otestovať, nastavte hlasitosť tak, aby ste počuli aj najtichšie pasáže filmu či hudby a následne pretočte na tie najhlasnejšie. Pri nich by ste z reproduktorov nemali počuť žiadne chrčanie, šušťanie, praskanie či vrčanie. Pre náročnejších sú k dispozícii aj testovacie CD/DVD so špeciálnymi nahrávkami, ktoré otestujú každý detail vašej audio aparatúry.

Typy reproduktorov pre priestorový zvuk

Integrovaná zostava domáceho kina obsahuje aj reproduktory. Ak si kino skladáte z komponentov, musíte si ich vybrať sami. Pri výbere by ste si mali ujasniť, aký hlboký zážitok od zostavy domáceho kina očakávate. Podľa toho by ste si mali vybrať zostavu s príslušným počtom reproduktorov.

Čo je subwoofer?

Subwoofer je špeciálny reproduktor, ktorý reprodukuje len najnižšiu časť frekvenčného pásma (do asi 150 Hz). Výhodou použitia subwoofera ako samostatného reproduktora je to, že zvuky s takýmto nízkym kmitočtom sa šíria na všetky strany a ucho nevie určiť ich smer. Preto k bežnej reprosústave stačí jeden subwoofer.

Subwoofer a domáce kino

Jeho zaradením do zostavy sa zároveň odľahčia ostatné reproduktory (hovoríme im satelity), pretože nimi reprodukovaný zvuk bude začínať na vyššej frekvencii. Môžu byť teda menšie a lacnejšie, nakoľko ich výroba je v tom prípade menej nákladná.

Soundbary 2.0, 2.1 a 5.1

Soundbar je v podstate podlhovastá lišta, v ktorej sú integrované reproduktory. Umiestňuje sa obvykle pod televízor. Najčastejšie sa stretnete so stereo soundbarmi, ktoré reprodukujú klasický dvojkanálový stereo zvuk (konfigurácia 2.0). Pre posilnenie basov sa zvykne k soundbarom dodávať aj subwoofer, prípadne môže byť v soundbare zabudovaný (konfigurácia 2.1).

V predaji nájdete aj 5.1 soundbary, ktoré obsahujú 5 reproduktorov a prídavný subwoofer. Napriek tomu, že reproduktory sú integrované do jednej lišty na malom priestore, dokážu spracovať signál priestorového zvuku a reprodukovať ho v obmedzenej forme. Umožňuje im to technológia Dolby Atmos ®, ktorá využíva odrazy zvukových vĺn od steny z vybraných reproduktorov. Filmový divák tak nadobúda pocit, že zdroje tohto zvuku sa nachádzajú za ním.

Soundbary sa hodia ako jednoduchý doplnok pre vylepšenie často mizerného zvuku z reproduktorov integrovaných v televízore. Ich hlavnou výhodou je, že zaberajú veľmi málo miesta a sú kompaktné. Samostatne predávané soundbary sú väčšinou aktívne, čo znamená, že majú vstavaný zosilňovač. Stačí teda, ak ich prepojíte s televízorom.

Dva reproduktory – domáce kino 2.1 alebo 2.0

Klasická zostava dvoch reproduktorov – jeden pre ľavý a druhý pre pravý kanál. Stereo zostava reproduktorov je vhodná najmä na prehrávanie hudby. Nedosiahnete s ňou  dokonalý priestorový zvuk, avšak ak chcete ozvučiť malú miestnosť a zvolíte výkonné a kvalitné stereo reproduktory s vhodným zosilňovačom, bude zvukový zážitok z filmov napriek tomu výborný.

Domáce kino s dvoma reproduktormi a subwooferom

Pre lepšie podanie basov pri filmových efektoch môžete zostavu doplniť o subwoofer a získate tak konfiguráciu 2.1. 

Priestorový zvuk – domáce kino 5.1 a 7.1

Minimom pre priestorový zvuk je zostava piatich satelitov a jedného subwooferu. Označuje sa ako 5+1 alebo 5.1. Satelity sú rozmiestnené vpredu vľavo, vpredu v strede, vpredu vpravo, vzadu vľavo a vzadu vpravo. Slovo vzadu označuje priestor za divákom. Takto to bolo definované v prvom komerčne využívanom kodeku pre priestorový zvuk Dolby Digital ®. Neskôr prišli rozšírenia v podobe Dolby Digital EX ®, ktorý podporuje 6+1 a 7+1 reproduktorov.

Bezdrôtové reproduktory

Slovo bezdrôtový reproduktor znie ako úžasný vynález, avšak nie je to úplne tak. Zvukový signál s dostatočným výkonom stále nie je možné v domácich podmienkach bezdrôtovo preniesť. Bezdrôtové reproduktory k domácemu kinu tak nemusíte pripájať k zosilňovaču, resp. AV receiveru a ťahať káble cez celú miestnosť. Namiesto toho obsahujú prijímač a zosilňovač signálu, ktorý však potrebuje napájanie, takže káblov sa úplne nezbavíte.

Bezdrôtové reproduktory domáceho kina Philips

Napájací kábel pre zadné reproduktory ale môžete viesť napr. zo zásuvky za sedačkou, čo je rozhodne estetickejšie, než ich ťahať cez celú obývačku po podlahe. Existujú aj čisto bezdrôtové zostavy domáceho kina, každý reproduktor v zostave však musí obsahovať prijímač, zosilňovač a napájaciu batériu. Tieto obvody reprosústavu veľmi predražujú, a preto je ponuka čisto bezdrôtových domácich kín značne obmedzená.

Ako to všetko prepojiť

K integrovaným zostavám domáceho kina alebo AV receiverom býva dodávaná len najnutnejšia kabeláž. Ujasnite si preto vopred, koľko akých zariadení chcete k zostave pripojiť. Pre pripojenie používajte všade, kde to je možné optické alebo koaxálne digitálne rozhranie S/PDIF. Digitálny zvukový signál je omnoho menej náchylný na rušenie, než analógový. Použitie rozhrania HDMI pre prenos videa je dnes už samozrejmosťou. Toto rozhranie dokáže preniesť súčasne obrazový i zvukový signál taktiež v digitálnej forme.

Akú značku si teda vybrať

Do segmentu domácich kín sa púšťajú výrobcovia spotrebnej elektroniky i HiFi techniky. Pre väčšinu filmových fanúšikov postačí domáce kino Sony alebo domáce kino Samsung, Philips, LG či Panasonic.

Ak si však potrpíte na kvalitný zvuk a nemáte hlboko do peňaženky, siahnite po zostavách od výrobcov HiFi techniky ako Yamaha, Onkyo, Harman Kardon, Denon, BOSE či Pioneer. Kvalitnejšie domáce kiná spoznáte tak, že majú okrem vyššej cenovky aj mohutnejšie reproduktory a skrinky.  

Najpredávanejšie domáce kiná

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

26/11/2018 08:43
Anton

Aký zmysel má wifi na domáce kino, keď televízor je smart?

01/12/2018 11:35
Martin

Napriklad na internetove radio....

13/02/2019 18:50
Milan

nejde mi nacitat dvd filmy.Hudba ide.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 28.06.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?

Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Pri výbere spotrebiča vám často ani nenapadne, že by ste sa mali zaujímať o jeho hlučnosť. Ide pritom o jednu z kategórií, ktorej dôležitosť sa často ukáže až po začatí používania...

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?