Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Vynález priestorového zvuku na DVD nosičoch s filmami a s ním spojená popularita tzv. domácich kín zdvihla zo stoličky nejedného filmového maniaka. Zrazu sme už nepotrebovali chodiť tak často do kina, pretože zvuk ako v kine spolu s LCD obrazovkami s metrovými uhlopriečkami nás dokázali vtiahnuť do deja filmu i doma v obývačke. Čo sa však za ten čas zmenilo a aké možnosti ponúkajú zostavy domáceho kina dnes?

Domáce kino v obývačke

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku. Televízorom sa však tentoraz venovať nebudeme.

Obľúbené domáce kiná


Ako vybrať domáce kino

Pri výbere domáceho kina je potrebné vziať do úvahy, aká veľká je vaša obývačka a kam by sa dali umiestniť reproduktory. Podľa toho zvolíte uhlopriečku televízora (namiesto televízora si však môžete zvoliť projektor a premietať filmy a videá na plátno) a vhodné ozvučenie. Musíte vedieť, čo od systému očakávate – chcete priestorový zvuk alebo vám stačia predné reproduktory, chcete kino na pozeranie filmov alebo budete predovšetkým cezeň počúvať hudbu?

Domáce kino 7.1, 5.1, 3.1 alebo 2.1?

Integrovaná zostava domáceho kina obsahuje reproduktory. Ak si kino skladáte z komponentov, musíte si ich vybrať sami. Pri výbere by ste si mali ujasniť, aký hlboký zážitok od zostavy domáceho kina očakávate. Podľa toho by ste si mali vybrať zostavu s príslušným počtom reproduktorov.

Čo je subwoofer?

Subwoofer je špeciálny reproduktor, ktorý reprodukuje len najnižšiu časť frekvenčného pásma (do asi 150 Hz). Výhodou použitia subwoofera ako samostatného reproduktora je to, že zvuky s takýmto nízkym kmitočtom sa šíria na všetky strany a ucho nevie určiť ich smer. Preto k bežnej reprosústave stačí jeden subwoofer. Jeho zaradením do zostavy sa zároveň odľahčia ostatné reproduktory (hovoríme im satelity), pretože nimi reprodukovaný zvuk bude začínať na vyššej frekvencii.

Subwoofer a domáce kino

Soundbary 2.0, 2.1 a 5.1

Soundbar je podlhovastá lišta, v ktorej sú integrované reproduktory. Umiestňuje sa obvykle pod televízor. Najčastejšie sa stretnete so stereo soundbarmi, ktoré reprodukujú klasický dvojkanálový stereo zvuk (konfigurácia 2.0). Pre posilnenie basov sa zvykne k soundbarom dodávať aj subwoofer, prípadne môže byť v soundbare zabudovaný (konfigurácia 2.1).

V predaji nájdete aj 5.1 soundbary, ktoré obsahujú 5 reproduktorov a prídavný subwoofer. Napriek tomu, že reproduktory sú integrované do jednej lišty na malom priestore, dokážu spracovať signál priestorového zvuku a reprodukovať ho v obmedzenej forme. Umožňuje im to technológia Dolby Atmos, ktorá využíva odrazy zvukových vĺn od steny z vybraných reproduktorov. Filmový divák tak nadobúda pocit, že zdroje tohto zvuku sa nachádzajú za ním.

Soundbary sa hodia ako jednoduchý doplnok pre vylepšenie často mizerného zvuku z reproduktorov integrovaných v televízore. Ich hlavnou výhodou je, že zaberajú veľmi málo miesta a sú kompaktné. Samostatne predávané soundbary sú väčšinou aktívne, čo znamená, že majú vstavaný zosilňovač. Stačí teda, ak ich prepojíte s televízorom.

Dva reproduktory – domáce kino 2.1 alebo 2.0

Klasická zostava dvoch reproduktorov – jeden pre ľavý a druhý pre pravý kanál. Stereo zostava reproduktorov je vhodná najmä na prehrávanie hudby. Nedosiahnete s ňou  dokonalý priestorový zvuk, avšak ak chcete ozvučiť malú miestnosť a zvolíte výkonné a kvalitné stereo reproduktory s vhodným zosilňovačom, bude zvukový zážitok z filmov napriek tomu výborný.

Pre lepšie podanie basov pri filmových efektoch môžete zostavu doplniť o subwoofer a získate tak konfiguráciu 2.1.

Domáce kino s dvoma reproduktormi a subwooferom

Priestorový zvuk – domáce kino 5.1 a 7.1

Minimom pre priestorový zvuk je zostava jedného hlavného reproduktora, štyroch satelitov a jedného subwooferu. Označuje sa ako 5+1 alebo 5.1. Satelity sú rozmiestnené vpredu vľavo, vpredu v strede, vpredu vpravo, vzadu vľavo a vzadu vpravo. Slovo vzadu označuje priestor za divákom. Takto to bolo definované v prvom komerčne využívanom kodeku pre priestorový zvuk Dolby Digital. Neskôr prišli rozšírenia v podobe Dolby Digital EX, ktorý podporuje 6+1 a 7+1 reproduktorov. Pri reproduktoroch s párnym počtom kanálov (napr. 4.1) môže chýbať hlavný reproduktor a rozostavenie satelitov sa môže líšiť.

Reproduktory bývajú označené, aby ste ich ľahšie vedeli rozlíšiť a správne uložiť. Hlavné reproduktory sú označené ako FR a FL a majú sa nachádzať vpredu vľavo (L) a vpravo (R). SR a SL sú satelity vzadu vľavo (L) a vpravo (R) a SW je subwoofer.

Bezdrôtové reproduktory

Zvukový signál s dostatočným výkonom stále nie je možné v domácich podmienkach bezdrôtovo preniesť. Bezdrôtové reproduktory k domácemu kinu tak nemusíte pripájať k zosilňovaču, resp. AV receiveru a ťahať káble cez celú miestnosť. Namiesto toho obsahujú prijímač a zosilňovač signálu, ktorý však potrebuje napájanie, takže káblov sa úplne nezbavíte.

Napájací kábel pre zadné reproduktory môžete viesť napr. zo zásuvky za sedačkou, čo je rozhodne estetickejšie, než ich ťahať cez celú obývačku po podlahe. Existujú aj čisto bezdrôtové zostavy domáceho kina, každý reproduktor v zostave musí obsahovať prijímač, zosilňovač a napájaciu batériu. Tieto obvody reprosústavu veľmi predražujú, a preto je ponuka čisto bezdrôtových domácich kín značne obmedzená.

Bezdrôtové reproduktory domáceho kina Philips

Aktívne a pasívne reproduktory

Pri výbere domáceho kina sa možno stretnete s pojmom aktívne reproduktory. Pod týmto slovným spojením sa skrývajú reproduktory so vstavaným zosilňovačom. Stačí k nim teda pripojiť bežný zvukový signál, napr. z prehrávača či počítača. Najčastejšie sa s týmto riešením stretnete práve pri reproduktoroch k počítaču alebo soundbaroch

Niektoré lepšie aktívne reprosústavy majú aj viacero vstupov vrátane digitálnych a podporujú priestorový zvuk Dolby Digital alebo DTS. Môžu teda poslúžiť ako zjednodušená náhrada za AV receiver. V prípade stereo sústavy je zosilňovač zabudovaný v jednom z reproduktorov a výkonový signál je káblom vedený k druhému. V prípade zostáv 5.1 a 7.1 býva zosilňovač zabudovaný v subwooferi.

Materiál reproduktorov

Reproduktor, resp. reprobedňa by mala byť vyhotovená z materiálu s dostatočnými tlmiacimi schopnosťami. Zabráni sa tak rezonancii a odrazeným zvukovým vlnám, ktoré by mali vplyv na membránu reproduktora a skresľovali zvuk. Lacnejšie domáce kiná majú reprobedne vyrobené z plastu, ale ak chcete kvalitnejší zvuk, nemožno odporučiť nič iné, než drevo (stačí drevotrieska alebo preglejka).

Domáce kino a sústava reproduktorov

Výkon a impedancia reproduktorov

Čo sa týka výkonu, výrobcovia radi a často preháňajú. Neobvyklé nie sú ani údaje o výkone až 1 000 W pre celú zostavu pre lacné domáce kino nižšej triedy a malé plastové reprobedničky. Výrobcovia to obvykle maskujú tým, že udávajú výkon v rôznych stupniciach (napr. hudobný výkon alebo PMPO), ktoré nie sú presné. Kto však niekedy videl profesionálny zosilňovač s výkonom 1 000 W vie, že potrebuje omnoho váčšiu skrinku, mohutné chladenie a najmä omnoho väčšie reproduktory. Ak by ste si doma pustili hudbu na skutočnej zostave s takým výkonom, za minútu by vám susedia vyvalili dvere. Najčastejšie je skutočný výkon oproti udávanému cca pätinový až desatinový, t. j. ak výrobca udáva 1 000 W pre celú zostavu, skutočný výkon bude na úrovni 100 až 200 W. Nezúfajte však, aj tento výkon je pre domáce použitie viac než dostatočný.

Najjednoduchšie si údaj o výkone overíte pohľadom na štítok prístoja. Platí tu, že výkon zostavy musí byť vždy nižšší ako celkový príkon zariadenia. Dobrým merítkom je aj fyzická veľkosť samotných reproduktorov v reprobedniach – čím väčší priemer, tým vačší výkon. Úprimnejší bývajú v tomto smere výrobcovia domácich kín vyššej triedy (Harman Kardon, Onkyo, Denon, Pioneer, Yamaha atď.).

Výkon závisí aj od veľkosti miestnosti, v ktorej budete domáce kino používať. Pre bežnú panelákovú obývačku a sledovanie filmov postačí celkový skutočný výkon okolo 100 W, čo spĺňa takmer každá zostava domáceho kina nižšej triedy. Ozvučenie väčších miestností vyžaduje kvalitnú zostavu a výkony okolo 100 W na reproduktor (teda spolu okolo 500 W + subwoofer).

Impedancia reproduktorov by sa mala zhodovať s impedanciou uvedenou na zosilňovači či AV receiveri. Uvádza sa v ohmoch (znak Ω) a býva udávaná ako rozsah, najčastejšie 6 – 16 Ω. Čím vyššia je impedancia reproduktorov, tým tichšie budú hrať. Nikdy však nepripájajte reproduktory s nižšou impedanciou ako dovoľuje zosilňovač. Môže dôjsť k jeho poškodeniu

Domáce kino Onkyo HT-S5805

Subjektívne posúdenie kvality zvuku

Na kvalitnom zvuku má najvýznamnejší podiel zosilňovač a reproduktory. To, či je zvuk domáceho kina pre vás dostatočne dobrý, záleží od účelu použitia. Najdôležitejším kritériom, ktoré sa subjektívne dá odsledovať, je dynamický rozsah. Dobré domáce kino musí zahrať kvalitne a bez skreslenia tiché napínavé pasáže, ako aj akčné scény plné mohutných zvukových efektov, ako sú dupot koní, výstrely a explózie. O niečo horšia je situácia pri počúvaní hudby. Samozrejme, záleží to aj od žánru – najmenej náročná je rocková a tanečná hudba, ktorá hrá stále rovnako silno. Najnáročnejšia je klasická hudba, ktorá má obrovský dynamický rozsah od tichých pasáží v pianissime až po mohutné fortissimo, keď sa „do toho oprie“ celý orchester.

Slabým článkom sa ľahko môže stať subwoofer. Menej kvalitné alebo výkonovo poddimenzované subwoofery v lacnejších domácich kinách často iba dunia a zvuk z nich je nekonkrétny, málo dynamický, „mäkký“ a ťažko v ňom rozoznať jednotlivé zvukové efekty alebo hudobné nástroje.

Ak teda chcete zvuk otestovať, nastavte hlasitosť tak, aby ste počuli aj najtichšie pasáže filmu či hudby a následne pretočte na tie najhlasnejšie. Pri nich by ste z reproduktorov nemali počuť žiadne chrčanie, šušťanie, praskanie či vrčanie. Pre náročnejších sú k dispozícii testovacie CD/DVD so špeciálnymi nahrávkami, ktoré otestujú každý detail vašej audio aparatúry.

Zážitok z pozerania TV

Prehrávač, multimediálne centrum alebo AV receiver

Domáce kino si môžete poskladať na mieru z jednotlivých komponentov alebo si ho zakúpiť v celku ako jedno zariadenie – tzv. integrovaná zostava. Z akých komponentov sa môže domáce kino skladať a akú sú ich funkcie?

Blu-ray alebo DVD prehrávač

Keďže Blu-ray poskytuje omnoho kvalitnejší obraz než DVD, oplatí sa porozhliadnuť práve po Blu-ray prehrávači. Ak máte bohatú zbierku klasických filmov práve na DVD nosičoch, nemusíte mať obavy, pretože mnohé Blu-ray prehrávače si poradia i s nimi.  

Mnoho filmových fanúšikov má zbierku filmov a videí uloženú v rôznych formátoch v počítači. Pokiaľ si často kopírujete filmy z počítača na Blu-ray disk, dajte si pri výbere prehrávača pozor, aby bol schopný prehrať aj napálené disky. Nebýva to samozrejmosťou.

Kvalitnejšie Blu-ray prehrávače majú aj USB port a dokážu z pripojeného USB kľúča či externého disku prehrať multimediálne súbory rôzneho formátu, či už ide o video vo vysokom rozlíšení s priestorovým zvukom, hudbu alebo obrázky. Ak chcete využívať túto funkciu, uistite sa, že prehrávač váš konkrétny formát súborov podporuje. Na rozdiel od nižšie uvedených multimediálnych centier býva totiž podpora formátov súborov v Blu-ray prehrávačoch obmedzená.

Pokiaľ chcete nahrávať TV vysielanie, kúpte si namiesto prehrávača Blu-ray rekordér. Mnohé z nich obsahujú integrovaný pevný disk pre záznam vysielania, prípadne dokážu tento záznam ukladať aj na externý disk alebo USB kľúč. 

Čoraz častejšie sa objavujú filmy a seriály v 3D verzii. Trojrozmerný obraz však musí podporovať Blu-ray prehrávač aj televízor, na ktorom budete film sledovať. Ak si chcete vychutnať ešte intenzívnejší filmový zážitok, ktorý vás vtiahne do deja v maximálnej možnej miere, vyberte si prehrávač, resp. integrovanú zostavu domáceho kina s podporou 3D obrazu.

Pri DVD/Blu-Ray prehrávači je dôležité, aké multimediálne súbory podporuje. DVD prehrávač môže okrem DVD súborov podporovať aj DivX, JPEG, MPEG2, MPEG4, MP3, XviD. Lepšie Blu-Ray zariadenia dokážu okrem Blu-Ray diskov aj BluRay 3D dekódovať i formáty AAC, AVCHD, DivX a DivX HD, FLAC, HD JPEG, LPCM, MKV (tento formát podporuje priestorový zvuk, môžu sa v ňom nachádzať obrazové aj zvukové stopy zakódované rôznymi kodekmi), WMA, WMV (1/2/3/7/9).

Blu-ray prehrávač diskov

Multimediálne centrum

Ak máte svoju filmovú zbierku prevažne vo forme multimediálnych súborov, bude sa vám hodiť tzv. multimediálne centrum. Je to v podstate skrinka podobná Blu-ray prehrávaču, akurát neobsahuje mechaniku na prehrávanie optických diskov.

Multimediálne centrum je určené na prehrávanie audio a video obsahu zo vstavaného pevného disku, z externého USB kľúča alebo zo vzdialeného disku či zariadenia cez káblovú alebo bezdrôtovú počítačovú sieť WiFi. Takýto multimediálny prehrávač má vlastný výkonný hardvér, ktorý tiež podporuje streamovanie internetových rádií, videí z bezplatných služieb ako YouTube a z platených internetových videopožičovní. Multimediálne centrá si poradia so širokou škálou najrôznejších kodekov, preto sú v podstate univerzálnymi prístrojmi na domácu zábavu. Taktiež mnohé podporujú pripojenie na internet a hranie hier.

Priekopníkom v tejto oblasti bol prehrávač Popcorn Hour, no dnes ich nájdeme v portfóliu mnohých značiek, vrátane miniatúrnych modelov ako Google Chromecast, Tesla Media Box či Apple TV.

Multimediálne centrum Tesla

AV receiver (prijímač)

Je to zariadenie, ktoré slúži na spracovanie signálu z viacerých vstupov. Vo väčšine prípadov obsahuje aj zosilňovač pre dva až osem reproduktorov – podľa typu priestorového zvuku, ktorý podporuje. K AV receiveru môžete často zapojiť viacero zariadení súčasne, napr. DVD prehrávač, Blu-ray prehrávač, rozhlasový prijímač, HiFi kazetový prehrávač či vstup z počítača. Obvody AV receivera zabezpečujú aj prepínanie video a audio vstupov, takže nemusíte zakaždým jednotlivé zariadenia odpájať a pripájať. AV receivery sa predávajú bez reprosústavy – tú si musíte vybrať individuálne.

Niektoré AV receivery vedia čiastočne či úplne zastúpiť už spomínané multimediálne centrá a prehrávať multimediálne súbory, streamovať video, hudbu či prehrávať vysielanie internetových rádií. Často nájdete v AV receiveri vstavaný FM rozhlasový prijímač, ktorý umožňuje naladiť a počúvať vysielanie štandardných rozhlasových staníc.

AV receiver v domácom kine

Domáce kino z počítača

Pokiaľ používate počítač ako multimediálne centrum, nie je nič jednoduchšie, než ho povýšiť na domáce kino. Potrebujete k tomu zvukovú kartu s podporou priestorového zvuku – ten už bežne podporujú aj najnovšie modely základných dosiek s integrovanou zvukovou kartou. Ďalej musíte mať aktívnu reprosústavu, prípadne príslušný počet reproduktorov a zosilňovač k nim.

Zosilňovač bez AV receivera

Zosilňovač je väčšinou súčasťou AV receivera. Zjednodušenú zostavu domáceho kina si však môžete poskladať i bez receivera tak, že Blu-ray alebo multimediálny prehrávač pripojíte k zosilňovaču. Ak zosilňovač nemá digitálny vstup a nepodporuje priestorový zvuk, musí byť prehrávač osadený analógovými zvukovými výstupmi pre jednotlivé zvukové kanály. Tieto vstupy často na lacnejších a menších modeloch prehrávačov nenájdete. Zosilňovač potom musí obsahovať rovnaký počet signálnych vstupov a tiež výstupov na reproduktory, aby dokázal poskytnúť zosilnený signál pre celú reprosústavu.

Integrovaná zostava domáceho kina – systém All in One

Všetky vyššie spomínané komponenty môžu byť súčasťou jediného prístroja v jednej skrinke. V takomto prípade hovoríme o integrovanej zostave domáceho kina. Táto zostava obsahuje všetko v jednom – DVD alebo Blu-ray prehrávač, zosilňovač, ďalšie obvody, ktoré sa starajú spracovanie signálu a v balení nájdete aj reproduktory. Vyššie uvedené rady týkajúce sa výberu AV receivera, Blu-ray alebo DVD prehrávača či multimediálneho centra teda platia rovnako aj pre integrovanú zostavu domáceho kina.

Integrované domáce kiná dokážu spomínané komponenty plnohodnotne nahradiť, avšak môžu byť ochudobnené o niektoré doplnkové funkcie. Z priestorových dôvodov obsahujú menej signálových vstupov. Taktiež ich nemožno konfigurovať ako zostavu komponentov. Keď potrebujete silnejší zosilňovač, jednoducho ho v zostave vymeníte. Pri integrovanom domácom kine to však nie je možné a musíte vymeniť celé kino. 

Nezabudnite, že ak si chcete vychutnávať priestorový zvuk, všetky komponenty domáceho kina musia podporovať príslušný audio kodek – či už je to Dolby Digital alebo DTS

Zostava domáceho kina pre domácnosť

Ako to všetko prepojiť

K integrovaným zostavám domáceho kina alebo AV receiverom býva dodávaná len najnutnejšia kabeláž. Ujasnite si preto vopred, koľko akých zariadení chcete k zostave pripojiť. Pre pripojenie používajte všade, kde to je možné, optické alebo koaxiálne digitálne rozhranie S/PDIF. Digitálny zvukový signál je omnoho menej náchylný na rušenie, než analógový. Použitie rozhrania HDMI pre prenos videa je dnes už samozrejmosťou. Toto rozhranie dokáže preniesť súčasne obrazový i zvukový signál taktiež v digitálnej forme.

  • HDMI – pre najjednoduchšie prepojenie domáceho kina s moderným televízorom by mohli byť obe zariadenia vybavené konektorom HDMI ARC (Audio Return Channel). V takom prípade im totiž stačí jeden kábel pre zvuk, obraz i subwoofer.
  • Digitálny audio vstup – pokiaľ HDMI vstup absentuje, môžete zariadenia prepojiť cez digitálny audio vstup. Existujú dva typy: optický a koaxiálny. Optický kábel dosahuje vynikajúcu prenosovú kvalitu, avšak je tenký a veľmi krehký, preto s ním treba manipulovať opatrne.
  • USB konektory – pomocou nich môžete k zariadeniu pripojiť externý disk či USB kľúč a prezerať si fotografie, prehrávať hudbu i filmy.
  • Audio vstupy – umožňujú pripojenie ďalších hudobných prehrávačov, slúchadiel, ale aj vytvorenie priestorového zvuku.
  • LAN – ak nechcete používať WiFi, môžete vďaka nemu prepojiť domáce kino s internetom.
  • Dokovacia stanica – niektoré domáce kiná obsahujú dokovací konektor pre pripojenie Apple zariadené (iPhonu, iPodu či iPadu). Zariadenie stačí do stanice vložiť a automaticky bude kompatibilné s ďalšími funkciami prehrávača.

Aká je cena?

Domáce kino vás nemusí vyjsť veľa, avšak upozorňujeme, že od ceny sa odráža kvalita a výkon zariadenie. Zostavy do 150 eur sa vyznačujú slabým výkonom a nízkou kvalitou zvuku, priestorový zvuk s nimi nedosiahnete. V cenovej kategórii do 500 eur sa stretnete so systémami overených značiek s dobrou kvalitou zvuku. Nad 500 eur (horná hranica je niekoľko tisíc eur) sa stretnete prevažne so systémami 7.1 so špičkovým priestorovým zvukom a zodpovedajúcim výkonom.

Sony, Samsung, LG, Onkyo – obľúbené značky

Do segmentu domácich kín sa púšťajú výrobcovia spotrebnej elektroniky i HiFi techniky. Pre väčšinu filmových fanúšikov postačí domáce kino Sony alebo domáce kino Samsung, Philips, LG či Panasonic.

Ak si však potrpíte na kvalitný zvuk a nemáte hlboko do peňaženky, siahnite po zostavách od výrobcov HiFi techniky ako Yamaha, Onkyo, Harman Kardon, Denon, BOSE či Pioneer. Kvalitnejšie domáce kiná spoznáte tak, že majú okrem vyššej cenovky aj mohutnejšie reproduktory a skrinky.  

Najpredávanejšie domáce kiná

Najčastejšie otázky – FAQ

Dúfame, že v našom návode, ako vybrať domáce kino, ste sa dozvedeli všetko, čo ste potrebovali. Pokiaľ máte ešte nejaké doplňujúce otázky, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr. Budeme radi, ak sa ppodelíte aj o svoje skúsenosti s domácim kinom. 

Aký je optimálny výkon domáceho kina?

Do domácnosti je optimálny výkon 100 W. Pozor, nezameňte si ho s príkonom domáceho kina, ide o dva rozdielne údaje.

Ako mám rozmiestniť domáce kino?

V prvom rade nainštalujte televízor, prípadne projektor a premietacie plátno. Do stredu pod/nad TV alebo plátno umiestnite stredový reproduktor a po jeho stranách predné reproduktory (podľa označenia R a L ich umiestnite na pravú a ľavú stranu). Pod projekčnú plochu či TV uložte subwoofer spolu s prehrávačom. Ak máte reproduktorov viac (napr. 7.1), zadné reproduktory dajte za sedačku.

Čo je to DTS?

DTS (Digital Theatre Sound) je funkcia na zlepšenie kvality zvukových stôp filmu. Je menej komprimovaný ako Dolby Digital, čo zaručuje lepší zvuk. Stretnúť sa môžete aj so skratkou DTS-ES (Digital Theatre Sound Extra Surround), v tomto prípade bude lepší priestorový zvukový kanál, a teda lepšie zadné efekty.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

26/11/2018 08:43
Anton

Aký zmysel má wifi na domáce kino, keď televízor je smart?

13/06/2019 09:04
Arpád

Pre ozajstný zážitok pri sledovaní filmov v domácnostiach nemusí mať nutne každý najnovší model TV, teda nemusí byť jeho TV smart! Možno sa to bude zdať ako blbosť, ale po zamyslení sa mi zrejme dá takmer každý za pravdu....pre ozaj top zážitok zo sledovania filmu je dôležitá atmosféra...ako v kine....teda zatemnenie, veľký obraz ( hoci aj "iba" z full HD projektora, ( ktorý určite nikdy nezobrazí dokonalú čiernu, ale svojou mohutnosťou obrazu vtiahne diváka do deja ako v kine ). Ešte jeden parameter je nemenej dôležitý a to zvuk! Bežne si ľudia kupujú najnovšie výdobytky techniky podľa toho ako majú hlboko do vrecka. Prvé TV z 50 - tých rokov minulého storočia zobrazovali čiernobiely, veľmi rozostrený obraz, kde často bolo problém rozlišovať čo sa práve na obrazovke deje. Pomerne rýchlo však sa zobrazovanie stávalo ostrejším, prišli prvé CRT farbnou a už aj 100Hz obrazovkou a zakrátko ich vystriedali LCD ( kvalitatívne akoby z ríše snov vtedy ). Tie vlastne dodnes dominujú v modernizovanom LED, QLED ba OLED prevedeniach.
Ale toto všetko by nás až tak neoslovilo ak by nebol zvuk, dobrý zvuk, ba až vynikajúci zvuk. Dlhoročným vývojom sa dostali zostavy ( myslím tie top často za desaťtisíce až státisíce Eur ) na vynikajúcu úrove, keď poslucháč nadobúda dojem, že voda kvapká skutočne z kohútika a nie je to zvuk z reprduktorov a podobne. Pamätáme si my starší, keď ešte filmy na celuloidových páskach sa najmä v dedinských kinách bežne zasekávali na nekvalitných premietačkách a následne spálili silnou žiarovkou za nimi, ale ten ZVUK!!! Už vtedy množstvo reproduktorov, celkom slušnej kvality dokázalo ozvučiť sály ( hoci kvalita nie v celom spektre zvuku vyhovovala ) ...ale ten dojem bol famózny. A dnes mám podozrenie, že výrobcovia TV nascvál nedávajú do TV špičkové audio zariadenie, aby si od nich zákazník kúpil aj domáce kino, či soundbar! Zhrnirm to teda tak, že ak sa naozaj na týmto všetkým zamyslíme, pre ozajstný zážitok zo sledovania najmä filmov je zvuk nepochybne aspoň tak ako zobrazovanie dôležitý! Každý máme iný sluch a tak niekomu stačia i lacnejšie plastové reproduktorové sústavy ( dnes už veľmi schopne schopné dodať kvalitu pre väčšinu ľudí ), ale je skupina ľudí, ktorí si na kvalitu zvuku potrpia natoľko, že si zadovážia ozaj drahé zostavy často od úplne špecializovaných výrobcov aj za desaťtisíce Eur, investujú do kvalitného zvuku v autách (ako ja). Sorry, že som sa tak rozpísal, ale verím, že to nevadí!

01/12/2018 11:35
Martin

Napriklad na internetove radio....

13/02/2019 18:50
Milan

nejde mi nacitat dvd filmy.Hudba ide.

22/08/2021 15:57
Kubo

Používam domáce kino Auna Concept 620, ktoré bolo za super cenu, hľadal som niečo lacné, pretože nie som až taký náročný používateľ. Napriek nízkej cene som bolo milo prekvapený množstvom funkcií aj množstvom možností pripojenia zariadení (napr. USB, AUX, SD slot, Bluetooth). Táto sústava je 5.1 a pred ňou som používal 2.1, čiže Auna Concept 620 je úplne iný a vyšší level. Myslím si, že v pomere ceny tento produkt nemá žiadnu konkurenciu. Je tu mnoho možností, ako si repro sústavu prispôsobiť, napríklad môžu hrať iba dva reproduktory alebo zvuk pôjde zo všetkých piatich. Na každom sa dá osobitne nastaviť hlasitosť, čo považujem za skvelú vychytávku. Ocenil som aj zabudované FM rádio, ktoré počúvam pomerne často. Za danú cenu to bola pre mňa perfektná kúpa, ktorá splnila všetky moje očakávania. Škoda len, že reproduktory nemajú úchytky na prichytenie na stenu, pretože viac by mi vyhovovalo, keby môžem reproduktory zavesiť do každého rohu izby. To je len taký detail a šikovný domáci majster si možno vymyslí a svojpomocne vyrobí aj takéto úchytky. :-) Toto domáce kino ocení každý nenáročný používateľ, ktorý nemá peniaze na drahšie sústavy.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 28.06.2018
Posledná aktualizácia: 22.03.2023
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.